Vidalı göbekten kaset göbeğe

ByRedox

Üye
Tepki
3
İsim
Serhat
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çevremde
Hocam bir nefeslen... Sorduğun bütün sorulara cevap verildi ama sen bisikletten anlamadığın için cevapları algılayamıyorsun.

Yazılanları kısmen tekrar edeyim.

1. Senin göbek aramak gibi bir derdin yok. Göbek satın alacağın jantta kurulu gelecek.
2. Kurulu gelen göbek vidalı mı yoksa kaset ruble için mi? Bunu sana satıcı söyleyecek.
3. Vidali seçeneğin varsa, al-tak-kullan.
4. Jantın üstünde gelen göbek kasetli ruble destekliyorsa, 7 vitesli bir kaset al ve bir spacer al. Hatta ilk önce mahallenin bisikletçisine git, belki onda vardır.
5. Fren ve kaset ruble olayları birbirinden bağımsız... Ancak, disk/hidrolik fren istiyorsan satın alacağın jantın göbeği bu frenleri desteklemesi gerekiyor. V fren olayı da jantın kendisi ile alakalı bir durum, senin paylaştığın linkteki fotoğraflara göre V fren destekleyen bir jant ama bunu da satıcı ile teyit et.

Benim sana önerilerim:
1. 1000W biraz fazla. V fren işini görmeyebilir.
2. 1000W tam olarak yasal da değil. Yokuşları rahat çıkarsın ama düz yolda fazla hızlanırsın. İnce tekerlerle iyi duramazsın ve başına bir bela gelir.
3. Sen bu kiti alma. Git BIMden bir RKS filan al.
4. Bence sen viteslerle biraz oyna, sök, tak, boz, tamirciye git gel, bisiklet parçalarını öğren. Sonra ne istediğine karar ver.
- Çevremde tamirci bulsam bir dakika durmayacağım. Kaset sistem dedim o ne dedi. 100.000 nüfuslu yerde 2 tane bisiklet tamircisi ya var ya yok. Benim eski tamircim öldü. O gün bu gündür kendim lastik değişimi yama gibi şeyleri yapıyorum ama ilk kez vitese dokunacağım.
- RKS kullandım beni köye götürüp getirmez. Onu geçtim gerçekten güçsüz. Bizim buranın yokuşlarında bayılıyor. Pedallada gidene kadar halim kalmıyor. Arabaya alternatif ararken bu kiti buldum.

- Satıcıya sordum kutudan "göbek çıkıyor mu?" diye. Kutudan göbek çıkmıyormuş. Whatsapp'ta yazılı hatta duruyor. Yoksa bende göbek aramayacağım.

- Benim anladığım bölüme geldik yazılım&elektronik. Bunlar fırçasız motor bunların kendi içinden fren sistemi var. Bisikletin vfren, hidrolik vb. fren sistemi olsada olur olmasada desem yeridir.

- İşsizim çok fazla kurşunum yok. Yoksa ürünleri alıp tek tek deneyeceğim. Başka bisikletçiyede sorayım. Belki fikir verir. Bana buradan ya da özelden kaset dönüşümü ile ilgili parça tavsiyesi yazarsanız sevinirim.

---- Biraz forumdan uzaklaşıp gelecek hafta bakacağım işlerime. Bu hafta sınavım var. Ona odaklanacağım.
O arada bisikleti kasetliye nasıl çeviririm onu düşünürüm. Soluk almışta olurum. Teşekkür ederim biraz heyecanlıyım rahatsız ettiysem özür dilerim. Bu forum çok hoşuma gitti keşke önceden tanısaymışım.

Scudo
Tepki
15
İsim
Aziz D.
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Muhtemelen her nereden alacaksan adamlar sana hepsini tek tek nasıl istiyorsun diye soracaklar. Hakikaten hiçbir şey bilmeden böylesi işlere girişmemek lazım. 1000 watt canından eder muhtemelen kask da takmıyor olabilirsiniz. İnşallah yanılıyorumdur. Bence siz bir bisikletçiye gidin, o kadar para harcıyorken bisikletçi sizin işinizi görsün, kendiniz uğraşmayın

ByRedox

Üye
Tepki
3
İsim
Serhat
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Muhtemelen her nereden alacaksan adamlar sana hepsini tek tek nasıl istiyorsun diye soracaklar. Hakikaten hiçbir şey bilmeden böylesi işlere girişmemek lazım. 1000 watt canından eder muhtemelen kask da takmıyor olabilirsiniz. İnşallah yanılıyorumdur. Bence siz bir bisikletçiye gidin, o kadar para harcıyorken bisikletçi sizin işinizi görsün, kendiniz uğraşmayın
Kask, dizlik hatta motor biniyorsam uygun kot kullanıyorum. Emniyet kemersiz araba kullanmam. 1000watt ama beyinden dolayı max 50 yapar. 1000wattın amacı yokuş çıkmak. Köyde bineceğim için çok problem yaşamam.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
416
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
- Benim anladığım bölüme geldik yazılım&elektronik. Bunlar fırçasız motor bunların kendi içinden fren sistemi var. Bisikletin vfren, hidrolik vb. fren sistemi olsada olur olmasada desem yeridir.
Bence yine yanılıyorsun. Fren sensörü motora giden elektriği kesip boşa mı alıyor, yoksa ters akım uygulayarak yada çekerek motor frenlemesi mi yaptırıyor? Bu konuyu da iyi araştırmanı tavsiye ederim.

- Satıcıya sordum kutudan "göbek çıkıyor mu?" diye. Kutudan göbek çıkmıyormuş. Whatsapp'ta yazılı hatta duruyor. Yoksa bende göbek aramayacağım.
Dün başkası da söyledi, başka satıcı bul. Bu arada verdiğin sitede özellikle kasetli rubleli olan jantlar belirtilmiş sanırım.

- Çevremde tamirci bulsam bir dakika durmayacağım.
Ben de küçük yerde yaşıyorum, mahalle tamircisi pek anlamıyor ama anlayan tamirci de var.

Teşekkür ederim biraz heyecanlıyım rahatsız ettiysem özür dilerim.
Dükkan benim değil, istediğin kadar yaz. Ama sonuçta burası forum, fazla abartmamakta yarar var.

• Beğen
Tepkiler: ByRedox

ByRedox

Üye
Tepki
3
İsim
Serhat
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bence yine yanılıyorsun. Fren sensörü motora giden elektriği kesip boşa mı alıyor, yoksa ters akım uygulayarak yada çekerek motor frenlemesi mi yaptırıyor? Bu konuyu da iyi araştırmanı tavsiye ederim.

Dün başkası da söyledi, başka satıcı bul. Bu arada verdiğin sitede özellikle kasetli rubleli olan jantlar belirtilmiş sanırım.

Ben de küçük yerde yaşıyorum, mahalle tamircisi pek anlamıyor ama anlayan tamirci de var.

Dükkan benim değil, istediğin kadar yaz. Ama sonuçta burası forum, fazla abartmamakta yarar var.

En kötü ardiuno ile yaparım sorun olmaz :) kusura bakmayın hafta sonu sınavım var o yüzden birazda telaşlıyım. Bi yandan sınav streside bastı. Bunu size yansıttıysam özür dilerim. Özür dilemek erdemdenmiş adfetmekte öyledir.

burucu08

Üye
Tepki
1
İsim
Barış
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkeze iyi forumlar
Yeni üye olduğum için bı yanlışım olursa kusuruma bakmayınız
Benim kron xc 100 2020 bisikletim var
Alt segment bir bisiklet
Ben bu bisiklet için arka göbek ruble arka attırıcı orta attirici
HD disk fren seti dönüşümleri yapmak istiyorum
Ürün önerisi yapabilirsiniz sevinirim
Şuan takılı olarak alt segment Shimano parçalar takılı ben bunları daha kaliteli stabil fiyat olarak çok yormicak parçalarla değiştirmek istiyorum şimdiden teşekkürler hayırlı günler...

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...Başka göbek ve ruble uyar mı bilmiyorum. Şunun keşke standartları olsaymış....
Özelden cevap verdim ama buraya da ekleyeyim:

1714126881417.png
Satıcının bu☝ whatsapp yazışmasında "göbek" dediği şey gerçekte "ruble". "Göbek takma yeri var" dediği aslında "ruble takma yeri". Bu motorun zaten tamamı göbek aslında.
Bir göbek aldığında teller göbeğin üstündeki flanş dairesine bağlanır, içinden geçen mille de kadroya bağlanır. Şu resme bakar mısın bir:

Teller motora bağlanmış, içinden de kadroya bağlamaya yarayan mil geçiyor. Bu sistemin üstüne ruble takılacak, dışına iç-dış lastik geçirilecek, kadroya takılacak. Başka bir göbekle iş yok, alınsa bile takılabilecek yeri yok. Satıcı terimleri bilmiyor, bütün sorun o.

Bunun dışında, gönderdikleri jant V fren uyumlu ve motor göbekte rotor bağlama yuvası yok. Bu nedenle bisikletin V frenli olması daha iyi. Fren komutu verildiğinde motor şarj durumuna geçip frenleme yaparken bataryayı şarj ediyor olmalı ama ne kadar etkili bir fren sunabildiğini denemek lazım.

Kaset ruble ile fren türü arasında bir ilişki yok.

Aslında can güvenliği en önemli konu ama 1000W motor ve el gazı ileride yasal sorunlar da çıkarabilir. Bu konude herkese uyarımı yapıyorum. Eşimin yeğeni bisikletli trafik polisi. En son geçen kurban bayramında görüştüğümüzde şimdilik seçimler nedeniyle fazla ceza kesmemeye çalıştıklarını, yakında elektrikli bisiklet süsü verilmiş makinelerin denetimlerine başlayacaklarını, el gazı görüldüğünde motosiklet sayılıp ehliyet, plaka, ruhsat yoksa ceza ve trafikten men, kask yoksa ceza işlemi yapılacağını söylemişti. Bazı yerel medya haberlerinde zaman zaman bu denetimlerin yapıldığına denk geliyorum. Evet, çok kullanan var ve denetim pek yok ama her an her şey olabilir, özellikle bu aralar para lazımken.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik