Uzun bisiklet turu (bikepacking) ipuçları

Scudo

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Okuyani sevsinler :) abi biraz akisa birakin kendinizi bir kac parca gerekli esya alin ve cikin cok kasmayin ya..

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MertAG

Bu mantığa da hastayım. 'Ne okuyacağım yaaaa' deyince cool olduğunu sanmak. Bununla övünmek. Tebrik ederim, madalyanızı ne zaman takdim edelim?

Burda zaten 'birkaç parça bir şey alayım çıkayım' diyen herhangi birine hitap eden bir şey yok. 'Uzun bisiklet turu' yazıyor farkındaysan. İşine yaramıyorsa geç, burda gereksiz laf salatası yapma.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@Buğra C

Reis benim isim bu nickime bakarsan dikkatini ceker...

mutanni

Üye
Tepki
113
İsim
Mustafa İlkuçan
Bisiklet
Diğer
Uzun ama güzel bir liste,dileyen dilediği maddeyi uygular.
Birkaç naçizane bilgi de ben vereyim;
-Koli bandı çok işe yarar.Tüm makarayı taşımaktansa,sele borunuza bir miktar sarabilirsiniz.
-Eskiyen çorap ve iç çamaşırlarınızı atmayıp turunuza saklayın.Turda kullanıp atarsınız,gittikçe hafiflersiniz ;)
-Uyku tulumu kılıfına çamaşır doldurup yastık yapabilirsiniz.
-Sızdırmaz bir plastik kapta taşıyacağınız kaliteli sıvı zeytinyağlı sabun,aynı zamanda şampuan ve diş macunu olur.

Taze Fasulye

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Sümeyye T.
Bisiklet
b'Twin
@Buğra C Merhaba, çeviri ve paylaşım için teşekkürler, elinize sağlık. :)

9. Gece dışarıdaysanız ve bir hayvanla karşılaşmaktan korkarsanız, kamp kurarken şarkı söyleyin.

80. Vahşi hayatla ilgili bilgi edinin. Boz ayı saldıracağında ne yapacağını, yemeğinizi nasıl asacağınızı, yılan ısırdığında fotoğrafını çekmeyi (böylece hastanede hangi panzehiri vereceklerini bilebilirler) öğrenin, bunlar hayat kurtarır. Her hayvanın ne şekilde davranacağını öğrendikçe, daha kötü durumlara düşme ihtimaliniz azalacaktır.

85. İnsanlardan korkmayın, ama insanlara nereye gittiğinizi ve nerede konaklayacağınızı söylemeyin. Kendi içgüdülerinize ve diğer bisikletçilere güvenin. Karşılaştığınız kişiler, sizi muhteşem maceralara da yönlendirebilirler.

Yukarıdaki maddelere ek olarak (link) başlıklı konu da okunabilir.

33. Yerfıstığı ezmesi kalori bakımından zengindir ve matara kafesinize sığar. Bu madde için de (link) tarifini tavsiye ederim. :hhhhhh:

mali.ozdemir

Daimi Üye
Tepki
302
İsim
Mehmet
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bikepacking turum için spd pedal ve ayakkabı arayışındayım. Aradığım kriterler şu şekilde:

Bisikletten indiğimde şehir içinde yürürken rahatsız etmeyen bir ayakkabı
Kolay kilitlenip sökülen bir pedal
Ucuz olması

tüm bunları değerlendirirken mtb tipi pedal ve ayakkabı almak mantıklı geldi. Pedal olarak shimano pd ed500 modeli ve ayakkabı olarak decathlonun st100 modeli.

genel olarak fikirlerinize açığım

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.472
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ayı olduğunu düşündüğünüz bir yerde yüksek sesle Müslüm Gürses şarkilari söylerseniz, Ayi kardes dereden yakaladigi balıklari size ikram etmek icin yaniniza gelmek isteyecektir . Sakın korkmayin, ve nazikçe " turdayım canım balık icin tesekkurler ama rakı sofrası fikrine sicak bakmıyorum " diyerek nazikce uğurlayin
Shimano sh-mt34 kullaniyorum tur icin gayet guzel bir ayakkabi rahat genis bir ayakkabi tabani kaymiyor kâl tabana gömük ve rahatsizlik vermiyor.221232 dosyayı görüntüle
Çakma nayk takas

Tepki
84
İsim
ulaş depeli
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ayı olduğunu düşündüğünüz bir yerde yüksek sesle Müslüm Gürses şarkilari söylerseniz, Ayi kardes dereden yakaladigi balıklari size ikram etmek icin yaniniza gelmek isteyecektir . Sakın korkmayin, ve nazikçe " turdayım canım balık icin tesekkurler ama rakı sofrası fikrine sicak bakmıyorum " diyerek nazikce uğurlayin

Çakma nayk takas
Nayk degilde abidas olabilir abi🙂

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.955
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@mali.ozdemir mtb ayakkabıları yollara kıyasla ağır oluyor. ayrıca yazın da kullanmayı düşünüyorsanız, leş gibi ayak terleteceğini bilmelisiniz.

ben btwin'in yol ayakkabısını kullanıyorum, kadronun boş bir yerine de 300gr ağırlığındaki crocslarımı bağlayıp keyfime bakıyorum. normal ayakkabıyı kalpiye ile kullanmayı da düşünebilirsiniz.

mali.ozdemir

Daimi Üye
Tepki
302
İsim
Mehmet
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can_celik yol ayakkabısını her molada çıkarıp giymek yerine hava alan bi mtb ayakkabısı daha iyi olur diye düşündüm. Yol ayakkabısının kalleri 5dklık yürüyüşte bile rahatsız ediyor. Performans amaçlı sürmeyeceğim için mtb/yol ağırlık farkı gözardı edilebilir benim için. O yüzden ekstra bi ayakkabı taşımak yerine çok işlevli kullanabileceğim tek bir ayakkabı düşünüyorum. Zira çok işlevli malzeme kullanmadıkça bikepackingin amacı olan hafi,az eşyalı ve hızlı turları malesef gerçekleştirmek zor.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.955
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@mali.ozdemir yanında terlik bulundurmanı yol ayakkabısıyla yürünmediği için önerdim zaten :)

1 çift Btwin RoadR 500 + 1 çift terlik, 1 çift mtb ayakkabısından daha hafif.

''minimum ağırlık, minimum eşya'' yapmak istiyorsan, en güzeli, hafif ve rahat bir spor ayakkabıyı kalpiye ile kullanmak. kayışları iyice sıkarsan kilitli pedala yakın bir enerji aktarımı yakalanabiliyor.

coldcolour

Üye
Tepki
11
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bikepacking turum için spd pedal ve ayakkabı arayışındayım. Aradığım kriterler şu şekilde:

Bisikletten indiğimde şehir içinde yürürken rahatsız etmeyen bir ayakkabı
Kolay kilitlenip sökülen bir pedal
Ucuz olması

tüm bunları değerlendirirken mtb tipi pedal ve ayakkabı almak mantıklı geldi. Pedal olarak shimano pd ed500 modeli ve ayakkabı olarak decathlonun st100 modeli.

genel olarak fikirlerinize açığım
ben eh-500 pedal ve st100 ayakkabı ile yaptım . Tek ayakkabı ile çözmek için ideal çözüm çok düşünmeden al yap derim.

Sürüş performansı, günlük mesafe vs daha önemli gittiğim yerde de ayakkabı değiştirir başka ayakkabı ile gezerim zaten diyorsan daha performans bir ayakkabı düşünebilirsin.
Ama ilk opsiyon bence beklentilerini karşılar.

• Beğen
Tepkiler: mali.ozdemir

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ben tura mtb spd pedal ve ayakkabı ile gitmeyi düşünüyorum. yanımda bulabileceğim en incesinden keten ayakkabı götüreceğim. pedalım shimano a530 çakması, düz ya da spd kullanılabiliyor. yolda sıkılırsam, düz gidiyorsam ketenle süreceğim.

Tepki
120
İsim
Mert
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer bütçeniz yeterliyse Shimano clickr pedallar için üretilmiş yine Shimano'nun yazlık, çorapsız da giyebileceğiniz sandalet türü ayakkabılar var. Bence turda hem terletmez hem de tek ayakkabıyla dertsiz bir çözüm olur. Ben almayı düşünüyordum fakat ayakkabı ve pedala bütçe ayıramadım o kadar. Zaten Merrell markasının o tarz bir ayakkabısını kullanıyorum onu kullanacağım turda.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@favallikulli Shimano Ct5 Country Touring Click´R...bakalım...aliexpresstende bakmalı

Tepki
120
İsim
Mert
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HakanAydn Güzelmiş, dışardan normal spor ayakkabısı gibi, kot pantolonla bile hoş durur. Zaten click'r pedallar ilk defa spd peda kullanmak isteyen insanlar için üretilmiş. O yüzden görünümleri böyle ayakkabıların.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@favallikulli gaerne var bende çokta rahat değil yürürken, ve kaller yüksek attığı için güvende de hissettirmiyor..seside vahşibatı mahmuz sesi..😁..yazın dahada çekilmez olacak..