Zincir hakkında sorular ve cevaplar

lrfan

Cyclist
Tepki
8.699
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir demişken araya dalayım. Ultegra grup setin zinciri, baklaların ortası delikli olan zincirim uzamış. Shimano zincirlerin fiyatı uçup gitmiş. N11'den 462 TL'ye SRAM PC 1110 buldum yedekli olsun diye 2 tane aldım. Şimdi 600 TL civarında fiyatları

Eski zincir biraz gürültülü ve tıkırtılı çalışıyordu, yeni zincir farkından da muhtemelen sessiz sedasız, yedekleyin, zincir sarf malzemesi ;)

Scudo

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.101
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Zincir demişken araya dalayım. Ultegra grup setin zinciri, baklaların ortası delikli olan zincirim uzamış. Shimano zincirlerin fiyatı uçup gitmiş. N11'den 462 TL'ye SRAM PC 1110 buldum yedekli olsun diye 2 tane aldım. Şimdi 600 TL civarında fiyatları

Eski zincir biraz gürültülü ve tıkırtılı çalışıyordu, yeni zincir farkından da muhtemelen sessiz sedasız, yedekleyin, zincir sarf malzemesi ;)
İrfan hocam, aynı firma hb sitesinde bu zincirin yanında bir de SRAM PC1110 Naturel adıyla bir ürün daha satıyor 499 Liraya. Bilginiz var mı, naturel olanında acaba ne farklı? O da kutulu satılıyormuş.

awakening

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Tepki
395
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
e bisiklet için 10 lu sitemdeki zincir ömrünü tamamladığında daha sağlam kalın bir zincir olması için 8 li sisteme geçmek istiyorum.
Merak ettiklerim;
Düşük fiyatlı sağlam zincir ne önerirsiniz. E bisiklet için 130 baklalı zincir lazım. 8s lerde 116 bakla var. Yani iki zincir alıp birleştirmem gerekiyor. 2 ayrı yerde Missing link kullandığımızda sağlam olur mu?
10 lu sistem kullanılıyorsa, 8 vites uyumlu zincirin kalınlığı sebebiyle uyum sorunu yaşatması kuvvetle muhtemeldir.

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
195
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
e bisiklet için 10 lu sitemdeki zincir ömrünü tamamladığında daha sağlam kalın bir zincir olması için 8 li sisteme geçmek istiyorum.
Merak ettiklerim;
Düşük fiyatlı sağlam zincir ne önerirsiniz. E bisiklet için 130 baklalı zincir lazım. 8s lerde 116 bakla var. Yani iki zincir alıp birleştirmem gerekiyor. 2 ayrı yerde Missing link kullandığımızda sağlam olur mu?
AliExpress'te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın!
649,03TL 50%OFF | Orijinal 2022 KMC e-bisiklet E8 E9 E10 E10 E12 zincir 8 9 10 11 12 Speeds130/136 bağlantılar Anti-pas elektrikli spor bisiklet eBike zincirleri
(link)
Dostum bu 8li zincirde 136 bakla varmış bilgin olsun.

• Beğen
Tepkiler: Fark11

Fark11

Üye
Tepki
33
İsim
Faruk
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
10 lu sistem kullanılıyorsa, 8 vites uyumlu zincirin kalınlığı sebebiyle uyum sorunu yaşatması kuvvetle muhtemeldir.
Ruble değişecek. motorun dişlileri zaten 8 li siteme uygun. Geriye vites sitemi kalıyor ( deore XT arka aktarıcı ve deore kol) onlar 8 li siteme ayarlanırmı bilmiyorum.
Kullanman gereken zincir :
(link)
Cevap için teşekkür ediyorum. Yabancı forumlarda E serisi shimano ve KMC önerenler olduğu gibi. Yarı ömürlü olsun daha ucuz zincir al diyenler olmuş. İlandaki zincir 122 bakla bana en az 7-8 bakla daha lazım. İki adet bu zincirdense 300-400 liraya e serisi olmayan KMC X8 den iki tane almak daha mantıklı geliyor.
AliExpress'te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın!
649,03TL 50%OFF | Orijinal 2022 KMC e-bisiklet E8 E9 E10 E10 E12 zincir 8 9 10 11 12 Speeds130/136 bağlantılar Anti-pas elektrikli spor bisiklet eBike zincirleri
(link)
Dostum bu 8li zincirde 136 bakla varmış bilgin olsun.
Aradığım böyle bir şey.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.699
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İrfan hocam, aynı firma hb sitesinde bu zincirin yanında bir de SRAM PC1110 Naturel adıyla bir ürün daha satıyor 499 Liraya. Bilginiz var mı, naturel olanında acaba ne farklı? O da kutulu satılıyormuş.
Merhaba, naturel ibaresinden bir şey anlamadım açıkçası :) Ürün kodu aynı, alın derim.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.101
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Merhaba, naturel ibaresinden bir şey anlamadım açıkçası :) Ürün kodu aynı, alın derim.
Satıcıya sordum, ikisi arasındaki fark nedir, diye. Satıcı yanıt vermiyor şeklinde bir bilgilendirme yaptı site. Merak edip satıcı kimmiş diye baktım.
Akdeniz bisiklet eşittir Duran bisiklet cevabına ulaştım. Şimdilik beklemede kalacağım. Zira diğer model satıştan kalktı. 🤔

Güncelleme: Siteden mesaj geldi. Talep ederseniz satıcıya telefonla ulaşıp sorunuzu biz sorabiliriz, demişler. Söyledikleri gibi talep oluşturdum. Bu sabah bir hanım kızımız aradı, sizin için satıcıya ulaşıp sorunuzu bizzat sordum, dedi. Satıcı "ben sadece naturel satıyorum, başka ürünüm yok" diyerek telefonu kapattı, diye anlattı :ssrtcbya: Emre Duran'dan şaşırtmayan bir cevap.
Kendisiyle ilgili başlığa da yazayım da insanların haberi olsun. Kartal bisiklet nasıl ki üç dört farklı satıcı ismiyle sanal pazarlarda yer alıyor, başkaları da bu yolu izliyor.

Son düzenleme:
Tepki
1.735
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
merhaba arkadaşlar,

ben şehir bisikletimi 10.000 km civarı kullandım. Vites geçtikten sonra rubleden katır kutur zincirin dişliye oturma sesi geliyordu. Youtube da izlediğim kadarıyla baklalar arası 25.40 mm olmalı ve 25.50 mm geçmemeli bilgisi aldım. Benim 25.6 mm civarı idi ve zinciri söktüğümde pimlerde derin aşınma vardı.:)

Aşağıdaki zinciri sökme takma aparatım ile değiştirdim. Eski zincir uzunluğu ile aynı yaptım. Vites geçişleri düzeldi ve bahsettiğim katırtı sesi de kayboldu.

sizlere sorum: ben paketten çıkan quicklink parçasını takamadım. Onun yerine zincirin artan kısmından quicklink yerine pimleri tam çıkarmadan bir baklayı söktüm ve quicklink yerine taktım. Pimler de diğer baklalar gibi çıkıntı olmayacak şekilde tam oturdu.
Sizce ekstra preslemek gerekir mi? Buradan zincir çalışırken zamanla çıkar mı? 5 km test sürüşünde sorun yok .:)

ed316A9C92-4D77-4830-A246-46A9770EA92E.jpeg

Bu da quicklink ve sökülmemiş eşdeğeri bakla:

Dosyalar

Son düzenleme: