Hız sensörü mü? GPS sinyali mi?

Hız sensörümü, GPS mi?

• Hız sensörü

• GPS

• Toplam katılım
    65

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar , bisiklette doğru, stabil hız bilgisini , en doğru hangisi ile alırız? GPS mi? ANT Hız sensörü ilemi?

Scudo

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.761
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bence hız algılayıcısı daha kesin sonuç verir. Zaman zaman bağlantı kopuklukları olabilir diye düşünüyorum.

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tekere takılmış kaliteli ve doğru ayarlı bir sensör bence daha kesin sonuç verir. Stravada gördüm max hızım 156 kms olan bir surusum var. Açık alanlarda doğru gösteriyor diye düşünüyorum. Ama köprü altlarından vs geçildiğinde oluşan anlık kopmalarda ufak sapitmalar oluşabiliyor.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
GPS km saatim Garmin, bundan önceki cihazım da IGPsport du,2 sinde de hız konusunda GPS konusunda hiç Sıkıntı veya hata yaşamadım, Hız sensörü de Garmin, Aklıma takılan soru, Hız sensörünün pili azaldığında hala doğru ölçüm yaparmı?

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Cemal Ç.

Tepki
20.761
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
GPS km saatim Garmin, bundan önceki cihazım da IGPsport du,2 sinde de hız konusunda GPS konusunda hiç Sıkıntı veya hata yaşamadım, Hız sensörü de Garmin, Aklıma takılan soru, Hız sensörünün pili azaldığında hala doğru ölçüm yaparmı?
Haklısınız. Sonuçta ikisininde eksik kaldığı durumlar bulunuyor.

theGenius

Aktif Üye
Tepki
998
İsim
Hüseyin S.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adrenalin26 aynı kombinasyonu ben de kullanıyorum. Hız sensöründe pil zayıfladığı zaman garmin ekranından uyarı veriyor. Garminde hız sensörü, sadece GPS sinyali koptuğu zaman devreye giriyor. Tünellerde vs sinyal gittiğinde hız bilgisini sensörden çekmeye başlıyor. Dolayısıyla pili öyle hızlıca bitecek bir sensör değil.

Cemal Ç.

Tepki
20.761
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Adrenalin26 aynı kombinasyonu ben de kullanıyorum. Hız sensöründe pil zayıfladığı zaman garmin ekranından uyarı veriyor. Garminde hız sensörü, sadece GPS sinyali koptuğu zaman devreye giriyor. Tünellerde vs sinyal gittiğinde hız bilgisini sensörden çekmeye başlıyor. Dolayısıyla pili öyle hızlıca bitecek bir sensör değil.
Bu özellik acaba IgpSport'ta da bulunuyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.428
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fatih hız sensörünü ilk bağladığında sensörü gps e göre kalibre ediyor. Hız sensörü kullandığında hızını anlık görürsün, gps üzerinden kullandığında 1. noktadan 2. noktaya, yani gps verini ikinci kes aldığında bir önceki aldığın veri üzerinden hesaplayarak ekrana yansıtıyor. Bu nedenle hız ekrana geç geliyor.

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hız sensörüünün bağlantısını kopması ile 4-5km sürüşüm yok oldu. sonra sensörü çıkarttım. hız sensorunun pili bitiyor olabilir.

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.655
İsim
Serhat C
Sensördeki veri sabit, kararlı ve hızlı bir veridir. GPS ise manyetik alandan, yanınızdaki başka GPS kullanan bir cihazdan, ağaçtan, buluttan, binadan etkileneceği için ve bunlardan etkilenmese dahi bağlandığı uyduyla arasındaki bilgi alışverişi zaman aldığı için sensör kadar başarılı olmayacaktır.

Ayrıca, aşağıdaki bilgi yanlış:

Garminde hız sensörü, sadece GPS sinyali koptuğu zaman devreye giriyor. Tünellerde vs sinyal gittiğinde hız bilgisini sensörden çekmeye başlıyor.
Eğer hız sensörünüz varsa Garmin birincil olarak hız verisini sensörden alır; GPS'ten sadece iz çizer.
Bunu da GPS'in çektiği açık bir alanda, yerinizde dururken sadece arka jantı çevirdiğinizde sürüşün devam ettiğini ve hız verisinin aktığını test ederek doğrulayabilirsiniz. Yani bisiklet ve GPS kaydı sabit bir yerde dursa da sensörün hareketinden dolayı hız ölçer.
Sensörün pili bittiğinde otomatik olarak GPS'e geçer.

Dolayısıyla pili öyle hızlıca bitecek bir sensör değil.
Bu sizin ne kadar sürüş yaptığınıza bağlı. Garmin sensörün içindeki orijinal pil 13 ayda (13.000 KM civarında) bitti. Yerine, marketlerde bulabileceğiniz CR2032 pil takabilirsiniz. Eskisini bir mıknatıs yardımıyla çıkarabilirsiniz.

mali.ozdemir

Daimi Üye
Tepki
302
İsim
Mehmet
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Xiaomi mi band 4 kullanıyorum.
Bilekliğin gps özelliği yok fakat anlık hız bilgisini telefondan alıyor. Ekranda hız,sürat,km bilgisi,son yapılan km için ortalama hız, nabız bilgisi, süre gibi veriler gözüküyor. Otomatik olarak stravaya aktarıyorum bilgileri. fiyat 150₺ idi ben aldığımda. km saati almayı düşünenler için tavsiye ederim hem günlük olarak da işinizi görür.

theGenius

Aktif Üye
Tepki
998
İsim
Hüseyin S.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sensördeki veri sabit, kararlı ve hızlı bir veridir. GPS ise manyetik alandan, yanınızdaki başka GPS kullanan bir cihazdan, ağaçtan, buluttan, binadan etkileneceği için ve bunlardan etkilenmese dahi bağlandığı uyduyla arasındaki bilgi alışverişi zaman aldığı için sensör kadar başarılı olmayacaktır.

Ayrıca, aşağıdaki bilgi yanlış:

Eğer hız sensörünüz varsa Garmin birincil olarak hız verisini sensörden alır; GPS'ten sadece iz çizer.
Bunu da GPS'in çektiği açık bir alanda, yerinizde dururken sadece arka jantı çevirdiğinizde sürüşün devam ettiğini ve hız verisinin aktığını test ederek doğrulayabilirsiniz. Yani bisiklet ve GPS kaydı sabit bir yerde dursa da sensörün hareketinden dolayı hız ölçer.
Sensörün pili bittiğinde otomatik olarak GPS'e geçer.

Bu sizin ne kadar sürüş yaptığınıza bağlı. Garmin sensörün içindeki orijinal pil 13 ayda (13.000 KM civarında) bitti. Yerine, marketlerde bulabileceğiniz CR2032 pil takabilirsiniz. Eskisini bir mıknatıs yardımıyla çıkarabilirsiniz.
Edge 530 kullanıyorum. Alt geçit veya tünele girdiğimde, ekranda hız sensörünün bulunduğu (sensörün bağlandığındaki uyarı üstten çıkan) uyarısı çıkıyor ve veriyi hız sensöründen almaya başlıyor. Ayrıca sürüş esnasında durduğum yerde arka tekerleğimi çevirdiğim zaman herhangi bir şekilde hız değişimi görmüyorum ekranda. Bildiğiniz 0 (sıfır) yazıyor.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Gps alıcıların nokta hassasiyetleri çok iyi değildir, dolayısıyla km sayacı her zaman daha kesin sonuç verir.

enesoncel

Üye
Tepki
16
İsim
Enes
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
20” katlanır bisiklet için kullanabileceğim kablosuz bir gösterge var mı acaba?

NoCycling

Forum Bağımlısı
Tepki
1.752
İsim
Mustafa K.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yandan gecen arabanin hiz gostergesine bakip hizini tespit eden bi arkadas vardi forumda. Bence en dogru hiz olcme yonetemi budur,
Bence bu da tam doğru değil. Ölçümlerime göre aracına göre değişmekle birlikte (Bazı arabalarda serviste düzeltme yaptırabiliyorsunuz) hız göstergelerinde belirli bir yüzdede yanılma payı var. Mesela siz 120 ile gittiğinizi zannederken aslında 114 ile gidiyorsunuz. En azından benim araçta bu şekilde, hızımı hep 125 e sabitlerim, defalarca radara girdim ceza yemedim (Şehirlerarası yol 110+11 km/sa hız sınırı.)

Ekleme: Bu arada ciddiyetten o ince nuansı kaçırmışım, helal olsun o arkadaşa. Araçlar ile bir müddet aynı hızda gidebilmek, o arada da göstergeden hıza bakabilmek muazzam! 🤣😂

Son düzenleme:

K. G. AKA

Üye
Tepki
159
İsim
K. Görkem Aka
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yandan gecen arabanin hiz gostergesine bakip hizini tespit eden bi arkadas vardi forumda. Bence en dogru hiz olcme yonetemi budur,
Arabaya seslenip, o bakarken sizinle aynı süratte gitmesini sağlıyor muydu? =)

Hakan Ergül

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Hakan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hız sensörleri sadece yaptığımız etkinlikteki ortalama hızı hesaplamasının yanında mesafeyide ölçmede de kullanılıyormu.yoksa saat yada bisiklet bilgisayarı mesafe bilgilerini gps ten mi alıyor.

HexfeT

Daimi Üye
Tepki
476
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Ergül

Hız/Kadans sensörleri doğrudan hız, ortalama ya da mesafe ölçmez. Sadece bağlandığı tekerlek ya da krank'ın birim zamanda kaç tur döndüğü bilgisini bilgisayara iletir. Bilgisayar devir bilgisinden yola çıkarak hızı,ortalamayı ve mesafeyi hesaplar.

Mesafe bilgisinin nereden geldiğini anlamak kolay. Bisiklet durduğu yerde tekerleği çevirince mesafe artıyorsa GPS'e bakmıyordur.