v-fren yardım lütfen

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
acera v-frenlerim orjinal shimno pabuçlarla zayıftı bende baradine pabuç aldım (kırmızı siyah olan)
(link)
sonra bisikletçide takdırdım ve sonuç aynı janttamı problem var,jantın takılma yönü varmı?
bisikletim 20' amoeba hussar,jantın modeli alexrims dc-19
bisikletçi janta yağ damlamış olabilir diyor bilgisi olan arkadaş varsa yardım lütfen sebeb nedir?:(
(şeker bayramınız şimdiden kutlu olsun arkadaşlar:) )

Scudo

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@serisonu

yeni bisiklet ilk aldığım zaman bakım yaptırdıydım sonra ikinci bakımını daha yaptırmadım ürün yenidir...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
benim eski bir bisiklettede aynı durum olmuştu fren bacaklarını değiştirdim o yüzden dedim.

• Beğen
Tepkiler: cedrick41

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Fren kolları ayarı ve Fren pabuçlarının jantı kavraması normalse,jantını kuru bezle güzelce temizle...Bu arada Fren bacakları hangi marka?..

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@sitix

acera shimano v-fren bacak,pabuçlar baradine...

fren bacakları aşağıdaki gibidir.

jantta aşağıdaki gibidir.

murat seçkin

Aktif Üye
Tepki
87
sorun aynı derken?sorun zayıf tutması mı?eğer öyleyse en dandik plastik v fren ayakları bile güzel ayarladığımda gayet iyi tutuyor ki ben 90kg yim:D
siz frene asılıyorsunuz ve de fren tekeri kitlemiyorsa papuçları janta tam olarak uygun açıyla takılmadığını düşünüyorum.

• Beğen

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@murat seçkin

sorunum zayıf tutması bianchim vardı bundan önce onda freni sıktımı çok güzel tutuyordu kaymaya bile başlıyordu arka teker
bunda ise sorunum zayıf tutması ön fren çok iyi tutuyor onun yüzünden geçenlerde kazada yaşadım arka freni kuvvetli sıktım ama yetmedi önede asıldım sonra takla attım kolumu kırdım

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Jantı bilmem de pabuçların önü-arkası oluyor. Kırmızı olan kısım öne, siyah arkaya bakacak şekilde takılıyor. Tam olarak ayarlıysa jantı kuru bezle ya da kağıt havluyla silmeyi deneyin.

• Beğen

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
TAMAM jantı bir temizleyeyim bakalım nasıl olacak

BurakCan

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Burak Can
Bisiklet
b'Twin
bugün bakım yaptım. jantımız aynı marka model. aynı sorun bende de oldu. meğer yağlama sırasında janta ya da frenlere yağ damlatmışım, birkaç turda da çok güzel yağlama yapmış :) kağıt havluyla jantı ve freni iyice temizledim. sorun düzeldi.

• Beğen

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Ön süper tutuyor, arka tutmuyorsa janttan pabuçtan veya pabuç ayarından değildir.
Yağ bulaşmış olabilir evet... Ama yağ bulaşmamışsa benim aklıma fren teli geliyor. Tel biyerde kasılıyormu, çok dar dönüş yapıyor mu diye kontrol etmen faydalı olur. Veya eski kablo/tel kullandıysan bir greslemen iyi gelebilir. Ama o kadar farkedilir bir performans kaybı için telin CİDDİ şekilde biryerde sıkışıyor olması lazım.

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@BurakCan

@burcak

ikinizede teşekkür ederim iyi bayramlar!

Oğuz Budumlu

Daimi Üye
Tepki
53
Bence janta yağ bulaşmışdır.
Bende fren bacakları olarak aynısı kullanıyorum.Fren süper tutuyor.Jantlarda Alexrims Ace-18 modeli.Hiçbir sorunum yok fren tutmada.

Bizim bir arkadaşın sedona borlasının frenleri iyi tutuyordu.Sonra bir gün zinciri yağlamış.Zinciri yağlarken jantada deyirmiş yağı.Freni hiç iyi tutmuyordu.Bezle sildik yine eskisi gibi iyi tutmaya başladı.

• Beğen

by_cix

Aktif Üye
Tepki
59
Frenlerin iyi tutmamasında arkadaşların dediği gibi jantın temiz olması da önemli tabi ama farklı durumlarda oluşabilir.Fren kablolarını bir kontrol etmeni öneririm özellikle fren kolundan çıkıp kadroya ilk monte olan kısmını , eskimiş olmasından kaynaklı freni kullandığında esneme yapıyor olabilir bu da fren tutuşunu direk etkiler.Bir de fren pabuçlarının konumuna bak yönüne ve fren bacaklarına ne şekilde monte edildiğine , mesafe ayarıda önemlidir iyi performans alman için bunların hepsini bi dene derim...

Mustafa Fatih Tahta

Aktif Üye
Tepki
70
yeni aldığınız fren pabuçlarında sorun olacağını sanmam çünkü onlar 4 mevsim tuttukları için disk ile aynı kalitedeler.yine 4 mevsim tuttukları için kar ve su gibi ortamlarda da tutuş sağlarlar.dolayısıyla jantın kendinde bir problem olabilir.tabi yinede pabuç ve ayakları başka bir bisiklete takıp denemek daha mantıklı bir seçim olur.