Türkiye coğrafyası bisikletli macera yarışı

B

BF Okuru

Misafir
@necmeddin yapacağımız netleşsin, tarihi kaydırırız kardeş... :) :harika:
@hakancaner cep telefonu uygulaması olarak Life 360 diye bir program kullandık geçen yarışta, ancak izleyen sayısı arttıkça donmalar başladı ve sonunda tamamen bloke oldu ve kalakaldık. Şimdi bu uygulamanın kaç kişiye kadar sorunsuz çalışabileceği bizim için çok önemli olacak. Yine iş sana düşüyor, kolaylıklar dilerim...:D

Scudo

hakancaner

Üye
Tepki
47
İsim
Hakan Caner
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar, fiyat teklifi geldi 1000pound civari. Burasi halka acik bir forum oldugu icin ve firmayi da korumak adina ilk girdimdeki fiyat detaylarini kaldirdim. Isteyen okursa ozelden paylasabilirim. Super Dede gordu zate detaylari.

Son düzenleme:

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.171
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@necmeddin yapacağımız netleşsin, tarihi kaydırırız kardeş... :) :harika:
@hakancaner cep telefonu uygulaması olarak Life 360 diye bir program kullandık geçen yarışta, ancak izleyen sayısı arttıkça donmalar başladı ve sonunda tamamen bloke oldu ve kalakaldık. Şimdi bu uygulamanın kaç kişiye kadar sorunsuz çalışabileceği bizim için çok önemli olacak. Yine iş sana düşüyor, kolaylıklar dilerim...:D
Abi bir kaç sene geçti sanırım o mevzunun üzerinden. Program bu süreçte iyileştirilmiş, geliştirilmiş olmalı. Ayrıca kullandığımız telefonlar da değişti, hızlandı. Eski sorunlar yaşanmayabilir. Tekrar test etmekte fayda var.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
B

BF Okuru

Misafir
@hakancaner sağolasın kardeşim. Ancak bu rakam boyumuzu aşıyor. On birbin ₺ sadece tracker için kişi başı 425₺ demek. Diğer masraflarla beraber kişi başı 600-700₺ eder ki bu çok gelir. Biz yine uygulama üzerinden gidelim...
@Abdülkadir Ergin 2020 Ağustos ayında denedik olmadı...
Arkadaşlar, bu arada yarış ciddiye biner de yapılırsa kimler gerçek anlamda katılabilir, görmek faydalı olabilir. Tahminimce ve uygun düşecek katılım ücreti otuz kişi için en fazla 500 lira olur. Yarış süresi 7-8 gün ile sınırlı olur. Rota, kesin olmamakla beraber Ç.kale/Ç.kale şeklinde 2000 km olur. Bunlar göz önüne alındığında katılabilecek arkadaşlarım bir not düşsünler..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.279
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede Biliyorum sizin de ayarlamalarınız kolay değil, belirli bir bedel ödeniyor fakat kişi başı 500 tl fazla değil mi? Bu şekilde olursa katılımın fazla olacağını sanmıyorum üstelik geçen senelerdeki yaşananlara bakılırsa bir de fiyat da böyle olursa üzülerek söylüyorum katılım çok az olur. Yaşım ve ekipmanlarımın yetersizliği sebebiyle şimdilik katılamam bu organizasyona. Zaten eksiğim olmasa da katılmazdım çünkü önceki yaşananlar ve fiyat cazip değil. Sadece görüşlerimi bildiriyorum yoksa ben de çok isterim bu yarışın gelenekselleşmesini.

B

BF Okuru

Misafir
@M.İhsan kardeşim söylenen rakam örnek ve olabilecek en yüksek rakamdır. Ancak ülkemizde yarışmaktan çok işin vitrin bölümüne değer verildiği için ultra mesafe yarışlarımızı geleneksel hale getiremiyoruz. Web sitesi yaparsın, amatörce olmuş derler, rota çizersin, şöyle olsa daha uygun diyen ve her defasında farklı rotalar çizenler olur, fiyat çıkarırsın, pahalı derler...derler de derler...Şimdi kendi kendime soruyorum ; Çok profesyonel olarak yapılmış web siteleri ve tanıtımların beraberinde çok güzel rotaları olan ultra mesafe yarışları var mı...? Var tabii ki. Mesela Transcontinental race var. Yol yemek ve konaklama paraları sana ait giriş ücreti 300 pound. Yani kabaca tüm yarış 15 gün sürüyor(bizler için) ve toplamda 3000 euro para harcıyorsunuz. Mesela Race Across America RAAM var. Bize göre dünyanın öbür ucu, 3000 mil, 4827 km lik bir yarış ki bu da en az 5000 euro ya patlar. Bizim ülkemizde yapmaya çalıştığımız amatörce bir ultra mesafe yarışı var, külliyen 1500 liraya biter. Neden, çünkü kısıtlı imkanlarla yapıldığından katılım ücreti de cüzi miktarda, kendi memleketinde yarışıyorsun, musluğa ağzını dayayıp su içebiliyorsun. Çok zorda kalsan ekmek arası kaşar yanına da duble çayla öğün atlarsın. Avrupada yarımlık su 2,5 euro...Demek istediğim şu : biz yarışmacıların niyeti yarışmak mı, organizasyonu eleştirmek mi...? Tam pro bir organizasyon olmadan girmem diyenler acaba hayatlarında kaç tane ultra koşmuşlar, bırak ultra yarışı, kendi başlarına kaç km lik turlar yapmışlar. Bir defada kaç km gitmişler...2019 yılında Hopa'dan alınan startta 28 kişi büyük bir motivasyonla asıldı pedallara, kaç kişi bitirdi, 8...Ne oldu..? yarı pro olarak organize ettiğimiz yarışta niye bitiremedik. Çünkü aslolan iradedir, mental dayanıklılıktır, kondüsyondur. Bunlar olmayınca organizasyonun evrendeki en iyi org olması hiç bir işe yaramaz. Önce yarışmaya yürek gerek, org araçtır. Amaç yarışmak ve bitirmektir. Saygılarımla.

hakancaner

Üye
Tepki
47
İsim
Hakan Caner
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Firmaya fiyat bizim icin biraz pahali geldi, websitesi uzerindeki fiyat sanmistik dedim. O da fiyat konusunda yardimci olmaya calisirim dedi. Boyle bir organizasyon kendi reklamlari icinde iyi olabilirmis. Eger is biraz daha ciddiye binerse pazarlik icin tekrar kapilarini calabiliriz. Daha once cep telofune ve smart app kullanarak bir organizasyon yapmislar ve cok sorunlar cikmis. Hatta bir kisi kaybolmus bulamamislar. Firmanin Ingiliz sahibi daha once Turkiyede yasamis ve calismis onun icin baya olumlu yaklasiyor. Bence biraz daha zorlansa sponsor bile olabilirler.

Son düzenleme:
B

BF Okuru

Misafir
@hakancaner iyi gidiyorsun, biz bu kadar ilerleyememiştik... :harika:Eğer vaktin varsa ve devam ederim dersen görüşmelere devam et bakalım ne çıkacak. Sponsorluk bizim için süper olur, ya da en azından fiyatta uygunluk. Bakalım durum nereye evrilecek..Çabaların için sonsuz teşekkürler. Seni izlemeye devam ediyorum...☺

hakancaner

Üye
Tepki
47
İsim
Hakan Caner
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tesekkurler, aslinda pek yaptigim bir sey yok mail atiyorum sadece onun icin devam edebilirim. Pazarlik ve sponsorluk konularina girmek icin bizim organizasyonun biraz daha olgunlasmis olmasi gerekir diye dusunuyorum. Daha sonra orasiyla belli bir asamaya gelindikten sonra bizim organizasyon gerceklesmezse mahcup olma durumu var. Gerci ben soyledim onlara covid vs nedeniyle katilim az olabilir yada gerekli izin alamazsak organizasyon iptal olabilir kesin degil gibisinden. Yani bir acik kapi biraktim :)

B

BF Okuru

Misafir
@hakancaner en azından pandemi var, mahcup olma durumunda onu öne süreriz. Tabii ki bu olmasını hiç istemediğimiz bir durum. Eğer katılımcı sayısını en azından yirmi kişiye getirebilirsek olur bu iş. Tabii organizasyonun biraz daha olgunlaşması konusunda seninle hemfikirim.
(link)

B

BF Okuru

Misafir
Sevgili arkadaşlar sitemiz bitti ve faaliyete geçti. İletişim formunu doldurup ön kayıt yaptırabilirsiniz.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.470
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim görüşüm şöyle. Ultra mesafeden cok ultra survivor tarzı bir tur. Belli sartlar olacak, malzeme zorunluluğu gibi. Herkeste bir kere cadır, uyku tulumu, mat ve kamp mutfağı malzemeleri zorunlu olacak. Bisikletler bu haliyle tartılacak ve bitiş noktasında yine aynı ağırlık istenecek. Bisikletlilere sert bir takım görevler verilecek. Mesela 2500 metre üzerinde belli bir geçidi gecmek, belli bir toprak yolda yol almak gibi. Bisikletliler asla hazır konaklama ve hazır yeme yapmayacak. Duşu bile kendileri alıp gerekli elektirigi kendileri sağlayacak. Hicbir sekilde dışardan yardım alınmayacak. Hızlı gitmekten ziyade ayakta kalan başarılı olacak.

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel de bunu kullanmak için haritalardan navigasyon açmak gerekiyor. Bu da telefonun sürekli şarj yiyeceği anlamına gelecektir. Katılımcılar da bilir insan her durduğu noktada priz aramaktan yoruluyor. Şarj tüketimini minimize edecek bir çözüm olmalı. 🤔
Buna halk arasında hem ayranım dökülmesin, hem... neyse boş ver 😆

B

BF Okuru

Misafir
Sevgili @mehmetsunu yemek konusunda bir kısıtlama yok. İsteyen istediği yerde yiyebilir. Sadece arkadaşının evinde bulunamaz. Konaklama da keza öyle. Ev dışında istediği seçeneği kullanabilir. İster çadır kurar ister otel de yatar ister öğretmen evinde kalır. Ama herhangi bir evde kalamaz.Rotanin zorunlu noktaları olması mücadeleyi kızıştı tır.
Bu tüm ultra mesafe yarışlarında böyle uygulanıyor.
Yani kendi kafamizdan uydurdugumuz bir yarış biçimi değil.
Daha açıkçası herkesin yapabileceği bir yarış türü degil. Mental ve fiziksel olarak çok iyi olmanız gerekiyor. Turla karıştırmayınız...

(link)

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şahane bir girişim. Heyecanla takip edeceğim. @Süper Dede yi ve katkılarından dolayı @hakancaner i tebrik ediyorum.
Ayrıca başlangıç ve bitiş noktası Çanakkale'nin memleketim olmasından dolayı tüm şartlarımı zorlayıp orada canlı tanık olmak istiyorum. Zaten Çanakkale'ye tur planım vardı. İnşallah o zamana kadar gerekli kondisyonu edinirim. Edinemesem de aracıma atlayıp gelirim.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.200
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede merhaba. Genel olmasa da aileleri için bir alternatif olarak Google veya İcloud hesap şifreleri ile telefonumu bul opsiyonu değerlendirilebilir.
Sadece yarış sürecinde telefonlara kurulacak geçici hesaplar ile şifreleri elinde tutan bir merkezden istendiği anda anlık konum görülebilir. Şarj problemi olmaz çünkü konum daimi olarak açık kalmaz. Etkinlik sonunda da Time line üzerinden gidilen tüm rota net şekilde çıkar.
Bahsettiğim Telefonumu bul özelliği periyodik olarak konum bilgisi gönderdiği gibi şarj vs bitmesi durumunda telefon kapanmadan önce son bir konumu gönderiyor.

B

BF Okuru

Misafir
@Samet M. Tüm alternatifleri değerlendireceğiz. Teşekkürler...
(link)

hakancaner

Üye
Tepki
47
İsim
Hakan Caner
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, diger firmadan da haber geldi, sadece akilli telefon uygulamasi kullanilirsa fiyat kisi basi 20Eur (+ VAT).
Takip cihazi kisi basi 30Eur (+VAT) arti kargo bedeli.