Zincir kadroyu asindirdi ne yapabilirim ?

Tepki
0
Merhaba Arkadaşlar. Benim bir problemim var zamanında kadro koruma kılıfı takmadıgım için zıncır kadroya çarparak boyasını kaldırdı. Forumdan bir arkadaşta oje ile kapat sonra kılıfını al tak daha iyisi olamaz dedi. fakat oje yi sürdüm hasarlı bölgeyi kapadım ama estetik durmadı düz bir boya olarak durmadı çukurlu çakırlı durmadı. Sizlerin başka bir önerisi varsa lütfen buyurun söyleyin. bisikletim bianchi speed 1000. Teşekkürler. En kısa sürede resimleri aktarıcam.

Scudo

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Öyle dediğimi hatırlar gibiyim. Şimdi bölgesel boya kalkmalarında aynı renk tonunu tutturmanın zorluğu açısından pratik bir çözümdür oje ile kapatma. Renk seçeneği bol, mali açıdan ucuz ve kolay bulunabilir bir malzeme sonuçta. İlk günkü gibi durmaması normal bir sonuç Eğer kadroyu komple boyamayı düşünmüyorsanız ve o bölgenin estetik görünümünden rahatsızsanız şu karbon kaplamalar var kaliteli olanlarından. Ondan alıp zincir değen bölgeyi güzelce kaplayıp farklı bir görünüm verebilirsiniz. Hem de zincir kılıfı kullanmadan koruma sağlamış olursunuz. Ancak kadro renginize uymayabilir bu karbon kaplama. Uyum açısından kadrodaki birkaç simetrik noktayı ara ara bu malzemeyle kaplayıp bisikletinize hareket kazandırabilirsiniz. Ben yine de önce ıslak mendil ile aşınan bölgeyi güzelce silip kurulamayı, oje ile 3 kat kapatmayı(ilk kattan sonra 5 dk. bekleyip ikincisini, ikinci kattan sonra da 3 dk. bekleyip son katı fırçayı kaldırmadan tek seferde çekerek) ve yeni alınan bir koruyucu kılıf ile bölgeyi kapatmayı tercih ediyorum. Zaten kılıfı takınca sıkıntı olan bölge gözle görünmeyen yerde kalıyor, sıkıntı olmuyor...

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Metalik boyalar satılıyor.Renk tonuna uygun boya bulmak zor olabilir.Hele kadro mat rengliyse.İnce zımpara,boyanın kalkmasını önlücek vernik.Yaptığım işlemler,ilk basta dökülen yeri yağ, toz,nem ve ıslaklıktantan bezle iyice temizlemek.Kullandığımız bez selpak,pamuk gibi iz bırakacak malzeme olmucak.İnce zımparayla üzerini çok az temizliyoruz.Boya kırıntılarını almak,düz hale getirmek için.Zımpara yapıldıktan sonra mutlaka yine tozu bezle alınması lazım.Daha sonra boya bantları satılıyor.Boya yapacağımız bölgeyi güzelce bantladıktan sonra(genelde sprey boyalar için geçerli).Aldığımız metalik boyayı bölgeye eşit oranda fazla birikinti katman olmadan boyuyoruz.15-20 dk gibi bekledikten sonra bölgeye metalik verniği süngerle gezdiyoruz.Kurumaya alıyoruz.Boya birikintisi oluyorsa kuruduktan sonra kalıntı yerlerini ince zımparayla fazlalığını ince işçilikle alıyoruz.Boya gerekiyorsa hassas olarak uyguluyoruz.Sonra vernikliyoruz.Kadroyu komple boyamak masraflı olur.Belki estetik olarak eskisinin yerini almayabilir,bu tamamen işçilik ve malzemenin kalitesine bakıyor.Bölgesel boyama yapıyorsan,ince zımparayla,oje ile sürülen katmanlı bölgeleri zımparalayarak estetik görünüme en uygun duruma getirerek oje ile boyamaya devam et.Daha sonra kuruduktan sonra üzerine yat verniğini süngerle çek.Sünger,pürüzsüz boyama sağlıyor ve katman bırakmayı önlüyor.Ojede süngerle çekilirse daha iyi olur.Yapılan iş,eğer düzgün ve beceri ile yapılırsa tatmin ediyor.Bisiklet boyama,dolgu macunu ile boyama işlerini uyguladım.Memnun kaldım.Bisiklette çizik, boya kalkması mutlaka oluyor.Böyle bisiklete binmek benim gibi bazıları pek hoşnut olmayabilir.Temiz,bakımlı bisikleti herkes ister.Üstesinden gelinecek sorunlar.Bu gibi işler hobiseverlerin zevkli uğraşları içindedir.Modifiye etmek,yeni sistem denemek vs.Yeterki kullanacağımız uygun malzemeleri sağlayalım.Bulunduğumuz yerde kadro koruyucu satılmıyorsa,her renkte olan kaliteli elektrik bantları oluyor.Başka plastik bantlarda olabilir.Kadroya uygun renkli bantı,el becerisiyle güzelce sıkı halde kadronun zincir kısmı olan yeri güzelce boydan boya bantlayabiliriz.Uzun süre etkisini gösteriyor.

Tepki
0
@Halil EROĞLU

Evet hatırlıyorum siz oje olayını tavsiye etmiştiniz :) renk tonunun tutmama gibi bi problemi yok kadronun rengi parlak siyah mat renk değil aldıgım oje ile aynı tonda dediğiniz gibi mali acıdan ucuz ve kolay bir çözüm. benim istediğim boyayı sürdükten sonra pürüzsüz kalması ve matlaşmamasıydı şimdi tekrar bi kat daha attım ve 2 dk kuruduktan sonra biraz katılaştı sonra normal bir bez ile bastırarak üstünden geçtim ve pürüzsüz duruma geldi fakat biraz matlaştı :) oda artık kat attıkça düzelir diye umuyorum. kadroyu carbon kaplama ile kaplamayı çok istiyorum fakat şuan gerek duymuyorum kadro aşınmaya başladığı zamanlarda üşenmeyip komple kadroyu kaplamayı düşünüyorum forumda bi kaç konu gördüm kaplama hakkında gayet güzel ve şık duruyor üstünede beyaz reflektör bant koyan bi arkadaşımız vardı gerçekten çok şık duruyordu. yeri vakti zamanı gelince komple kadroyu kaplamayı düşünüyorum ilginiz için teşekkürler .... sorunum çözüldü sanırım :)

Tepki
0
Bahsettiniz işlem sanırım çok uğraştırıcı gözüküyor ve en sağlamı diye düşünüyorum fakat baya bi uğraştırıcıya benziyor bende ojede sünger çekme gibi bi taktik yaptım ojeyi sürdüm biraz katılaşmasını bekledim ve normal kuru bir bezle üstünden geçtim pürüzsüz oldu fakat biraz mat durdu oda sanırım kat attıcaksa düzelir :) ilginiz için çok çok teşekkür ederim vakit ayırıp uzun bir yazı yazdıgınız için çok teşekkür ederim :)

Tepki
0
@gok

Bahsettiniz işlem sanırım çok uğraştırıcı gözüküyor ve en sağlamı diye düşünüyorum fakat baya bi uğraştırıcıya benziyor bende ojede sünger çekme gibi bi taktik yaptım ojeyi sürdüm biraz katılaşmasını bekledim ve normal kuru bir bezle üstünden geçtim pürüzsüz oldu fakat biraz mat durdu oda sanırım kat attıcaksa düzelir :) ilginiz için çok çok teşekkür ederim vakit ayırıp uzun bir yazı yazdıgınız için çok teşekkür ederim :)

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Kaankösedağ,yazılanlar uzun sürüyor:D.Uygulaması el becerisi olduktan sonra boyanın kurumasından dolayı 20 dk falan sürer.Kendini o kadar tembel alıştırma yahu,baksana kopyala yapıştır yapmışsın:D

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bi de simli ojeler var... son 1-2 katı içinde simleri olan (sedefli) bi ojeyle geçerseniz, belki orijinal rengine daha yakın
görünüm elde edersiniz...

bence bi kız arkadaşınızdan fikir alın olmadı fazlalıkları asetonla falan silersiniz... bence olur yani =)

bi de ojede ikinci katı tam kurumadan sürmek daha iyi derler... bisiklette de belki tam kurumadan sürmek iyi olabilir...

siz bi kız arkadaşınıza başvurun... evet evet =)

Tepki
0
@gok
çok haklısınız biraz üşengecim :D uygulaması değilde git ordan bunu al git surdan sunu al pekte vaktim olmuyor benim :D

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Sim erkek adamı ve bisikletini bozar ;)