trt oilmpiyat dağ bisikleti yarışlarını veriyor

Scudo
Tepki
242
Bilal'den başka yetenekler de var ve federasyon onları harcayacak kadar yok saymaya devam ettiği, yetenekli olsun olmasın sporcular sadece kendi çabalarıyla biryerlere geldikleri ve olimpiyatlara sporcu-larımızın daha üst sıralarda gitmesini sağlayamadığı sürece "federasyon iyi iş yapmıştır" diyemem ben..

yasinymn

Forum Bağımlısı
Tepki
1.285
paşa gönlün bilir murat abi ama netload da iyi ve gayet hızlı 2 partda 2 saatde indirebiliriz......

muamyildiz

Daimi Üye
Tepki
412
@kayhan

tekrar merhaba,

bahsedilen "olimpiyata gitme sürecinin" en basından (puan toplanmaya başlandığı zaman yani 2006) en sonuna kadar (31 aralık 2007) canımızı dişimize takıp, hayatın geri kalanını bir kenara itip ülkemizi olimpiyata götürebilmek için çalışmış sporculardan biri olarak, birkaç cümle edebilme hakkım oldugunu düşünüyorum. kimileri hak verir kimileri vermez, saygı duyarım.

bu "ülke" olimpiyatlara gitti. ülke puanına katkıda bulunmuş sporcuların yanında, o puanı almalarını saglamış rekabete katılan diğer sporcuların da, Gürol abinin bahsettiği "abiler" grubunun da, bu işe gönlünü vermiş eli öpülesi insanların da bunda payları büyüktür. Bilal tüm Türk sporculardan iyiydi, halen öyle, bir süre daha öyle kalacak. ama hemen arkasındaki sporcuların da çabaları olmasaydı Bilal kendi yeteneği ve çalışkanlıgına ragmen ülkemizi olimpiyatta temsil edemezdi.

bir takım başarısı olan bu olay, maalesef bireysel başarı gibi lanse edildi. halen de "Bilalin başarısı" diye bahsedilip duruyor. çerçeveye biraz daha geriden bakmanızı rica ediyorum. 2008 de elit erkek sporcuların seviyesindeki gerilemeyi (istisnalar haric) görmemek mümkün değil. ben dahil bu sporu bırakan ya da bırakma noktasına gelen çok yarışçı var. bireysel odaklı çalışan bir vizyon ile bu erozyonu durdurmak maalesef mümkün değil. olimpiyata gitme hedefine erişmiş olmanın rehaveti ile yarış takvimimizdeki fakirliği de göz önüne alırsak, sporcuLARın gelişmesinin ne kadar ön planda olduğunu görebiliyoruz.

işin gerçeği, Bilal in avrupa şampiyonu ya da dünya şampyonu olması (ya da kürsü görmesi) de maalesef mümkün değil. YİNE Gürol abinin kendi sitesinde belirttiği gibi, belki onun yetiştireceği sporcu(lar) bu başarıları yakalayabilir (inşallah!!).

benim görüşüm, ülkenin olimpiyata gitmesi sürecinde federasyonun yaptığı şey "yarış düzenlemek"tir. puan alabilmemiz açısından tabii ki en büyül katkı bu ancak elle tutulur baska bir katkısını göremiyorum. veya işin biraz içinde olanların bildiği, pek de etik ve adil olmayan biçimlerde malzeme dağıtımı da katkı olarak sayılabilir. sporcuya yatırım ve antrenman konusunda destek bakımından 1-2 kamp ile geçiştirilmiş göstermelik çalışmaları da katkı olarak saymıyorum. olimpiyat başarısı sporcuların ve onlara destek olmaya çalışan bir avuç insanın başarısıdır, federasyonun değil!!

Federasyonumuz bireysel odaklı vizyonundan sıyrılmadıkça, sporcuların verdiği emeklerin karşılığında onlara bırakın herhangi bir şekilde destek olmayı, "Teşekkür ederiz" demeyi bile çok gördükçe, süslü organizasyonlar yapmaya değil sporcu yetiştirmeye odaklanmadıkça, Bilal gibi bir yetenegin tekrar gelmesi için en az bir 32 yıl daha bekleriz.

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
@muamyildiz

muam burda söylenmesi gerekenleri söylemişm noktasın dan virgülüne kadar haklı
ve kendisinin bu sporu bırakmasındaki sebeb de bu yazıda anlatıyor ve dert yanıyor bir yandan bilalin olimpiyatlara gitmesinde muamın dediği gibi bu işte herkesin parmağı var bireysel değil

B

BF Okuru

Misafir
Açıklamalar için teşekkürler. Bu bilgiler ışığında daha bilinçli değerlendirmeler yapabiliriz.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135
@ysnymn

@aybarssurucu

@robotix

şu durumda iki iyi alternatif torrent ve netload olduğuna göre hazırlıklarımı buna göre yapacağım. muhtemel ki hazır olduğunda linkler ve torrent dosyası için yeni bir başlık açacağım.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@kayhan
Ben de mesajınız için teşekkür ederim. Bizler (yani iyi niyetli insanlar, ki buna siz de dahilsiniz) dışardan bir olaya baktığımızda "başarı" varsa otoritelerin doğru ve yeterince çalıştığı kanısına varırız. Mesela yabancı bir ülkede ziyaret ettiğimiz tertemiz bir şehir için "vay be belediye amma çalışmış" diyebiliriz. Ama temizliğin asıl sebebi o şehirde yaşayanlardır. Elbette federasyon -Muam'ın dediği gibi- çok yarış düzenleyerek yada düzenleme şansını bize vererek oldukça temel bir taşı yerine koydu.

Ben bisikleti de böyle görüyorum. Bizim gibi bireylerin küçük katkıları ile bir yere varacak. Biz yeterince kalabalık olursak ve doğru yöne sürüklersek doğru başarılar gelecektir. Gerçi ben bir yada bir kaç sporcunun Olimpiyata gitmesini, Dünya şampiyonu olmasını görmekten ziyade, her dağda bir resmi olarak işaretlenmiş dağ bisikleti parkuru, her büyük şehirde velodrom, her mahallede bmx-cross pisti görmek isterim. Onlar olursa zaten şampiyon sayısını tutamayız.

Bilal gibi yeteneklerin devlet korumasında olmamasını da isterim. O düzeye gelmiş bir sporcunun kişisel sponsorları ve takımı sayesinde geçiniyor ve kendi imkanlarını yaratıyor olması gerekir. Geçtiğimiz sene Fransa Dağ Bisikleti Milli takımı antrenörleri ile bir gün geçirme şansım olmuştu. Onlar sadece junior düzeyinde antrenörlük yapıyorlarmış. Bir sporcu Elit kategoriye gidince -tıpkı Absalon gibi- profesyonel olup kendi antrenörü ile çalışırmış.

Pek az yerde değiniliyor ama, Olimpiyat ülke puanımızı 4 sporcu oluşturdu. Bilal, Muam, Kamil (Alev) ve Mehmet (Kurt). Bunlardan sadece Bilal maaşı olan sporcudur. Muam iki sene iş kariyerine ara verdi. Kamil, liseden atılmama ve üniversiteye girme arasında bir sürü travma yaşadı. Mehmet bugün 30 yaşında ve düzenli bir işi yok. Bunlar çok büyük fedakarlıklar. Benim de katkım var ama ama bu fedakarlıkların yanında lafı bile edilmez. Olimpiyat puanına katkısı olmasa da fedakarlık yapan bir çok sporcu var. Sadece isimleri bile sayfalar tutar (Dağ yada Yol bisikletcileri).

(Unutmadan yurt dışı kampı ve antrenör olayının altını dolduralım. Bu imkan olimpiyat vizesi alındıktan sonra bakanlık tarafından verildi.)

Son kısımda belirttiğiniz "kahraman yaratma" kısmı elbette işe yarayacaktır. Ben yine de çözümün altyapıda olduğunu düşünüyorum. Bugün 10 yaşında olan bisikletsever bir küme düşünün. 10 yıl yoğursanız sanırım bu hamurdan bir şampiyon çıkacaktır. Bir zaman Fatih Terim'in dediği gibi "70 milyonluk ülkeyiz bir 11 çıkaramayacak mıyız?". Zira sevgili Birol Toraman'ın üzerinde bir kaç yıldır uğraştığı bisiklet okulu projesi var. Birileri bütçe ayıracak yada sponsor olacaksa bu proje geliştirilmeli ve tüm ülkeye yayılmalı. Tek yapılması gereken 10 yıllık istikrar. O kadar.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
İlköğretimler arası Bisiklet Şampiyonası. 4 yaş kategorisinde, önce iller kendi şampiyonalarını yapacak, sonra bölge ve sonra da ülke şampiyonası. Bunu 10 sene uygulayın... Bu kadar.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@gurol

Bugün sabah turdayız,köyde kocaman Kangallar var. Aklım onlarda... Tam ağıla yaklaştık 12-13 yaşlarında bir oğlu var ailenin. 2001-2002 yıllarından kalma turuncu bir Bianchi Aspid ile bizi görünce bir fırladı, öyle bir gidiyor ki dağ yolunda; gözlerime inanamadım. Meğerse köpekler ileride sürüyle berabermiş, bize saldırmasınlar diye basıp köpekleri tutsun istemiş.

Sonra durduk "abi yukarıda keçiler var,onları almaya gideceğim" dedi konuşurken. Yukarısı dediği yerde bir yokuş var, eğim %15ten fazla, tutunma 0 (sıfır). Ben sezon başında 2 duraklamayla çıkmıştım arkayı kaydırdığım için. Çocuk burayı hiç durmadan, üstüne üstlük son kısımda tek teker geçti.

Bu sadece bir örnek, daha neler vardır kimbilir. Bilal'in ilk uluslararası yarışını hatırlayan varsa; biraz sonra bulmaya çalışacağım orada kimleri geçtiğini. Bakalım bu "çocuklar" şimdi neredeler...

Türkiye 70 milyon, kalbiyle hisleriyle yaşayan koca bir millet. Bu çocuklardan ne Frischknecht'ler ne Brentjens'ler ne Absalon'lar çıkar;yeter ki onların inancıyla siz de yola çıkın. Üzerlerine oyunlar oynayıp, küçük kariyerler kurmayın.