Bisiklet genel bakım ve temizliği nasıl yapılır?

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
25.4 sulandırıp kullanıyor ama ben zincire bile kullanmıyorum. Benim bisiklet asperox nedir bilmez :)
Ben drivetraini (link)kullanarak temizliyorum. Temin edebilene tavsiye ederim.

Scudo

speedymammy

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
speeddymammy
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yabancı bir siteden okuduğum zincir temizleme önerisi.Ev yapımı malzemeyle zincir temizleme yöntemi.

MALZEMELER: 3,7 litre su ,2 fincan boraks ,2 fincan tuz,8 fincan beyaz sirke.bunları bir kaba koyup iyice karıştırın.Karışımın yeterince güçlü olmadığını düşünüyorsanız daha fazla boraks ve sirke ekleyebilirsiniz.Zinciri söküp bu solüsyona batırıp da temizleyebilirsiniz ancak sökmeden temizlemek için zincire püskürtüp temizleyebilirsiniz.Boraksa çıplak elle dokunmayın çünkü ciltte tahrişe neden olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Eray BAYĞAR
Tepki
1.686
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
BikePedia da Asperox reklamı yapmış, ancak sevgili Mustafa Kemal takım sponsorluğuna rağmen Cyclist Türkiye'nin yaptığı gibi bisikleti Asperox'a bulamaya ikna olmamış olsa gerek, zincir-ruble temizliğinde kullanmış; haliyle de videoları yoruma açık bırakabilmiş.

Umarım devamında Cyclist Türkiye'nin videolarındaki gibi bisikletin her yerine Asperox sıktıkları videolar gelmez. Gelmez bence, gelmemeli.
ben de dün gazyağı ile önce diş fırçası ile zincir ruble ön aktarıcı temizliği, sonra hazneli aparat ile gazyağı doldurup zincir temizliği yaptım. Ancak kimyasallara karşı alerji nedeniyle yüzümde kaşıntı ve kabarmalar oluştu. Burayı okurken Asperox sarı güç duymuştum. Bugün Bim e gittim ve sonunda aldım. Üzerinde hakkaten Bisiklet temizliği. Açıklaması var.::)
Daha önce almadığıma pişman oldum.:

CDF0BAC1-FE6F-47D6-B6E7-0C37C76B24EF.jpeg

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.738
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
ben de dün gazyağı ile önce diş fırçası ile zincir ruble ön aktarıcı temizliği, sonra hazneli aparat ile gazyağı doldurup zincir temizliği yaptım. Ancak kimyasallara karşı alerji nedeniyle yüzümde kaşıntı ve kabarmalar oluştu. Burayı okurken Asperox sarı güç duymuştum. Bugün Bim e gittim ve sonunda aldım. Üzerinde hakkaten Bisiklet temizliği. Açıklaması var.::)
Daha önce almadığıma pişman oldum.:

312696 dosyayı görüntüle
1702493491938.png
Bisiklet jantıyla sınırlamışlar açıklamada. Vites sisteminde de bir yere kadar olur ama buradakilere ne demek lazım: (link)

Denilmesi gerekeni burada demişim: (link)

Tepki
1.686
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
312700 dosyayı görüntüle
Bisiklet jantıyla sınırlamışlar açıklamada. Vites sisteminde de bir yere kadar olur ama buradakilere ne demek lazım: (link)

Denilmesi gerekeni burada demişim: (link)
Motosiklet ve bisiklet jant ve motor temizliğinde.. diyor..

bisiklette motor olmadığına göre? Ne demek pek anlamadım.:):)

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.738
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Motosiklet ve bisiklet jant ve motor temizliğinde.. diyor..

bisiklette motor olmadığına göre? Ne demek pek anlamadım.:):)
Bence bir metinle başlamışlar, araya ekleye ekleye devam etmişler. Muhtemelen aslı "motosiklet jant ve motor temizliği"ymiş, araya bisikleti kaktırınca yapı bozulmuş. İlk zamanlarda hiç bisikletten bahsetmiyorlardı, bisiklet camiasında tutulmaya başlayınca TV reklamlarında bisikleti öne çıkardılar, bisiklet takımına sponsor oldular, yayın ve kanallara advertorial yaptırıyorlar.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.158
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Asperox sarı güç ile ruble, zincir ve aynakol temizliğinde kullanıyorum senelerdir fakat kadro ve jant temizliğinde kullanılmasına karşıyım resmen boyanın içinden geçebiliyor.

İstanbul da bulunan atölye 24.5 bildiğin asperox sarı güç ile bisikletin her yerini temizliyorlar...

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.218
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Asperox sarı güç ile ruble, zincir ve aynakol temizliğinde kullanıyorum senelerdir fakat kadro ve jant temizliğinde kullanılmasına karşıyım resmen boyanın içinden geçebiliyor.

İstanbul da bulunan atölye 24.5 bildiğin asperox sarı güç ile bisikletin her yerini temizliyorlar...
Sulandırılmış şekilde kullandıklarını söylemişti birisi. Ama ben de desteklemiyorum bu kimyasalın kadroda kullanılmasını. Sonuçta bu bir yağ çözücü, hem de ağır bir yağ çözücü. Kadroda yağ yok ki neden yağ çöz. sıkalım? Bulaşık sabununu yıllardır kullanıyorum ve değiştirmeyi de düşünmüyorum.

• Beğen
Tepkiler: erhan erhan

erhan erhan

Daimi Üye
Tepki
868
İsim
erhan
Bisiklet
b'Twin
Hangi kanal olduğunu hatırlamadığım bir podcastte, bisiklet tamircisi bir arkadaş Asperox'un ruble gibi nikelajlı kısımlarda bile 5 dakikadan fazla bekletilmeden durulanmasını yoksa üzerindeki kaplamayı kaldırdığını söylemişti. Bu tür güçlü aşındırıcılara gerek yok hakikaten.

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.418
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben birçok bisikletcide asperox görüyorum. Burda püf nokta, bana göre bekleme süresi, ve arkadaşların dediği gibi sadece dişli ve zincirde kullanılması doğru onun dışında kullanımı ve uzun süre bekletilmesi zarar verir.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.907
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Asperox sarı güç!
Litresi 56-60 TL civari geziyor Aralık 2023 itibari ile.
Eski usul mazot ve benzin kullansam yine karlıyım :harika:

yakupf

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Yakup
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Degreaser tarzı ürünler sadece drivetrain (zincir ve onun temas ettiği ruble + ayna yaprakları) için kullanılmalı yıkama işinde
Ben bir önceki yağ sökme işleminde arka göbek kısmına ve aktarıcılara da uygulamıştım. Bilgi için teşekkürler
Bir dahaki temizlik işleminde aynakol ruble ve zincirdeki yağı degreaser ile çözdükten sonra sadece o bölgeleri durulayacağım ama bisikletin geri kalanını sadece nemli bir mikrofiber bez ile temizlemeyi düşünüyorum. Bunu yapan var mı

lrfan

Cyclist
Tepki
8.504
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bir önceki yağ sökme işleminde arka göbek kısmına ve aktarıcılara da uygulamıştım. Bilgi için teşekkürler
Bir dahaki temizlik işleminde aynakol ruble ve zincirdeki yağı degreaser ile çözdükten sonra sadece o bölgeleri durulayacağım ama bisikletin geri kalanını sadece nemli bir mikrofiber bez ile temizlemeyi düşünüyorum. Bunu yapan var mı
Kuru havada binerim ben, o yüzden zincirli kısma degreaser diğer yerlere nemli bez dışında bir iş yapmam. Bisiklet yıkamam köpükle-suyla, çok nadir, belki yılda bir.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.794
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gazyağı ile temizliyorum zinciri.Sonrası bulaşık detarjanı ile yıkıyorum köpür köpür köpürtüyorum 😁 Durulama ve kurulamadan sonra
tekrar gaz yağı ile yumuşak bir bez vasıtası ile tüm kadroyu parlatıyorum.Misss ler gibi oluyor.Yıllardır hep böyle yaptım hiç bir sıkıntısını görmedim
bu tarz bir temizliğin.Terapi gibi yeminle şu iş :koptum:

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.498
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben birçok bisikletcide asperox görüyorum. Burda püf nokta, bana göre bekleme süresi, ve arkadaşların dediği gibi sadece dişli ve zincirde kullanılması doğru onun dışında kullanımı ve uzun süre bekletilmesi zarar verir.
Bisikletçiler genelde su ile seyrelterek Asperox'u uyguluyorlar.
Ne kadar seyreltilirse seyreltilsin ben yine de zincir ve rubleye uygulamam.

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

Bilge dönmez

Daimi Üye
Tepki
334
İsim
bilge dönmez
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yeri gelmişken, Zincir havuzunda kullanmak için yağ sökücü olarak, ne kullanıyorsunuz ?

ugurus

Daimi Üye
Tepki
444
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Gazyağı ile temizliyorum zinciri.Sonrası bulaşık detarjanı ile yıkıyorum köpür köpür köpürtüyorum 😁 Durulama ve kurulamadan sonra
tekrar gaz yağı ile yumuşak bir bez vasıtası ile tüm kadroyu parlatıyorum.Misss ler gibi oluyor.Yıllardır hep böyle yaptım hiç bir sıkıntısını görmedim
bu tarz bir temizliğin.Terapi gibi yeminle şu iş :koptum:
ben sadece bulaşık deterjanı ile temizliyorum zinciri, mavi zincir temizleme aleti var içine biraz bulaşık deterjanı biraz su. 3-4 kere yapıyorum. bide spreyli şekilde diğer yerlere sıkıp fırçalıyorum. gayet yeterli geliyor. güzel oluyor.