1 Mayıs 2011 Eskişehir Dikey Limit performans max.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Ahmet Can Yakışır

Gurup ile yaptığımız turlarda cok hızlı gitmiyoruz ve kesinlikle göz temasını kaybetmiyorum.en fazla rampa çıkışlarında bekleriz arkada kalan arkadaşı.O yüzden tur yapma isteği içinde olsun yeter dostum.İlk toplu turda haber vereceğim sana merak etme....

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Hasan Özdamar

Dönüşü hangi güzergahtan yaptınız acaba. birde devam ettik derken hangi yöne ne tarafa devam ettiniz.

Eren Üye

Üye
Tepki
9
25 Ağustos'ta bisikletime kavusuyorum. Acemi sayılırım ama en kısa zamanda turlarınızı katılmayı isterim Ferhat abi.

Tepki
89
ferhat abi geziniz çok güzel olmuş nöbet sonrası yorgun halimde fotoğraflar çok keyif verdi.daha nice gezilere.

Turgay Ak

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Hocam biraz ilerisi Sarıcakaya-Mihalgazi Arasında BOZANİÇ isimli bir köy o benim köyüm , Şu Dağın Güzelliğine Yazdığınız Fotoğraftaki Kayanın Altı :)
Turdan önce haberim olsaydı ben de gelirdim köyde misafir ederdim istediğiniz kadar :)

İşte Bu Köy :)
Kendi Fotoğrafım

(link)

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
Emeklerinize sağlık gerçekten çok güzel fotoğraflar ve parkurlar.

Eskişehir gerçekten bu anlamda nimet. Bugün Uğurcan abimiz Kentorman da ispatladı bunu :D

Yaz bitmeden kondisyonu ve gücü arttırıp bende böyle bir tur yaparım inşallah :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@OMER AYYILDIZ

Sana bir abi tavsiyesi Kent orman antremanları ile bu tip turlara hazırlanamazsın. uzun turun antremanı uzun tur ile olur ayrıca ortalama hız 25 km nin üstüne cıkmadan kımseye 100 km üstü tur tavsiye etmiyorum. neden dersen düşük hızlarda km uzun olunca bisiklet üstünde geçen zaman uzuyor ve bu süre uzadıkçada iyice performans kaybı oluyor.beslenme ve su kayıpları artıyor hava şartları değişiklik gösteriyor ve etkisi artıyor.Kısacası kentormanın keyfi tabiki var ve farklı bir kulvar ama uzun ve meşakatli tur seviyorsan araziden çıkıp asfalta geleceksin her tur biraz daha fazla km yaparak ciğeri ve bacakları kuvvetlendireceksin.bu turda dönüş yolunda yaklaşık 20 km ve kesintisiz yani hiç düzlük görmeden yüzde 10 eğim ortalaması olan rampa cıktık ki fransa turuna koysalar en baba puanlar burada alınırdı :) ve bu turdan sonra eskişehirin en büyük rampaları oyuncak gibi gelmeye başlıyor çünkü en uzunu 3-4 km anca tutuyor.Bozdağı ayrı tutuyorum orası her zaman number one :)
iki hafta öncede dikey limit 2 diye başka bir benzer parkurlu tur yaptık. açtığım konularda aratırsan göreceksin. rampa seviyesi daha düşüktü fakat km olarak cok daha fazlaydı .175 km yol yapıldı o gün.O turuda incelemeni tavsiye ederim.Gerçi bugun sanırım Ahmet de sizinle kentormandaydı anlatmıştır gerekenleri yaşananları :)

• Beğen
Tepkiler: OMER AYYILDIZ

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Turgay Ak

Yaz bitmeden muhakkak yeniden gideceğim aynı parkuru sana haber veririm köyde olursan sizin köyede uğrarım seve seve.

uğurcan gültekin

Daimi Üye
Tepki
269
@ferhat köse

selamlar
öncelikle uzun ve sağlıklı pedallamalar:)

uzun turlara katılmak için uzun süren antreman düşüncesi son derece yanlış. birde bunun bilinçsizce yapılacağını düşünürsek kas yıkımından öte hiçbir işe yaramayacağını söylemeliyiz. ayrıca uzun vadede diz eklem ağrılarının davetçisi olacağınıda unutmamalıyız bu uzun antremanların. vücudu tam hazırlamadan verilen öneri ile antreman yapan kişinin kasları gelişmek yerine laktik asit deposu olacak ve kendini zor toplayacaktır. yorgunluk hissi bazı kişilerde bisiklet aşkınıda öldürüveriyor.

ömer kardeşimiz yeni başlamış sayılır; bu yüzden ona ve onun gibi bisiklet aşıklarına ilk tavsiye dayanıklılık değil, emniyetli sürüş kalitesi, iniş çıkış teknikleri, kondisyonu ayarlama bilgisi, yolu ve vücudu okuma bilgisi lazımdır.

çoğu yeni sürücüler bisikletin ne olduğunu öğrenmeden hadi bi gidelim 50-100-150 vs km yapalım derler. ve bir iki tur sonra bisikleti bir kenara koyarlar. kimi yılar, kimi sakatlanır, kimi hoşlanmaz, kimide beceremez!

yollara yeni düşen bir aşık için olmazsa olmaz antreman şekli uzun süren değil bilakis kısa ama verimli olmalıdır. bu yüzden "kadans" ile nefes ve dayanıklılık kazanmalıyız.
interval egzersizi yapmakta bize büyük fayda verecektir. ki verdiğim linkte uzun değil bilakis kısa ama verimli idmandan bahsediliyor!
(link)

verdiğim linkteki yazının sonunu hiç göz ardı etmemeliyiz.
Temel Kural
İntervallerinizin arasındaki hafif tempo pedal çevirişlerinizde kendinizi yeterince enerjik hissedebilirsiniz. Hatta bazen öyle güç dolu olursunuz ki "sadece 6 dakika sıkı bindim bundan daha iyisini yapabilirim" diyerek sürüşünüze sıkı bir şekilde devam etme isteği duyabilirsiniz. Çoğu zaman antrenman bittiğinde kendinizi yeterince yorgun bile hissetmeyebilirsiniz. Sakın devam etmeyi düşünmeyin!

İnterval çalışmalarının etkilerini ertesi gün çok net bir şekilde hissedeceksiniz bunu sakın aklınızdan çıkarmayın!

kas yapmaya çalışmadan vücut geliştirmeye çalışmak ta uzun ve zor turların büyük yardımcısı olacaktır. salonda çalışma imkanı olmayanlar diz ve bacak kaslarını evde çalıştırma tekniklerini öğrenirlerse çok faydalı olur.

uzun yıllardan sonra edindiğim tecrübeler ve tanıştığımız pedalladığımız bisiklet aşıkları ile yaptığımız turlar ve girdiğimiz ulusal yarışlardan sonra şunu öğrendim. bisiklet iki teker üzerinde denge sağlamak değilmiş. ben ona ne kadar bilinçli binersem oda beni kadar güzel taşırmış :)

selam ve dua ile

• Beğen
Tepkiler: OMER AYYILDIZ

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
Abilerim ikinize de teşekkür ederim :)

Evet Ahmet bahsetti geçenki turdan. Fotoğrafları da gördüm, çok güzel gerçekten.

Tavsiyeler için tekrar teşekkürler :in:

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@uğurcan gültekin

Sizede uzun ve sağlıklı pedallamar dileği ile.
yazdıkalrınıza bir kaç cümle cevap vermek istiyorum çünkü bende hasbel kader biraz bisiklet binicisiyim Gençlik ve sporun lisanslı sporcusuyum iyi bir bisiklet tamircisiyim (dükkan değil arkadaşlara beleş kendime her zaman beleş) sağlam bir turcuyum ve çevremdeki en büyük bisiklet aşığıyım.Yazdıklarınıza tek tek cevap vermek istiyorum.
öncelikle yanlış dediğiniz uzun süren antreman tavsiyesinde bulunmadım uzun tur tavsiyesinde bulundum.Aradaki fark antreman yüksek performans kısa sürede yapılır tur ise gezi havasında dinlenerek laktik asit birkmesine izin vermeden yapılır.Daha önce 17 km Kızılinlerden başka yol yapmamış bir çok kardeşim ile 100 lerce km yol gittim bir kısmı şu an Gençlik sporun lisanslı sporcusu olarak ilimizi temsil etmektedir.Hiçbirinde bisikletten soğuma diz ağrısı kas yanması olmadı.ben de 35 yaşındayım o gençlere göre cok daha yavaş hücre yenilenmem var 250 km yol giderim bir günde ertesi gün hiçbir yerim ağrımaz.Bu km yi mtb ile de gidiyordum yol ile de gidiyorum hiçbir fark yok arada.
Kas gelişiminede gelince uzun yıllar yaptığım spor dallarından öğrendiğim kas hücrelerinin zekası yoktur o yüzden kaç kilo kaldırdığını kaç km yol gittiğini anlamaz kas hücresinin yapısında tek şey vardır zorladığınız zaman hücre yeterli dinlenmeyi ve beslenmeyi alırsa zorladığınız yönde kendini geliştirmek.İnsan vucudundaki kas hücre sayısı sabittir yeni hücre eklenmez sadece hücrenin şekli ve hacmi değişiklik gösterir.Bunu zorlamaya göre şekillendirir yani kilo kaldırıp zorlarsanız hacmini genişletmeye gider pedal cevirirseniz çevirmeye yönelik kaslar gelişir.Bunuda yazdıgım gibi uygun beslenme ve dinlenme aşamasında yapar.
Antreman meselesinede gelince sabit bir antreman şekli yoktur her sporcuya özel antreman şekilleri ve çeşitleri vardır.Sizin gönderdiğiniz linkteki antreman şeklini kabul etmeyen onlarca alternatif antreman şekli yazıları mevcuttur.YAni antreman antrenöre size ve yapmak istediklerinize göre değişir.Sizin yönteminiz odur benimki başkadır yani kıssadan hisse bu.
son olarak da son cümlenize"bisiklet iki teker üzerinde denge sağlamak değilmiş. ben ona ne kadar bilinçli binersem oda beni kadar güzel taşırmış :)"
sonuna kadar katılıyorum doğrudur diyerek bitirmek istiyorum.Burada bilinç kişiye göre değişken bir durumdur.

Selam ve dua ile.............

uğurcan gültekin

Daimi Üye
Tepki
269
@ferhat köse
polemik yapmaya değer vermediğimi ilk olarak belirteyim. atışmak benim fikrim seninkini döver tarzını kabul etmediğimi vurgulayayım.
sizi kırmadan eleştirmeden suçlamadan niteliklerinizi sorgulamadan yazılmış yazıya bu cevap hoş olmuşmu? tabii bilinç kişiye göre değişir ve ortaya bu sizinki gibi savunmacı ve karşı taraftakini salt hasım ilan eden bir yazı çıkar. ben yazdıklarım 100 de 100 doğrudur edası ile cok iyi bisikletçiyim tarzı ile nice adam yetiştirdim iddiası ile yazmadım.;) evet bende lisanslı sporcuyum yalnız şu farkla ben derece yapabilmiş kürsüye çıkabilmiş bir sporcuyum.
ama bu beni sizden daha iyi bir insan yada sporcu yapmaz.
forumda onlarca kullanıcının yazdıkları mevcut. yanlış pedal basma yanlış antreman, yanlış ekipman vs vs vs yüzünden diz ve eklem ağrılarına sahip olmuşlar. sizin kas sorununuzun olmaması onlara bir fayda sağlarmı acaba? benim önerilerim genel tarafından denenmiş kabul görmüş öneriler idi.
ben ömer kardeşimle pedalladığım için onu tanıyarak ona uygun antreman şeklini yazmıştım! ama kalkıp burda hiç tanımadığım birine aynı şekil yazsam bu bir hata olurdu. bilinçli olmanın farkı burda.
bundan sonraki yazılarınızı ironi yapmadan, iyi bir "bilinç" ile yaparsanız tecrübelerinizden faydalanabiliriz , yaptığınız turların o toprak kokusunu alırız, rüzgarı hissederiz suların şırıltısını dinleriz.

selam ve dua ile

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@uğurcan gültekin

beni kırıp kırmadığınızı bilemezsiniz çünkü kırıldım neden dersenizde daha ilk cümlenizde yanlış diyerek başlamışsınız.Sonra dikkat ederseniz bu konu başlığı benim yaptığım ve arkadaşlar ile paylaştığım bir tur yazısı bilimsel bir açıkoturum değil bu başlıkta tura dair konular tartışılır sizin antreman bilgilerinizi ister özelden ister başka konu başlığı altında istersenizde yüzyüze istediğiniz zaman konuşabiliriz.
sizi kesinlikle hasım ilan etmedim etmemde sonuçta büyüğümsünüz kırdıysam kusura bakmayın.
kürsü konusunada gelince ilk lisanslı sporumu 12 yaşında judo ile başladığımda iç anadolu bölge üçüncüsü oldugumda kendi kilomda 4 kişi olunca 3 ncu olmanın çok da matah birşey olmadığını gördüğümde anlamıştım.
hiçbir zaman ben iyiyim şöyleyim böyleyim gibi bir iddam olmadı beni tanıyan tanır kendi çapımda bisikletime biniyorum binmekten keyif aldığım kardeşlerimide yanımda götürüyorum bazen. bazen de tek başıma takılıyorum.20 kişide tura gitmişliğim var tek başımada.
Kimseyi yetiştirmedim haddim değil sadece uygun gördüğüm kardeşlerime klübe gitmelerini söyledim bu forumdada bir çok kardeşime yazmışımdır klüp çatısı altında çalışmalarını.
Kıssadan hisse sayın abim bu konuyu bence bu tartışmayla kalabalık etmeyelim. gezi resimlerine baksın arkadaşlar yorumlarınada ben cevabı yazarım. isterseniz bir gün otururuz isetdiğiniz kadar bisiklet üzerine konuşabiliriz.
Bundan sonra yazdıklarımı da eğer kendi konu başlığım ise kafama göre forum kuralları içerisinde yazmaya devam edeceğim.İroni ne demek bilmiyorum ama yapmam gerekiyorsa yaparımda.Eğer sizin konularınıza yada genel knularda bilnçsiz yazıyorsam uyarılarınızı dikkate alırım seve seve.Ama şimdi forum kurallarını yeniden okudum ironi ile ilgili yada bilinçsiz konu yazılmaz diye bir kural yok.O yuzden 35 yaşına kadar nasıl geldiysem bu saatten sonrada o şekilde yaşamaya devam etmek istiyorum yüksek müsadeleriniz ile.
selam ve dua ile.......

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Son bir cümle daha Uğurcan abi lütfen benimle ilgili yazarken, benimde 15 yaşında bir çocuğum var çocuğumla konuştuğum tarz azarlayıcı ve yapmam gerekenleri direktif gibi sıralayıcı cümleler yazmayın.ben sizin bilincinize yazmanız gerekenlere, fikirlerinize hiçbir cümle yazmıyorum dikkat ederseniz. sadece kendi fikirlerimi yazıyorum sizede tavsiyem budur.
selam ve dua ile.......

uğurcan gültekin

Daimi Üye
Tepki
269
bisiklet seçkin bir spordur. dilerim herkes bu seçkinliğin farkına varır! doğadaki küçük pıtırak dikene bile saygı duymak lazım. yoksa emekler ziyan oluverir bir küçük diken yüzünden!
yanlış lafını duymak istemediğinize üzüldüm. sizi salt kendi doğrularınızla bırakmak zorunda bıraktınız beni. sağ ve esen kalın bol sağlıklı pedallamalar.

selam ve dua ile

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Turgay Ak

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Kent Ormanından (Asfalt Yolundan İnerken)
Amatör bir video var elimde, merak edenler :
(link)
normal kalitede izleyin lüften, kasmasın pc'niz.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@uğurcan gültekin

çok teşekkür ederim beni kendi halime bıraktığınız için.Bisiklet seçkin spordur forum özgürlük yeridir.herkes fikirlerinde özgürdür ta ki başkasına yanlışsın diyene kadar.Kelime oyunlarınızı aynen size iade ediyorum keşke seçkinlikten dikenden bahsetmeden beni kendi halime bıraksaydınız o zaman belki size daha çok saygı duyarım.Umarım bu başlığın asıl amacını anlayıp bilgi seçkinlik yarıştırmak yerine resimlere gidilen yolu inceleyip yorum yazsaydınız.Emin olun sizin benikendi doğrularımla bırakmanızın bana bir etkisi yok tüm yorumlarınızın altına yazdığınız selam ve duaya yakışır şekilde bitirmenizi temenni ederek artık bu konu altına ve benimle ilgili yorumlarınıza son vermenizi rica ediyorum.