Yarış esnasında beslenme

özgür altun

Aktif Üye
Tepki
43
Merhaba,
Sorum şu:Triatlon yarışı esnasında enerji jeli hangi periyotlarda alınmalı?Yüzme öncesi yarışın başında alınmalı mı?

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Şimdi başta alırsanız sadece yüzmede harcarsınız sonuçta bu jelin kana karışma süresi max 5 dk hatta daha az yani yüzme bitti bisiklete atladın bisiklette alırsan daha iyi olur yüzmeden önce zaten enerji full olucak sonuçta

Serkan1903

Üye
Tepki
14
İsim
Serkan Aksel
Bisiklet
Scott
40 dakikalık periyotlarla almalısın.
Olimpik mesafe triatlonda
Yüzme çıkışı 1.jel
Bisiklet 35-40 arası 2. Jel
2. Transitionda 3. Jel
Koşu 7k'da 4. Jel

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
jel tüketmek istemeyen bir kişiye alternatif öneriler nedir

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Triban benim bildiğim jel içerisindeki hızlıca kana geçen glikoz türevleri var bahsettiğiniz şeylerin sindirim süreleri emilimi vs göz önüne alırsak jel yerine besin değeri olarak geçsede akut dönemde jelin yerini tutmaz yani aslında merak ettiğim şuydu süre açısından da jeli aratmayacak kişisel olarak yaptığınız ev yapımı vs birşeyler varmıdır?

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.416
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
süre ayarlanabilir sonuçta. jel 5 dk da karışıyorsa kana, hurma da yarım saatte karışır. ona göre erken alırsınız.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yarışta hurma muz ve fındık yemekte biraz zor gibi... jel e alternatif olarak pek aklıma yatmadı açıkcası

B

BF Okuru

Misafir
@dryakup23
Profesyoneller,yarışlarda jel haricinde muz da yiyiyorlar ama her zaman görmüyorum bunu..Yarış esnasında ve sonrasında teneke kola içtiklerini de görüyorum..Bunun haricinde hurma,fındık gibi şeyler yemiyorlar..Bunu benim gibi amatörler açısından belirttim..

Uzun tur yapacaksanız veya yarışa katılacaksanız,bence jel kullanmanız lazım..
Forumda evde birşeyler hazırlayanların mesajlarını okudum sanki ama jelin yerini ne kadar tutar,tartışılır..

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Triban uzun tur için beslenme programı yapıyordum ... sanırım en mantıklısı 30 40 dk öncesinde bahsettiğiniz şekilde enerji değeri yüksek atıştırmalıklar...

BurakMehmet

Daimi Üye
Tepki
529
İsim
Burak Mehmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dryakup23
Yakup abi tur ve yarış beslenmeleri farklıdır. yarışta jel neredeyse mecburi. hem hızlı emilim hem çıkartma problemi olmamasından dolayı .Uzun turda at sırtına muz hurma ceviz.. etrafı izleye izleye tüket.. ama jel de bulunsun yanında.. kurtarıcı olarak

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BurakMehmet bazıları evde pratik karışımlar falan yapıyormuş diye duymuştum bar tarzı vs... onu merak etmiştim ama dediğin doğru en mantıklısı öyle

Omzu kalabalık

Daimi Üye
Tepki
536
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar, antremanlarda kendi yaptığım barı tüketiyorum. ağzı kilitlenebilir küçük poşetleri yarışta kullanmak biraz daha zahmetli veya tehlikeli olabilir diye yarışlar için wup un enerji jelini kullanıyorum. on the go seçeneği de var ama onu denemedim hiç. başka marka deneme şansım da olmadı. sizlerin önerebileceği marka ve daha etkili herhangi bir jel var mı?

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.079
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben yarisin gerektirecegi efora gore plan yapmaya calisiyorum. Cesme icin sabah 6da hafif bir kahvalti ettim. Sonra 7 gibi yarim muz yedim. Yaris icin yanima 3 jel aldim( ben wup un tadini daha cok seviyorum) ve iki mataramdan birine 60gr on the go karbonhidrat koydum. Bunlara ilave 6 tane de kuru kayısı aldım cebime ve ortalama her 45 dakikada 2şer tane yedim.
Antalya yarışı için de benzer bir planım var.

brave17

Aktif Üye
Tepki
547
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
(link) dergisi YouTube kanalı İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda bisiklet sporcusu olan Prof. Dr. İrfan Türetgen hoca ile birlikte sürüş öncesi, esnasında ve sonrasında doğru beslenme konularında kısa ve bilgilendirici videolar yayınlamıştı. "Bisiklet Üstünde Nasıl Beslenmeli" başlıklı olanın linkini aşağıya ekledim: