Bisiklette ergonomik ayarlar: Sele

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Sele yüksekliğini ayarladığımı sanıyordum ama ayarla(ya)mamışım..Sanırım youtube'daki bir videoyu baz alarak,sele yüksekliğini ayarlamıştım ama hata etmişim..Bizzat deneme/yanılma ile bu konuyu öğrenmiş oldum..Meğer benim sele,aylardır aşağıdaymış:D

Bunu da şöyle anladım..Yaklaşık 20 km yol gittim,çeşmeden su içeceğim/dolduracağım,bisikletten inerken sağ dizimde bir anlık kitlenme gibi bir şey oldu..''Düşük kadansta da gitmedim,ne oldu acaba?'' dedim..Bacaklarımı tam açıp açmadığımı gözlemledim..Bir iki gün eurosporttaki yarışçıların dizlerine dikkat ettim..Salaklığım ortaya çıktı tabi..:D
Sonra seleyi biraz yükselttim..Baktım,dizlerim yine tam açılmıyor,biraz daha yükselttim..Dizlerim rahatladı ama bugün biraz daha yükselttim..
Çok uzun turlar yapmadığım için bu yanlışımı anlayamadım tabi..Dizimdeki o anlık sızı,bu yanlışımı bana gösterdi..
Sele ayarınıza dikkat edin lütfen..;)

Scudo

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
79
Bisiklet
Canyon
Bu sele yüksekliği konusunda benimde sıkıntılarım var . Seleyi pedal en alt seviyedeyken topuğumla pedala zar zor basacak şekilde ayarlarsam, yani bacağımın yetişebileceği en üst noktaya ayarlarsam bacaklarımın performansı çok iyi oluyor , yalnız ayak bileklerimde ve boynumda ağrı yapıyor. Bir santim aşağıya indirdiğim zaman ise boynum ve bileklerim rahatlıyor, ama bu seferde sanki bacaklarımın performansı azalıyor ve kaslarım çabuk yoruluyor gibi hissediyorum. Acaba bu şekilde kullanmaya devam etsem bacaklar alışır mı? En yüksek seviye de uzun süre kullanmama rağmen boynum ve bileklerimdeki ağrılar geçmedi.

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
79
Bisiklet
Canyon
Bu tür yöntemler her yerde aynı şekilde yazıyor. Zaten ayarlamayı da bu yöntemle yapıyorum ama ben ayar yaptıktan sonra deneme yanılma yöntemiyle yaşadığım sorunlardan bahsediyorum. Bir santimlik farkın bacaklarda bu kadar fazla hissedilmesi normal midir? Boynumun ve bileklerimin ağrıdığı konumdan bir santim aşağı indirdiğim zaman sanki bacağımda bazı kaslar yeni çalışmaya başladı ve çabucak yoruluyormuş gibi oluyor. Bacaklarım bu ayara alışıp eski performanslarına kavuşurlarmı acaba?

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
Bu yontemleri uygulayip sonra deneyerek kendi ayarinizi bulmalisiniz. Bunlar yaklasik bir ayar vermeyi hedefliyor sadece. Hic bir yerinizin agrimamasi lazim tabii ki de. Bisiklete cikmadan iyice esmeyin bir de.

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar internetten edindiğim bilgilere göre sele yüksekliğini halen doğru bir şekilde ayarladığımı düşünmüyorum. Sebebine gelirsek iç bacak boyum 80 onuda 0.887 çarpınca 71 çıkıyor selemi bu ayara göre yaptığımda sanki alçak oluyor az yukarı çıkardığımda yüksek oluyor. Tam ayarı nedir bunun :)

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ophellia

Valla matetik profesoru olmaya gerek yok :)
Kadro boyu tam ise parmak uclarim yere degdi degecek hatta degmeyecek sekilde ayarliyorum :)
Cogu insan illa ayagin parmak uclarinin bile degecek saniyor oyle bir kural yok, duracaginiz zaman seleden inin :)

Bence asil onemli olan selenin ileri geri ayaridir.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
sele ayarlarımı tarif ettiğiniz gibi yapacağım.Teşekkür ederim.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Bi kaç siteye baktım. Burada sele ileri geri ayarı için diz kapagı demiyor diğerleri bu konuda yazan yöntemi söylüyor. Hatta burada da 1 cm ileri yazıyor

(link)

Son düzenleme:

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.143
Bi kaç siteye baktım. Burada sele ileri geri ayarı için diz kapagı demiyor diğerleri bu konuda yazan yöntemi söylüyor. Hatta burada da 1 cm ileri yazıyor

(link)
Ben de diz kapağınızın arkasındaki kası kullanıp kullanmadığınıza göre karar verdiklerini anladım. Kullanıyorsanız, demek ki dengesizleşiyor diye seleyi alçaltmanız gerekiyor. Pedalı da gerisingeri takıyor bu dediklerim, başparmak eklemine değil tabanın ortasına konumlandırıyor diz eklemindeki denge için. Seleyi ön arka ayar yapmıyor, o uzanma mesafesini değiştiyormuş diye anladım.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.159
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bazı videolarda şakülü diz kapağının altından indirirken bazılarında üstünden indiriyorlar. Üstünden indirmişlerse aynakolun ucunun 1cm önüne, altından indirmişlerse pedal miline hizalıyorlar. Üstünden indirip pedal miline hizalayan yok mu? O da var. Kafa karıştırıcı. @Barış OKUDUCU arkadaşımız görürse belki fikir verir.

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Bazı videolarda şakülü diz kapağının altından indirirken bazılarında üstünden indiriyorlar. Üstünden indirmişlerse aynakolun ucunun 1cm önüne, altından indirmişlerse pedal miline hizalıyorlar. Üstünden indirip pedal miline hizalayan yok mu? O da var. Kafa karıştırıcı. @Barış OKUDUCU arkadaşımız görürse belki fikir verir.
Aynakol yazdığınız pedal mili mi yanlış anlaşılma yok değil mi

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
983
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şakülle yapılan ayara oldschool diyorlar,

yeni model; sele ileri-geri ayarı için belirli bir kadansta 10 dk kadar ısındıktan sonra hoodları bırakıp kadansı bozmadan 9-10 sn dengede kalınabilen pozisyonun doğru olduğunu söylüyor. süre uzunsa seleyi geri çek, kısaysa ileri al.

hangisi doğrudur bilmiyorum ama yeni ayar şeklinin linki bırakayım, yanlışım varsa düzeltin.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.143
şakülle yapılan ayara oldschool diyorlar,

yeni model; sele ileri-geri ayarı için belirli bir kadansta 10 dk kadar ısındıktan sonra hoodları bırakıp kadansı bozmadan 9-10 sn dengede kalınabilen pozisyonun doğru olduğunu söylüyor. süre uzunsa seleyi geri çek, kısaysa ileri al.

hangisi doğrudur bilmiyorum ama yeni ayar şeklinin linki bırakayım, yanlışım varsa düzeltin.

Ben de aynısını duydum. Yeni yöntem daha doğru sanırım.
Basitçe açıklarsam, karşıt kasların birlikte aynı anda kullanılmaması gerekiyor, çünkü o zaman güçlerini birleştiriyorlar ve diz eklemi kilitleniyor. Diz hareket etmeyip yukarı çekiliyor. Güç harekete değil, bağ dokunun ezilmesine gidiyor. Bu nedenle yüksek kadans daha güvenli.
Peki, sürekli karşıt kasların sadece bir grubunu kullansak ne olur, diz dengesizleşir. Sürekli diz öne gitmesin diye arka çapraz bağ çekile çekile zedelenebilir. Dizin iç kısmında ağrı oluşur.
Bisiklet güvenli bir spor olduğu için bunu farketmesek bile bağlarımıza yüklenmiş oluruz. Bağlar da hareket iletmek için değil, kemikleri bağlamak için bulundukları için yanlış kullanımla sonuçlanır. Normalde hareketi tendonlara iletmemiz gerekiyor.

mesyen47

Üye
Tepki
33
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Merhaba Sürüşe başaldıktan 15 dk sonra ağrılar başlıyor. Sele ayarını yaptım ekstradan (link) bunu aldım fakat pek işe yaramıyor sanırım.

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba Sürüşe başaldıktan 15 dk sonra ağrılar başlıyor. Sele ayarını yaptım ekstradan (link) bunu aldım fakat pek işe yaramıyor sanırım.
Merhaba,

Öncelikle jel dolgulu kılıfların çok rahat ürünler olmadığını düşünüyorum. Yol bisikletinde uzun süre kullanımda, ya da ormanda mtb de yerinde minik minik oynaması ya da iç bacaklara sürmesi (kalınlaştığı için) sebebi ile sıkıntı yaratacağını düşünüyorum. Çok eskiden kullanmıştım çok kısa bir ara ama görüşüm bu.

Selenin size uygun ölçülerde olduğuna kanaat getirdi iseniz ve de hâlâ acıma varsa, biraz üzerine girmekte fayda var. Zamanla acımaya başlama süresi artacak ve muhtemelen bir süre sonra biniş sonuna kadar acımamaya başlayacak.

Ölçüler ve ayarların doğru olduğuna eminseniz tabi.
- sele modeli
- yüksekliği
- duruş açısı (aşağı yukarı)
- duruş pozisyonu (ileri geri)

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisan katlanır bisiklet almıştım, sele en yukarı konumda, min insert yazan yere kadar kaldirdigim halde 4-5 cm kadar kısa kalıyor. Yani sele alçak konumda kalıyor. Biraz daha yukarı alsam sınır çizgisini geçecek. Bu şekilde alçak kullanım zararı olur mu? Sele en yukarıda topugumla bastığımda dizlerim kırık konumda oluyor.

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisan katlanır bisiklet almıştım, sele en yukarı konumda, min insert yazan yere kadar kaldirdigim halde 4-5 cm kadar kısa kalıyor. Yani sele alçak konumda kalıyor. Biraz daha yukarı alsam sınır çizgisini geçecek. Bu şekilde alçak kullanım zararı olur mu? Sele en yukarıda topugumla bastığımda dizlerim kırık konumda oluyor.
sele borusunu değiştirin bence uzun olanları mevcut sağlık açısından risk almayın derim

• Beğen
Tepkiler: The Working Dead

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
sele borusunu değiştirin bence uzun olanları mevcut sağlık açısından risk almayın derim
Teşekkür ederim, kendi borusu da uzun epey, daha uzununa bakayım o zaman ölçüp ben. Peki boru genişliğini nasıl olcecegim? Dıştan mı? Yoksa iç çapı mı? Ya da kadroya giren boşluk içini mi ölçmek gerekiyor?