Yolun neresinden gitmeli?

eigengrau

Üye
Tepki
23
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İşin akrobasi ve çılgınlık tarafından bakacak olursak bir bilgisayar oyununun üst seviyelerini oynamak gibi keyifli bir yol ancak bu tip yollardan çok geçmiş biri olarak alışkın olmayanlar için çok riskli olduğunu da söylemeliyim. Türkiye'deki sürücülerin ne zaman ne yapacakları belli olmaz ve bu yollar her zaman risklidir. Sağa dönmek üzere olan bir arabanın aniden benim önüme kırdığı çok oldu. Küfürler, bağırış çağırış vs... Sabahları sakin zamanlarda geçiyorsanız sorun yok ama kalabalık saatleri tercih etmeyin derim.
Haklısınız trafikte ani hareketler yapabiliyolar, çok dikkat etmeye çalışıyorum. Sabah biraz erken çıkarak çok kalabalığa kalmadan bu yoldan daha rahat geçiyorum ama akşam mesai çıkışında iş servisleri, dolmuşlar vs. çok oluyor. Kendilerince yeterli olduğunu düşündükleri bi mesafeyle sağ şeritte yanımdan geçiyolar ama benim acemiliğimden olsa gerek özellikle büyük araç geçerken korkup dengemi bozabiliyorum bazen. Hatta çok sağa kaçmaktan dengem bozulup bariyere tutunduğum oldu :D Çok uzun bi mesafe değil orası yarım km falandır, biraz hızımı arttırabilirsem trafik akışına daha uyumlu şekilde sağ şeridi kullanabilicem sanırım, şu an sağ şeridi kullanmak için fazla yavaş kalıyorum, en kenardan gidince de kendimi tehlikeye sokuyorum.

• Beğen
Tepkiler: templeos
Scudo

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Haklısınız trafikte ani hareketler yapabiliyolar, çok dikkat etmeye çalışıyorum. Sabah biraz erken çıkarak çok kalabalığa kalmadan bu yoldan daha rahat geçiyorum ama akşam mesai çıkışında iş servisleri, dolmuşlar vs. çok oluyor. Kendilerince yeterli olduğunu düşündükleri bi mesafeyle sağ şeritte yanımdan geçiyolar ama benim acemiliğimden olsa gerek özellikle büyük araç geçerken korkup dengemi bozabiliyorum bazen. Hatta çok sağa kaçmaktan dengem bozulup bariyere tutunduğum oldu :D Çok uzun bi mesafe değil orası yarım km falandır, biraz hızımı arttırabilirsem trafik akışına daha uyumlu şekilde sağ şeridi kullanabilicem sanırım, şu an sağ şeridi kullanmak için fazla yavaş kalıyorum, en kenardan gidince de kendimi tehlikeye sokuyorum.
Hızını artırıp araçlarla aynı gidince de herifler kıskanıp üzerine sürebiliyorlar. Her zaman dikkatli olmak gerekir.

• Hahaha
Tepkiler: Cemal Ç.

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
948
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
En sağdan devam edip, sanki siz de düz gitmek yerine sağdan ayrılacakmışsınız gibi devam edip, çatalın başında durun, ayağınızı yere basıp yolu kontrol edip, çatalın soluna geçmenizi tavsiye ederim. Sanki bir şeridi karşıdan karşıya geçiyor gibi olacak; ama alışana kadar bence en güvenlisi böyle olur.

eigengrau

Üye
Tepki
23
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hızını artırıp araçlarla aynı gidince de herifler kıskanıp üzerine sürebiliyorlar. Her zaman dikkatli olmak gerekir.
ooo cidden bisikletçilerin çektiği nedir ya :/
En sağdan devam edip, sanki siz de düz gitmek yerine sağdan ayrılacakmışsınız gibi devam edip, çatalın başında durun, ayağınızı yere basıp yolu kontrol edip, çatalın soluna geçmenizi tavsiye ederim. Sanki bir şeridi karşıdan karşıya geçiyor gibi olacak; ama alışana kadar bence en güvenlisi böyle olur.
Hocam daha önce burda birisi daha aynısını önermişti ama çatalın orda durmak tehlikeli olur gibi geliyor bana. Üstelik orası rampa olduğu için çatalın orda durursam rampada kalkışım zor olmaz mı belli bi tempoyla rampaya gelip tırmanıyorum çünkü (tempolu geldiğim rampa çıkma hızım 15 km/h yani düşünün) bi de çatalda durursam kaplumbağa gibi kalkarım :D

• Beğen
Tepkiler: Bir vatandaş

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
948
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Yolu yaşayan sizsiniz, sonuç olarak biz haritadan bakıp klavyeden yazıyoruz. Kendinizi en rahat ve güvende hissettiğiniz neyse, o sizin doğrunuzdur. ☺

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.678
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...
Hocam daha önce burda birisi daha aynısını önermişti ama çatalın orda durmak tehlikeli olur gibi geliyor bana. Üstelik orası rampa olduğu için çatalın orda durursam rampada kalkışım zor olmaz mı belli bi tempoyla rampaya gelip tırmanıyorum çünkü (tempolu geldiğim rampa çıkma hızım 15 km/h yani düşünün) bi de çatalda durursam kaplumbağa gibi kalkarım :D
O birisi benim ((link)) ve hala aynı fikirdeyim. Bodoslama geçmekten çok daha güvenli.
Hatta o geçişi (link) yaşandığı yerin küçük bir kopyası olarak örneklemiştim.

• Beğen
Tepkiler: Bir vatandaş

eigengrau

Üye
Tepki
23
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
O birisi benim ((link)) ve hala aynı fikirdeyim. Bodoslama geçmekten çok daha güvenli.
Hatta o geçişi (link) yaşandığı yerin küçük bir kopyası olarak örneklemiştim.
Evet hocam bu konuyu sizinle konuşmuştuk, başta niyetim dediğinizi yapmaktı ama uygulamaya gelince orda durmak hem güvende hissettirmedi hem de durunca rampada tekrar kalkmakta zorlanıyorum malesef. En iyisi biraz daha rampa çıkma çalışması yapayım ben teşekkür ederim :D

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba konu eskide kalmış ama çaylak bir bisikletçi olarak bir sorum var. Yasal olarak sağ şeritte sürmek hakkımız biliyorum ama kuralları bilmeyen/uymayan insanların olduğu bi ülkedeyiz. Bu soruyu nerde sürmeye hakkımız vardan ziyade kendimizi korumak için napmalıyız manasında sormak istiyorum.

Çift şeritli bi üst geçit köprüsünü bisikletle işe gidip gelirken kullanıyorum. Sağ şeridin bitim çizgisine yakın bi şekilde konumlanıyorum, bu yüzden de sağ şeridi kullanan araçlar çok yakınımdan geçiyor. Çok yoğun ve hızlı akan bi trafik yok ama sanayi bölgesi olması sebebiyle otobüs, kamyon, iş servisi gibi araçlar yanımdan geçtiğinde panikleyip biraz dengemi bozup gidonu sarsıyorum. Sağ şeridi ortalayarak mı gitmem daha doğrudur? Dağ bisikleti kullanıyorum, kondisyonum da yeterli olmadığından üst geçidi ağır tırmanıyorum, tırmandığım yerde ortalama hızım 15.9km/h görünüyor. Bu yüzden de sağ şeridi yavaş giderken ortalamak sıkıntılı olur gibi hissediyorum, araçların korna tacizinden, üstüme sürüp kenara sıkıştırmasından hatta manyağın birine denk gelip kasıtlı ezmesinden korkuyorum.

Bu durumda ne yapmalı, kondisyonumu arttırıp yokuşu hızlı tırmanabilene kadar, araçlarla daha uyumlu hareket edebilene kadar bu güzergahı kullanmamalı mıyım? Veya sağ şeridi ortalayıp gitmeli miyim, göz göre göre üstümüze sürecek halleri yok mu dersiniz?

Trafikte deneyimli arkadaşlardan tavsiye almak isterim.

Teşekkürler, iyi pedallamalar herkese 🚲
O üst geçit köprüsünde bisikleti elinde götür.Bisiklete illa da bineceksin diye bir kural yok.Günah değil ayıp değil ki.Madem kondüsyonun yok biraz da acemisin o bölgeyi bisiklet elinde geçiver.
Ben oldukça tecrübeli sayılırım , gerekirse tehlikeli görürsem bisiklet yanımda yürüyerek de gidiyorum.

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sayın hamlet2006 dibine kadar haklı.
Benim bisikletim üzerinde değişen aksesuarlarıyla yüküyle bazen 19-20 kilolara çııkıyor.
Kondüsyonum iyi şükür.
Dişli tarafının tersinden omuzlayıp, yürüyorum, kendime olan güvenimi tazeliyorum.
Akan trafiğe dikkat edeceğiz uyacağız ki, sevenlerimizi yalnız bırakmadan, hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı olalım.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.678
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
O üst geçit köprüsünde bisikleti elinde götür.Bisiklete illa da bineceksin diye bir kural yok.Günah değil ayıp değil ki.Madem kondüsyonun yok biraz da acemisin o bölgeyi bisiklet elinde geçiver.
Ben oldukça tecrübeli sayılırım , gerekirse tehlikeli görürsem bisiklet yanımda yürüyerek de gidiyorum.
Sayın hamlet2006 dibine kadar haklı.
Benim bisikletim üzerinde değişen aksesuarlarıyla yüküyle bazen 19-20 kilolara çııkıyor.
Kondüsyonum iyi şükür.
Dişli tarafının tersinden omuzlayıp, yürüyorum, kendime olan güvenimi tazeliyorum.
Akan trafiğe dikkat edeceğiz uyacağız ki, sevenlerimizi yalnız bırakmadan, hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı olalım.
Orada bisiklet elde ya da omuzda yürüyecek yer de yok. Yaya geçmek daha uzun süre risk altında kalmak demek. Beyaz çizgiyle köprünün demiri arasında bir karış kadar var. Bisikletsiz yaya olarak seke seke gidilebilir belki.

• Beğen
Tepkiler: eigengrau

eigengrau

Üye
Tepki
23
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam aslında yeri geldiğinde dediğinizi yapıyorum, kavşaklarda vs. dönüş yapmak yerine riske girmeyip yaya olarak geçiyorum ama bu bahsettiğim yer pek yaya olarak geçmeye uygun değil gibi yani orda yürümeye daha çok korkarım açıkçası. En iyisi ya kondisyonu iyileştirip yola ayak uydurmak ya da güvenli başka bi güzergah aramak sanırım. Yorumlarınız için çok teşekkürler.

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@eigengrau benzer bir yolda ya da yollarda yaptığım şey, binişin yorgun kısmında değilsem hızımı alıp önce arkamı iyice kontrol edip, bir kaç defa, gelen giden durumuna göre kendimi mevcut şeritte güvende hissediyorsam ayakta Sprint atmaya başlıyorum, tükenene ya da rampanın tepe noktasına gelene kadar devam ediyorum. Sonra devam. Tabi sprint öncesi arkadan gelenler varsa sol kolumla işaret vermeyi de ihmal etmiyorum.

Eğer kamyon vs açısından zengin bir bağlantı yolu ise ya da cidden kendinizi huzursuz hissediyorsanız kesinlikle en sağdan gidip köprü girişinde dik kesin yolu, yeniden bindiğinizde çok sıkıntı olacağını da sanmam, zamana karşı yarış olmadığı için hiç olmazsa biraz dinlenmiş olacaksınız bu da rahat bir çıkış sağlayabilir, bindiğinizde.

• Beğen
Tepkiler: eigengrau

oscak41

Rider
Tepki
393
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Genellikle sağdan güvenli şeritten, en kötü ihtimal şeritten gitmek zorundasın, trafiğe uygun hızda kal.

Deep Below

Üye
Tepki
24
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Park halindeki arabaların da çok yakınından geçmenizi tavsiye etmem.
Yanından geçerken o an tekerin altına taş denk gelir, dengenizi kaybeder arabaya yandan falan çarpıp boyasını çizer, bir yerini yamultabilirsiniz, maddi zarar ortaya çıkabilir.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.963
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Park halindeki araçlara yaklaşırken ilk önce camlarından içerisini görmeye çalışın. İçinde insan olsun olmasın bi kontrol edin! Sonrasında arkanızı ve varsa arkadaşlarınızı kontrol edin ve sola çıkacağınız elinizle işaret edin. Park halindeki aracın yanından geçerken bir kapı açılmasından biraz fazla mesafe bırakın. Geçtikten sonra tekrar kendi şeridinize dönün.

Frydee

Üye
Tepki
1
İsim
Efe Ç.
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hayrettin
Abim vallahi tam konuyu açtığım zaman gördüm bende çok mahçup oldum özür dilerim. Teşekkürler ayrıca. :) Konu bir şekilde kilitlenebilirse iyi olur.
sağ şeridin ortasından gitmek iyidir

• Beğen
Tepkiler: bekirs07

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.187
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Park halindeki aracın yanından geçerken
2018 de bir aracın kapısını pert etmişliğim var bu sebepten:koptum: elerim yara bere,maşamda pert olmuştu tabi,salcano astro dağ bisikleti sağlamlık testi:koptum:

• Beğen
Tepkiler: bekirs07