Sele seçimi

Scudo

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mywashere Vallahi benim kalçada geniş olduğundan kalça ve sele uyum sağladı :)

çimtay

Aktif Üye
Tepki
375
İsim
Hakan ÇİMTAY
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar merhaba bu forumda taytı kilotsuz giyilmesi tavsiyesini okumuştum. Başlarda kilotsuz tayt giymeyi kabullenemedim. Daha sonra denemeye karar verdim. Kullandığım sele, bisikletimin orijinal selesi. kullandığım taytlar da decatlon un 30tl lik olanları. Tavsiyen sele ve tayt değişikliği yapmadan önce kilot giymeden tayt giymeniz. Bütün sele sorunlarım ortadan kalktı.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren ve C.Koc

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
merhaba ben tayt altına yok denecek kadar hafif ve ince olan şu taytı giyiyorum.Çok da rahat.Herkese tavsiye ederim.
(link)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Hocam yol bisikleti nde sele seçimi hayati bir meseledir. Selenyum boyu vs değil kalça kemiklerini (oturma kemiği) doğru ölçmek gerekir. O da yetmez o genişliği pergel ile elinize alıp satın alacagalac seleye koyarak destek verip vermediğine bakarsiniz. Ayrıca sürüş alışkanlıkları da alt gruba baskı açısından göz önüe alınmalı.
En iyi olcumu köpük ( strafor ) ile yaparsınız. Ben karton u sağlıklı bulmuyorum.

Ne olursa olsun ölçüyü selenin üzerinde denemek ve destekleyip desteklemedigine bakmak onemli yoksa olmuyor ... Acıya ve yeni bir seleye doğru gidiyorsun.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren ve C.Koc

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben şu ölçümü bir türlü yapamadım o kartonda o kemik izi bir türlü çıkmıyor anlamadım el yordamıyla kendim ölçtüm artık ama straforu da deneyeyim bakalım hoş şu anki selelerimden memnunum...

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
@C.Koc buzluğa koyulan jel torbalar var acıyan bi yere kompress yapmak için onlardan iki tane yan yana koyun (soğuk olması daha iyi olabilir) diz ayak ve beliniz 90 derece olacak şekilde üzerine oturun. Çıkan iki izin orta noktalarını metre ile ölçün. Bi kaç deneme sonrasında en doğru sonuca ulaşacaksınız

Boyuna kullanınca bir tanede yetiyor

Ölçüm alırken kot gibi kalın kıyafet olmaması gerekiyor en güzeli pedsiz tayt veya iç çamaşırı ile ölçüm almak

Dosyalar

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Doğru sele seçimi gerçekten çok zor. Türlü türlü yöntemler var öneriler var,işin içibden çıkamıyorsunuz. Misal,kalçası geniş kilolu birini baz alalım.Bu adam atletik pozisyonda bisiklet sürüyor diyelim,ona göre sele bulmak çok zor. Kilolo ve pelvis kemik aralığı geniş birisine relaxted pozisyonda bisijlet sürmeyi önerirler. Buda eski usul şehir bisikletlerindeki dik oturuşa denk geliyor. Burada iş çıkmaza ggiriyor.sele,size olması gerekenden küçükse acıtmaya başlayacaktır. Büyükse,tahrişe,yanmaya başlayacaktır. İlanlarsaki genişlik selenin en geniş alanı baz alınırak yapılıyor. Ama sürüş modelinize göre pelvislerin pozisyonu değişiyor. Selenin burun kısmını yukarı kaldırırsanız kolllara baskı azalır ama genital bölgeye baskı artar. Aşağı indirirseniz sele çok yumuşak gelir,genital bölgeye baskı azalır ama bu seferde yük kollara biner. Düz tutuncada ideal bir sele değilse rahatsızlık devam edecektir...
4. Selemde anca ortalama bir sele tutturabildim. Bunlardan kimisi ucuz kimisi pahallıydı,kullanamadım atıl kaldı.
200kiralık selle royal işimi göremezken,60 liralıl bir sele şimdilik (yaza doğru nasıl etki eder bilemiyorum)sıkıntı çıkarmıyor. O yüzden sele olayı çok zor ve komleks bir iş. Hatta Jant örmek ondan daha kolay bile olabilir. :)

• Beğen
Tepkiler: N.ÖZKAN ve C.Koc

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mywashere
Selle royalın 60tl bandında bir selesi,tam modelini hatırlamıyorum. Haftada 80km küsür bisiklet sürüyorum bana yeterli geliyor,aynı markanın daha estetiği ve havalandırması (200tl)bir köşede yatıyor. Aslında bulunulan ilde bisiklet mağzaları bazı ürünleri teşhir ürünü yapıp bir kaç günlüğüne teste verse ona ve bu bahsetilen testleri profesyonel şekilde yapıp sele önerse on numara olacak ama bu tür mağzaların sayısı çok az.

Kızılçam

Bitkisel Üye
Tepki
274
İsim
Ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mywashere
Merhaba, dağ bisikletinde kullanıyorum

HasanTiçır

Aktif Üye
Tepki
103
İsim
Hasan
Bisiklet
Canyon
IMG-20180423-WA0017 (2).jpeg

Eski selem selle italia çok rahatsız geliyordu, şu linkteki seleyi aldım:
(link)

Seleyi fizik'in kendi sitesindeki önerilere göre aldım, 40 km denedim fakat hiç rahat edemedim. Kartonla kemik ölçümü yaptığımda 11,5 ve bazen 12 cm buluyordum. Anlamadım yanlış ne? Bir de bunca para verdik, boşa mı gitti şimdi?

muhammed16

Üye
Tepki
17
İsim
muhammed
Bisiklet
Ghost
brooks un cambium b17 serisini deneyen var mı öneriliyordu baya

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

HasanTiçır

Aktif Üye
Tepki
103
İsim
Hasan
Bisiklet
Canyon
@C.Koc evet shimanonun orta seviyeler denecek bir pedli taytı ile denedim.

soulless

Daimi Üye
Tepki
830
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hasanhoznur
Selenin pozisyonu da çok önemli. Belki seleyi ileri veya geri almak gerekiyor. Mesela seleyi ileri alırsanız daha dik bir pozisyonda bisiklet sürersiniz ve pelvis'e olan baskı azalır ama bu sizin için doğru mu bilmek zor. Aynı sorunları ben de yaşadım ve uzun araştırmalar sonucunda ben de Fizik Antares R3 open Large modelini sipariş verdim. Azalma var ama yine de pelvis bölgesinde olan ezilmeye çok etkisi olmadı. Yalnız eski selem ile yeni sele arasında ciddi fark var. Belki de sele oturma pozisyonumu tamamen değiştirmek gerek. Hatta bunun için belki bike fit yaptırmam gerek. Yani çözüm bulmak için ciddi araştırma gerekiyor.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@hasanhoznur Sele değişimlerinde modelden modele farklar olduğu için sele yüksekliği / ileri geri ayarı ve yatay eğimi tekrar ayarlamak şart. Farklı bir seleyi takarken anında değişen ölçüler bunlar.

@hasanhoznur
Çok farklı bir sele tipine geçmişsiniz. Vücudun buna alışması da doğru orantılı daha uzun olacaktır gibi geliyor bana.

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır

HasanTiçır

Aktif Üye
Tepki
103
İsim
Hasan
Bisiklet
Canyon
Öncelikle teşekkürler yardımlarınız için.
Seleyi ilk takarken iç bacak boyuma göre yüksekliğini ayarladım, üstüne çıkıp dizimin kırıklığına göre de bakarak. İleri geri ayarını dizimden çekül indirecek yaptım. Terazisini de fizik'in sitesinde verilen videoya göre yani düz nötr şekilde yaptım.
Sürerken şunları yaşadım: ilk olarak daha geniş bir seleye oturmuştum fakat oturur oturmaz bir rahatlık falan hissetmedim. yarım saat sonra ucunu hafif yukarı kaldırdım bir kaç mm, çünkü öne kayıyordum ve oturma kemiklerimin önüne doğru bir kısım acıyordu. Sürerken oturduğum yeri ara ara değiştirdim, biraz daha gerisine oturdum, biraz daha ilerisine, biraz droplardan tuttum, biraz daha dik oturdum hangisi daha rahat ettirecek diye. Bir kaç defa raylardan ileriye (gidona doğru kaydırdım 3-4 mm). Şöyle 'hah rahat ettim' diyeceğim bir oturuş pozisyonu bulamadım. :(
Yalnızca ellerimi bırakıp tam dik oturduğumda ve selenin de ucu biraz yukarı kalkık halde daha az acı hissettim, daha rahat idi bu halde.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
@hasanhoznur

Aldığınız sele öne tam eğik pozisyonda bir nevi yarışlar da kullanılmak için tasarlanmış. Amatör kullanıcılar için uygun bir sele değil, sele ön ve arka kısmı düz olmalı, fizik sele de arka taraf hafif dik, hafif eğik ve dik pozisyonda ki sürüşler de sıkıntı yaşatır. Sele üzerin de sürekli öne doğru kaydığınızı hissedersiniz. Sadece kalça bölgesin de değil, sırt,kol ve boyun da da ağrılara yol açar. 120 mm oturma kemiği aralığı için uygun bir sele ama tasarımı dolayısı ile size uygun değil.

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır