Elleri kullanmamak?

Hasomaso

Üye
Tepki
2
arkadaslar ben bunu cok denedim ama 15 m den fazla gidemedim dengeyi nasil saglayabilirim yani bunu nasil ögrenebilirim ? ? ?

Scudo

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Bunu sanırım zamanla öğrenirsin.Aslında çok da gerekli birşey değil.Ben ilk öğrendiğim de sol elimde selenin ucundan tutuyordum.Belki de psikolojik birşeydi.

• Beğen
Tepkiler: 42FY

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Temiz pedal devri de önemli bu konuda ama gene de elleri gidondan ayırmamak lazım ;)

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
ben de amortisörsüz maşada ellerimi bırakarak istediğim kadar sürebiliyodum, yeni bisiklete geçtim 10 metre bile gidemiyorum bisiklet sağa çekiyo resmen :D
heralde zamanla alışılan bişi

Sercan Sözer

Forum Demirbaşı
Tepki
409
İsim
Sercan S.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
bende 1,5 sene önce 200 metre bırakıyordum gidon arızalandı ve artık 10 metre bile bırakamıyorum:(

Burak Coskun

Forum Demirbaşı
Tepki
861
Hmm el bırakmak tamamen senin dengenle alakalı birşey..
ayaklarınla pedalı, kafanlada direksiyonu hissetmen lazım..
sanki sanal sürüyormuş gibi..
bunun dışında iki bacağınla seleye hafif dokunuşların bisiklete yön verecektir.
aşırı dokunuşlarda yeri öpmen kaçınılmaz.
Benden yine bir tavsiye bu olayı %100 hakim olana kadar kalabalık mekanlarda yapmamalısın.
güvenli sürüşler.

• Beğen
Tepkiler: Gürsel A.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.310
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Ellerinizde herhangi bir problem, sakatlık yoksa bırakmamanızı öneririm.

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
El bırakma hususuda bence 2 denge unsuru aynı anda olmalıdır.

1. Tecrubenizle oluşacak sizin dengeniz
2. Bisikletinizin dengesi

Siz dengenizi sağlamada tecrubeli olabilirsiniz ancak bisikletiniz sağa veya sola çekebilir. Örneğin benimkisi gibi. (Ama hem sağa hem sola çekme durumu varsa bu yüksek ihtimal sizle alakalıdır.) Bu bisikletin bir yerinde denge bozucu bir durum olduğunu gösterir yani ağırlık noktası bir tarafa kaymıştır. Bu durumda pedal basarak veya kendinizi zıt yöne hafif meylederek düzeltseniz de hoş bi durum değildir.

Ayrıca yüksek hızlarda denge kurmak daha kolaydır.
Güvenli ortamda ellerinizin uyuştuğunda veya televizyon koltuğuna oturur gibi olmasa da şöyle serbes oturmak isteğinizde hoş bi duygu da verebilir. Bu oturumda arkaya kaykılma noktası vardır bunu da zamanla hissedersiniz sağa sola dönüşlerde rahatlık verdiği gibi bu hoş duygu biraz da tedirginlikli bir heyecanla daha da zevkli olabilir. Ama tehlikelidir.

Elleri bırakmak dengesi tam olan bisikletle rahatça öğrenilir dengesi bozuk bisiklet ise hoş bi sürüş imkanı veremez.

Bildiklerim bunlardır ve yazdıklarım tamamen kendi tecrubelirimdir herhangibir yerden alıntı olmadığı gibi işin profu da değilim.

Saygılarımla

Faruk ÇUBUKCU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.232
Bisiklet
Mosso
Benim bisiklette amortisörlü maşa yok. Ellerini serbest bırakmak için mutlaka gidonun ayarlı olması lazım yani arkadaşların da dediği gibi sağa veya sola çekmemesi gerekir. Fakat amortisörlü maşalarda nasıldır onu bilmiyorum. Ben, yol sakin olunca genelde bırakıyorum. Dengeyi sağlamak oturuşuna göre de değişiyor. Kendini hangi yöne doğru veirsen o şekilde belli bir açıyla dönüşü yapmak mümkün.

• Beğen
Tepkiler: smhkvs

Taner Yavuz

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Zamanla bisikletin ile bütünleşiyorsun ve ellerini çok rahat bırakabiliyorsun.Ben ellerimi bırakıp ayağa bile kalkıyorum.Seleyi bacaklarımın arasına sıkıştırıp bisiklete hafifçe yön verebiliyorum.Eminim sende yapabilirsin:)

• Beğen
Tepkiler: SerKaN2081

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
El bırakmak için bisikletin özelliği önemli;
Eğer yol bisikleti ise zaten el bırakmak mesele bile değildir. Kadroyu bacaklarınız arasında sıkıştırmak bir yöntem olduğu gibi, pedalın birine diğerinden daha az veya fazla yüklenmek de bir yöntemdir.
Benim yol bisikletinde kullandığım yöntem ise şöyle;
1-) Pedal boşa dönmeyecek, biraz sert olmalı
2-) Bisikletin dönmesini istediğiniz yöne çok hafif bir ağırlık verip ağırlık merkezini kısa bir süreliğine değiştirin ve eski halinize dönün.
3-) Eğer denge merkezi kaçtı ise ters yönündeki pedala sert yüklenip diğer pedalı yumuşak kullanın.
4-) Asla acaba düşermiyim diye tedirgin olmayın, kesin düşersiniz.

MTB'lerde ise amortisör nedeniyle el bırakıldığında denge kaybı daha fazla olur. Siz pedala yüklendikçe yaylanan ön amortisör denge merkezini sürekli değiştirir. Bu durumda kadroyu (kısa bir süre ) bacaklarınız ile kavrayarak gidon görevi gördürebilirsiniz.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Elsiz kolsuz sürmek elbette çalışma ile gelişiyor. Ancak...

Eğer,
bisikletinizin furş yatağı sıkı ise,
kabloları dengezis ise (bazen tek tarafta daha gergin kablo olur),
ön tekeriniz inik ise elsiz gitmek zorlaşır.

Yine kolay yada zor yapabilmek "fork rake" ile alakalı. Yarış bisikletlerinde 45mm, amortisörlerde daha az (Fox 39mm), pist bisikletlerinde daha da az (35mm) olabilir. Rake azaldıkça işlem zorlaşır.

SerKaN2081

Aktif Üye
Tepki
34
@Taner Yavuz

hehe :) aynen seleyi bacağımın arasına sıkıstırırım üstümü deştiririm,akrobasi olsun die :p dans ederim =)

bütünleştiğin zaman yapıcaksın bi anda olcak.. calısmakla olmaz bence =D

Furkan Özdağ

Daimi Üye
Tepki
88
Ben sünnet olduktan 2 gün sonra bisiklete binip ellerimi bıraktım :rolleyes: O düşüşten sonra kanlar içinde eve gittim :Skull-175 Ömür boyu çocuğum olmayacaktı Nerdeyse o kaza yüzünden :D Bence bisikletle en az 6 ay geçirmeden el bırakmayın derim bisikletle bütünleşmeniz gerekir..

Enes Kılıç

Daimi Üye
Tepki
35
Bisiklet
Giant
ben de eskiden devamlı el bırakarak bisiklet sürerdim. Fakat bir gün ne olduğunu anlamadan düştüm. Dengemle ilgili de hiç bir problemim yoktu fakat sanırım ön teker taşa çarpmış olabilir. Ön teker döndü ve takla atmıştım. O günden beri sadece gerektiğinde ellerimi bırakırım. mesela eğilmekten belim ağrıdıında. Bir kere de abim ve arkadaşı (lisanslı bisiklet sporcularıydı) antrenman yaparken ikisi de ellerini bırakarak gidiyorlarmış. barendleri birbirine takılmış ve ikisi de olduğu gibi yere. :D yani açıkçası dengeniz ne kadar iyi olursa olsun kontrolü ELDEN bırakmamayı öneririm :D

Oğuz Budumlu

Daimi Üye
Tepki
53
benim bi tane kötü çift amortisörlü ile ben istediğiniz kadar bırakırım :D

ayakta bile el bırakıyorum.ayakta el bırakmak için koltuğu bacaklarınızın arasına alacaksın.ayakta el bırakırken tişörtümü çıkartıyorum ben :D

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
dengeli bi şekilde durmayı zamanla öğrenirsin. heyecan yapmamak lazım bi de ani hareketler yapmamak lazım. ayrıca düzenli pedal çevirirken ben daha rahat el bırakıyorum.

el bırakmak çok işe yarayabiliyor giderken. mesela arada beli ve boynu rahatlatmak için iki eli de bırakıp basit bi şekilde geriye doğru geriliyorum ve beni oldukça iyi bi şekilde etkiliyor bu ufak hareket.

ayrıca çok terlediğin zaman bu şekilde iki elini bisikletten bırakarak biraz daha rüzgara maruz kaldığın için serinleyebiliyorsun da belli bi hızda.

o yüzden faydaları çok.

ama dikkat etmek lazım. ufak bi çukur feci bi şekilde düşmeye ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

baris dağ

Daimi Üye
Tepki
35
el bırakmak tamamen zamanla öğrenilecek bir durumdur. ben bir zamanlar 5 metre gidemiyordum. am şimdi amosörlü maşa bile olsa düz yolda yol boyunca bir denge kaybı olmuyor. dedim tecrübe başka birşey değil. özel bir tekniği yok. bebeğin yürümeye başlarken sürekli düşmesi ve sonrasında yürümeyi başarması gibi bişey....

Vural UZUN

Forum Demirbaşı
Tepki
886
sanırım çocukken bu dengenin kurulması daha kolay oluyor..Büyüdükçe elleri bırakmak zorlaştı nedense. belki de büyüdükçe risk algılaması arttığından bırakmak zorlaşıyor...

• Beğen
Tepkiler: awakening