Yol bisikleti lastiği ile toprak yollarda gidebilir miyim ? Tavsiyeler

mali_3423

Üye
Tepki
11
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Merhabalar arkadaşlar

uzun bir süre sürekli lastik patlamasından şikayetçiydim ama artık herhangi bir problem olmuyor gibi ama bisiklete binmediğim zamanlarda lastiğin havası iniyor bu normal mi ?

Birde konuyla alakalı olarak malum talihsiz bir dönemden geçtim lastik patlamasından bisiklete binemez olduğum için suan max. tedirginlikle biniyorum yol bisiklerti ile toprak mıcırlı ve arnavut kaldırımlı yollarda gitmem sıkıntı verir mi lastiğe jantlara ve bisiklete.. ???

lütfen yardımcı olun bisiklete binmek istiyorum ama bir yere gidemiyorum

büyük soru hadi lastik patlarsa... ????:ssrtcbya::ssrtcbya::ssrtcbya:

bu arada bisikletim SCOTT Speedster 40 2014 model

• Beğen
Tepkiler: GrandHan
Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.552
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Kullandığınız lastiğin modelini belirtmemişsiniz, ancak patlak koruması yüksek bir lastikle abartmamak koşuluyla toprak zemine girilebilir.

Jant konusu ise mevcut jant setinizin kalitesi ve ne şekilde zorladığınıza göre değişebilen bir durum.

Yol bisikletinde asıl amaç toprak zemin olmadığı için dikkatli ve yavaş ilerlemeniz gerekecek. Ancak sürekli olarak bu tip zeminde sürüş yapmak istiyorsanız bisikletinizi cyclocross türü bir bisikletle değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

mali_3423

Üye
Tepki
11
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
lastiğimin markası michelin de hangi lastiği lastiği tam hatırlayamadım

Jantı da kesinlikle
bu kadar zorlamam ama bi arnavut kaldırımlı yola geldiğimde elime alıp da yürümek istemem

kesinlikle uzun süreli toprak yolda kullanım değil sadece denk geldiğinde beni ürkütmesin istiyorum cyclecros düşünyorum ama bisikletimi çok seviyorum ve tek problem bu olduğu için dğiştirmeyi düşünmedim di hiç

benim bisikletime cyclecross lastikler takılabilir mi ?

tavsiyeleriniz için teşekkürler @Sadettin Z.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.014
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ince lastik ile araziye giren bizimle belgradda gelen arkadaşlar vardı. ama belli bi hızda ve fazla atraksiyon yapmadan

cervèlo

Üye
Tepki
75
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
Toprak yolda yol bisikleti kullanmak bi süre gittikten sonra eziyetine başka bisi olmuyor. Maşa ile de alakali bi durum, düz maşa olduğu için toprak yoldaki darbeleri aynen size iletiyor. Toprak yolda kullanmak keyif kaçırmak başka bisi olmaz

• Beğen
Tepkiler: mali_3423

mali_3423

Üye
Tepki
11
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
bende bi gezi sırasında toprak yola geldiğimde ha patladı hapatlayacak korkusuyla sürmek istemiyorum yavaş olsun ama o toprak etabı geçebileyim sonrasında herzaman için asfalt yoldayız zaten

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.552
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@mali_3423

Paylaştığınız videoda bulunan jant seti ile tahmin ediyorum sizin bisikletiniz gibi 2 adet komple bisiklet alınabilir, ancak konu bu değil :)

Cyclocross tipi lastikler genellikle 32-35c ölçülerinde oluyor. Kullandığınız jant, kadro ve fren setinin 25c'den yukarısına müsaade edeceğini sanmam. Belki 28c de takılabilir.

Bozuk zeminde bir nebze daha konfor yakalamak için lastiklerinizi mümkün olan en geniş lastikler ile değiştirin. Bunu anlamak için kadro ve fren boşluklarınıza ve jant genişliğine bakın. Patlak koruması üst düzey olan Schwalbe Durano gibi lastikler düşünebilirsiniz.
İ

mali_3423

Üye
Tepki
11
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
@Sadettin Z.

Şu bisiklet camiyasında karşıma çıkan tarafsız ve makul bir şekilde yönlendirme yapan tek kişisiniz :harika:

Videodaki jant setini alamam ama insan da korkmadan sürmek istiyor tek sıkıntı bu yoksa bisikletimden de memnunum korkumun sebebi lastikle ilgili ciddi problemler yaşadım hala da yaşıyorum korkmadan binmek istiyorum bu problem beni 5 ay bisikletten soğuttu büyük bi hevesle yola çıkıyosun 10 km gitmeden lastik güm :aglyrmngaa::acpsnr: tamir et devam et dönüşe geçmeden bir daha olunca :acpsnr: işin açıkcası soğudum

yeniden heveslenmişken bidaha problem yaşamak istemiyorum korkusuzca binmek istiyorum artık..

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
138
Bisiklet
KTM
@mali_3423 Scwalbe marathon racer gibi bir dış lastiğin jantınızın izin verdiği en kalın ölçüde olanını güvenle kullanabilirsiniz. Sonrası jantlarınızın sağlamlığı ve sizin sürüş şeklinize bağlı tabii. Ben söz konusu lastiği arazide değil ama topraklı taşlı çukurlu yollarda, arnavut kaldırımı üzerinde uzun süre kullandım, kullanmaya devam ediyorum. Lastiğim patlamadığı gibi jantlarıma da şu ana kadar bir şey olmadı. Tabii bu tür zorlu zeminlerde asfaltta gider gibi kullanmak mümkün değil, doğru da değil. Altımızdaki dağ bisikleti değil sonuçta. Bu alanları güvenli şekilde geçtikten sonra asfalt zeminlerde istediğimiz gibi kullanabiliriz.

mali_3423

Üye
Tepki
11
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
@alierkanimrek

bisikleti aldığım firmanın söylediklerine söre basıyorum o da yaklaşık 100 psi şeklinde hava oluyor

@Fanonn

tavsiyeniz için teşekkürler en kısa zamanda temin edeceğim küçük bir sorum daha olacak

kalın lastik asfalt da performansı etkiler mi ?

• Beğen
Tepkiler: Fanonn

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
138
Bisiklet
KTM
@mali_3423 kalın lastik mutlaka performansı etkiler ama buradaki kalınlık göreceli bir kalınlık. Bir dağ bisikleti lastiği kalınlığı değil. Dolayısıyla yarışmıyorsanız eğer performansta önemli bir kayba yol açmaz. En ince yol bisikleti lastiğinden bir veya iki kademe daha kalın lastik ile asfalt dışı bozuk yollarda veya yolun kötü bölgelerinde bisikleti güvenle kullanabilmeyi amaçlıyoruz. Bize kazandırdıklarının yanında eksilttikleri de mutlaka olacaktır.

• Beğen

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.093
Bisiklet
Kron
@mali_3423
Bu videodaki jant seti yamulmuyosam 1600 usd

Edit:1700 euro fsa vision linkteki jant heralde
(link)

smyrnoff

Üye
Tepki
17
İsim
kıvanç
Bisiklet
Kron
valla bende MTB ye cst sensamo master zırhlı yol lastikleri takılı. daha önce rubena kullandım. Yol lastikleri ile tecrübe ettiklerim asfalt ve beton yol harici her türlü yolda dikkat edilmesi gerektigidir.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.756
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
konu biraz sapicak ama benim de arka lastik de basınç kaybi oluyor lastik yeni iç lastik yeni anlamiyorum ki mtb bisikletim ( 26x1.90) lastiklerim fena sayilmaz 60 psi basiyorum havayi 10 km gecmeden 45 e dusuyor

• Beğen
Tepkiler: GrandHan

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
dağ bisikleti candır gerisi heyecandır. yol bisikletiyle öyle her yolda gidemezsin, ince siboplu, yakınlarda benzinlik yoksa yada ayaklı pompa yoksa şişirmesi işkencedir. dağ bisikletine göre daha masraflıdır, hassastır.

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
613
vittoria pave evo olması lazım ismi sanrım patlak koruması yüksek ve toprak yolda gidebilrisniz bu lastikle diye biliyorum yinede bunu bir araştrın derim

• Beğen