Triatlon-Aero Bar Tavsiyesi

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Merhaba değerli arkadaşlar.
Uzun mesafeli sürüş ve maratonlarda rüzgar ve zamandan kazanım amaçlı tri-aero bar takmayı düşünüyorum.
Kullandığım bisiklet fitness ve sürüş pozisyonu yol-şehir arası bir açıda durum böyle olunca rüzgarda daha eğilmek gerekiyor özelliklede uzun soluklu turlarda bu durum daha önem kazanıyor.
Düşündüğüm 1. Model düz bar tipi

image.jpg
Bu model daha fazla eğilmeyi gerektiriyor ve doğal olarak sürtünme dahada azalıyor fakat aklımdaki soru eğilme durumunda selenin uç kısmına doğru ilerleme olacağından ergonomi ve damarlar açısından bir sıkıntı olurmu?
2. Model yine çubuk bar ama yukarı açılı bir tutuş imkanı sağlıyor.

image.jpg

image.jpg
Bu modelin kullanım ergonomisi diğerine nazaran daha insancıl gibi geliyor:)Fazla yatmıyorsunuz ve sele ile ilgilide pek sıkıntı olmayacağı hissi veriyor fakat doğal olarak biraz daha rüzgar alacak bir sürüş şekli söz konusu.
3. Model ise genellikle turcularda ve Mtb kullananlarda gördüğüm bu model.

image.jpg

image.jpg
Bu modelin açılı olanlarıda varmış ama denk gelemedim.
Bisiklet Fx7.1 gidon hafif açılı.

image.jpg
Değerli görüş ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Hocam FX Serisi Speeder-Sirrus-Escape serilerine göre biraz daha tura yatkın,daha dik açılı bir model olduğundan aerobar'da çok yatman gereken bir model seçmemen gerekiyor. Yani 2.ve 3. modeller en uygunu gibi :)

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Tolga Çelebi
Önerin için sağol.Bende 1. modelin pek uygun olacağını düşünmüyordum.
Açılı bar şeklindeki kullanışlı olurmu ? Diğerindeki gibi birleşik olması bir avantaj sağlarmı yoksa gereksiz bir ağırlıkmı olur ?

ömerözeren

İki teker
Tepki
195
İsim
Ömer Özeren
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim bisikletim bu 58 xl kadro 1.70 boyum var 81 cm iç bacak boyum var onunla kurtarıyorum zaten bide şehir tur bisikleti ama gidon ayarlı gidon bende buna bide aerobar takmak istiyorum 2. Resim olanı takmak istiyorum yukarı doğru tutma yerleri olan sizce nasıl olur rahat eder miyim? Bide fiyatları nedir bu barların?
IMG_20160806_183634.jpg

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@ömerözeren
Aero-tri bar takıp tam verim alman için seleye göre gidonun ya eşit yada biraz aşağıda olması gerekli.
Bisiklet size göre biraz büyük zaten seleyide en alta çekmişsiniz.
Ben 1.88'im ve 52 kadro kullanıyorum performans açısından bir beden küçük olması bana göre daha iyi.58 kadro yol bisikletinde ok ama tur bisikletinde büyük beden biraz sıkıntı sele aşağıda gidon yukarıda verim düşer.
Fiyatlara gelince 55-155 tl arası değişiyor.Decathlonda farklı modellerde mevcut

ömerözeren

İki teker
Tepki
195
İsim
Ömer Özeren
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Candan Biberci
Gidon geldiği ayarda duruyor hiç indirmedim bir ara bisikleti satıp boyuma daha uygununu almak istedim ama sonra vazgeçtim

• Beğen

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Merhaba
Öncelikle sizin bisikletinizin boğazı muhtemelen 25,4mm dir muhtemelen gidon ve boğaz değişicek aerobarların geneli yani profesyoneller pro, profile design, zipp ve benzerler 31.8mm gidonlara uyum sağlar. Xlc ve ucuz ürünler 25,4 e takabilmek içinde aparat sağlar ağır ve ayarlanabilirlikleri azdır.

Aerobarı taktıktan sonra rahat edebilmeniz çok önemli sele baskısı ve sırt ağrısı gibi durumlar.

• Beğen

Aerocycle

Eski sporcu, Yeni performanscı
Tepki
127
İsim
Murat
Bisiklet
Corratec
Evet bendede cross trekking bisiklet var uzun turlarda hem farkli surus pozisyonu almak hemde ruzgar direncini indirmek icin bende aerobar dusunuorum. Su model nasil sence
(link)

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Kerim BEŞER
Tavsiyeniz için teşekkür ederim evet gidon ince yeni nesil değil.Bütçeyi tranz yada muadili bir markaya göre düşünüyorum.İyi olanlarda karbon olmasından mütevelli baya fiyatlı..
Dediğiniz gibi uzun mesafede sırt ve bacak kısmında ağrı yapması tri bardan insanı soğutur.Muhtemelen yukarı açılı çubuk bar şeklindekilerden tercih edeceğim.
@Auron Sanchez
Aliexpresste çok ürün çeşidi var ama fos çıkma ihtimalide yüksek.Karbon ve alaşım ürünlerin çatlayıp kırıldığını çok duyduk ama modellerde insanı bir şekilde cezbediyor:)
@Aerocycle
Görünüm olarak benim kafamdaki modele çok benziyor + tutamaklarında sünger desteği var fiyat olarakta Xlc ve tranzdan daha uygun.

• Beğen
Tepkiler: Aerocycle

Aerocycle

Tepki
127
İsim
Murat
Bisiklet
Corratec
@Candan Biberci

Bunu gidonda kilitleyecegimiz yeri kumpaslami ölçucez bilgin varmi 25 -26 mm demisler?

• Beğen

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Hocam bende sizin gibi özellikle rüzgarlı havada eğilmek için bu tür barlardan araştırdım Sonunda en iyisi kendi açımdan kelebek gidon olduğu kanaatine vardım kelebek gidon'uda kıyaslamaya ekleyin derim:) veya neden düşünmediğinizi bilmek isterim;)

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@zlatan_1903
Tavsiyen için teşekkür ederim:)
Kelebek gidon daha çok konfor arttırıcı özelliğe sahip ve daha dik oturmaya elverişli bisikletlere uygun.
Kelebek gidonun en uç noktası gidon boğazının bitim noktasına ne kadar uzaklıkta buda önemli.
Tri-Aero barların uzunluğu modele göre değişir ama her halükarda gidona montajlandığında 30-40 cm arasında bir uzunluğa sahip buda doğal olarak daha aero bir sürüş imkanı sunuyor.
@Aerocycle
Doğrudur kumpas ile ölçebilirsiniz:harika:

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

Aerocycle

Tepki
127
İsim
Murat
Bisiklet
Corratec
@zlatan_1903 kelebek gidonu ruzgardan korunmak icin yatirdinmi. Yatirdiysan bi foto koyarmisin ?

Masum538

Üye
Tepki
1
İsim
Muhammed
Bisiklet
Carraro
Benim bir sorum olacak bende 2. Model aero bar aldim fakat ellerimi destekleyen süngerlerden birisi koptu bunun yedeğini nerden temin edebilirim bir cok siteye baktim fskat bulamadim . Yardimci olursanız cok sevinirim