Brooks Cambium C17 - Acıtmayan Sele

Scudo

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Hocam bende de c15 var. 1 Sene kullandım ama inanın ki hiç rahat edemedim. Brooks'un deri olanları için belli bir kullanım süresinden bahsedilir. Deri selenin kullanan kişinin kalça şekline uyum sağlaması ve gerçekten çok rahat kullanılması için. C15 deri değildir sizin de bildiğiniz gibi ve diğerlerine oranla daha pahalı olmasını "Sıfır alışma süresi" olarak tanımlar ve rahatlık garantisi verir. Ben açıkçası hiç memnun kalmadım. Şimdiki bisikletim Giant yol bisikleti ve üstündeki sele bugüne kadar kullandığım en rahat sele. Özete bağlamak gerekirse sanırım seleden çok kullanan kişinin kalça şekli ve alta giyilen pedli tayt bu işin çözümü.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
400 lira civarı fiyatıyla yürekleri acıtan sele... İnceleme yine harika. İki teker bir ADAM yeterli taklitlerini takibe lüzum yok.

Erdem C.

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Diğer
145 mm genişliğinde forza cirrius light kullanıyorum yuksek rakamlar ödemedim fakat bana tam uyum sağladı 5 saatlik sürüşte bile ağrı yapmadı.

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Hocam sele işi insanın poposunda bitiyor.:) Pahalı seleler rahat ettirmezken markasız sele bile rahat ettirebilir. popo şekline bağlı.

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
Kanvas olması yağmurda problem yapmaz mı acaba?

ÖnerERKUT

Aktif Üye
Tepki
276
İsim
Öner ERKUT
Bisiklet
Trek
Çoğu kişi sele seçimi yaparken ne yazık ki kalça(oturma kemikleri diyelim) kemikleri arası mesafesini ölçmeden tercih yapıyor. Deneme-Yanılma usulü yapılan bu tercihler de genelde başarısız sonuçlara sebep oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Eskiden sert bir selem vardı. Günde 12 saat bisiklet üstünde olmama rağmen çok sorun yaşamazdım. Şimdi nazaran daha yumuşak bir selem var. En kısa sürede değiştireceğim. Rahst yüzü vermedi

#Tapatalk

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Neredeyse 500 tl.
Çok güzel inceleme ve video teşekkürler ama aşıyor beni ya

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
merak ettiğim bir seleydi... inceleme ilginç olmuş ancak bence biraz da erken olmuş. Bence tam anlamıyla yorumlamak için 1000 km olmasa bile biraz daha kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Ben neredeyse her selede rahat ediyorum kendimi şanslı hissettim açıkçası :)

Brooks her şeyi ile gereksiz derecede pahalı bence...

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@kvnccelik Kullanıcı yorumları çok değerli ve önemli. Bunu yazdığınıza çok sevindim çünkü tayt kullanmamak için çok zorladım kendimi acaba brooks ile yırtabilir miyim? düşüncesi hep vardı.
-E şimdi de o akdar para yatırdık kaliteli taytlara bence gereği kalmadı :))) yol bisikletinde totoşa rahat yok anlaşılan :(

cagrig

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Çağrı Gençol
Bisiklet
Bianchi
Bir kere classic seriden bir siyah brooks sele almaya niyetlenmiştim ancak vazgeçtim. Cidden gereksiz pahalı. Selle royal dardo sahibiydim sahibiyim ve sahibi olacağım. Beni en memnun eden ve bir yol bisikletinde olabilecek (en azından benim açımdan) en rahat sele diyebilirim. Bir arkadaşım çok özenip brooks çanta alacakken daha çok gözü ve işlevi olan bir sele altı çantayı dericiye bile diktirmişti :)

kvnccelik

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Trek
@alper 76 bu seleden çok memnun olanlar da var, tam anlamadım. Herhalde anatomiyle de alakalı bir durum. Deri selelerin konfor durumunu bilmiyorum, belki daha rahattırlar. Fakat onlar da benim için birçok eksik yöne sahip. Şekil alması için 1500-2000 kilometre gerekiyor, yağmurdan uzak tutmak lazım ve arada bir bakımını ihmal etmemek de önemli. Bu kadar özeni gösteremem sanırım. :)

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
593
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Arkadaşları :D baya düşünmüşler.

SerhatAtan

Aktif Üye
Tepki
289
Bisiklet
Dahon
@ÖnerERKUT

Beni yanlış anlamayın gerçekten bilmediğim ve bugüne kadar böyle birşey duymadığım için soruyorum.

Bahsettiğiniz ölçümü insan kendisi yapabilir mi? Yaparsa nasıl yapar?

Yaklaşık 1 ay evvel Brooks B17 aldım ve ölçüm namına hiçbirşey duymadım forum da dahil olmak üzere.

ÖnerERKUT

Aktif Üye
Tepki
276
İsim
Öner ERKUT
Bisiklet
Trek
@SerhatAtan yapabilirsiniz ama sele seçiminde tek kriter bu değil çok daha ayrıntılı bilen kişiler de çıkacaktır. Öncelikle kalın bir mukavva alıp düz bir zemine koyun. Ardından üstüne bir süre oturup, tebeşirle oturduğunuz alanı karalayın. Kalça kemiklerinin yaptığı baskı sayesinde iki çukur bölge olacaktır. Bu bölgelerin merkezleri arasındaki mesafeyi ölçerek iki kemik arasındaki mesafeyi öğrenebilirsiniz. Çıkan mesafeden 1-2santim daha geniş bir sele rahatlık açısından verimli olacaktır.
Brooks b17 benim de kullandığım bir sele kalça açısından rahat ettiğim halde bacak arası kısmının oldukça geniş olmasi sebebiyle bacaklarımın iç tarafında sürtünmeye bağlı tahrişe sebep oluyor. Yani çok büyük kesimin rahat ettiği ünlü sele bana uymuyor :)

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Sele mevzusu çok karışık bir mevzu. Vücudumuzdaki damarlar ve sinirler birbirinin tıpa tıp aynısı değil, dallanmalar, geçiş yerleri, bazı özel noktalar hariç olmak üzere, neredeyse herkeste ufak detaylarla farklı. Hatta bu dallanmaların görülme sıklığına göre isimlendiren ve varyasyon olarak sınıflandıran çalışmalar da mevcut. Selenin baskı yaptığı yerde bir damarınız, siniriniz mevcut ise o sele dünyanın en pahalı selesi de olsa siz ağrı ve rahatsızlık hissedeceksinizdir. Durum bu kadar randomize olunca da tek bir sele ile sorunu çözmek ne yaızk ki mümkün olmuyor.

Sele biraz gerçek aşk gibi, bulması zor ancak bulunca da sizden mutlusu yok. :D:D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Kötü sele yoktur, kötü tayt vardır veya tayt hiç olmamıştır.