Yarim kilo kadro

Scudo

Mösyö-balerin

Daimi Üye
Tepki
103
ya şunu patlatan yokmu acba merak etik seisni nasıl patlıyor sürücüye ne yapıyor fırlatıyormu yoksa 8000 dolarlık patlak akrbonu eline alıp satıcıyamı koşuyoruz abi kadrom patladı :D burda bir biisklet tamricisne gitsek her halde sıradan bir tamirciye snei bir patlatırm der söver yolar :D muha koptum yahuuu yok hava lı kadro yok helyum yok yayy amn salıyın ya alın bir cembriyo girin olimpiyatlara hakiki çelik içi dolu ohhh

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Benim nacizane fikrimi arz edeyim;
İlgilenenlerin bileceği gibi karbon kompozit malzeme içersindeki karbon fiberleri çekme yönünde oldukça mukavemetlidir vs kompozit malzemenin çekme mukavemetini fiberlerin belirlediğini söyleyebiliriz, ancak basma yüklerine karşı kompozit matrisine fazla bir katkı sağlamazlar.

500 gr kadro yapmanın yolu "inanılmaz ince" borulardan geçiyor. Bu kadar ince borular çekme mukavemeti olarak yeterli olsa bile en ufak bir kompresyon yükü altında kolayca bel verecekler veya büküleceklerdir. Bunu engellemek için kadro içine yüksek basınçta hava basarak önce tüm borulara yüksek bir çekme yükü veriliyor. Bu önyüklemeden sonra kullanım veya darbelerden oluşacak kompresif kuvvetler borular üzerindeki çekme kuvvetlerinin ancak bir kısmını yenebilecek ama sonuçta boru üzerindeki toplam kuvvet yine çekme yönünde kalacaktır. Benim anladığım tasarımın amacı bu.

Ama bu kadronun uzun vadede ne kadar dayanıklı olacağından şüpheliyim. İlk olarak karbon kompozit malzeme yapısında zamanla kılcal çatlaklar oluşması beklenen bir durum. Normal bir kadronun kullanımını pek etkilemeyecek bu çatlaklar bu kadronun "kaçak yapmasına" :D sebep olabilir. Tabii ki kadro içersine kaçak önleyici bir işlem yapılabilabilir ama 300psi basıncı ne tür bir işlem nereye kadar tutabilir bilmiyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Patlarsa olacakları düşünemiyorum.
Olabilecekleri yazmak isterdim ama elim varmıyor ,

Burçak güzel açıklamış zaten.

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@Halil Uygun

:D Aslında içerdeki basıncı pozitif yönde değerlendirmek de mümkün.. Arkada bir valf olacak, yarışın son metrelerinde bu valfi açıp içerdeki havayı arkadan saldık mı roket etkisiyle fotofinişten galip çıkmak çocuk oyuncağı İşte bu da Türk mühendisliği!!! :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Vayy bee adamlar aşmış iyice olayı daha nelerr görcezz bakalımm :)

gabalı

Forum Bağımlısı
Tepki
511
İsim
ertuğrul
Bu kadronun içine slime dökeceksiniz çatlakları anında kapatır:)

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Bu haberin kaynağı var mı ?

İkinci fotoda görünen hava basma yeri neden ilk fotoda görünmüyor :)
ve ilk fotograf biraz montaj :)

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´ ve T0LGA

Mustafa Fatih Tahta

Aktif Üye
Tepki
70
eğer bunu mtb ye de uygularlarsa süper olur.içine helyumu bastığınız zaman bisiklet iyice bi hafifleyecektir.vay be:D

GokmenOzyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
703
Bisiklet
Cube
ha helyum gazı doldursalar daha hafif olmazmı ve tekerleklere helyum

hüseyin karakurt

Aktif Üye
Tepki
107
helyum basınç altında ne gibi bir tepki verir bilemiyorum ama yüksek basınçda gazlar sıvı hale geçer malum bu sebepden helyum işe yaramayabilir bilen varsa ayrıntılı açıklayabilir

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
En başta inanmadım ama (link)'da bunun haberi var. Cidden ilginç, bu örnek sektörü yepyeni boyutlara taşıyabilir.

Helyum meraklıları için ilgili sitede bir paragraf var;

"Ultimate weight weenies will undoubtedly note that the frame could theoretically also be pressurised with helium – or even hydrogen – to further negate the effects of gravity, though the use of either will void the warranty and it should go without saying that the latter is just plain dangerous (remember the Hindenberg?)."

Helyum veya hidrojen basılırsa kadro garanti dışı kalıyormuş. Patlayan Hindenburg zeplin faciasını örnek vermişler :D yani tehlikeli de.

350gr lık maşası şişmiyormuş :) ama sıkı durun 2011'de 200gr'lık şişebilen modeli hedefleniyormuş. Gitti mi buradan da bir 150gr.. Artık Cervelo kara kara düşünsün bakalım :D

Atakan DEMİR

Daimi Üye
Tepki
63
@hüseyin karakurt

kadronun içinde havayı devirdaim ettirebilirlerse olaiblir zeplin gibi ama oda zor yani

Cihan ÜRÜT

Daimi Üye
Tepki
69
Harika bir teknoloji bence... Zamanla daha neler göreceğiz acaba. Bu arada dikkatimi başka birşey çekti. Olayın mükemmelliğinin yanında, espirili kısmıyla ilgili de bir çok arkadaşım çok kaliteli espiriler hatta bombalar paylaşmış. Bu yüzden işte bu forumu takip etmeyi çok seviyorum...

Yaşasın kafası çalışan insanların dayanışması...

Tepki
205
şunu anlamıyorum nedir bu hafiflik hayranlıgı?yakında havaya bincez ki tercih etmem,herseyin zoru güzeldir ben yarışcıda degilim sadece bu teknolojiyi bulanları alkıslıyorum beni ilgilendirmiyo acıkcası artık boyle yarım kiloluk kadro 5 kglık bisiklet haberlerinide gülerek okuyorum bizim turk insanında birazda en iyisi benim olsun, marka benim olsun,gideyim bisikletciye su velesbiti en pahalı olanlarla doldur sonrada foruma bi fotografını atıyım gerile gerile bakayım mantıgı var bakıyorum cogu insana yapmıs 7-8 kglık mtb asfaltta kullanıyo uzerine fox, rock shox sid maşa koymus satarkende arazide kullanılmamıstır duz yolda işe gelip gidilmiştir diyo nie aldın o zaman o maşayı?artizlik olsun diyemi?hakkını verdinmi o bisikletin yoksa aaaaaaa bisiklete bak ne degisik frenleri masası varmı dedirtceksin?konu baska tarafa kaymadan biliyorumki 8000$verip bu kadroyuda alacak arkadasları cok merak ediyorum LANCEın elinde bile madone varken...