Bisiklette ergonomik ayarlar: Sele

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.988
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@enrique
Pedli tayt kullanmamaktan ya da dar seleden olabilir. Eğer uyuşma sıkıntınız varsa (bende pedli tayt olmadığı için oluyor) sürekli oturarak sürmeyin, arada selenin farkı kısımlarına oturun, bazen ayakta sürün. Arada bisikletten inip yürümek de iyi geliyor. Bugün 30 km 1092 irtifa sürüş yaptım, hiç uyuşma yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.135
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sele ilgili bir kaç video umarım aradığınız cevapları bulabilirsiniz. En iyi sele ayarı ve sakatlıklardan korunmak için bikefit şart

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
@enrique

Kilo,esneklik, selenin olması gerekenden geniş ya da dar olması, selenin yüksek ya da alçak olması, sele ileri geri ayarı, sürüş pozisyonuna göre doğru sele seçimi, kısaca uyuşma için bir çok etken var. Sizde ki sorun dizden ve uyuşmadan yola çıkarsak, sele yüksekliği ve yanlış sele seçimi ile alakalı gibi görünüyor. Seleniz çok geniş, 145-155 mm genişliğinde ki bir sele daha uygun olur gibi. Ayrıca orta sertlikte bir sele uzun turlarda daha az rahatsızlık verir. İşin açıkçası buradan ne desek boş, ya bu bike fit denilen uygulamayı yaptıracaksınız ya da zamanla kendi kendinize deneme yanılma yöntemi ile doğru seleyi bulacaksınız. Her ikisi de sonuçta masraflı bir yol.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@Mustafa Zeybek

Bütün ayarları gözden geçirmem lazım sele yükseklik ayarı iyi gibi ileri geri ayarı yanlış olabilir. Uzun kullanımda el ve ayak parmaklarında uyuşma da oluyor komple sorunluyum aslında mtb deyken diz ağrısı çok daha erken km lerde başlıyordu 20 km lerde falan 2 sene bisiklet kullanmadım desem yeridir bunun için yola geçtim de diz ağrısı 100 km lere kadar idare edebiliyor şimdilik diz ağrısı olmasa bursa da pedal basmadık yer bırakmam. Yapacak bir şey yok herkes dopingli doğmuyor malesef

• Beğen

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hayatikiteker
Tamam hocam bende bunlardan yola çıktım, yerli yabancı siteleri inceledim.Denileni yaptım,ayrıca giriş sevyesi taytta kullanıyorum.Bendeki sıkıntı bir süre bisikleti sürdükten sonra biraz acıma geliyor. Kalçamı 5-10sn sele kaldırınca hemen geçiyor, hatta bir kaç dk hiç oturmayım ilk bindiğimdeki gibi rahatlama oluyor ama sonra kısa sürede tekrar acıma başlıyor. Videodaki denilenleri uyuguladım, pelvis kemik aralığım 12-13cm. Bisikleti sürüş şekli moderate model olarak tabir edilen 60derecelik açı, ara ara 45derecelik açıyla performans için kullanıyorum.Aldığım selenin bahsedilen kısmının genişliği 16cm. Orta kısmının genişliği 18cm.Kısacası bana ufak olmaması lazım.Üstelik royalgel özellikli ve ortası boş bir sele. Sele ayarlarınıda videolarda bahsedilen şekilde yapılı. Yani bir ara çok araştırdım bu konuları,yerli yabancı kaynaklardan, ona göre adım attım. Ama gene umduğumu bulamadım.Valla günlük 70-80km ve üstü yol yapanlara imreniyorum.Ben bu şekilde yol yapsam, popoyu sanayiye çekeriz gibi.:koptum:
Ya bir şeyleri yanlış yapıyorum ya sele genişliği yeterli gelmiyor. Birde şu var, bisiklette bineceğim zaman, o bahsedilen ısınma hareketlerini, germe hareketlerini yapmıyorum.Lakin direk etkileyeceğini sanmıyorum bunların. Valla fırsat bulunca hiç egzersiz yapmadan direk bisiklete koşuyorum çocuk gibi.:D

• Beğen

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@shooter06
Haftada, ayda kaç km sürüyorsunuz? Size özel üretilse bile kaslar alışmadıysa ağrı kaçınılmazdır.
2. Soru taytınız hangi marka/model ? Kötü tayt köt'ü ağrıtır.
3. Soru; Tayt içine iç çamaşırı giyiyor musunuz? İç çamaşırı taytla sürtünme yapar, destek özelliğini yitirir ped kısmı.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.988
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hakkında: boşluk
Ben sele ayarı yapmaya çalışırken bir sele vidasını yalama yaptım, bir sele borusunun rengi değişti sürtünmeden:D zahmetli bir süreç. Hele işin içine spd girince zahmet katlanarak artıyor. Bike fit yaptırmak lazım esasında ama yol parası dahi çok gelirken bike fit yaptırmak çoğumuz için zor.

El uyuşması belli bir yerden sonra bende de oluyor. Elciklerim dandik, eldivenim yok ama arazide sürdüğüm için o uyuşma kaçınılmaz.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren

.Km sayacı kullanmıyorum lakin uzun yol kattetmiyorum, şehir bisikleti var bende.Haftalık ortalama 50-60km kimi zaman artıyor kimi zaman azalıyor.
.Tayt bwtin 500serisi, kısa tayt.
.Taytı direk giyiyorum.Üzerine yağmurlur geçirmez bir eşoftman altı var. İşimi görüyor,yeterli bollukta.
Selenin ön kısmını biraz aşığı ayarlayınca daha rahat ediyorum ama bu seferde kollara yük bindiği için kullanışlı olmuyor..

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Mustafa Zeybek
Kaçınılmaz değil, ayarsızdır sadece emin ol. Uyuşma büyük sıkıntı, ciddiye almak lazım. Arazide olmadık bir anda kontrol kaybına sebep olur, kaza yaptırır dikkat et.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.988
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BerkEvren
Bir anda gelen bir uyuşmadan bahsetmiyorum, 15 kilometre tırmanıp mola vermeden 15 kilometre hardtrail inişi yapmaktan bahsediyorum :) bir de bu inişi xct maşalı başlangıç seviyesi sayılabilecek bir bisikletle yapıyorsanız yapacak bir şey yok. Şükür şimdiye kadar kontrol kaybı yaşayacak kadar kötü duruma düşürmedim kendimi. Yine de teşekkürler :)

Düz yolda uyuşma oluyorsa tabi dikkate alınmalı. Örneğin benim sağ elim 1 ay öncesine kadar her koşulda uyuşuyordu, gidonu genişletince öyle bir rahatladım ki anlatamam.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ya aslında uyuşma, selenin sana göre büyük olmasından kaynaklı. Acıma olayıda küçük gelemsinden kaynaklı.Yalnız, işin içinden çıkmadığım nokta,kendi selemden yola çıkarak, genişlik 18cm.Moderate oturuşta, ortalara denk geliyor ve oralarıda 15-16cm oluyor.Teorik olarak uygun bir sele olması gerekiyor. Ama sorun var işte. Şimdi relaxted model bir seleye geçsen genişlik 20-21cm çıkacak ve bu alan selenin en gerisinde olacak.Oda sürüş itibariyle dik pozisyona göre yapılmış.Hani yabancı filmde olur, yaşlı insanlar, hafif içe doğru eğik bisiklette dik oturarak ilerler.O modeller,anladığım karıyla o sürüş tarzı ve bisikletler için.ama hiçbir satıcı bu detaylara girmiyor.Şimdi o seriye geçmiş olsam bile gene teorik olarak yanlış bir seçim olması gerekir.Yani yumurtamı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan..

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@shooter06 Aynı sıkıntı bendede var 16 cm lik bir sele kullanıyorum hatta bir kaç tane sele kullandım ve 30 km den sonra yumuşak dokuda ağrı yanma ve ayaklarda uyuşma nasıl oturacağımı şaşırıyorum şimdi yeni sele bakıyorum sele royal SCIENTIA serisine bakıyorum ama A3 mü M3 mü hangi serisini alsam diye karar veremedim bu arada mtb sürüyorum...

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@C.Koc
Yanma olayı genelde hava almadığından sürtünmeden kaynaklanıyor. Tayt giyerek büyük oranda aşıldığını duydum bu durumun. Ayaklarda uyuşma olayı için sele boyu ayarını iyi yapmanız lazım.Bu işlerin en stabil yapımı bikefite,retül bike fit. Lakin fiyatlarının yüksek olacağını düşünüyorum ve belli yerde bu işi yapan kişiler var.Onun haricinde sağdan soldan araştırmanızla deneme yanılma yoluyla kendiniz sorunları aşmaya çalışacaksın mecburen. Bende o kadar araştırma yaptım ama halen istediğim sonuca ulaşamadım.Aslında bunda en temel sebeb, bir bisikletçiye gidip istediğimiz seleleri deneme imkanımız olmuyor.Netten satılan ürünlerde, seleyi bisiklete taktığın an dahada değiştiremiyorsunuz.Bir tane selem,böyle sadece bisiklete takıp denediğim için adam değiştirmedi. :( Neymiş,selenin sele borusuna takılan kısımda baskı izi varmış. Ne kadar sayıp sövsekte işe yaramadı.Bu iş birazda kazı kazana gibi.Tutturana kadar uğraş ve masraf.

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@shooter06Hocam taytta giyiyorum banamısın demiyor ama yazdığım seleden umutluyumda çok para mübarekler olacağını bilsem eywallah ama bilmiyoruz ki bendede bedevi şansı vardır dur bakalım [emoji3]

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Evet hocam, sorduklarınızı cevapladım, sorun nedendir, cevap vermediniz? :)

B

BF Okuru

Misafir
@shooter06 bisiklet üzerinde yandan ve arkadan fotoğrafınızı görmek lazım. Benim tahminim seleniz fazla alçak. Bilen birini bulup yardım da isteyebilirsiniz. Genelde ideal sele yüksekliği "yok artık" denilecek seviyeye kadar çıkabiliyo ilk zamanlar insana garip geliyo. Oturma kemiklerinizi seleye yerleştirince diğer dokularda baskı kalmamalı. Bazen yumuşak seleler de sebep olabiliyo. Görmek lazım yani.

srknsnyz

Serkan
Tepki
613
İsim
Serkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Triban 520 uzerinde gelen selesi cok rahatsiz edince resimd bulunan seleyi almistim.. cok rahat 60 km’yi agri sizi olmadan cikartiyorum.. (sele kisinin fiziki ozelliklerine gore degisir tabi ki, tavsiye degil bilgi paylasimidir)

54CD0DD2-DE46-4C2E-967F-BD239F04766D.jpeg

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sele hakkında ne düşünüyorsunuz, alt takıma en iyi gelecek sele gibi gözüküyor. :))

(link)
Aslında erkeklere yönelik seleler bu şekjilde olmalı, gereksiz yere aleti sıkıştırıp duruyoruz. Sonra bozulacak falan uğraş dur..:komik:

edemirdag

Üye
Tepki
72
İsim
Emre D.
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar merhaba.
Bu sele işini çözemedim. Örneğin bisikletle sola ya da sağa dönerken ayaklarımız yere hiç değmeyecek değil mi?