Evde bisiklet temizliği ve sonrası

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Temizlenmiş ve yağından tamamen arındırılmış zincir kullanılmaz , mantığa ve fizik kurallarına tamamen zıt. Kuruttuktan sonradır o .

Yağ zincirin her şeyidir.

Scudo
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@umutcelik
zaten fikir sahibi olmadığımı belirtmiştim... ankarada meşhur bir bisiklet ustası adam 30 yıldır bu işin içinde olduğunu söyledi... zinciri kurutma değil özellikle kullanma diye belirttim zaten ... bana soracak olursanız şahsen şöyle bir mantıkla düşünüyorum sanırım hareket halinde daha hızlı ve teknik açıdan daha optimal mi kuruma sağlanıyor? mu acaba bilemedim.. işin ehli profosyonel kullanıcılar vardır bu konuda yorum ve bilgileri ile katkı sunacak...

@TatanQa_tr

fizik kurallarına aykırı dediğinize göre işin fiziksel yönüne hakimsiniz galiba... mantık kısmında hemfikirim o yüzden birşey diyemem ama fiziki aykırılığı sizden dinlemek isteriz açıkcası:)

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Tekrar merhaba. 30 yıldır işin içinde olup da zincir uzunluğu dahi ayarlayamayan sözde ustalar malesef çok. Size de buna benzer bir usta denk gelmiş olabilir.
Zincir dönerken belki bir ihtimal daha çabuk kuruyabilir. Hem daha fazla hava ile temas eder hareket halinde hem de sürtünme yüzünden ısı yükselebilir ama bu da arkadaşların dediği gibi mantık ve fizik kısmına ters.

Fizik kısmı da gayet basit lise fiziği aslında. Yağ sürülmesinin sebebi zincir baklalarındaki sürtünmeyi azaltmak ve sürtünmeden kaynaklanan aşınma ve güç kaybını engellemek. Yağsız zincir hem daha fazla aşınacaktır hem de daha fazla enerji kaybına sebep olacaktır.

Tepki
3
İsim
Okan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@umutcelik
Hocam würth balata temizleyici spreyi kullanarak zinciri temizleyip sonra bezle artan kirleri alıp kuruduktan sonra Shimano'nun ıslak ortam yağını uygulamam doğru olur mu? (Würth balata temizleyici sprey zarar verir mi zincire veya mekanizmaya?)

• Beğen
Tepkiler: onuriginal

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.462
Bisiklet
Scott
Özellikle zincir temizliğinde çok kuvvetli yağ sökücü (degreaser) kullanımı uygun değildir.

Zinciri yağladığımızda, yağın zincir baklalarının birleşim yerlerine ve pimlerine iyice nüfuz etmesi uzun zaman alır. Kuvvetli bir yağ sökücü kullanırsak, bir önceki yağlama zamanında bu bölgelere nüfuz etmiş olan yağı da söküp atmış oluruz. Yeniden yağlama yaptığımızda, zincirin tam anlamıyla yağlanması için gereken süreyi beklemediğimiz için zinciri riske atmış ve aşınmasını hızlandırmış oluyoruz.

Tavsiyem, zincir temizliğinde zaman aralıklarını çok sık tutmamak, temizlik yaparken de aşırıya kaçmamak. Temizlik sonrası yeniden yağlama yaptığımızda da, en az bir gün bisikleti kullanmasak, zincirin ömrünü uzatmış oluruz.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
@moonwalker67

Bahsettiginiz urunu hic denemedim. Bu ikisini beraber kullaniyorum

(link)
(link)

Sivi temizleme cihaziyla beraber kucuk sisede geliyor, beni onu bitirdigim icin yeniden aldim.

Zinciri temizlemeden once arka lastigi cikartiyorum yerine dummy hub takip yukaridaki cihazla pedali 20-30 kez ceviriyorum once. Daha sonra kopuklu su ve sunger ile zinciri temizliyorum bir daha. Eger cok kirli ise 2 kez yapiyorum bu isi. Daha sonra zinciri iyice duruladiktan sonra birakiyorum kurumaya.
Kaset icin de degreaser'i spray olarak sikiyorum ustune. Firca ile temizliyorum dislileri, eger keyfim yerinde ve zamanim varsa eski bir bezden parca kesip disli aralarini da temizliyorum ince ince. Ondan sonra kopuklu su/firca ile yikama/durulama.

Ertesi sabah da zinciri temiz bir bezle siliyorum, sonra yaz/kis durumuna gore her baklaya teker teker yag damlatiyorum. Suruse cikmadan once de tekrar bezle fazla yag varsa onu aliyorum.
Zincir temizligi biraz takintili oldugum bir konu, benim kadar ugrasmak gereksiz diye dusunuyorum bazen.

Bu son yaptigim temizlik oncesi kirli hali
dirty.jpg

Bu da temizledikten sonra

clean.jpg

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Temiz zincirden aldigim tadi hic birseyden alamadim, belki bilardo.
Ama yok lan, temiz zincir daha guzel.

Hava aciksa eger, sakin sakin bisiklet temizlemek en buyuk zevklerimden birisi. Yaslandikca boyle huylar edinmeye basladim.

bilardo-almanlik.jpg

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
-zincir temziliğini seyreltelmiş mazot ile başlayıp köpüklü su-sünger ile bitiriyorum

tabi mazotun kokusu çok keskin oldugu için mecbur bahçede temizliğimi yapıp evde kuramasını bekleyip evde yağlama yapmak zorunda kalıyorum

• Beğen
Tepkiler: Şerif Feridun

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Şerif Feridun
Nalburlarda yarım litre gaz yağı 10 ₺ mazotun litresi 6.20 ₺ ben huni ve pet şişe kapıp benzinliğe giderek 5 liralık mazot alıyorum.

• Hahaha
Tepkiler: haldun989

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Şerif Feridun
Zinciri dışarıda temizleyip yağlıyorum böylece eve mazotun kokusu bulaşmıyor.

gezerfen

Aktif Üye
Tepki
151
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir sorum var: ince bir fırçayı mazota daldırıp rubleyi, aktarıcının minik dişlilerini falan temizlerken, yada balata spreyi ile aynı işi yaparken aktarıcıdaki yağları da uzaklaştırıyorum sanırım. Aktarıcı nasıl ve hangi yağ ile yağlanması gerekir?

• Beğen
Tepkiler: haldun989

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Alttaki görülen zincir yaklasik 2500km'de ve ilk aldigim gün paketinden cikartip bisiklete öylece taktim. Ne yag kullandim nede baska birsey ve 2500km sonra hala tertemiz ve sorunsuz calisiyor ve isin ilginc tarafida bu zincir yag kullanmadan ortalama 6000 ile 8000km arasi gidiyor. Herkese tavsiye ederim.
DSC_0588.JPG

igneli

Üye
Tepki
36
İsim
Serdar
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez zinciriniz biraz gevşek mi yoksa bana mı öyle geliyor?

igneli

Üye
Tepki
36
İsim
Serdar
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti