13 Yaşındaki çocuğa 100.000 Euro'luk tekne alınması

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Toplumsal yaramız büyük, buna katılıyorum. Bunun sebebini de toplumsal dayanışmadan çok bireyselliğin aşılanmasına bağlıyorum. İnsanlar bırakın etrafındakine ilgi göstermeyi kapı komşusuna selam vermez duruma gelmişler.
Toplumda fakire zenginin yardım etmesi sağlanmadıkça, yani Osmanlı zamanında pek tabi de uygulanan bu kültür tekrar kazanılmadıkça bu senaryo devam edecektir. Basit bir örnek vereyim o dönemi anlatan:
Bakkallarda zimem (veresiye) defteri olur, bilirsiniz. Her mahallede hatrı sayılır zengin zevat tebdil-i kıyafet yaparak oturdukları semt dışındaki bir bakkala zaman zaman gelir, restgele seçtiği sayfalardaki kişilerin "borcu nedir?" der, hesaplattırır; tüm borcu öder çıkarmış. Böylelikle "sağ elinle verdiğin yardımdan sol elin haberi olmasın" düsturu çerçevesinde kime bile yardım ettiğini bilmeden hem sadaka / zekat hizmetini yerine getirmiş, hem yardım yapan kıyafet değiştirdiği için bakkal dahil kimse yardım yapanı tanımaz hem borcu kapanan müşkül durumdaki kişiler de kendilerine yardım edeni bilmediği için mahçup duruma da düşmezmiş.
Fırsat buldukça birbirimize az veya çok yardım itmemiz gerekiyor.
Yazdığım devlet politasını kapsamıyor; bu tamamen toplumsal kültür ile alakalı. Yardımlaşma tamamen insanlıkla, toplumsal iyileşme ile alakalı.
Zekat islam ile alakalı olsa da bağış anlamında olan sadaka tamamen insanlıkla alakalı genel bir eylem. Sadaka yardımı yapmak için herhangi bir şeye inanmaya da gerek yoktur. Her ikisi de elindeki var olan imkanı, imkan bulamayanla paylaşmadır.

Yardımlaşma yardım edeni rahatlatır, yardım edileni ferahlatır.

Not:
Sn Turan Babacan;
Hayatınıza dair çok ibretlik ve çok özel bir durumu samimiyetle paylaştığınız için kendi adıma teşekkür ederim. Mevlam gönlünüze göre versin.

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

Scudo

Hasan Ece

Üye
Tepki
29
zengin olmak çocuğa iyi eğitim vermek demek değilmiş bunu anladık , ayrıca böyle bir durumun çocuğun psikolojisini ve belkide yaşantısını etkilemesine sebeb olacak olan yayın kuruluşunun hatası çok büyüktür ve suçlu olan asıl Kanal D dir , gelir durumu ne olursa olsun insanların ayıbı göz önüne serilmemeli.

• Beğen
Tepkiler: Berke ve gok

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Turan Babacan

Turan bey, yaşanmadan edinilemeyecek tecrübelerinizi bize aktardığınız için teşekkürler. Yazdıklarınızı okurken içim bir garip oldu.
Rabbim size sağlık ve hayırlı ömürler versin. Hayallerinizi gerçekleştirmek hayırlısıyla nasip olur inşallah.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Çocuğuna 100.000€'luk tekne alan baba senede 1.000.000TL kazanıyorsa, sadece gelir vergisi olarak yıllık 342.760TL ödüyor olmalı (parasını harcarken ilaveten KDV ve ÖTV ödeyecek, ayrıca emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi sahip olduklarının vergisi var). Babadan bu vergi alınmıyorsa veya zenginlerden bu kadar vergi toplandığı halde ülkede fakirlikten penceresiz evde oturup soğuktan donanlar varsa bunun suçlusu babası tekne aldığı için sevinçten ağlayan çocuk değildir.

@halil ibrahim duran

Çok güzel bir adetmiş ama "keşke hala olsa" diyemeyeceğim. Artık esnafın arasında öyle ahlaksızlar var ki, hem hayırseverin parasını alır hem de aynı parayı borçludan tahsil eder...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Murat B.

Kesinlikle katılıyorum.

@Murat B.

Borcu kapatıp defterin o sayfasını da yırtıp almak bir nebze çözüm olur.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
haber yapan kanalı suçlamaya gerek yok aslında. çünkü konu haber değeri taşıyor
ebeveynleri, lüks bir tüketim ürününü, gelir dağılımının uçurum olduğu bir ülkede, 'hediye' olarak, 13 yaşında, kullanma selahiyeti olmayan çocuğuna alıyor.
10 beygirin üzerindeki tekneler için belirli şartlar akabinde, sınav yapılarak kullanma belgesi alınması zorunludur.
buradan sonrası için şunları tekrar etmeme gerek yok sanırım:
@Derya Keçeci
''anlayamayanlar'' için şu örneği vereyim:
Antalya Cam Piramit'in konser çıkışında yol tıka basa doluydu. iki araç kaza yaptığı için trafikçiler koşturarak kaza yapan araçları çektirmeye ve yolu açmaya çalışıyordu. o esnada gencin biri biz lüks Passat CC'sine bakarken nedensiz bir şekilde panikleyip önündeki araca arkadan çarptı. öndeki araçta kucağında bebek olan kadın bebeğini düşürdü. biz Yunus polisi arkadaşla ikinci kazaya şaşkınlıkla bakarken genç arabayla boş şeritten kaçmaya başladı. kaçarken solundaki bir arabayı da boydan boya gaccırrrrrttt diye göçertip yoluna devam etti. Allah'tan konser çıkışı olduğu için iki Yunus polisi daha vardı ve peşlerine düştü. Antalya sokaklarında epeyce bir kovalamadan sonra bu gençler duvara toslayıp durmuş. birinin alnında kanlar, birinin...
karakoldan polis arkadaşım aradı ''ya Mehmet şahit olur musun?''
meğersem gencin yaşı 17 olduğundan sürücü belgesi olmadığı için kaçmış. arabayı babasından gizli kullanıyor. sanıyorki yolda çevirme var beni de kontrol edecekler. panikleyip ne yapacağını bilmediği için kaçıyor. babası beyefendi şirket avukatıyla gelmiş polisi suçluyor. ''siz benim oğlanı korkutmasaydınız böyle kaçmazdı, terörist mi kovalıyorsunuz falan filan''
arkadaşlar tutanakları yazıp karakoldan çıkarken elinde pilakayla başka bir kişi daha geliyor.
''ya bugün mnyğın biri benim arbaya çarpmış, pilakasını da düşürmüş haberi yok '' :D
pilaka kime ait acaba?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@MehmetAli07

Bu konuda şunu söylemek istiyorum, o tekneyi kullanmak için Amatör Denizci Belgesi almak gerekiyor ve 14 yaşını doldurmuş birisi yazılı sınavı geçerek söz konusu belgeyi alabiliyor. Deniz araçları, kolay stoklanmadıkları için genelde sipariş üzerine üretilir. Yani satın alınan teknenin yaza toğru teslim edilecek olması ve bu zaman içinde çocuğun 14 yaşını doldurup gereken salahiyeti alması gayet olası.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Murat B.

Ehliyet alabiliyorsa sorun kalmaması gerekir. Dolayısı ile yukarıda verilen babasının Passat CC 'sini ehliyetsiz kullanan ve türlü belalara neden olan 17 yaşındaki şuursuzdan yine farklı bir durum oluyor.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Murat B.
doğrudur 14 yaşını tamamlamış olması gerekiyor,
noter onaylı ebeveyn onayı almış olması, sağlık raporu... şurası önemli:
teknenin boyu 7 metreyi geçiyorsa veya teknenin sürati saatte 7 deniz milini geçiyorsa başvuru bile yapamaz
- ''Delikanlı, bi kerteriz hesabı yapta görelim bakalım''
- ''Anlayamazsınız'' :D

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
İzleyenler okuyanlar mutlaka olmuştur. Dünya zihinsel engelliler bisiklet şampiyonasında dünya şampiyonluklarımız derecelerimiz var. Kaçımızın bundan haberi var. Turkuaz Bisikletten Hüseyin Hocanın hazırladığı engelli çocuklarımız madalya aldı. Kim biliyor...Sonra gazetecenin muhabirin biri ( o da öyle cafcaflı kanallardan biri değil ) Hüseyin Hoca'ya soruyor " ne zamandan beri devam ediyor hazırlıklarınız"...O da yukarıdaki cevabı aynen söylüyor. Ekliyor da magazine ona buna yapılan haberleri söylüyor peki bu "haber yapıldı mı" yok...Çünkü haber edilse kimin kimsenin çok ilgisini çekmez. Ama zengin veledinin aldığı hediye anında haber olur. Çünkü ilgimizi çekiyor...yaa küfür ediyoruz arkasından ya da parası var alan almış çocuk mutludur diyoruz. Başka bir örnek babası arabada alabilirdi ama bu olabilir benimsemişizdir ama tekne başka birşey geliyor bize. Aslında zerre haber değeri olmayan insanların sıkıntılarından düşüncelerinden faydalanmak ilgi çekmek rayting alma uğrunda yapılan SALAKÇA BİR HABER...Üstümüze oynanıyor. Denk geliyor ve BASIN YAYIN TELEVİZYON KANALLARI HEMEN KULLANIYOR.Biz de tepki veriyoruz. Çünkü hiçbirimiz ben de dahil ÇOK PARAM DA olsa o tekneyi oğluma kızıma almam. Çünkü bizler paranın nasıl kazanıldığını nelere harcanmasını gerektiğini çocuklarımıza bunu öğretmemiz gerektiğini bilen ( Allah bozmasın bu fikirlerimizi sapıttırmasın inşallah ) insanlarız. Elbette bu habere tepki veriyoruz. Haaa tepki vermeyip ne olmuş yani de diyebiliriz. Bu bizim kötü olduğumuzu göstermez. Önemsemeyiz sadece...Sözün özü benim şahsi fikrim tekne alanların çoğu spor ağırlıklı kullanıp sefasını sürmüştür. O safra çocukta dalgaları köpüğü hissetmek duymak istiyorsa yelkenli aldıraydı...bence :)

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Size ne yav parası varsa demek ki alıyor

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
En büyük zenginlik almak değil vermektir.
Evrenin bütün fenomenleri bir şekilde evrilerek dönüşür ve yeniliğe can verir,
Güneş sı ve ışık,
dallar meyve,
alg bile oksijen verir.

İnsafsız olacağının, yanlış bir genelleme yaptığımın ve benimde bahsettiğim grubun içinde yer aldığımın farkındayım ama
insafsızca sadece alan sadece insan gibi geliyor bazen insana.
Sanki dünyanın virüsleri biziz.
Şimdi de başka gezegenlerin kaynaklarına göz dikmiş durumdayız.

Şunu da belirtmeden duramayacağım,
"İlk taşı en günahsız olan atsın."
Evlerimizde, yanımızda yöremizde ihtiyacımız olmadığı halde
aldığımız, edindiğimiz bir çok şey var.
İğneyi kendimize batıralım önce.

Tüketim çılgınlığına, sosyal adalete ve görgüsüzlük kavramının tartışıldığı bir topic haline gelen bu
konu hakkındaki son sözüm, çok sevdiğim bir ironi.
"Herkes masum! ben suçluyum."

gozdebobi

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Peugeot
Paranın nasıl ve nereye harcanması gerektiği etik ve mantık çerçevesinde sorgulanabilir. Ancak harcanması kapital sistemde harcanmamasından daha iyidir.
Bu adam o botu alacak ki o bot tasarlansın, üretilsin, pazarlansın, tüketilsin, tüketilirken vergisi direkt ya da dolaylı yönden ödensin, tüketilirken yanında yağıydı, benziniydi vs harcansın. Üretilirken işçisi çalışsın, hammaddesi, aramamülü alınsın, tasarlayanı çalışsın, pazarlayanı üniversite öğrencilerini ajanslardan arayıp üç kuruşa günübirlik çalıştırsın, habercisi yanında kameramanıyla gitsin haber yapması gereken onca şey varken yerine bunu haber yapsın. Daha da sonrası için canı sıkılan forum ahalisi tartışacak konu ararken gene haberci gibi tartışacağı onca konu mevcutken tutup şahıs bazlı bu alışverişi sayfalarca tartışsın. Bence iyi ki almış. Haberi izlemedim de herhalde motorbottur, rüzgarı bol olsun da denmez, o halde navigasyonu kusursuz olsun, motorunun beygirleri dörtnala koşsun inşallah temennimle tartışmaya katkımı yapmak istiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Soner Sarihan

Yazınızı beğendim, bu iki cümleyi özellikle çok beğendim.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Alev Alatlı'nın paçozluk tanımı bu olaya iyi uyuyor. Merak edenler Youtube'da arayıp dinleyebilirler.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@halil ibrahim duran

Dostum.
İki cümlenin de tırnak içinde olmasından anlaşılacağı üzere cümleler insanlığa ait.
Anonim.

• Beğen
Tepkiler: Berke

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Soner Sarihan

Olsun, en azından aktardığınız için teşekkürler.