Bisiklet kilidi tavsiyeleri

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat rica etsem bana kilit önerebilirmisiniz? Daha çok yanımda taşıyacağım, bir büfeye, dönerciye vb yere girerken kullanmak üzere.
Trek logosu kilitlerin dayanıklılığını azaltıyor (hırsızın azmini arttırıyor).
Gözden fazla uzak tutulmayacaksa böyle bir şey olabilir: (link) . Diğer U kilitler çok ağır. Mandallı parçaları çalıp kaçmasınlar diye ince bir halat da taşınabilir.
Aslında bir de Hollanda tipi kilitler ((link) ya da (link) gibi) var ama onlar şehir bisikletleri dışında çok kaba duruyor. Ben alışveriş bisikletinde kullanıyorum.
(link) de kullanılabilir ama başarısız girişimde bisiklete zarar verecek ürünlere pek olumlu bakmıyorum.
Dışarıda spirallerle kilit kesiyorlar mı hocam? Şu an yeni fobim oluştu.
Kamufle edecek bir ses olursa neden olmasın? Ben hiç denk gelmedim de bir kilidi kestirdiğim elektrikçi anlatmıştı. İki kişi motosikletle gelip bir kişi motorla gürültülü şaklabanlıklar yapıp dikkati başka yöne çekip sesi de kamufle ederler, sonra bir motosikletli ve bir bisikletli olarak gidebilirler mesela.

Scudo

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.155
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Trek logosu kilitlerin dayanıklılığını azaltıyor (hırsızın azmini arttırıyor).
Gözden fazla uzak tutulmayacaksa böyle bir şey olabilir: (link) . Diğer U kilitler çok ağır. Mandallı parçaları çalıp kaçmasınlar diye ince bir halat da taşınabilir.
Aslında bir de Hollanda tipi kilitler ((link) ya da (link) gibi) var ama onlar şehir bisikletleri dışında çok kaba duruyor. Ben alışveriş bisikletinde kullanıyorum.
(link) de kullanılabilir ama başarısız girişimde bisiklete zarar verecek ürünlere pek olumlu bakmıyorum.

Kamufle edecek bir ses olursa neden olmasın? Ben hiç denk gelmedim de bir kilidi kestirdiğim elektrikçi anlatmıştı. İki kişi motosikletle gelip bir kişi motorla gürültülü şaklabanlıklar yapıp dikkati başka yöne çekip sesi de kamufle ederler, sonra bir motosikletli ve bir bisikletli olarak gidebilirler mesela.
Teşekkür ederim, bu tavsiye ettiğiniz u kilit 540g olarak yazıyor, (link) Hollanda tipi kilitleri tam olarak nasıl kilitleniyor tam olarak anlayamadım, ilk defa görüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Teşekkür ederim, bu tavsiye ettiğiniz u kilit 540g olarak yazıyor, (link) Hollanda tipi kilitleri tam olarak nasıl kilitleniyor tam olarak anlayamadım, ilk defa görüyorum.
Hollanda tipi kilitler arka tekeri şasiye kilitler. Ağır bir bisiklette kısa süreli kilit için iyidir, ben de kullanıyorum. Ama uzun süreli park ediliyorsa pek işe yaramazlar. Ayrıca kendisi ağır olduğundan hafif performans türü bisikletler için de anlamsızdır. Hollanda tipi çelik şehir bisikletlerine uygun. Decathlon satıyor.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
O çantaya sığmaz. Linkini verdiğimde yok ama bazı modellerde kadroya montaj aparatı var, onlara bakılabilir.
Arka maşaya takılıyor, yanındaki mandalı aşağı bastırılınca tellerin arasından geçip karşı ayağıyla buluşuyor. Eskiden şimdi "hizmet bisikleti" denilen Bisan Super ya da Roadstar'lar alınabilecek birkaç bisiklet modelinden biriyken en yaygın kullanılan kilit modellerinden biriydi ama onların anahtar yuvası arka ortadaydı. Şimdiki yandan anahtar sokulanlar daha kullanışlı.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

pix530

Üye
Tepki
52
İsim
Max
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
I need to secure 3 bikes. Not one. This is an additional challenge.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
How often Ulocks or think armored cables got destroyed by thefts in Turkey?
I need to find a solution for 3 bikes - we are 3 adults who will bike together. My options and ready to hear other opinions?
1. Buy chain. Yale or Onguard 180cm. Heavy and bulky. (link)

or
2. Buy armored cable 16-25mm diameter. Like this (link)

This should work for 3 bikes unattended during the day in public.

Plus 2 or 3 ulocks to attach the frames in between each other?
I consider 2 Ulocks, like (link)
Also for short rides I may just buy a short light cable, like when I need to go home quickly and left bike unattended in relatively safe area:
Don't rely on a cable lock to secure any bicycle. Even the best ones can be easily cut with inconspicuous tools (e.g. a wire cutter that can be carried in a pocket). A 10mm chain like the one you are considering can also be cut, but the thieves who are capable of doing that tend to steal scooters and motorcycles.

Personally, I find thick U-locks to be safer than chains of the same thickness, because the overall thickness is actually broken down into smaller pieces (total thickness - gap / 2) at the chain links. There is also the possibility of removing the chain by inserting a tool into the gap of the links and widening it.
I think the opposite is true, for example a chain lock with 12mm links is more secure than a 12mm thick u-lock. Assuming the biggest threat to both of them is an angle grinder; the chain is actually harder to cut, because it is more likely to wobble (the thief can stabilize the u-lock more easily). If not properly used, u-locks can also be broken using bottle jacks.

pix530

Üye
Tepki
52
İsim
Max
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anyone is using bike alarm?
I have alarms back home.

i ordered one hidden with remote.
think to add one motorcycle alarm at least.

Ensarrr

Üye
Tepki
0
İsim
Ensar
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yale'ler, özellikle bu model çok iyi, bence Onguard'lardan eksikleri yok.
Tabii bu model sürekli taşımak için çok ağır.
Bu kilitler ne kadar güvenilir?

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
954
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
(Yeterince zamanı ve ekipmanı olan bir hırsızı hiçbir kilit durduramaz ön bilgisini paylaştıktan sonra) ben kullanıyorum, memnunum. Ağır bir kilit, benimkinde çelik halatı da var. Anahtarının birinde ışık var. Sağlam ve güvenilir olduğunu düşünüyorum.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Hiçbir kilit açılamaz ya da kesilemez değil. Her türlü kilit caydırmaya ve/veya müdahale edecek kadar zaman kazandırmaya yarıyor.
Mesela (link)ten kurtulmak iç cebe sığabilecek bir demir makasıyla 3 saniye sürerken, (link) taşıması-gizlemesi daha zor bir uzun makas ve daha çok zaman lazım, (link) ya da daha sağlamları için belki şarjlı canavar ile biraz gürültü çıkarılması lazım.

Ben kilitleri şu durumlar için kullanıyorum:
- Şehir bisikletinde arka maşa kilidi: Bisikleti uzun olmayan alışverişlerimde mekan dışında bırakırken.
- Zincir kilit/halatlı U kilit: Uzun sürüşlerde mola mekanlarında zaten görme-duyma mesafesindeki bisikletler alınıp kaçılmasın diye birden çok bisikleti birbirine ve mümkünse ortamdaki bir nesneye kilitlemek için.
- Her bisiklette arka maşa kilidi + 2.2 m halatlı U kilit: Apartman giriş katı merdiven altında, kamera önünde duran iki alışveriş bisikletini, halatı tüm QR ile sökülebilir bileşenlerinin içinden geçirerek birbirine ve duvara kilitlemek için.

Bunların dışında bisiklet parkına bisikleti kilitleyip metroya binip bir yere gideyim, alışveriş merkezinde kilitleyeyim, ön bahçede kilitleyip gece gündüz dışarıda bırakayım gibi bir kilit kullanımım yok. Olsa da bir şey olmaz belki, zira her sabah geçtiğim ana caddede kaldırım üzerinde, bina önlerinde, bahçe içlerinde her zaman aynı yerde kilitli duran onlarca bisiklet görüyorum, hepsi aynı yerlerde her zaman duruyor ama ben güvenemiyorum.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Hobi olarak kilitleri maymuncuk gibi aletler ile manipüle ederek açanlar var; böyle birininin kilidi iki dakikada açıyor olması, kilidi hırsızlara karşı güvenilmez yapmaz. Hırsızı bırakın, çilingirlerin çoğunda bu maharet yok.

Ancak bazı kilitlerin mekanizmaları uzman olmayan biri tarafından bile kolayca açılabiliyor. O yüzden güvenilir markaları ve sold secure gibi bağımsız kurumlarca test edilmiş kilitleri tercih etmekte fayda var.

Ensarrr

Üye
Tepki
0
İsim
Ensar
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
200 TL bütçem var kilit tavsiyenizi bekliyorum.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
  • Beğen
Tepkiler: Ensarrr

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.206
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Aslında daha kalın U ya da zincir kilitler ama bütçeyi biraz yükseltmek lazım.
Yorumlarda da belirtildiği üzere kilitleme konusunda kablo şeklinde olan kilide göre daha kullanışsız gibi duruyor.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Yorumlarda da belirtildiği üzere kilitleme konusunda kablo şeklinde olan kilide göre daha kullanışsız gibi duruyor.
Demir makasıyla 3 saniyede kesilen halat kilitlere göre mi, doğru düzgünü 400 liranın üstünde olan halatlı U kilitlere göre mi?

Türko

Tepki
3.206
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Demir makasıyla 3 saniyede kesilen halat kilitlere göre mi, doğru düzgünü 400 liranın üstünde olan halatlı U kilitlere göre mi?
Halatlı olanlar güvenli olabilir fakat taşıma konusunda sıkıntılı. Bu U kilidin bisikleti bir bisiklet park yerleri haricinde bir yerlere kilitleme konusunda halat kilitlere göre kullanışsız olabileceğini ayrıca bisikletin üzerinde taşıma konusunda da yine dezavantajli olduğu kanısındayım. Güvenlik konusuna bir şey diyemem.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Halatlı olanlar güvenli olabilir fakat taşıma konusunda sıkıntılı. Bu U kilidin bisikleti bir bisiklet park yerleri haricinde bir yerlere kilitleme konusunda halat kilitlere göre kullanışsız olabileceğini ayrıca bisikletin üzerinde taşıma konusunda da yine dezavantajli olduğu kanısındayım. Güvenlik konusuna bir şey diyemem.
Güvenlik göz önüne alınmadığında kilit kullanmanın bir amacı kalmıyor.

Decathlon halat kilitleri "bisiklet kilidi" olarak değil, "aksesuar kilidi" olarak satıyor; "bisiklet kilidi" tanımını U, halatlı U, zincir ve katlanır çelik yaprak kilitler için kullanıyor.

(link)

Türko

Tepki
3.206
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güvenlik göz önüne alınmadığında kilit kullanmanın bir amacı kalmıyor.

Decathlon halat kilitleri "bisiklet kilidi" olarak değil, "aksesuar kilidi" olarak satıyor; "bisiklet kilidi" tanımını U, halatlı U, zincir ve katlanır çelik yaprak kilitler için kullanıyor.

(link)
Hem aksesuar kilidi hem de bisiklet kilidi taşıyacağız. 🤓
Ben kilidi artık bisiklet üzerinde de taşımıyorum. Ya çantamda çantam yoksa suluk kafesi içinde taşırım. Bisikletin neresine değerse değsin boyasına bir şekilde zarar veriyor. Uzunca bir süre bisikleti bir noktada bırakmadığım için Decathlonun aksesuar kiliti dediği kilitlerden kullanıyorum.

Tepki
237
İsim
Sinan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hem aksesuar kilidi hem de bisiklet kilidi taşıyacağız. 🤓
Ben kilidi artık bisiklet üzerinde de taşımıyorum. Ya çantamda çantam yoksa suluk kafesi içinde taşırım. Bisikletin neresine değerse değsin boyasına bir şekilde zarar veriyor. Uzunca bir süre bisikleti bir noktada bırakmadığım için Decathlonun aksesuar kiliti dediği kilitlerden kullanıyorum.
Dikkat et sağlam bir taşla anahtar göbeği kısmına 2-3 darbe vurdun mu o kilitler açılıyor. Hırsızların en sevdiği kilit türüdür bu sebeple.