Bisiklet genel bakım ve temizliği nasıl yapılır?

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.418
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullanılmasın demiyorum, hobi olarak yine kullanılsın ama kaptırmış her yere sıkarken bir içmediği de kalmasın.
Acaba formülünde bir değişikliğe felan mi gittiler. Gerçekten merak ediyorum. Kaldıki bir bisiklet takımına bile sponsor bir marka, illaki eleştiri ve şikayetler kulaklarına gidiyordur. Şahsen sunu kullanan birisi bu üründen dolayı zarar görse, zararını her türlü mahkeme yoluyla yada tüketici hakları birimlerine baş vurarak geri alır.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici
Scudo

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.259
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Asperox'un satışlar düşüşte heralde. Cyclist güzel para almış gibi gözüküyor.
Adamlar asperox diye bisiklet takımı bile kurdular,her granfondo vb yarışlarda asperox formalı tanınmış simalar,o yüzden bisiklet mevzusuna bu kadar yükleniyorlar,biz evde lavabo ve wc temizliğinde kullanıyorduk ama yaşamın her alanına soktular asperoxu,iyi bir pazarlama ekibi var sanırım. (link)
Bir ara Özcan kardeşimizde sponsor diye zincirine wd40 sıkıp duruyordu,yapma etme özcan olmaz dedik dedik vazgeçirdik :hrkbuya:

Deep Below

Üye
Tepki
24
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim uyguladığım yöntem ayda 1-2 defa bisikletçiye götürmek ve frenleri, lastik havalarını, balansı falan kontrol ettirmek, zincirlerini yağlatmak.
Kısacası ayda 1-2 defa küçük çaplı genel kontrol ve bakım yaptırmak.

Son düzenleme:

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.733
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Asperox bence genel bisiklet temizliği tarzında bir ürün piyasaya sürüp videoyu tekrar çekmeli. İçinde sabun ve cila olan bir ürün ile genel temizlik yapılabilir. Fiyat da uygun olursa birçok kişi alır diye düşünüyorum.

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.418
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Asperox bence genel bisiklet temizliği tarzında bir ürün piyasaya sürüp videoyu tekrar çekmeli. İçinde sabun ve cila olan bir ürün ile genel temizlik yapılabilir. Fiyat da uygun olursa birçok kişi alır diye düşünüyorum.
Abi o tarz genel bir ürün yapsınlar araba bisiklet motorsiklet zarar vermeyecek, gerçekten satış rekoru kırar.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
960
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geçen ben de ruble ve zinciri temizlemek için asperox aldım litrelik. Bagaja koymuştum arabada. Devrilip kapağı açılmış ve bütün bagaja akmış. 1 lt boşa gitti ona mı yanayım? Bagajı komple apartmanın bahçesinde yıkamam gerekti ona mı? Yoksa bagaj çantalarının bozulup çöpe gitmesine mi? Bilemiyorum Altan...

"Asperox Yetkililerine : Kapağı daha sıkı yapmanız lazım."

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.181
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Muc Off'a rakip gibi yerli ürün gibi bir şey olsa hoş olurdu. Tabi biz yerli bisikletçilere göre fiyatı uygun tutmalılar ki tercih edilsin.

Geçenlerde bende ruble ve zincir temizlemek için asperox kullandım ama bu bazı ürünlerin içindekiler bölümünde yazdığı üzere "eser miktarda" kullandım zaten bir kaç fıs ve su ile seyrelteme sonrasında eski diş fırçası ile fırçalama usulü yaptım şuan gayet temiz oldu. Videodaki gibi boca etmedim.

Dosyalar

ajann

Üye
Tepki
4
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok özür dilerim konu ile alakasız ama konu oluşturmak istiyorum fakat üyeliğim konu açmak için yetkili değil yazıyor ve açamıyorum nasıl yapabilirim acaba sormak istediğim sorumu soramıyorum

Şenol U.

Aktif Üye
Tepki
591
İsim
Şenol Ustabaş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ruble,zincir ve aynakol için bu ürünü aldım.Kirlilik durumuna göre 1/1 ve 1/5 oranında sulandırılarak fıs fıs yardımı ile kullanılabiliyormuş.

Ben sık temizlik yaptığım için genelde 1/4 ve 1/5 oranında sulandırarak kullanıyorum.
Kalitesi ve temizliğinden memnunum ve bu oranlarda kullanırsanız oldukça hesaplı oluyor.
Ayrıca Türk üretici olması tercih sebebim oldu. Kolay gelsin.

Dosyalar

• Beğen

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.934
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
sormak istediğim sorumu soramıyorum
Sana çok gizli bir bilgi vereceğim. Bu bilgiyi bu forum dışında bilen kimse yok Türkiye'de. Hazırsan veriyorum bilgiyi:

Bir şey sormak için başlık açmak zorunda değilsin.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.181
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok özür dilerim konu ile alakasız ama konu oluşturmak istiyorum fakat üyeliğim konu açmak için yetkili değil yazıyor ve açamıyorum nasıl yapabilirim acaba sormak istediğim sorumu soramıyorum
(link) burada konu anlatımı var.
Ama özetlemek gerekirse belirli aktiflik ve 50 mesajın altında olan kullanıcılar yeni konu açamıyor. Hali hazırda soracağınız konu ile ilgili olarak bir çok başlık bulunma ihtimali fazlasıyla olduğu için konu kirliliğini önlemek için yönetim böyle bir yöntem geliştirmiş.
Sayfanın sağ üstünden profilinizin yanında arama seçenekleri ile istediğinizi bulabilirsiniz. Burada donanımhaber'deki tek mesajlık cevaplar için 50 tane başlık aşılsın istenmiyor en temel sebep bu, bende bu tercihi haklı buluyorum.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri ve ajann

ajann

Üye
Tepki
4
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tabi ki ama benim sorumun cevabını google a yazınca bile bulamıyorum. Karbon full amortisörlu bi bisikleti kamp yaparak yol yapabileceğim bir bisiklet olarak kullanmaya başladım. Zaman içinde zarar verir mi yükler diye merak ediyorum. Sadece öne gidona bağlı 15Lt çanta ve sele arkasında 15Lt çanta ile kullanıyorum çadır yemek onlarida iple bağlıyorum

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.416
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adamlar asperox diye bisiklet takımı bile kurdular,her granfondo vb yarışlarda asperox formalı tanınmış simalar,o yüzden bisiklet mevzusuna bu kadar yükleniyorlar,biz evde lavabo ve wc temizliğinde kullanıyorduk ama yaşamın her alanına soktular asperoxu,iyi bir pazarlama ekibi var sanırım. (link)
Bir ara Özcan kardeşimizde sponsor diye zincirine wd40 sıkıp duruyordu,yapma etme özcan olmaz dedik dedik vazgeçirdik :hrkbuya:
Geçen hafta rahmetli Doğanay abiyi anma sürüşünde sarı giant bisikletli birini görmüştüm. Kadroda asperox yazıyordu. Güzel makara he deyip gülmüştüm. Sonra yanında bir tane daha gördüm, iki kafadar arkadaş makara yapmışlar herhalde dedim. Sonra sayı arttı, formalar vs. sarı ve üzerinde asperox yazıyordu. Baya takımlardı. Bu işte bir iş var dedim ama anlayamadım.

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçen ben de ruble ve zinciri temizlemek için asperox aldım litrelik. Bagaja koymuştum arabada. Devrilip kapağı açılmış ve bütün bagaja akmış. 1 lt boşa gitti ona mı yanayım? Bagajı komple apartmanın bahçesinde yıkamam gerekti ona mı? Yoksa bagaj çantalarının bozulup çöpe gitmesine mi? Bilemiyorum Altan...

"Asperox Yetkililerine : Kapağı daha sıkı yapmanız lazım."
Bende de benzer bir durum. Benimm kucuk kutu asperoxumu yeni almıştım, şisenin en alttinda plastigin nokta gibi birlesme yerinden sıvı damla damla dolaba sızdırmış. Sunta dolapın rafı şişmişti

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

Aesert

Aktif Üye
Tepki
1.064
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen hafta rahmetli Doğanay abiyi anma sürüşünde sarı giant bisikletli birini görmüştüm. Kadroda asperox yazıyordu. Güzel makara he deyip gülmüştüm. Sonra yanında bir tane daha gördüm, iki kafadar arkadaş makara yapmışlar herhalde dedim. Sonra sayı arttı, formalar vs. sarı ve üzerinde asperox yazıyordu. Baya takımlardı. Bu işte bir iş var dedim ama anlayamadım.
Beykoz Belediyesinin Global takımı o gördüğünüz arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: makaram

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.158
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Buna benzer ürün var ve ben kullanıyorum kadro üzerinde gayet başarılı. 70 TL di şimdi 115 TL olmuş.
(link)

• Beğen

orijin

Aktif Üye
Tepki
571
İsim
usta
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bence bisiklet temizliği teorisinin sac ayakları 2 tanedir. Bunlardan ilki çok kısa sürmesi, ikinciside temizlik yaparken sağı solu batırmamasıdır. Bunları gerçekleştirebilmek için engel olan tek şey zincirdir. Zinciri çıkaralım anahtarla, hemen 5 litrelik su bidonunun dibinden kestiğimiz kabın içindeki mazota yatırıp fırçalayalım. Sonra hemen çıkarıp bir bezin üzerine koyalım, Rubleyede aynı insani muamelede bulunalım. ne kaldı geri aktarıcılar. kabın içinde kalan mazotla aktarıcıları fırça ile temizleyelim. Sonra yere dökülen mazotu bezle silip aynı kaba boşaltalım. Sonra zinciri takıp toplayalım. Tabi mazot kokacaktır. ee olacak o kadar. İşin esası bitmiş oldu böylede kadroyu falanda sabunlu suyla silebiliriz. Kullanılmış mazotuda lavaboya falan dökmeyelim ayrı bir bidonda biriktirelim.

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
472
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Daha öncede birkac kere yazdım, temizlik icin Kerosen kullanın, yag cozuculer Asidiktir, zaman icinde Alüminyum a zarar verirler, Çeliğede ayni sekilde, Nikel Krom kaplama ilede tepkimeye girerler. Solventlerde ayni sekilde zararlidir, boya, oring, lastik, kaucuk, deri, plastik aksama zarar verir Yağ çozucu ve Solventler.

Elimizde Kerosen denen bir nimet var faydalanin. Solventli spreylere bosuna para vermeyin. Fren balatasi ve diski haric her ama her aksamda kullanabilirsiniz Keroseni. Mazot da zararli icinde Setan arttici katkilar ve karbon temizligi icin deterjan katkilari bulunur. Kerosen yukarıda yazdigim tüm aksamlarda, boyali yuzeyler dahi rahatlikla kullanilir ve zarar vermez.

5 litre alın Kerosen bir kucuk boya köşe fircasi, size cok uzun sure gider. Temizlikten sonra sadece kurulayip yaglama yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: orijin