Zincir hakkında sorular ve cevaplar

Scudo

awakening

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Tepki
391
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Shimano ptfe zincir yağı kullanıyorum Özellikle aynakol üzerinden gelen zincir sesini kesmek için hangi yağı tavsiye edersiniz?

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar komple vites sistemini değiştireceğim, neyse eski zincirim yeni sisteme uygun ve sadece 600 kilometre civarı kullanmıştım diye hatırlıyorum. Yeni sistem için 600 kilometre kullanılmış olan zinciri kullanabilir miyim?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.840
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Arkadaşlar komple vites sistemini değiştireceğim, neyse eski zincirim yeni sisteme uygun ve sadece 600 kilometre civarı kullanmıştım diye hatırlıyorum. Yeni sistem için 600 kilometre kullanılmış olan zinciri kullanabilir miyim?
Zinciri gerip 20 baklalık boyunu ölçmen gerekiyor. Pim merkezinden pim merkezine.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.840
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Awacs7n Epey yanlış ölçmüşsün. 14 bakla ölçsen 176mm civarı, 15 bakla ölçsen 188mm civarı gelir.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
600km kullanilmis bir zincir zaten yeni sayilir, eger dedigin gibi yeni sisteme uyumlu ise hic sorunsuz kullana bilirsin.

Bir sorum olacakti, bakla ölcücmü ne icin onu anlamadim? Soruda da öyle bir soru göremedim. Aciklarsan gercekten memnun olurum.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Awacs7n Epey yanlış ölçmüşsün. 14 bakla ölçsen 176mm civarı, 15 bakla ölçsen 188mm civarı gelir.
10 tane iç bakla ve 10 tane dış bakla vardı, dıştan 20'mi ölçülecekti?
600km kullanılmış bir zincir zaten yeni sayılır, eğer dediğin gibi yeni sisteme uyumlu ise hiç sorunsuz kullanabilirsin.

Bir sorum olacaktı, bakla ölçümü ne için onu anlamadım? Soruda da öyle bir soru göremedim. Açıklarsan gerçekten memnun olurum.
Öyleyse çok sevinirim, yeni zincire gerek kalmaz. Bakla ölçümünü ben değil başka bir forum üyesi sormuştu, muhtemelen farklı bir zincir ölçme yöntemidir.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
10 iç + 10 dış bakla, en az 254 mm çıkıyor.
Gündüz vakti yeniden ölçeyim, hatta resmini de koyayım mesaja ki benim de kafam karıştı.
10 iç + 10 dış bakla, en az 254 mm çıkıyor.
Evet, yanlış ölçüm yapıyormuşum.
Birden fazla ölçüm yaptım ve iki farklı sonuç aldım. Birisinde 253.8, diğerinde ise 254.1 çıktı. İlk sonuç elektronik mezura ile ikinci sonuç ise metre ile ölçüldü.

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.840
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Awacs7n Ölçmeni 255 e ulaşmış mı öğrenmek için söylemiştim. 255 bir zincir, sıfır rubleyi, 254 (sıfır) zincirden daha hızlı eskitiyor. Ama zincir daha 254.5'a bile ulaşmamış görülen o ki. Zincir değiştirmene gerek yok yani.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Awacs7n Ölçmeni 255 e ulaşmış mı öğrenmek için söylemiştim. 255 bir zincir, sıfır rubleyi, 254 (sıfır) zincirden daha hızlı eskitiyor. Ama zincir daha 254.5'a bile ulaşmamış görülen o ki. Zincir değiştirmene gerek yok yani.
Anladım, teşekkür ederim. Bu yöntemi aklımın bir köşesine yazdım. Elimde zincir ölçme aleti de var ama ucuz aliexpress ürünü olduğu için çok fazla güvenmiyorum.

ofkayra

Üye
Tepki
0
İsim
serdar
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Merhaba. 2017 model mosso cavalier claris bisikletim var, zincirini hiç değiştirmedim bu aralar zincir atıyor gibi yapıp atmıyor özellikle yokuş çıkarken en ufak bi eğimde zincir atıyor. İnternetten yeni zincir alıp takmak istiyorum ama hangisini neye göre seçmeliyim. Bu konuda yardımcı olacak var mı acaba ?

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Rublenız kaç dişli. Ruble dişli sayısına göre zincir almanız lazım 7-8 ise ona uyumlu zincir arayın.

Zincir atıyordan kasıt vites değişme değil demi
Merhaba. 2017 model mosso cavalier claris bisikletim var, zincirini hiç değiştirmedim bu aralar zincir atıyor gibi yapıp atmıyor özellikle yokuş çıkarken en ufak bi eğimde zincir atıyor. İnternetten yeni zincir alıp takmak istiyorum ama hangisini neye göre seçmeliyim. Bu konuda yardımcı olacak var mı acaba ?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.678
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
8'li sisteme göre herhangi bir zincir alabilirsiniz: (link)

ofkayra

Üye
Tepki
0
İsim
serdar
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Teşekkür ederim. Yani yokuş çıkarken vites 1 deyken bile zincir atıyor ondan bahsediyorum.

Ekincan

Daimi Üye
Tepki
1.571
İsim
Ekincan Erol
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ederim. Yani yokuş çıkarken vites 1 deyken bile zincir atıyor ondan bahsediyorum.
Zincir nereye atiyor? Boşa mı atıyor yoksa rublede aşağı ya da yukarı mı gidiyor? Vites ayarı ile ilgili bir sıkıntı gibi gözüktü bana. Boşa masraf yapmayın 🤚

ofkayra

Üye
Tepki
0
İsim
serdar
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Zincir nereye atiyor? Boşa mı atıyor yoksa rublede aşağı ya da yukarı mı gidiyor? Vites ayarı ile ilgili bir sıkıntı gibi gözüktü bana. Boşa masraf yapmayın 🤚
Hocam şöyle normal düz yolda giderken rublede aşağı yukarı atıyor bazen, yokuş çıkarken de boşa atıyor en küçük viteste bile. Zincir zaten 5 yıllık bu arada

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Hocam şöyle normal düz yolda giderken rublede aşağı yukarı atıyor bazen, yokuş çıkarken de boşa atıyor en küçük viteste bile. Zincir zaten 5 yıllık bu arada
Boştan kasıt rubleden çıkma ise bu söylediğine göre vites ayarı

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Öncelikle 5 aylik bir zincir henüz asinmamistir (Tabiki 5 ayda kac bin km yaptiniz onu bilemem). Gördügüm kadari ile konyada oturuyorsunuz ve bence konyada kesin iyi bisikletciler vardir. Masaraf etmeden önce bir bisikletciye zincirinizi ölctürseniz ve ayari kacmis mi kacmamis ögrenseniz daha iyi olmazmi?
Sizn anlatmaniza göre arka aktaricinin ayari kacmis gibi. Burada size türlü türlü cevaplar gelebilir ama göremden kimse size kesin sudur diye cevap veremez, kendiniz de anlamadiginiza göre önce bir bisikletciye gösterin derim.