Sele seçimi

soulless

Daimi Üye
Tepki
830
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MuratHan
Selenin özellikle ön kısmı düz olunca -ilk kullandığım sele öyleydi, Giant forward modeli- esneklik yapınız orta seviyede ise (Fizik'in sitesinde belirtilen ve sedona concept'te yaptırdığım ölçüm sonrasında ortaya çıkan değere göre) pelvis bölgenizde ciddi ezilme oluyor. Drop bar üzerine eğilerek kullandığınızda kalça kemiği de döndüğü için ön kısmın düz olması pelvis bölgesine ciddi baskı yapmasına neden oluyor. Bu nedenle yaptırdığım ölçümler sonrasında hem fizik sitesinde hem de sedona ölçümünde tavsiye edilen selle italia modelinde selenin ön kısmı eğik pozisyonda tasarlanmış.

Bu durumda sizin belirttiğiniz selelerin bize uygun olmamasını tam olarak anlayamadım.

Scudo

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
@soulless

Almış olduğunuz sele uzun süreli öne tam eğik agresif pozisyon da sürüşler için tasarlanmış. Bahsettiğim, selenin yere düz paralel durması değil, sele tasarım itibari ile arkası zaten öne göre daha yüksek. Altta ki linkten Çağrı beyin videosunu baştan sonra izlerseniz size bir fikir verir. Video nun ortasından itibaren sizin ölçülerinize göre nasıl bir sele seçmeniz gerektiğinden de bahsetmiş.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vallahi ben denemek amaçlı KNT sele aldım epey geniş . Salcano City Sport 40 selesi yerine monte ettim ve dün 15 dk lık kısa bir tur yaptım gayet rahat etti beyfendi ancak biraz öne doğru kaydırıyor tek sıkıntısı o. Tekrar eski seleyi takıp yeniden bir karşılaştırma yapacağım. Fiyatı çok uygun.

(link)

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TatanQa_tr bu sele belli bir süre sonra bacak ve ayaklarında uyuşukluğa bacak aranda tahrişe neden olacak bisikletle uzun mesafe kat etmiyorsan sorun değil ama...

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Bu seleyi kullanan varmı acaba öneriniz varmı

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@C.Koc

@C.Koc evet uzun süreli kullanmadım henüz , 20dk falan gezdim çok rahattı bacağım vs biryere sürttüğünü hissetmedim ama. Salcano 'non selesine geri dönsem mi ? Onunla da uzun süreli sürersem şekil değiştirmem gerekiyor bir süre sonra ya da arada ayağa kalkıyorum . Gerçi henüz yeniyim 1 ay kadar oldu bu ağrı geçer yada alışılır mı ? Yoksa orjinal selesi çok güzel duruyor.

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TatanQa_trZamanla kendinize uygun seleyi bulacaksınız kalça kemizlerinizin arasındaki mesafeyi ölçmeye çalışın size uygun genişlikte bir sele almak için genelde bu aldığınız seleler jel takviyeli değil ve çok geniş seleler jel takviyeli ne yumuşak nede çok sert seleler mevcut , bir tane bisiklet taytı edinin (iyisinden) şort veya bisikleti neyle sürüyorsanız altına giyersiniz (donsuz bir şekilde [emoji846])
Örnek teşkili için bu seleye bakın sele seçiminde bisiklet tipi önemlidir dik oturuş 90 derece şehir bisikleti için 60 derecelik yarı dik yarı sportif tur tarzı bisikletler için 45 derece ise oturuş yarış ve mtb tarzı için sportif sürüş yani bu linkini attığım 45 derece mesela... (link)

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@C.Koc Çok teşekkürler , bir bilgi daha edindim sayenizde. Bu durumda 60 derecelik kullanım için üretilen seleler en uygun tipte olanlar. Aynı siteden şunu buldum 60 derecelik : (link)

• Beğen
Tepkiler: C.Koc

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TatanQa_trBildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalıştım sizin bisiklet türü nedir ? Bu selede bir hayli geniş bir sele ilk önce becerebilirseniz kalça kemik aralığınızı ölçüp öyle sele bakın çok kilolu iseniz bu geniş sele olabilir fazla kilolu iseniz 15-18 cm lik bir sele olabilir sele tavsiye ile alınmaz daha doğrusu her sele her kalçaya olmaz örnek olsun diye yazıyorum ben fazla kilolu olmama rağmen 16 cm lik bir selede rahatım mtb bisikletimde 45 derece oturuş sağlayan aliexpress den aldığım bir sele kullanıyorum
Yol Bisikleti siyah eyer hollow Nefes bisiklet koltuk mtb bisiklet yastık
(link) to Clipboard

Tur/şehir bisikletindede 60 derecelik olan 16 cm lik viento
Kullanıyorum

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar olay seleden ziyade toto kemiği genişliğinde. Selelerin marka model arasında toto genişliği uygunluğunu belirten ölçüler vardır. Ölçtürün bir kere ve rahat edin. Ben de sizler gibi brooks dahil bir çok sele denedim. Sonunda ölçü aldırıp o ölçüye uygun bir seleyi ezbere aldım ve işi bitirdim. Ölçüye göre aldığınızda selenin malzemesi çok da fark etmiyor.

(link)

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kerem ÖzbayrakSize katılıyorum ama çok yumuşak ve sünger seleler önerilmiyor tecrübe ettim şahsen...

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

HasanTiçır

Aktif Üye
Tepki
103
İsim
Hasan
Bisiklet
Canyon
@Kerem Özbayrak

Siz nerede ölçtürdünüz? Kemik genişliği kaç cm çıktı ve siz kaç cmlik bir sele aldınız? Yol göstermesi açısından bahseder misiniz?

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@hasanhoznur İstanbul, Bostancı'da ATEK Bisiklet'te ölçtüm. Ancak mağazada kalça ölçüm oturağı olmasına rağmen kullanmayı bilen yoktu. Şansıma deneyimli bir bisikletçi müşteri yardımcı oldu. Ölçüyü şu an hatırlamıyorum akşam bakıp söylerim. Bu arada ölçüm için aşağıda linkte yer alan ürün ve benzeri bir oturaklı cihaz kullanılıyor.

(link)

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hasanhoznur Hocam şu linkteki daha ilkel yöntemi ben de deneyeceğim bulmak için : (link)

Beyfendiyi karton yöntemiyle ölçebildim sanırım şimdi bunun 1 - 3cm büyüklüğünde sele aricam sanırım

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
@hasanhoznur yenikapıdaki fuarda trek standında bike fit yapan biri aracılığıyla ölçtürdüm. Maksatımdan biri de ölçümün nasıl yapıldığını anlamaktı. Oturma taburesinde jel torba var çıkan izin aralığı ölçülüyor. Olayın özü şu; buzluğa koyulan jel torba temin edinin. Bacaklar ve bel 90 derece olacak şekilde oturun (bi kaç denemede sonrasında doğru ölçüm yapacaksınız) çıkan izlerin merkezleri arasındaki mesafeyi metre ile ölçün. Bu ölçüyü alacağınız selenin oturma yerine yerleştirin. Olması gerekenden dışarda kalıyorsa küçük içerde kalıyorsa büyük demektir. Kabaca iki cm büyüğü derler ama bence en doğrusu ölçülen mesafeyi alınacak selenin üzerinde görmek. Bi selenin ideal oturma yeri bakınca şeklinden anlaşılıyor

@karanbatu

IMG_4955.PNG

Birde aklınızda olsun büyük sele problem olabilir belki ama küçük sele evlerden ırak tecrübeyle sabittir.

HasanTiçır

Aktif Üye
Tepki
103
İsim
Hasan
Bisiklet
Canyon
@karanbatu sele sorununu çözmenize sevindim, güle güle binin. Merak ettiğim kemik aralığı kaç cm çıktı ve hangi marka model selenin kaç cmlik selesi ile rahata kavuştunuz?

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün 30₺ lik KNT seleyi söküp orjinal salcano jele takviyeli selemi geri taktım 17km performans (bana göre :) ) turu yaptım öyle çok ağrı yapmadı şu an evdeyim bir acı vs hissetmiyorum. Zaten ölçüm yaptıktan sonra salcano seleyi ölçtüm tam geliyor .

Fotosuz olmaz ;)

Dosyalar

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
@hasanhoznur resimde de görüldüğü gibi yaklaşık 12.5 cm çıkıyor benim ölçüm normalin biraz üzerinde sanırım. Bacak boyuyla da alakalı olabilir emin değilim, 171 boyum var bacak boyum 83 çıkmıştı (onu da fuardaki alet ile ölçmüştüm)
Şehir bisikletinden sonra yol bisikletine geçtim. Uzun sürüşler sonrası çok kötü acı oluyordu. Genel olarak alışamadığım içindir diye düşündüm hep ve ısrar ettim o şekilde sürmeye ve acı azalmak yerine artınca anlaşıldı bir şeylerin yanlış olduğu ve bende detaylı bir araştırma yaptım.
Popo ağrısına sebep olan en büyük etken oturma kemiği genişliğine göre dar olan selenin bu iki kemik arasına (aradan geçen sinirlerden dolayı imiş) baskı yapması ki benim başıma geldi. Bunun acısı diğer etkenlerin oluşturduğu acıdan çok daha farklı ve kötü.
Bunun dışında selenin fazla yumuşak olması sürtünme, fazla ısınma, pişik gibi sıkıntılara sebep olurken aşırı sert olması kaba etin ezilmesine sebep olacaktır.
Fazla geniş olması bacak arasına sürtünmeye ve yine pişik ve acıya sebep olacaktır. Bu etkenleri de şehir bisikletimin selesinde tecrübe etmiştim.
Bunların dışında da birçok etken var sele konforu için bu yüzden de envai çeşit sele var.
Kendi adıma mükemmel seleyi bulduğumu söyleyemeyeceğim ama bir öncekine göre dağlar kadar fark var. Mevcut sele dayanılmaz olunca sirkecideki bisikletçilerin birinden daha iyi bir sele alana kadar idareten bisikletten çıkma bi sele aldım (ghost marka) yüzey genişliğine(154 mm genişliğe sahip) ve formuna bakarak. Rengi bisikletle uyumsuz ama acı çekmekten yeğdir dedik. Beklediğimden çok daha iyi idare etti sağ olsun ama hala bakıyorum bende üst düzey selelere.
En rahat seleyi bulmak biraz zaman ve para işi sanırım. Birini uzun süre deneyip rahatsız eden yanlarını anlayıp ona göre bir başka seleye bakmak gerekiyor.

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
sedona concept'te sele genişliği ölçüsünü yapıyorlar mı? bileydim dün oradan geçtim bir uğrardım.

Yavuz Onat

Üye
Tepki
38
Merhaba

Bisikletin sele ve borusu çalındı.

Sele Borusu:Giant Connect, 30.9mm
Sele:Giant Connect, Upright
Giant talon

Bu uyumlu mudur?

bontrager sele borusu ve seleİlan No: 598507406
(link)