Yol bisikletine geçmek istiyorum yardımlarınıza ihtiyacım var

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba, 3 senedir bisikletle baya içli dışlıyım. Özellikle yazları hergün bisiklete binmeye gayret ediyorum. Henüz 14 yaşındayım ve dağ bisikletim var, marin marka. 3 sene önce ilk bisikletim olarak babam karne hediyem olarak almıştı. Tabi o zamanlar şimdiye göre çok küçüktüm, bu yüzden de bisikletim bana biraz küçük geliyor açıkcası.178 boyundayım ve 56 kiloyum fakat bisikletimin kadrosu 15 inç :(
Neyse kendi biriktirdiklerim ve olursa ailemin katkılarıyla hem daha büyük bir kadroya hemde yol bisikletine geçmek istiyorum. Açıkcası aldığım bisikletin kadrosunun kaliteli olmasını istiyorum. Çünkü 3-4 sene daha bisiklet alamam açıkcası :)

Aklımda scott,giant,canondale gibi markalar var açıkcası... Ama takıldığım bir kaç nokta var. Benim gibi bu işi sadece hobi olarak yapan birisi için tiagra modellerine çıkmak gerekli mi? Açıkcası ben kendim için gerekli görmüyorum ki bütçem de buna pek yeterli değil. Benim aklıma scott s50 modeli açıkcası yattı veya caad 8'de olabilir. Sizin de bu konu hakkında görüşlerinizi almak istedim. 2.el düşünmüyorum :) İyi forumlar

Scudo

Oktay Ataş

Daimi Üye
Tepki
100
Sana tavsiyem hobi değil eğer gerçekten istersen içinden gelirse sporcu olarak başlaman bu işe. Fiziğin yol disiplini için çok iyi eğer kendini geliştirirsen harika bir sporcu olabilirsin.

Model olarak da kendi dediğin gibi Trek, Giant, Scott, Cannondale, Specialized gibi markaların dışına çıkma. Bu saydığım markaların hepsi üst seviyedir. Ben kendim sporcu olmak istediğim için Specialized Allez ile başlayacağım para biriktirdim 7-8 ay ama bi baktım ki euro fırlamış. Euro'nun biraz normal değerlerine düşmesini bekliyorum şuan.

Giriş seviyesi bakacaksan;
Trek 1.2
Giant Defy serisi
Specialized Allez serisi
Cannondale Caad serisi
Scott Speedster serisi uygun olur

dediğim gibi bu markaların dışına fazla çıkmamaya çalış. Yol bisikletinde kadronun malzemesi, yapılış şekli, geometrisi çok önemli.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Peki cidden tiagra ile daha düşük sora-shimano 2300 gibi vites sistemleriyle çok fark var mı? Yani gidip shimano 2300 vitesli bisiklet alıp sonra pişman olmak da istemiyorum. Fakat bu durumda bisiklet işim seneye kalıcak ne yazık ki :(

Şuan kullandığım mtb bisikletin vitesleri sanırım alivio ve ben çok memnunum. Eğer shimano 2300'de de bu performansı alabilirsem, s50 almayı düşünebilirim :)

Şuan ki bisikletim de bu model: (link) :)

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet binmek hobi gibi gelebilir size ama aslın bir yaşam biçimidir. Artık boy ve kilo olarak yetişkin sayılırsınız biraz daha düşünüp İHTİYACINIZ OLANI belirlemenizde fayda var.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Berksu Durmaz

Ben sora 3400 setli iki farklı bisiklet kullandım. İkisinden de memnundum. Tiagra tabii daha iyi olur ama sora da iş görür bence. Hobi amaçlı kullanacaksanız fazlasına gerek yok. Arada çok fazla fiyat farkı var. Sedona merida gibi markalara da bakabilirsiniz. Sora setli scott yerine tiagra setli sedona daha iyidir. İleride kadroyu yine değiştirebilirsiniz. Scott s30 kadro seti bile 400tl.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@uğur yılmaz

Açıkcası bindiğim bisikletin bana güven vermesini istiyorum. Özelliklede kadro ve marka olarak :) Bunu bi takıntı olarak görebilirsiniz ama annemden babamdan hep böyle gördüm yapabileceğim bir şey yok :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@TALHA ATEŞ

Bende isterim tabi ama yaz dışında öğrenci olduğum için bisiklete binicek zamanı çok bulamıyorum. Bu sebeple bisiklet şu ana kadar bende bi hobi olarak kaldı :(

Bu sene liseye geçicem eğer sabahçı olan bir okula gidersem o zaman bisiklete daha fazla zaman ayırabileceğimi düşünüyorum

PRO BIKER

Üye
Tepki
3
scott ve cannondale'yi tavsiye ederim ama parça kalitesini biraz yüksek tutarsan ilerleyen zamanlarda bu sporu ciddi anlamda yapmayı düşündüğünde zorluk çekmessin ama scott'ın güzel modelleri var :)

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
bence 105'in altı oldukça kötü kalitede ancak bütçe yoksa tiagra veya daha alt seviye bir şey şimdilik alınıp ilerleyen zamanlarda yükseltilebilir. sonuçta neredeyse hepimiz ögrenciyiz ve biriken paralarla alınıyor bu bisikletler. kolay değil. corratec'i bende öneririm kadrosu oldukça iyi. tabii bir giant veya specialized ile karşılaştıramam onlar çok büyük firmalar. ancak sen profesyonel değilsin (şimdilik) corratec seni idare eder düşncesindeyim.

ben corratec cct kullanıyorum hiç de şikayetim yok süper bisiklet. prof değilsen markalara o kadar takılma derim. şimdilik daha düşük seviye bir markanın (corratec vs.) daha kaliteli parçalı olan (105, tiagra vs) bir modelini alman senin yararına diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: PRO BIKER

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mustafa şükrü yıldırım

Şimdi deltanın sitesinden baktım ve kadrosunun görüntüsü çok hoşuma gitti ama en ucuz tiagra model vardı o da 2500 tl :D O kadar çıkmak istemiyorum açıkcası ki çıkarsam da giant defy 2 alırım gibime geliyor :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Aziz Özkan

Corratec'in fiyatlarına baktım ama dediğim gibi 2500'den başlıyor deltanın sitesinde :) O kadar para vericeksemde açıkcası scoot-giant-canondale tercih ederim :in:

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Hobi kullanıcısı için Sora set yeterlidir.
Eğer ileride bütçen olursa, fren-vites kollarını Tiagra yaparsın. Onların kullanımı biraz daha farklı, daha güzel geliyor bana.

Tepki
45
bence o kadar kafana takma donanım ve marka seçimini.bütçene göre hareket et.ben öyle yaptım.sora donanımlı carraro aldım.sonuçta yol bisikletine geçiş aşamasındasın.bi alışma ve uyum dönemi yaşıcaksın.belki ilerde değiştirirsin.daha iyi modele yükseltebilirsin elindekini satıp.sadce sana tavsiyem göz önünde bulundurman gereken tek şey ağirlık olsun.çünkü kilon bunu göz önunde bulundurmanı gerektiriyo.şimdiden hayırlı olsun.

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
sora donanımlı carraro için geçen ay 1050tl fiyat almıştım. Düşünürsen bence fiyatına göre fena değil.

SALİH TUNÇKIRAN

Daimi Üye
Tepki
138
iyi bir bisiklet almak istiyorsun ve 3-4 sene bisiklet alamam diyorsun. en kötü bisiklet dahi seni o kadar idare eder. yaşın daha küçük bence en ucuzundan bir yol bisikleti ile başla. dene gör belki hoşuna gitmeyecek ve dağ bisikletine devam edeceksin. veya şehir bisikletine döneceksin.

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
@SALİH TUNÇKIRAN

hoşuna gitmeyecek demek yanlış olur önyargı oluşturur insanda bence.. bi insan bu yaşta boyle hevesliyse büyük ihtimal sevecektir ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@LEVENT AYDOĞAR

Bende öyle yapmak isterim açıkcası ama bir kere aldıktan sonra ailemin uzun süre değiştiriceğini sanmıyorum. Şuan ki bisikletiminin 3. senesi ve kadro boyu 15 inç boyumsa 178 :D Ben para biriktirmemiş olsaydım ailemin bana yeni bisiklet alacağını da pek sanmıyorum açıkcası :) Bu sebeple alabileceğimin en sağlam ve en kalitelisini almak istiyorum :in:

@Gökhan Toros

Evet, dün kaçkar bisiklette tiagra'yı inceleme fırsatı buldum :) Fren kollarında küçük şeyler var ve vites değiştirmeye yarıyor :) Daha pratik evet ama aradaki 600-700 liraya değer mi sanmıyorum, pek sanmıyorum :) Tabi denemedim sadece kişisel görüşüm :in:

@uğur yılmaz

Nereye sordunuz acaba? Eğer istanbuldaysa gidip bakabilirim,gayet iyi bir fiyat. Tabi bisikleti de görmek lazım :in:

@SALİH TUNÇKIRAN

Açıkcası, dağ bisikletine dönmek aklımın ucundan beri geçeceğini sanmıyorum. Zaten amörtisörü kitledim, boşa taşıyorum şuan. Yine tekerlekler çok kalın :( Kendimi zorladığım sıralarda bile, yol bisikletine binen başka bisikletçilerin beni çok rahat bir şekilde geçmeleri pek de hoşuma gitmiyor :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Aziz Özkan

Evet cidden çok hevesliyim. Belki ilerde yarışlara bile katılırım kim bilir :p

@Alper Sarıkaya

Teşekkür ederim. Çevremdeki çoğu kişiden duyuyorum, bu sözleri :) Sanırım çok kibar olmamdan kaynaklanan bir şey :D Biraz büyümüş de küçülmüşlük cidden var :)

Bu arada bugün yine bira bisiklete bindim ve yokuş çalıştım. 1 hafta önce 2. viteste düşük kadansla zor çıktığım bir yokuşu bugün 10. viteste yüksek kadansta çok rahat çıktım :) Her gün o yokuşu en az 7-8 kere çıkıyorum ve sonucunu gördüm sanırım :D Ayrıca ne kadar kısa mesafe gidiyosanız gidin, kesinlikle gözlüğünüzü takın. Çalıştığım yokuştan pek araba geçmediği için gözlüğümü takmamıştım ve baya hızlanmışken bi anda gözüme sinek girdi. Nerdeyse düşüyordum o sırada yoldan bi araba geçse büyük bir kaza geçirebilirdim. Hemen o sırada durdum ve gözlüğümü takıp sürmeye devam ettim :in: