Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol yarış bisikletlerinde disk frene geçilmeli mi?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında CevdetBilge tarafından paylaşıldı.

1. CevdetBilge

CevdetBilge Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Herkese selam bisiklette çok önemli olan fren mesafesi ve güvenilirlik konusu çeşitli defalar forumda da konusulmus tur.
    Güvenli sürüş gibi güvenli duruş açısın dan disk frenlerin özellikle hidrolik disk frenlerin şu anda sunulan sistemler içinde avantaj açısından en iyi seçenekler olduğu aşikar gibi.
    Peki dağ bisikletlerinde ve özellikle son 2 senede cyclocross yarışlarında uci tarafindanda kabul gören bu fren sistemleri yol yarışlarda da etkin bir şekilde kullanilabilinir mi?
    Aslında ufaktan da olsa testleri başlanan fren sistemi firmaların da dikkatini çekmiş durumda ve birçok modelinde hidrolik disk fren sistemini eletronik sistemlerle de entegre ederek sunmaya başladılar.
    Peki bu kadar güvenli ve etkili sistem için çekinceler nelerdir?
    Peleton içinde disk kullanan ve v fren sistemini kullananlar arasinda durma mesafelerindeki farklılıklar kazalara yol açabilir mi?
    Mekanisyenlerin işi daha da zorlaşır mi?
    Kazalar esnasında disklerin yaralanmalara daha fazla yol açacağı endisesi de önemli degil mi?
    Hızlı ve etkili fren tekrar hızlanmak isteyen bir yarışmacı için engel mi?
    Tabi alışkanlıklar bu kadar profesyonel bisikletci şimdiye kadar oluşturdukları sistemlerini değiştirmeye razi olurlar mi?
    Anlaşılan sizin de akliniza gelen ve paylaşacağıniz pekçok endişe daha var

Tüm bu endişelere rağmen firmalar çoktan uygulamalara başladı ve UCI de bu konuda disk fren sisteminin kullanilabilirliligine önemli bir şans vermiş gibi görünüyor ne dersiniz

The UCI and WFSGI study the introduction of disc brakes to professional road cycling

Anlaşılan 2016 yilinda denemeler ve gözlemler sonucunda 2017 de disk frenli yol yaris bisikletlerini daha sık görebileceğiz
    Resimler kendi bisilletlerim colnago c59 disc superrecord eps ve cannondale synapse hi mod sram red 22 hidrolik disk
    Ben memnun kaldim ama profesyonel yarışlar için biraz daha gözlem şart

tesekkur eder8m 20151219_200457.jpg

Ekli Dosyalar:

2. xxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxx Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yol bisikleti almamamın en büyük nedenlerinden biri de HD frendir. HD fren desteği çıkarsa almayı düşünürüm..

uguryilmaz144, onuranil ve mariokaldato bunu beğendi.
  3. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Kendi fikrim: Ben tamamen karşıyım.Elim çok kontrollü değil.Bisikletmde kaliper olmasına rağmen kaç durumda arka kaldırdım.Hidrolik disk olsaydı,kac kez takla atmıştım, suratım çoktan gitmişti herhalde.Peloton'da ise çok komik kazalar olacak gibime geliyor bu sene.Çoğu yarışçı kullanmak istemiyordur belki de bile ama işte sponsor... Ve C59 çok dehşetmiş.Kazasız, belasız kullanın bisiklet piyasası'nın Pagani'si.

4. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Aslinda pekcok firmanin ultegra hidrolik disk sistemli bisikletleri çıktı fiyatlar biraz yuksek seyretse de ilgi arttıkça ucuzlayacaktir

mariokaldato ve xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  5. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben 105 kilo bir insanımsı olarak hd li şehir ve dağdan yola geçtim.Öyle aman aman,vay be ne frenmiş bu diyecek bi durum görmedim.Geçtiğim fren sistemide sora.Öyle üst seviyede değil.Gayet memnunum.Aksine şimdi kafam rahat yok rotor yamulmuş yok balatalar kaymış onları ortala falan uğraşmıyorum.Bence fren sistemi hd değil diye yola geçmemek saçma olur ki hd frenli yollar cyclocrosslar var.

6. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Teşekkür ederim deneyimlerime göre aslinda v frene göre daha güvenli duruş sağlıyor fakat lastiklerde kayma yaptığı için dağ bisikletindeki gibi ani duruslar olmuyor ama endisenizde haklisiniz sürekli arkadakini kontrol etmek gerek:)

7. Bilal Karaboğa

Bilal Karaboğa Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Cyclist aralık sayısında tamda bu konu inceledi merak edenler 80-84. sayfalara bakabilir :)

8. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bence geçmeye gerek yok.
    Ben yol bisikletini sadece asfalt ve kuru yollarda kullandığım için disk frene ihtiyaç duymadım bugüne kadar.
    Ayrıca ağırlık dezavantajı var, bakımı/onarımı zor ve yol bisikletine disk freni pek yakıştırmıyorum.

9. Nyusha

Nyusha Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    hd fren jantın ömrü açısından falan güzel ama hava yapması can sıkıyo. v frende jantın fren sıkmaktan inceldiği oluyo ama diskli jantlarda bu sorun yok

CevdetBilge bunu beğendi.
  10. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Konfor açısından güzel olabilir. Özellikle hoodlardan tutarken fren yapmak bi süre sonra elleri ağrıtıyor. Alırmıydım peki ? Almazdım. Ben görüntüsünü yol bisikletine bi türlü yakıştıramıyorum.

11. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    yol bisikletinin frenlemesinde problem . Ani frenlemede lastiklerin kaymasıdır.

mariokaldato ve mutlu07 bunu beğendi.
  12. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bakim onarim konusu bireysel kullanıcılar icin daha önemli iken sponsorlarin cirit attığı yarışlarda özellikle lastik degisimlerimde zorluk yaşanacağı kesin ama yarışlar çeşitli Çetin hava şartlarında da olabiliyor .
    Agirlik konusu da gelistirilmeye çalışılan bir konu muhtemelen halledeceklerdir

mariokaldato bunu beğendi.
  13. aynakol

aynakol Aktif Üye

Adı:
    hakan
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Cyclist turkiye aralik sayisi bu konuyu detaylica ele almiş. Bana kalirsa yol bisikletine pek uygun degil.

14. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu benim de deneyimledigim bir sonuç lastik seçimleri veya özel üretimli lastikler de gündeme alınır mi bilemem

mariokaldato bunu beğendi.
  15. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Abonesiyim elime ulaşır ulaşmaz okuyacağım teşekkür ederim

16. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Disk frenler daha yüksek frenleme gücüne sahip, daha hassas, çok daha seyrek bakım veya ayar gerektiriyor. Aksi için öne sürülen bahanelerin hiç birisi bence bunlara karşı ağır basacak şeyler değiller, yani benim cevabım "evet, geçilmeli". Yarışçıların disk frene karşı en ciddi argüman ilave ağırlık olabilir, ama 6800 gramlık ağırlık alt sınırı yüzünden o da pek geçerli değil.

Bu arada, bu tartışma bisiklet camiasındaki iki önemli sorunu göstermesi açısından da çok anlamlı. 1) Bisiklet sektöründeki firmalar kendi kafalarına göre "standart" uydurup en iyisinin kendilerinde olduğunu iddia etmekte çok başarılılar (kaç tane orta göbek çeşidi var, bilen var mı?) 2) Pek çok insan sırf "gelenek" diye gelişimlere engel olmaya çalışıyor.

17. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Fren mesafesi konusunda başarılı, imkanlar dahilinde bence geçilebilir.

18. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Valla disklerin eksisi fazladan agirlik ve kaza esnasinda Allah korusun o donen disklerin bir kazadan suruculere zarar vermesinden korkuyorum.

19. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @pohuman Cannondale Caad12 ve Synapse 2016 modellerinin artık HD frenlisi de var onun bilgisini paylaşayım ki zaten biliyorsunuzdur herhalde. Yakın zamanda yol bisikletine geçtiğimde kesin olarak HD frenli olacak. Çünkü bisiklete bindiğimden beridir HD frenli bisiklet kullanıyorum ve çok memnunum. V frene göre daha güçlü, daha rahat, daha güvenli ve uzun ömürlü. Murat B.'nin de dediği gibi kesinlikle daha az bakım ve ayar gerektiriyor ki, 1000 KM yaptım neredeyse ve hala frenler sapasağlam şekilde kullanıyorum. Ayrıca @Baki KAYAN Cannondale yol bisikletlerinde HD fren düşüncesini de buraya paylaşırsa iyi olacaktır. Şahsen Cannondale'in Quick CX4 HD frenli şehir bisiklet modelinde çok beğenmişti kendisi.

20. cyling35

cyling35 Yeni Üye

Adı:
    ayberk
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    bende karşıyım bence yol bisikletleri için hidrolik gelirse kesinlikle takla atıcak olan kişilerden birisi benim :) hız için yapılmış bisiklet türü ve bu kadar hd fren gibi kuvvetli bi fren gelirse kazalar kaçınılmaz olur bence.

Hami Bulut, aynakol ve mariokaldato bunu beğendi.