V frenli bisiklet hakkında

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar v-frenli bisikletimin ön fren bacaklarından birtanesinin kadroya monte vidası yalama olmuş :( alyan tutmuyo pense ve boru anahtarıyla kavranmıyo,, ben şimdi napar ne ederimde bu ayağı sökerim,?? Yardımlarınızı bekliyorum:(

Scudo

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Alyan vidanın başı fren bacağından ne kadar dışarıda duruyor ? Tutmaya pay var ise yankeski ile sağlamca sıkarak vidayı da kendinize çekerek çevirin.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Abdülsamed benim budurmlarda yaptigim bir yöntem var ve %80 basarili oluyor. Simdi oraya olan alyan anahtarinin büyüklügünde bir torx lokma anahtahri bulacaksin ve torxu yavas yavas cekicle alyanin yerine cakacaksin (ayni boydaki normalinde oluyor ama kücük gelirse bir numara büyügünü al), sonra lokma kolu ile yavasca cok yüklenmeden cevireceksin. Bu yöntemi dene dedigim gibi %80 basarili olacaktir.

Torx bu, bunun birde uzukol olani var onu kullanma.
http://img843.imageshack.us/img843/6861/h1ec.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Semiz

Tutmaya hiç pay yok malesef :( alyan boşboş dönüyo öyle napacam şimdi ben yaa off

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abdülsamed AKBULUT

Fotoğraf atma imkanınız var ise belki başka çözüm yolu bulabiliriz bakarak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Murat abi şuan o anahtarı bulamam zaten geç oldu eniyisi sabah bakmak olmadı bir ustaya götürüp söktüreceğim, ilgin için sağol abicim teşekkür ederim

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Abdülsamed AKBULUT

Of cekmene gerek yok, ben sana cözüm yolunu söyledim.

Yalniz o alyan anahtari neden siyirmis, yanlis kullanmadanmi yoksa vida masaya oksidlenerek yapismasindanmi? Eger yapisdiysa merak etme torxu cakarken gevseyecektir. Sana yine de tavsiyem wd40 sık ve bir süre üzerinde kalsin ve icine sizma yapsin, bekledikten sonra dedigimi yap.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ofu neden çektim biliyomusun abi, biraz ucuzunu aldım beş para etmedeğini bildiğim halde aldım başıma bunun geleceğini bildiğim halde o yüzden of çektim, şimdi foto atıyımda daha detaylı incelemiş olursunuz

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Abdülsamed AKBULUT

Ustaya sadece o anahtarin yoksa götür, eger varsa hic götürme bosunada para verme. Benim dedigim yöntemle 1-2 dakikada sökersin. Ama dedigim gibi geceden wd40'i sık sabaha kadar iyce icine islesin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez

Şu anda foto atamıyorum abi, alyan neden sıyırdı söyleyim; ben yanlış kullandım vede dediğim gibi son derece kötü bir üründü bunu yapmasına şaşırmadım en iyisi yağı sıkıp sabah ustaya götürmek

@Gökhan Semiz

Dostum malesef foto atamıyorum, en iyisi Murat abinin lafını dinlemek şuan hiç uğraşamıcam onla ilgin için sana çok teşekkür ederim sağol :)

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abdülsamed AKBULUT

Rica ederim ne demek, ne zaman sorun olursa yazabilirsiniz :) İstanbulda olsaydınız keşke hallederdik hemen :)

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Abdülsamed AKBULUT

Tamam abdülsamed, bence usta bu isleme zaten para almaz, ustaya götürmeden önce üzerindeki yagi silmeyi unutma. Eger usta baska kaba yöntemler ile ise girismek isterse sakin izin verme. Mesela vidanin üzerine baska vida kaynatalim falan der, sen benim dedigim yöntemi söyle onu yapsin.
Eger torx tutmasa ki kesin tutar ve söker, ozaman vidanin ortasindan testere ile büyük agizli bir tornavida icin derin bir cizik atsin ve cevirsin. Basarilar:in:
Üzülme iyi bir usta o vidayi saniyeler icin de yerinden cikartir.
Bir de fotografa gerek yok vidanin ne halde oldugunu cok iyi biliyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Semiz

Eyw dostum eksik olma ama burdada hallederim inş ;)

@Murat Cömez
Doğru söylüyorsun abi, usta zaten tanıdık sorunuma çözüm bulacağından şüphem yok vede senin dediğin yöntemler çok mantıklı ve başarılı ;) varol Murat abicim :) bu arada özel kutun dolu galiba sana yazmıştım ama cevap alamadım

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Abdülsamed AKBULUT

Yok mesaj kutum dolu degil ama bana bu konu hakkinda mesaj gelmedi, sadece 2-3gün önce bir mesajin geldi ve bende sana cevap gönderdim ama baska mesaj gelmedi senden.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez

Şimdi sana bir özel mesaj attım acaba geldimi abi ?

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Abdülsamed AKBULUT

Mesajin geldi, ben de sana geri yazdim. :) Vida isi neoldu hal ettinmi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Vida işini halletmedim çünkü evde işlerim vardı abicim :) focusu iyice bi yıkadım ve belimi ağrıtmışım malesef :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dostum aynı sorunu bende rotor u sökerken yaşadım şöyle hallettim. Şimdi bir törpü ( tırnak törpüsü değil büyük olanından ) ile yalama olan vidayı ince uzun bir şekilde '' düz ağız tornavida nın '' gireceği şekilde törpülemeye başla. BU şekilde hallettim ben, tam anlayamazsan mesaj olarak detaylı anlatabilirim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Alper Gencan

Anladım ne demek isdediğini dostum ;) ben biraz uğraşacağım yapamazsam ustama götüreceğim açıkçası pekde uğraşmak isdemiyorum ama ilgin için teşekkür ederim :)

Tepki
14
İsim
osman serhat k.
Bisiklet
Salcano
Konu acamadigim icin buraya yaziyorum.
arkadasin tektro marka hd freninin hava alma nipelini gevsetip sikan somununu yalama ettik acamiyoruz. Bunu bir sekilde sokmeye calisacagiz kaynakcida 7 lik lokma anahtarini oraya kaynatip v.s.
bunu soktukten sonra yeni nipeli nerden alabilir veya temin edebiliriz
erdoganlara sordum diyolarki onu tek bulamazsin kaliperi degistirmen lazim. Lutfen bi yardim edin bana