Yurtdışı alışveriş

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
964
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
1) Eğer sipariş tutarınız 150 Eur altındaysa aynı ay içinde aynı şahısın 5 adet sipariş sınırı var.
Yani aynı ay içindeki farklı tarihlerde 5 farklı 150 Eur altındaki sipariş.
2) Eğer sipariş tutarınız 150 Eur - 1500 Eur arasında ise aynı ay içinde 5 adet sipariş sınırı bulunmuyor.
Teşekkür ederim ayrıntılı cevabınız için. 🙏🏻

• Beğen
Tepkiler: gunerokn
Scudo
Tepki
465
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ali'de vergiyi peşin ödeme de var, kapıda ödeme de. Peşin ödenirse Aras Kargo teslim ediyor, kapıda ödenirse PTT. Nerede ödeneceği sepette belli oluyor, peşinse vergi ödemesini ayrı bir kalem olarak gösteriyor. Özellikle süper fırsat (Super Deal) ürünlerinde, yani sepete atılamayıp doğrudan tek başına satın alınan ürünlerde çoğu zaman vergi dahil oluyor. Vergi peşin ödendiyse mutlaka sipariş detaylarında yazar:

Ya da İngilizce kullanıyorsanız:
abi yalnız örnek gösterdiğin ürün de ucuzmuş sanki :)) cevap için çok teşekkür ederim bu arada.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.163
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1720 TL toplam ödeme çıktı. Her şey dahil. Müşavir arkadaşa da ufak bir ödeme yapacağım. 300 Euro'luk sipariş için ödeyeceğim
miktar bu oldu. Ödeme işlemini yapabilmeniz için Vakıf , Ziraat , Halk banklarından birinde hesabınız olacakmış. Ama ben müşavir
arkadaş yollayacağım o Ziraat ten kendi bankası üzerinden halledecek. Ucuz yırttık.

Ekincan

Daimi Üye
Tepki
1.571
İsim
Ekincan Erol
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Son zamanlarda bike-discounttan alışveriş yapan oldu mu? 9 Haziran siparişim ülkeye giriş yapmadı henüz. Dhl ile 7-10 gün arası teslim alıyordum önceden.

bonder76

Daimi Üye
Tepki
699
İsim
Bumin
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dikkat ettim de bu bahsettiğiniz site ve birçok site çinli amcalar dahil full bir bisikleti ülkemize parasıyla bile yollamıyor. :(
Full bir bisikleti almak için nerelere bakmak gerek.

(link)

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.431
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dikkat ettim de bu bahsettiğiniz site ve birçok site çinli amcalar dahil full bir bisikleti ülkemize parasıyla bile yollamıyor. :(
Full bir bisikleti almak için nerelere bakmak gerek.

(link)
150 euro üstü artık ithalat sayılıp ürün ücretinden fazla gümrük vergisi alındığı için satıcılar göndermek istemiyorlar. Gönderen olsa bile tercih etmeyin bence.

ufuq81

Daimi Üye
Tepki
257
İsim
ufuk
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba. Yurtdisindan sıfır degilde ikinci el ürün satın alımı yapabiliyormuyuz? Yada bunun için site üzerinden satıcı ile anlaşıp kendisinin yollamasi mi gerekir tabi bu şekilde olabiliyor ise?

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba. Yurtdisindan sıfır degilde ikinci el ürün satın alımı yapabiliyormuyuz? Yada bunun için site üzerinden satıcı ile anlaşıp kendisinin yollamasi mi gerekir tabi bu şekilde olabiliyor ise?
Türkiye için bu ancak bir bilimkurgu senaryosu olabilir. Sıfırını türkiyeye sokacağız diye ürünün kendisinden fazla vergi isteniyor. İkinci elini nasıl alacağız çok merak ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

gravel06

Aktif Üye
Tepki
263
İsim
Erman
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
150 euro hiç bir ürün almayın kargo dahil yoksa müşavir tutup ithalat işlemleri yapılması gerekiyor astarı yüzünü geçiyor...

• Beğen
Tepkiler: ufuq81 ve bonder76

ufuq81

Daimi Üye
Tepki
257
İsim
ufuk
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CengoCenk burdan bilimkurgu çıkmaz zaten o kadar absürt uçuk kaçık bi soru değil bana göre..
@Hititenduro evet 150 euro üzeri ürünlerde gümrük işleyişi değişiyor.
Ben sadece 2. El ürün alınabiliyor mu buradaki (sahibinden letgo tarzi yurtdisi siteleri de var) platformlar gibi bunu öğrenmek istedim. Ayrica alınabilir ise ülkeye getirme konusunu birsekilde çözerim(almanyadan gelen akraba,arkadaş veya taşımacılık tir vs ile)

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.219
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@CengoCenk burdan bilimkurgu çıkmaz zaten o kadar absürt uçuk kaçık bi soru değil bana göre..
@Hititenduro evet 150 euro üzeri ürünlerde gümrük işleyişi değişiyor.
Ben sadece 2. El ürün alınabiliyor mu buradaki (sahibinden letgo tarzi yurtdisi siteleri de var) platformlar gibi bunu öğrenmek istedim. Ayrica alınabilir ise ülkeye getirme konusunu birsekilde çözerim(almanyadan gelen akraba,arkadaş veya taşımacılık tir vs ile)
Bir arkadaşım pinkbike benzeri bir site üzerinden alacağı ikinci el bisikleti buluyor. Sonrasında o ülkede yaşayan dostuna parasını gönderip alımını yapıyor. Ürünü alan oranın vatandaşı olan kişi yada Türkiye 'ye gelecek eş dostu ile bisikleti göndertiyor, bildiğim kadarı ile de burada satışını yapıyor. Ama şuan ki kur ve gümrük ile ben x sitesi üzerinden alayım bana kargo gelsin işini ikinci elde yapmak imkansıza yakın (bana göre). (link) örnek olarak koyduğum sitedeki kadro, bisiklet veya bisiklet ürünlerine bakın mesela. Bir çoğu zaten yerel kargo yada ülke içinde kargo olarak satış yapıyor. Global ship olayı neredeyse yok bizdeki üst limiti geçen ürünler. Kaldı ki bir de kargo ücretini size ödeyeceksiniz. En temizi şuan akraba yada birisi ile getirtmek.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.567
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2.el üründen kastınızı bisiklet özelinde açıklamak gerekirse;

2.el ürün tanımı mevzuatta "kullanılmış eşya" olarak geçmektedir. Kullanılmış eşya ithalatı Bakanlıktan izne tabidir.

Eğer siparişiniz için düzenlenmiş olan fatura, tutarı itibari ile 150 Euro sınırını geçiyorsa ithalat mevzuatına tabi olacak ve taşıyıcı firma dolaylı temsilci olarak sizin adınıza gümrükte işlem yapacaktır.

Bakanlığın yayınlamış olduğu kullanılmış eşyanın ithal izin listesi bulunmaktadır. Bisikletler bu listesinin dışında kaldığı için yine izin alıyorsunuz fakat izin sırasında aşağıdaki belgelerden birini sunmanız gerekiyor. Bu belgelerden biri olmaz ise izin verilmez ve bisikleti gümrükten çekemezsiniz.

• 0962-TPS-İzin Belgesi ( Kullanılmış Eşya-Liste Dışı) Başvurusuna Eklenecek Bilgi ve Belgeler*:
    1. Fatura veya Proforma Fatura Örneği (Tercümesi ile birlikte)
    2. Eşyanın Kullanım Amacı (Formdaki alan yetersiz ise)
    3. İthal Edilecek Eşyaya Ait Fotoğraf (Pdf formatında. Varsa eşyanın marka, model, seri no, üretim tarihi vb. bilgilerini içeren kimlik etiketini gösterecektir)
    4. Aşağıda belirtilen belgelerden herhangi bir tanesi;
      • Kapasite Raporu
      • Teşvik Belgesi
      • Uygunluk Belgesi
      • Türk Standartları Enstitüsü’nden alınmış ‘Hizmet Yeterlilik Belgesi’
      • Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünden alınmış ‘Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi’
      • Yukarıda sayılan belgelerden herhangi birine haiz olunmaması durumunda, başvuru sahibinin kendi ihtiyacı ve kullanımını gösteren belge veya başvuruyu destekleyici diğer bilgi ve belgeler
  • Genel Müdürlükçe sektörün veya eşyanın niteliğine göre birden fazla belge ile ilave belgeler istenebilir.

Gümrük kontrolünde eşyanın kullanılmış olup olmadığını nasıl anlıyorlar diye aklınızda soru oluşabilir.
Posta kargo yolu ile yapılan işlemlerde buna tanık olmadığım için tahminim ürünün fiziki muayenesi yapılıyor olabilir.

İkinci sorduğunuz soruyu tam olarak anlayamadım. Kullanılmış ürünü aldığınız yer resmi web sitesi üzerinden satış yapan firma olarak dikkate alarak cevap yazdım.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
150 euro üstü artık ithalat sayılıp ürün ücretinden fazla gümrük vergisi alındığı için satıcılar göndermek istemiyorlar. Gönderen olsa bile tercih etmeyin bence.
Selamlar.. Bunu okuyunca iş bu duruma geldi mi yahu dedim kendi kendime. Uzun zamandır yurtdışı internet alışverişi yapmıyordum. O yüzden çok şaşırdım.

Şimdi ben 150 euro üzerinde bir ürün alsam gümrüğe bir o kadar ödeyeceğim bir de üstüne ithalat yapıyor gibi gümrük islemleri ile uğraşacağım yani oýle mı?

Bir wetsuit alacaktım. Bu durumda 150 euro altında olması şart gözüküyor. Peki ben bu ürünü alıp yurtdışında ikamet eden kuzenime yollasam.. o da paketi açsa, yeni gibi yollamasa, tekrar paket yapıp kargo ile bana yollasa bir sıkıntı çıkar mı acaba?

• Beğen
Tepkiler: makaram

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.567
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar.. Bunu okuyunca iş bu duruma geldi mi yahu dedim kendi kendime. Uzun zamandır yurtdışı internet alışverişi yapmıyordum. O yüzden çok şaşırdım.

Şimdi ben 150 euro üzerinde bir ürün alsam gümrüğe bir o kadar ödeyeceğim bir de üstüne ithalat yapıyor gibi gümrük islemleri ile uğraşacağım yani oýle mı?

Bir wetsuit alacaktım. Bu durumda 150 euro altında olması şart gözüküyor. Peki ben bu ürünü alıp yurtdışında ikamet eden kuzenime yollasam.. o da paketi açsa, yeni gibi yollamasa, tekrar paket yapıp kargo ile bana yollasa bir sıkıntı çıkar mı acaba?
Ürünün yeni veya eski olmasından ziyade fatura olmadan gönderebilecek mi?

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Ürünün yeni veya eski olmasından ziyade fatura olmadan gönderebilecek mi?
Sanırım gönderir neden gönderemesin ki? Bana kendisi bir paket yolluyor gibi olacak sonuçta.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.567
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanırım gönderir neden gönderemesin ki? Bana kendisi bir paket yolluyor gibi olacak sonuçta.
Gümrük kontrolü sırasında faturada belirtilen tutar ikna edici olmaz ise sizi gümrüğe davet edip ödeme belgelerini talep edebilirler.
Wetsuit'ler kontrole tabi ürünlerdir. Geçmiş sayfalarda bir arkadaşın yaşadığı acı tecrübeyi siz de yaşamayın.

• Beğen
Tepkiler: Ceasar Bravo

yunuskent

Üye
Tepki
62
İsim
Yunus Kent
Çok saçma bir soru gibi olacak bilmiyorum ama 1 aya yunanistan'a geçme ihtimalim var Bulgaristan Yunanistan'dan bisiklet alıp sürerek gelsek bu sıkıntı yaratır mı. Bulgaristan ve Yunanistan'daki fiyatları kontrol edebileceğim bir yer var mı.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.632
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende gidon boğazı satın aldım. Satıcıya 5 $ yazmasını söyledim. Yazmış. Bakalım gümrükte sorun yaşamam umarım. Genelde gümrük vergisini peşin ödemeli olacak ürünler alıyordum ilk defa böyle bir aksiyon aldım. Heyecan aradım diyelim.
Sipariş verdiğim tarih: 10.06.2022, beklemedeyim.