Kadro kulağı kırılması, önlemleri ve çözümü

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.928
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Atakan K. Zincir önde küçükte, arkada en büyükten bir küçük dişlideyken yokuş çıkarak zincirin diş atlayıp atlamadığını kontrol etmen gerekiyor. Diş atlamıyorsa zincirin bir miktar uzatılabilirliği var anlamına gelir. Zincire 2 bakla ekleyip tekrar aynı dediğim kombinasyonda denersin, zincir diş atlamıyorsa devam edersin.

Scudo

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.155
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu soru için konu açmak istemedim lakin bana yardımcı olabilirmisiniz rica etsem?
Arka aktarıcı koruması almak istiyorum lakin benim aktarıcıma takılacak yeri bir türlü göremedim, muhtemelen bulunmuyor?
(link)
1648541519715.jpg

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu soru için konu açmak istemedim lakin bana yardımcı olabilirmisiniz rica etsem?
Arka aktarıcı koruması almak istiyorum lakin benim aktarıcıma takılacak yeri bir türlü göremedim, muhtemelen bulunmuyor?
(link)
285296 dosyayı görüntüle
Bu ürün görsellerinde gördüğümüzün aksine aktarıcı koruyucusu mandallı QR ile kullanılmaz. Bu tür koruyucular vidalı modeller ile kullanılır. Koruyucu kulağın üzerine basmakta ilk darbede kulağa da zarar vermektedir. o nedenle uygun olduğu kanaatinde değilim.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.928
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@StanicEnemy Ürün fotoğrafında mile geçirilmiş o parça. Kadroda koruyucu bağlantısı için ekstradan bir delik yok. QR kafasının altında duruyor. Siz de öyle yapabilirsiniz. Fakat benim anlamadığım şey, bu koruyucular kulaksız çelik MTB'lerde kullanılıyordu diye biliyorum. Kulaklı MTB'lerde koruyucuya gerek olmuyor çünkü aktarıcıya bişey çarparsa aktarıcı değil kulak zarar görüyor. Zaten harici kulağın icat olma sebebi de bu değil mi?

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.155
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.143
Vites geçişlerinin düzgün olması için attırıcının kolunun yere dik olduğunu kontrol edin, gerisi önemli değil.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
(link)
285296 dosyayı görüntüle
O koruma demirinden bende var. Çelik Bisan'ın üstünde gelmişti, sonra söktüm.
Sizin bisiklete takılırsa zincir küçük dişlilerdeyken attırıcı ona yaslanır, hareketi kısıtlanır. Kanırtıp dışa doğru çekerek kullanmanız gerekir, o da başka sorunlara ve görüntü kirliliğine yol açar.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.928
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Spartiat Harici kulak gerektiren kadro kullanmadım hiç. Aktarıcı teker ekseninde darbe aldığı zaman direkt bu kulaklar mı yamuluyor? Sanki daha ince olmaları lazım aktarıcının zarar almadan kurtulması için.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat Harici kulak gerektiren kadro kullanmadım hiç. Aktarıcı teker ekseninde darbe aldığı zaman direkt bu kulaklar mı yamuluyor? Sanki daha ince olmaları lazım aktarıcının zarar almadan kurtulması için.
İnce değil ama yumuşak olduğu için kolay yamuluyor.
Edit: -muş diye ekleyeyim, benim başıma hiç gelmedi çünkü.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik

Liqezz

Üye
Tepki
88
İsim
Tamerlan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar benim sabit kadro kulağı vida dişleri soyulmuş kulak eğri şekilde zorlandığında vida soyuluyor kadro kulağını kessem başka kulak taksam olurmu?

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar benim sabit kadro kulağı vida dişleri soyulmuş kulak eğri şekilde zorlandığında vida soyuluyor kadro kulağını kessem başka kulak taksam olurmu?
Kadro kulağının birebir aynısını bulup değiştirmeniz gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Liqezz ve Ali Eren

Liqezz

Üye
Tepki
88
İsim
Tamerlan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi üzerindeki kulak sabit ben onu kesip sonradan ek yapacam diyorum
Yazdıklarında noktalama işareti olmadığından cümleyi anlamıyorum. Vidanın soyulması demişsin. Vida varsa nasıl sabit oluyor? Fotoğraf ekler misin?

Eğer kadro kulağı sabitse ve kulağın içindeki, yani aktarıcının girdiği yuvanın dişleri yalama olduysa iki şey yapacaksın. Önce eğik olan kulağı aletle düzelteceksin, sonra da yalama olmuş bölgenin içine helicoil uygulayacaksın.

Liqezz

Üye
Tepki
88
İsim
Tamerlan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yazdıklarında noktalama işareti olmadığından cümleyi anlamıyorum. Vidanın soyulması demişsin. Vida varsa nasıl sabit oluyor? Fotoğraf ekler misin?
Şöyle anlatayım abi. Ben bunu dün kadro kulağını ingiliz anahtarı ile düzeltmeye çalışırken anahtarın ucu vida yerine kaçtı, vidayı bağlamaya çalışınça vida (türkçem pek yok özür dilerim) kısmını yedi.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şöyle anlatayım abi. Ben bunu dün kadro kulağını ingiliz anahtarı ile düzeltmeye çalışırken anahtarın ucu vida yerine kaçtı, vidayı bağlamaya çalışınça vida (türkçem pek yok özür dilerim) kısmını yedi.
Son yazdığımı okur musun? Sistem iki yazıyı birleştirdi de.

Liqezz

Üye
Tepki
88
İsim
Tamerlan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Son yazdığımı okur musun? Sistem iki yazıyı birleştirdi de.
Abi seni bıktırdım gibime geldide kessem olmazmı kulağı? 🙄 (düzenleme: Eğer olumlu ise bu bisiklet üzerine projem var. Eğer ki, olumsuz ve risk var diyorsan helicoil yapıp bunu satacağım. )😌

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Liqezz Yok, ne demek? Bıkmadım. Birinci aletle eğik olan kulağı düzelteceksin. İkinci ile de bozduğun dişli yuvasını onaracaksın.
1- IMG_20221122_164817.jpg

2- IMG_20221122_164830.jpg

• Beğen
Tepkiler: Liqezz

Liqezz

Üye
Tepki
88
İsim
Tamerlan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
  • Beğen
Tepkiler: can onur

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler abi ilgi ve saygı gösterdiğin için hayırlı günler.
Ne demek arkadaşım. Fotoğraf eklersen daha doğru net cevap veririm. Bu arada bu aletleri bilmiyorsan, bunları kullanmasını bilen iyi bir tamirci bulman lazım. Kulağı kesersen bisikletini single speed ya da fixie olarak kullanmak zorunda kalırsın. O kulak kesildiğinde bunun geri dönüşü olmaz.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.737
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Abi seni bıktırdım gibime geldide kessem olmazmı kulağı? 🙄 (düzenleme: Eğer olumlu ise bu bisiklet üzerine projem var. Eğer ki, olumsuz ve risk var diyorsan helicoil yapıp bunu satacağım. )😌
Kulağın gitmesi tamamen çözümsüz bir durum değil. Braketli attırıcı kullanmak mümkün. Buralarda makul fiyata Shimano ya da daha ucuz Çin markalarından uygun modeller bulunabiliyor.

(link)

Yukarıda anlatılan düzeltme ve yiv onarma işini Bakü'de yaptıramazsan yukarıdaki gibi bir braketli attırıcı kullanabilirsin ama önce düzeltmeyi denemek daha iyi. Tabii doğrudan kadro uzantısı şeklindeki kulağın fazla esneme şansı yok, zaten bir yara da görünüyor, düzeltmeye çalışırken kırılabilir de.

Braketli attırıcının oynamaması, sağlam durması için mile geçen kısmın dışında yandaki vidanın girebileceği bir yer olmasında fayda var. Kulağı hiç olmayan bisikletlerde o delik hazır oluyor ama o bisiklette kulak olduğu için delik açılmamış. Özenli bir çalışmayla iş görecek bir girinti ya da delik açılabilir.

• Beğen
Tepkiler: can onur