Yardım Edin LTF!!!

Tepki
135
Merhaba , Frenlerimin kısa sürede bisikletimi durdurması için ne yapabilrim yani frene basıyorum freniimin iyi tutmasına rağmen teker kayıyor ve bayağıda kaymaya devam ediyor sorun frenlerdemi yoksa tekerde felanmı en son böle kayarken bilye oynayan iki küçük çocuğu ezmiştim (Babaları Polis :mad: ) Allahtan çocuğa fazla bişey olmadı burnu kanadı ağzından kanlar geldi ,frenim nasıl daha çabuk etki eder?

• Beğen
Tepkiler: DKRMustafa
Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Dengeli frenleme ve iyi tutuş sağlayan lastikler gerekli.

• Beğen
Tepkiler: Ali Yarıcı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@zafer sidal

şu arka fren sadece yavaşlatır durduramaz manığı çok saçma geliyor. bir çok street/FR bisikletlerinde sadece arka fren oluyor ve adamlar neler yapıyor. bence bu tezin doğru şekli şöyle olmalıdır: arka fren bisikleti durdurur, ancak arka frene basılınca vücut ağırlığı öne kayıp arka teker üzerindeki yükün azalması nedeniyle arka teker kitlenir ve kaymaya başlar. arka fren, ön fren ile dengeli bir şekilde kullanılırsa durma mesafesi kısalır.

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
@gurkankas
dengeli bir şekilde fren kullanmak söz konusu ise ben sadece arka frenle yüksek bir hızdan kısa sürede bisikleti durdurabilirm ama tecrübe gerektiriyor ve sağlam bir fren ve lastik. Onun dışında ben Ali Beyin street/FR ile uğraşmadığını düşünerek yazdım. :rolleyes: Elbette doğrusu arka frenle yavaşlamak ve sonrada ön+arka frenle durmak ama önünüze aniden bir çocuk çıktığında önce arka sonra ön demiyorsunuz, zaten arkada havaya kalkarsa bassan da olur basmasan da :D

• Beğen

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@Ali Yarıcı

1-yavaş gidilmesi gereken yerde hızlı gidiyo olabilirsin
2-doğru fren yapmayı bilmiyo olabilirsin. "ön takla attırır sadece arkayı sıkmalıyım" diyosan yanlış düşünüyosun, her iki freni de dengeli bir şekilde aynı anda sıkarsan hiç kaymadan durabilirsin.
3-eğer bisikleti yeni alıp 2-3 hafta kullandıysan fren telleri bollaşmış olabilir. fren tellerini germelisin
4-fren pabuçları janta düzgün temas etmiyodur, hepsinin doğru açıda baktığına ve tam bastığına emin ol
5-çok uzun süredir kullanıyosan fren pabuçları bitmiş olabilir, yenisini alman gerekir
6-bisiklet çook eskiyse jant yüzeyi işlevini yitirmiş olabilir, ne kadar pabuç takarsan tak durmaya yetmez.
7-jantların akort ayarı bozuksa pabuçlar yine düzgün temas etmiyodur

• Beğen

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
fren tekeri kısıyorsa frende sorun yoktur. teker sürükleniyorsa tekerlerin kabak olmuştur ve değişmesi gerekir muhtemelen.

bunun dışında yukarıda arkadaşların da belirttiği gibi ön fren çok önemlidir. dikkat ettiysen otomobillerde de fren diskleri önde olur. çünkü ön fren aracı daha kolay durdurur. arka ise sürüklenmeye müsaittir. ön frenin sağlam olsun, tekerlerine de bir göz at.

• Beğen
Tepki
135
Hepinize teşekkür ederim ben sadece arka frene bastım o olaydan sonra ön fren kalmadı zaten,dediklerinizin işime yarayacağını düşünüyorum.