Kadro kulağı kırılması, önlemleri ve çözümü

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kulağın gitmesi tamamen çözümsüz bir durum değil. Braketli attırıcı kullanmak mümkün. Buralarda makul fiyata Shimano ya da daha ucuz Çin markalarından uygun modeller bulunabiliyor.

(link)

Yukarıda anlatılan düzeltme ve yiv onarma işini Bakü'de yaptıramazsan yukarıdaki gibi bir braketli attırıcı kullanabilirsin ama önce düzeltmeyi denemek daha iyi. Tabii doğrudan kadro uzantısı şeklindeki kulağın fazla esneme şansı yok, zaten bir yara da görünüyor, düzeltmeye çalışırken kırılabilir de.

Braketli attırıcının oynamaması, sağlam durması için mile geçen kısmın dışında yandaki vidanın girebileceği bir yer olmasında fayda var. Kulağı hiç olmayan bisikletlerde o delik hazır oluyor ama o bisiklette kulak olduğu için delik açılmamış. Özenli bir çalışmayla iş görecek bir girinti ya da delik açılabilir.
İyi ki hatırlattınız. Tabii ya, Tourney'lerde ve eski SIS'lerde bracket vardı. Kadro kulağı düzgün kesilirse bu aktarıcılar da kullanılabilir tabii.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
Scudo

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.934
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Liqezz Dişler yalama olmuşsa en kolay çözüm, M6 somun, civata ve iki pul ile attırıcı oraya sabitlenir. Fikri şu videodan alabilirsin. Videoda bunun için yapılmış özel setlerden kullanıyor ama gerek yok. Standart civata ve somun ile de sabitleniyor attırıcı.

@Spartiat Braketli attırıcılar çapraz kızaklar için biliyosun. Bu bisiklet dikey kızaklı. Kendinden kulaklı kadrolarda attırıcının dönmemesi için sıkılan vidanın yeri dropout un kenarına geliyor, olmuyor yani o iş, denemiştim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.738
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...
@Spartiat Braketli attırıcılar çapraz kızaklar için biliyosun. Bu bisiklet dikey kızaklı. Kendinden kulaklı kadrolarda attırıcının dönmemesi için sıkılan vidanın yeri dropout un kenarına geliyor, olmuyor yani o iş, denemiştim.
Bence (link) kadroya uydurulur o. Kadroyu kaybedeceğine delinir, eklenir, kaynaklanır, uydurulur.
Yine de olan düzelirse daha iyi tabii.

Liqezz

Üye
Tepki
88
İsim
Tamerlan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bence (link) kadroya uydurulur o. Kadroyu kaybedeceğine delinir, eklenir, kaynaklanır, uydurulur.
Yine de olan düzelirse daha iyi tabii.
@Liqezz Dişler yalama olmuşsa en kolay çözüm, M6 somun, civata ve iki pul ile attırıcı oraya sabitlenir. Fikri şu videodan alabilirsin. Videoda bunun için yapılmış özel setlerden kullanıyor ama gerek yok. Standart civata ve somun ile de sabitleniyor attırıcı. .

Kusura bakmayın hepinizi de rahatsız ediyorum, moralim bozuk işe şu bisikletle gidiyorum en ufak tıkırtı rahatsız ediyor. O videoyu da yalama yapmadan önce karşıma çıkmıştı çay içerken izlemiştim 😀. Bu bisikleti düzeltip satmazsam çok kıracam parçasını çin malı deyip hep üzerinde deneyler geçiriyorum

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Annesi Tanrıça Thetis oğlu Aşili ölümsüzlük nehri Styx'te yıkarken elini suya değdirmemesi öğütlendiği için onu sol topuğundan tutup suya batırmıştır. Aşil'in yalnızca oradan vurulursa öleceğine inanılırdı. Ve sol topuğundan yani Aşil tendonun vurularak öldü. Tek ölümlü yeri de orasıydı
Bisikletlerimiz de Yarı Tanrı Aşil kadar ölümsüz savaşçılar. Ta ki kadro kulaklarının kırılmasına kadar. Kadro kulakları çünkü birer Aşil Tendonu. Ölümsüzlük nehrine girmeyen tek yerleri

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.512
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Annesi Tanrıça Thetis oğlu Aşili ölümsüzlük nehri Styx'te yıkarken elini suya değdirmemesi öğütlendiği için onu sol topuğundan tutup suya batırmıştır. Aşil'in yalnızca oradan vurulursa öleceğine inanılırdı. Ve sol topuğundan yani Aşil tendonun vurularak öldü. Tek ölümlü yeri de orasıydı
Bisikletlerimiz de Yarı Tanrı Aşil kadar ölümsüz savaşçılar. Ta ki kadro kulaklarının kırılmasına kadar. Kadro kulakları çünkü birer Aşil Tendonu. Ölümsüzlük nehrine girmeyen tek yerleri
haha yunan mitolojisi, youtube de yeni dinlemiştim. Burada kaşıma çıkınca heyecan oldum :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
haha yunan mitolojisi, youtube de yeni dinlemiştim. Burada kaşıma çıkınca heyecan oldum :)
Metafor kurma,aforizmik cümleler, edebi sanatlar,gün yüzü görmemiş betimlemeler bizim işimiz.Taklitlerimden sakının. @necmeddin abi ile mösyö @Cemal Ç. iyi bilir :D

• Hahaha
Tepkiler: Cemal Ç.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.738
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
İkinci el, başka bir bisikletin kulağından uydurma bir kadro kulağıyla aldığım Gitane kadrolu toplama bisikletimin kadro kulağını biraz içeri eğilmiş olarak görünce düzeltmek için arka attırıcıyı sökmek için ilk hamleyi yaptığımda kulağın yarısı elimde kaldı:

1714290051036.jpeg

Yerel bisikletçilerde aynı kulak bir yana, benzer bir kulak bile bulamayınca bildiğim tüm ünlü bisikletçilere fotoğraflarla ulaşıp en azından benzer bir kulak bulmaya çalıştım. Doğa, Özceylan, Şişman, Erdoğanlar v.b. tümünden ellerinde olmadığına dair de olsa mutlaka yanıt geldi. Erdoğanlar diğerlerinden farklı olarak yabancı bir siteden benzer bir kulak örneği gönderdi. O firmaya da yazıp fotoğrafları gönderdim. Bu arada @Murat Cömez yardıma yetişip kadro kulağı koleksiyonunu açtı ama onda da tam uygun kulak çıkmadı, sağolsun benzer bir kulağı modifiyeyle kullanabilirsem diye göndermeyi teklif etti. @Can Çelik ile eskisi gibi bir kulak bulup onu kadroya uydurma ya da bir kulak üretme planları yaptık ama bu çözümde en çok delikleri sorun olabilir gibi görünüyordu.

Arayış sürerken Erdoğanlar'ın linkini gönderdiği siteden cevap geldi. Sitedeki ürünler içinden (link) önerip, bir de henüz sitelerinde listelemedikleri ama tam olarak uygun görünen bir modeli temin ettiklerini belirtip gönderdiğim fotoğraflar üzerindeki görünümünü ilettiler:

1714290225690.jpeg1714290244909.jpeg

Sonra da sitelerine ekleyip sipariş verebilmemi sağladılar: (link)

Ürün, savaş koşulları altındaki Ukrayna'dan 24 günde geldi. Araya Ramazan bayramı girmeseydi ve muhtemelen bayram tatili yoğunluğundan ürün gümrükte 1 hafta beklemeseydi daha önce de ulaşırdı diye düşünüyorum.

Gelecek ürün için "tam uymasa bile biraz modifiyeyle uydururum" diye düşünürken kusursuz olarak uydu:
1714290464136.jpeg1714290483698.jpeg
1714290614716.jpeg

Süreçte yardımcı olan @Murat Cömez , @Can Çelik ve doğru yere ulaşmama vesile olan @Erdoğanlar Bisiklet 'e teşekkür ederim.

Bu süreçte sadece kadro kulağı satan siteler olduğunu öğrenmek ilginç bir deneyim oldu. Benzer bir arama sürecine girebilecekler için süreçte baktığım önemli kaynakları buraya bırakıyorum. Aynı kulağı daha sonra 2 yerde daha buldum ama aldığım yer, Ukrayna'daki (link) fiyat bakımından (link) ve (link)'daki alternatiflerden belirgin daha uygun fiyatlı kaldı. Neredeyse tüm kadro kulağı satıcılarına kadrodaki yuvanın ve/veya eski kulağın resimlerini iletişim programları ya da doğrudan site üzerinden iletmek mümkün.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

erhan erhan

Daimi Üye
Tepki
867
İsim
erhan
Bisiklet
b'Twin
@Spartiat Parçayı bulduğunuza sevindim. Ben de Mavic jantların QR adaptörleri için epey bir arayışa girmiştim geçen sene. Zar zor Almanya'dan bir arkadaşa getirtmiştim.
Bu tür işler için bir adresi önermek isterim. Youtube'dan (link) bilirsiniz belki. O da sizin gibi İzmir de yaşadığından bu tür konularda belki yardımcı olabilir. Torna ve imalat işleri videolarını takip ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve Spartiat

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.012
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Bursa'da eski antrenör Cengiz hoca demirden kulak yapıyor. Daha doğrusu demir levhadan size göre kesip hazırlıyor. İstediğiniz her tür kulağın fotoğrafını ulaştırdığınızda, en azından alü olanını temin edene kadar kendisine idarelik kulak yaptırabilirsiniz.
Google haritalarda Cengiz Bisiklet olarak aratınca adres ve iletişim telefonu geliyor. Buraya da ekleyeyim:
(link)
05342533279

awakening

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Tepki
394
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadro kulağı çeşitliliği bana enteresan geliyor, şunu diğer yedek parçalar gibi standardize etmek çok zor olmamalı diye düşünüyorum..basit bir parça ancak insanı çok fazla uğraştırabiliyor.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Spartiat
Baris elimde olsaydi cok iyi olacakti ama malesef yoktu. Kulagi bulduguna inan cok sevindim. Hayirli olsun insallah kazasiz belasiz kullanmak nasip olur.

Bursa'da eski antrenör Cengiz hoca demirden kulak yapıyor. Daha doğrusu demir levhadan size göre kesip hazırlıyor. İstediğiniz her tür kulağın fotoğrafını ulaştırdığınızda, en azından alü olanını temin edene kadar kendisine idarelik kulak yaptırabilirsiniz.
Google haritalarda Cengiz Bisiklet olarak aratınca adres ve iletişim telefonu geliyor. Buraya da ekleyeyim:
(link)
05342533279
Yanlis anlamayinda demirden yapilan kulak kadronun kirilmasi demektir. Demirden, celikten yada titanyum gibi malzemelerden kulak yapilmaz ve yapilanda 1 dakikaligina bile olsa kadroya takilmas.
Aluminyum da yapimasinin sebebi de zaten kadro tehlike aninda kirlmasin sadece kulak kirisin diye aluminyumdan yapiyorlar.
Umarim yazdiklarimi yanlis anlamasiniz.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.934
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Murat Cömez Attırıcıya bişey değdiği zaman bükülen bir sacdan yapılırsa olabilir abi. 0.5 mm sacdan yapılsa mesela?

• Beğen
Tepkiler: Özcan

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.297
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Buna ek olarak bu parçayı AutoCAD vb. ile çizip lazerle alüminyumdan kesmek kolay olmalı. Bu çözüm çalışır mıydı merak ettim.

Edit: Dikkatle inceledim de işlenmesi gereken yerleri var. Vazgeçtim.

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve Özcan

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.012
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Spartiat
Baris elimde olsaydi cok iyi olacakti ama malesef yoktu. Kulagi bulduguna inan cok sevindim. Hayirli olsun insallah kazasiz belasiz kullanmak nasip olur.

Yanlis anlamayinda demirden yapilan kulak kadronun kirilmasi demektir. Demirden, celikten yada titanyum gibi malzemelerden kulak yapilmaz ve yapilanda 1 dakikaligina bile olsa kadroya takilmas.
Aluminyum da yapimasinin sebebi de zaten kadro tehlike aninda kirlmasin sadece kulak kirisin diye aluminyumdan yapiyorlar.
Umarim yazdiklarimi yanlis anlamasiniz.
Gayet haklısınız Murat Bey. Dediğim gibi, en azından alü olanını bulana kadar belki kullanılabilir.
Bisikleti hiç kullanmamak yerine bu geçici çözümü tercih edenler var.

@Can Çelik önerisi de güzel. İnce sacdan yapılsa daha kullanışlı olur mu? Olursa Cengiz hocadan öyle bir talepte bulunulabilir.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.460
Bisiklet
Scott
@Spartiat Umarım hazır bulmuşken yedekli almışsınızdır :)

3D yazıcı ile biraz sağlam bir filamentten kadro kulağı bassak, dayanıklı olur mu, diye bir soru belirdi aklımda...

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.738
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat Umarım hazır bulmuşken yedekli almışsınızdır :)...
Henüz uyumluluk konusunda kesinlik yoktu, o yüzden tek aldım. Yedekleri sonra organize ederim ama hiç gerekmeyebilir de. En azından nerelerden bulunabileceğini öğrendim, önceki kadar arama yapmam gerekmez.

... İnce sacdan yapılsa daha kullanışlı olur mu? Olursa Cengiz hocadan öyle bir talepte bulunulabilir.
...3D yazıcı ile biraz sağlam bir filamentten kadro kulağı bassak, dayanıklı olur mu, diye bir soru belirdi aklımda...
Kadro kulağının darbe aldığında kırılacak/eğilecek kadar zayıf ama normal kullanımda deforme olmayacak kadar sağlam olması gerektiğinden malzeme seçenekleri azalıyor.

• Beğen
Tepkiler: cumhursonmez42

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Gayet haklısınız Murat Bey. Dediğim gibi, en azından alü olanını bulana kadar belki kullanılabilir.
Bisikleti hiç kullanmamak yerine bu geçici çözümü tercih edenler var.
Bende iste tam bunu anlatmaya calisiyorum. Cözüm olarak gecici kullananlar kendini resmen riske atmis olur, kim olursa olsun tercihini bence parcayi bulanakadar bisikleti kullanmamasi olmasi gerekiyor.
Düsünün gecici olarak bisikleti kullanmak icin tercih ettiginiz parcayi taktiniz ve 1 dakika sonra düstünüz, tesadüf ya iste tam da aktaricinin üzerine düstünüz ve celik oldugu icin kulak kirilmadi ama kadro kirildi ne yapacaksiniz?
Simdi bisiklet kullanmamaktansa ben celigi gecici takayimmi dersiniz, yada keske takmasaydimda kadrom saglam kalsaydi mi dersiniz?