1989 Bianchi'nin profesyonel bir şekilde tekrar hayata geri dönüşü

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Selam arkadaslar,

beni forumdan iyisiyle kötüsüyle az olsun taniyanlar vardir diye düsünüyorum. Ben de 1989da ilk aldigim bianchi (orjinal italyan) bisikletimi restore etmeye basladim. 16 yasima kadar tabiki bisikletlerim oldu ama cogu ya calindi yada cöpe gitdi. (Cocukluk iste):rolleyes:
16 yasimda okulum bitmisdi ve artik meslek yapmaya baslamistim ve azda olsa para kazaniyordum. Böylece ilk 3-4ayligimi biriktirdim ve 89yilinda 1600Marka bu bianchiyi aldim ve bisiklet sürmeye tam olarak basladim. Yaklasik 10 yil kullandim ve sonra bir kenara biraktim ve yeni bisiklet aldim. Yaklasik 13-14 senedir hic bakimsiz bir sekil de garajda kir pas icin de öylece duruyordu.

Artik yeniden restore edilme zami geldi diye düsündüm ve bundan 2ay önce nerelerde nasil yapilir diye özel sirketleri arastirmaya basladim ve buldum.
Bisikletin üzerindeki parcalar tekrar kullanilmayacak, klasik üst seviye olan parcalar ile donanacak. Mesela Shimano Golden arrow grup seti gibi (Eski shimano 105 serisi oluyor).

Bisikletin komple bitis tarihi 1.ayin sonu ile 2.ayin ilk haftasi arasi. Ben simdiden gelismeleri eklemek istedim. Umarim basarili bir klasik cikar ortaya.

Bisikletin en son hali su sekilde idi.... (fotografda iyi görüne bilir ama inan cizik ve pasdan dolayi yüzüne bakilacak hali yoktu)
http://img191.imageshack.us/img191/1562/06qe.jpg

Durumu hakkinda aynakol göbegini örnek alabilirsiniz.
http://img819.imageshack.us/img819/5493/bcpz.jpg

Ve komple söktüldükten sonra kadroyu Camtozu püskürtmeye verdim ve tüm pas lekeleri, cizikler, boya vs. komple temizlendi ve kadronun saf celigi ortaya cikti. (önce kumlama/kum püskürtme olacakti yanliz kadroya kum taneleri kadroya zarar verebilecegi icin cam tozu ile yapiliyormus).

Önceki hali
http://img837.imageshack.us/img837/6292/oyi1.jpg

ve yeni hali
http://img801.imageshack.us/img801/7862/jle7.jpg

Dün bu hale gelmisti ve simdi borularin yapistirildigi yerler (bu kadroda kaynak yok) nikelaj'a gönderildi ve nikelajdan sonra tozlu boyama sistemi ile boyanacak. (Boyasi bianchinin orjinal celste boyasi olacak).

Dün polisaj'dan (parlatmadan) aynakolu geldi, yepyeni ve ayana gibi olmus. :)

Önceki hali
http://img842.imageshack.us/img842/5606/wm1o.jpg

Polisajdan sonraki hali.
http://img202.imageshack.us/img202/4496/jnqr.jpg

http://img31.imageshack.us/img31/9870/50ur.jpg

Gelismeler devam edecek simdilik bu kadar.... :)

Scudo

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Harika olmaya şimdiden başlamış :D.Murat abimizin farkı :).İnşallah başarılı bir şekilde biter.

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
eski bisikletleri restore eden şirketler mi var? anlamadım.

Caner Kartalgöz

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Sedona
Camtozu ve polisaj başarlı olmuş gerçekten camtozu için ne kadar masraf yaptınız genelde fırın boya / polisaj / tozlama kumlama gibi işlemlerde bisiklet zor oluyor biraz pek dikkate almıyorlar olmaz yapamam vs. diyorlar ancak para işin içine girince işler halloluyor siz kendiniz mi yaptınız atölyenizde yoksa yaptırdınız mı

Murat Cömez

Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Erhan B.

Evet restore edilmesi icin özel sirketler var ve orjinal sekilde bire bir ayni yeni alindigi gündeki halini getiriyorlar. Ben sadece kadroyu yaptiriyorum boyasi orjinal olsun diye ve donanimi elden gecirtiyorum. Toplama isini kendim yapacam.

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
giresunda yoktur heralde böyle şirketler. nereden buldunuz? mahsuru yoksa fiyatları mantıklı mı yoksa uçuk mu söyler misiniz?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merakla bekliyoruz abi ama bunu bitirince Cube'un papuçu dama atılmasın. :)

• Beğen
Tepkiler: Berke

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Harika olmuş Murat bayıldım. Doğukan yakında gelir tecrübelerini aktarmaya ama zaten sen oldukça profesyonel olarak sürdürüyorsun projeni. Bitmiş halini merakla beklemekteyim.

Ayrıca forum olarak Almanya'da yaşayan forumdaşlardan şikayetçiyiz harika bisikletler ile bizleri kıskandırıyorlar :)

Şaka bi yana harika bisikletlerin var ve onların hakkını veriyorsun. Tüm herşey dilediğin gibi olsun :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Aynakol polisajdan sonra mükemmel olmuş. Çok güzel bir çalışma.

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Murat kardeşim yaşlı nineyi gelinlik kız yapmışsın ....Çok başarılı olmuş polisaj sen bu işin altından kalkarsın hiç şüphem yok ....Kolay gelsin kardeşim...

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
gerçekten güzel olmuş fakat polisaj ve tekrardan boyatma gibi işlemleri nerede ne
kadara mal ettiniz gerçekten cevaplanması ihtiyaç olan sorular :)

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.074
Bisiklet
Scott
Süper olacağına hiç şüphem yok tebrikler :alkis:

Murat Cömez

Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ali Ceylan
Tesekkürler Ali, Insallah

@Caner Kartalgöz

Sadece Camtozunu 70euroya ve aynakol 50euroya yapildi ve bunu yapan yerler özellikle klasik bisikletler üzerin de calismalar yapiyorlar. O yüzden biraz pahali ama basarili bir iscilik ortaya cikiyor.

@Erhan B.
Hayir tabiki giresunda böyle bir sey yok, ben yurtdisinda/almanyada yaptiriyorum. Türkiye de bu isciligi profesiyonel olarak yapan varmi bilmiyorum.

@Berke1903
Berk merakla bekledigine kesin degecek buna emin ol yaklasik 1 1/2 ay kaldi bitmesine.:) Cubeye gelince papucu belki dama atilmaz ama nekadar pahali olursa olsun bu bisikletin tirnagi bile olamaz. Hakiki bisikletler bunlardir. :in:

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@murat cömez

Haklısın abi sen istersen 20 milyarlık full suspension sür ama klasik daha fazla ilgi çeken olur değil mi. :)
Tekrardan kolay gelsin..

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Tolga Günsezer
Tesekkürler Tolga, Dogukan arkadasimizin görüslerini de duymak isterim tabiki.

@ömer karan
Tesekkürler

@ERTUNGA
Sagol Tolga, kolaysa basina gelsin. :) Saka yapiyorum alinma sakin. Evet nineyi gelin yapmaya calisiyorum, insallah basaririm.

@Kıvılcım
Degisiklik kesin olacak, bu bisiklet gercekten süpriz dolu olacak. Bekle ve gör... :)

@Melih Çolak
Melih Kardes, tesekkürler bana bu konuda güvendigin icin. :)

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
of of of nasıl bir parlaklık o ya , işte abi almanyayı bu yüzden seviyorum herşeyin güzel bir çözümü var , biz zımparalıyoruz ve belki fazla derin çizikler bile oluşuyor ama cam tozu mükemmel bir fikir , teknolojiye hayranım abi , o aynakolun parlaklığına bayıldım abi kolay gelsin gerçekten

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.150
Abi ayna kol harika olmus benim suan toplamaya calistigim fixeddaki aynakol ve gidon bogazini parlatmak istiyorum zimparadan veya wd 40 dan baska bir cozum yolu varmidir bildiginiz.Eskiden sokaklarda caydanlik tencere felan parlatiyorlardi onlardan aricam :p

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
abi cidden aynakola bayıldım yepisyeni duruyor çok şık, böyle yüksek profil yakışır ama ne çıkacak merakla bekliyorum kolay gelsin:in:

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Murat abi heyecanla bekliyorum. :)