2000 lira bütçeye uluslararası turlarda kullanılacak bisiklet önerileri

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Bisiklet tavsiyesi bölümüne konu açtım.Ancak artık alacağım bisikletin türünü bildiğim için daha detaylı yardımcı olunabileceğini düşündüğüm bu bölüme konu açma gereği duydum.Bütçemin sınırını 2000 tl ye yükselttim.Türkiye ve uluslararası turlar düşünüyorum.Aradığım özellikler bisiklet taş gibi olsun.Zart-zurt bozulmasın beni yarı yolda bırakmasın.Bunun dışında pek özellik bilmem.Bir tek gürkan gençe attığım mail sonrası bana 28 jant bır bısıklet 30 vıteslı full shımano deore setlı bir bisiklet önerdi.Ben bu konulardan anlamam ama gürkan gençin vardır bir bildiği diyorum.Bana bu kriterlere uyan bisiklet marka-modeli tavsiye edermisiniz ? Ayrıca boyum 1,82 sanırım bununda bir önemi var.Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo
Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Tabi bu dediklerim doğru ise.Yanlış noktalar varsa düzeltilmeyi bekliyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gürkan Genç doğru söylemiş. Tura MTB ile çıkma fantezisinden kurtulmak lazım.

2000 liraya full deore donanımlı bir tur bisikleti bulmak mümkün değil. Fuji Absolute 1.4 düşünülebilir. Giant Escape 0 da bakabilirsiniz. Specialized Sirrus Elite modeli de yine her türlü koşulda size sorunsuz hizmet edecektir.

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Peki bu deoreli bisikletlerin diğerlerine göre avantajı nedir ? ve kaç liradan başlarlar acaba ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yani üst seviye sayılabilecek donanım Deore, XT, XTR gibi donanımlar. Dayanıklı, seri, sessiz, sarsıntısız ve sorunsuz oluyorlar genellikle. İnanılmaz özellikleri yok.

Gürkan Genç öyle dedi diye full deore bisiklet bulmak zorunda değilsiniz. Bütçenizin yettiği en iyi tur bisikletini almaya bakın. Bütçeniz elverseydi, ben cyclocross da önermek isterdim fakat iyi bir cyclocross için daha fazlası gerekiyor.

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Özel mesaj ilede görüştük ancak konuyada yazmak istedim...Çok param yok.Hatta şuanda yok denecek kadar.Ancak dünya turu hayalim olduğu için taş gibi bisiklet arıyorum.Ha derseniz 800-1000 tl arasındada bu dediklerini çok rahat yapabilecek bisiklet var o zaman düşünmem onu alırım.Öğrenciyim.Sedona 321 modelini önerdiler.Dediğim gibi bana uyar derseniz fazladan bin tl yi diğer ekipmanlara harcarım.Yok hayır abicim bu hayalin varsa bu bisiklet sana yetmez derseniz ona göre bir yol belirlerim.

reclif

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Merida
sedona 321 acera donanımı ile seni kurtarmaz.
2000'e full deore bulamazsın ama deore ekipmanlı bulabilirsin. Deore olması da çok mühim değil, Deore, Slx, xt, xtr daha dayanıklı olduklarından tercih sebebidir. Alivyo acera da idare eder ama uzun turdan bahsediyorsan ekipmanlarının üst seviye olması turunu mahvolmaktan kurtarabilir.
sana 2000 lira bütçeye tavsiye edeceğim bisikletler:
(link)
(link) : Bu benim bisiklet. Ciddi uzun tur düşünüyorsan disk fren uygun olmaz belirteyim.
Gerçek tur bisikleti arıyorsan Koga Signature'a bakmanı tavsiye ederim.
birde şu bisikletlere bak (link)

• Beğen
Tepkiler: özgür atalay
Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Açık olarak kafam o kadar karıştıki anlatamam.Bir abi çıkıyor 321-311 yeter diyor,başkası çıkıyor yetmez diyor.Kendinizi benim yerine koyun insanın kafası karışmazmı ?

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Ön maşaya da bagaj takmayı düşünüyorsanız Trek Fx 7.2 veya 7.3, Specielized Sirrus Elite AF
(link)
(link)
(link)
Düşünmüyorsanız Giant Escape 0 ve Specialized Sirrus Elite. Bu ikisinin maşaları karbondur ve karbon maşaya bagaj takılmaz.
(link)
(link)
Saydıklarım içinde fiyat/donanım oranı en iyi bisiklet Giant Escape 0'dır. Ondan sonra da SSE AF. Trek'lerin donanımı ise fiyatlarına göre düşük.
Kadro yönünden hepsi birbirine yakın, hepsi sağlam, sektörün en önde gelen firmaları.
Aklıma ilk gelenler bunlar, şu an aklıma gelmeyen daha bir sürü model var.
İmkanınız varsa yakından görüp hangisine tutulursanız o bisikleti almak en iyi çözüm olacaktır. :)

• Beğen
Tepkiler: özgür atalay
Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Şuanda aklıma giant escape 0 yatmış durumda.Bu paraya bundan iyisi yada eşdeğerli olup onu al diyen çıkmaz ise giant escape olacak gibi duruyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@özgür atalay

Acera seni kurtarmaz diye bir şey yok. Bunlar çok iddialı laflar. Her hafta Acera donanımlı bisikletle tura çıksam, ikisinden birinde yolda kalsam bile bunu yazmam açıkçası. Görüldüğü gibi, kafa karıştırıyor. Düzenli bakımları yapıldığı sürece, Acera ile de tura çıkılabilir. Deore ve üzeri donanımların getirdikleri avantajlar seni cezbetmiyorsa, 321 alabilirsin. Bu bisikleti alıp da pişman olanı ben henüz görmedim. 200-300 lira masraf yaparak, arka aktarıcı ve aynakolu Deore veya XT ile değiştirirsin, gözün arkada kalmaz.

Tabi önceden de yazmıştım; yukarıda Ozan Bey'in önerdiği modeller gerek hafiflik gerekse de kadro geometrileri hasebiyle daha alınası modeller. Biraz da donanım olarak üstün oldukları için fiyatları yüksek 321'e nazaran. Tabi eklemeden geçemem; Sirrus Elite bile alsan, bence jantlara mutlaka yatırım yapmalısın. Hatta Acera meselesinden bile önemli bu. Doğru düzgün bir jant-göbek çiftin yoksa, donanımlar XTR bile olsa, hiçbir faydası olmayacaktır.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
Bisiklet işinde yeni sayılırım ama naçizane fikrim uzun turlara çıkacaksanız sorunları da şimdiden kabul etmelisiniz. O nedenle lastik değiştirme, vites ayarı yapma vs. konularda biraz tecrübe edinmeye çalışın derim. Benim bisikletim acera vites sistemli Salcano CS30, işe gidip gelirken kullanıyorum ve neredeyse 3000 km'ye dayandım. Bir kere lastiği patladı değiştirdim, patlayanı da yama yaptım, viteslerde ise bir kere yaptığım kaza nedeniyle sorun oluştu onu da hem forumdan hem de youtube videolarından elde edindiğim bilgilerle hallettim. Tabi ne kadar iyi donanım o kadar az sorun bu da inkar edilemez. Acele etmeden iyice tartıp biçerek iyi bir seçim yaparsınız umarım.

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Çok teşekkür ederim.Bakın burası aile ortamı açık konuşayım.Öğrenciyim ve normalde 2 bin tl çok para.Ancak bin tl verip 321 alıp sürekli bozulmasını yahut bozulmasın sıkıntı çekmeyi istemiyorum.Ama 321 ile giant arasında 1 tane daha 321 parası var.Bu aradaki farka gerçekten değer diyorsanız kesin olarak giant son kararım derim.Yok o aradaki farka değmez diyorsanız 321 derim.Ancak bunu öğrenciyim diye sen 321 al demenizi istemiyorum eğer gerçekten giant ise gianttır.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@özgür atalay

Dediğim gibi çok da acele etmeyin, fiyat farkları mantıklı nedenlere dayanıyorsa tabi ki giant ya da üst düzey bir marka olabilir. Yine kendimden örnek verecek olursam, yanımızdaki firmada bir arkadaş da cannondale almış mesela benim bisikletimden 600 lira daha pahalıydı. Şöyle bir tartayım dedim, bisikleti kuş gibi hafifti. Bu da daha kaliteli malzemeden yapılmış kadro anlamına geliyor, imkanım olsa ben de 1500-2000 liralık bir bisikleti tercih ederdim tabi ki.

fatih.a

Üye
Tepki
2
Merhaba Özgür, ben de senin gibi öğrenciyim ve hem şehiriçi kullanımda, hem de tur için kullanabileceğim bir bisiklet istiyordum. Trek Fx serisini ikinci el olarak düşünebilirsin. Şu sıralar forumda da bolca var satışta, ben bütün yaz bekledim ve Trek Fx 7.2 modeli neredeyse sıfır halde 1000 liraya aldım. Şuanda alacak olsam da satılık değilken bile gözüme kestirdiğim tur için toplanmış bir adet Trek Fx serisi bisiklet var forumda satılan, bütçene de uygun fiyat olarak, kadro boyu da uygunsa kaçırma derim.

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Mesajlarınız için çok teşekkür ederim.Öncelikle 2.el düşünmüyorum zira ısrarla taş gibi olsun,beni yarıyolda bırakmasın,zırt-pırt bozulmasın derken bir anımın olduğu için söylüyorum :)

Onun dışında dün gece 2 ye kadar şehir-yol bisiklet fotoğrafları bölümüne baktım yaklaşık 30 küsür sayfadan sadece 1-2 giant escape 0 gördüm ve moralim bozuldu.Bana övüldüğü kadar iyi ise niçin kimse tercih etmiyoru ? Daha çok SSE vardı resimlerde.Bu bir şeyi belirlemez belki ama genede insanın aklına giriyor.

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Peki Başka bir soru giant escape 0 mı yoksa SSE mi ?Sanırım fiyatları aynı.

Tepki
8
Bisiklet
Bisan
Bir önceki soruma ilave olarak giant escape 0 modelinin maşasına bagaj takılamıyormu ? Bu durum beni etkilermi ?