Trek fx sahipleri deneyimlerinize ihtiyacım var

lermis

Üye
Tepki
62
Merhaba
Bir Trek 7.3 fx almayı planlıyorum. aklıma bir soru takıldı hangi ölçü bana uyucak diye
İstanbul Ortaköy Trek bayisine gittim ve 20"e bindim bana biraz büyük geldi sanırım bisiklete binmek için baya bir yamulttum anca üstüne atabildim bacağımı.
Bisiklet ayaklarımın arasındayken ve sele arkamda sırtıma deyiyorken üstboru ile apışarası arasında bir boşluk kalmadı cuk diye oturdu. Oradaki yetkililer benim için tam olduğunu söylediler hatta benden daha kısa içbacak boyuna sahip olduğunu söyleyen sanırım en yetkili kişide 20" kullanıyormuş.
boyum 175cm iç bacak uzunluğum 81cm
sizce 20" mi almalıyım yoksa 17.5" mi okadar farklı yazılar gördümki hem türk sitelerinde hemde yabancı sitelerde sormadan karar veremiyecek duruma geldim.
Keşke 17.5" e de binseymişim diyorum lakin ürünü o an almıycak adam olmanın verdiği bir ayıp olmasın edası geldiği için deneyemedim (eziğm hakkaten:agla:)
ve bu arada bisikleti 5-10 günlük turlara çıkmak için alıyorum.
Unutmadan aranızda trek 7.3 fx i olup keşke giant escape 1 alsaydım diyen varmı acaba ?

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
Bacak boyum 76 cm, 17.5 kadro kullanıyorum, tam bana uygun.
Bence 17.5 kadroyu da bir deneyin.
Forumda araştırın biraz, bacak boyu ile ilgili bilgiler var bir yerlerde. Ben bisikleti araştırırken epey bakmıştım ama şu an tam hatırlamıyorum, yanıltmak istemem.

lermis

Üye
Tepki
62
@Özgür KK

cevabınız için teşekkürler benim aklımı çelen bir durum daha var
sitesinde (link)
standover uzunluğu verilmiş, cm cinsinden 78.3cm benim iç bacak uzunluğum 81cm. nasıl oldu 2-3 cm boşluk kalmadı anlamadım bu durumu.
Ölçümüde (link)
burda olduğu gbi yaptım.
Size bir soru sorayım sizin ayakta durduğunuzda boşluk kalıyormu acaba ?

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Şehir bisikletinde, mtb'deki gibi parmak ile ölçülebilen bir boşluk kalmaması normaldir.
81 cm için 20" uygun sanıyorum

Buradan kontrol edebilirsiniz (link)

Ayrıca bu iki konuyu da incelemenizi tavsiye ederim.

(link)
(link)

Trek FX alıpta pişman olan görmek mümkün değil sanırım.

• Beğen
Tepkiler: lermis ve ÇEVİK

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Bu adamlar huylarından vazgeçmemişler.

Şaşkınlıkla okuyorum...

O bisikletin üst borusu 56cm, yani sizin boyunuz için BÜYÜK. Standover height önemli değil. Önemli olan üst boru uzunluğudur.

Ellerinde 17.5 var mı diye sorun, eğer yoksa koşar adım orayı terkedin derim.

• Beğen
Tepkiler: lermis

ahmet öz

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Bende de trek 7.5 var.

Kesinlikle ve kesinlikle 17.5 inch olan kadroyu öneriyorum. 20 inch size büyük gelecektir.

• Beğen

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
17,5" 44,5cm
20" 50,8

http://i.imgur.com/5TiIqov.jpg

(link)

Yanlış yönlendirmek istemem tabi, ama veriler uyacağını gösteriyor.
Denemekte fayda var.

Ayrıca "E" mesafesi ile ilgili direkt olarak 17,5" önermek doğru olmaz.

Satıcıların da göz kararı olmuş bu kadro demesi iyi olmamış. Seneyi kapatmaya çalıştıkları belli.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@sedat_slave

Katılıyorum. Eklemek istediğim birşey var; iki beden arasında kalıyorsanız (yani üretilen bedenlerden birisi tam sizin için yapılmış gibi değilse) küçük olanı almanız gerekir. Çünkü size biraz küçük olan bir bisikletin selesini yükseltebilir, gidonunu da istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz; ancak kadro size büyükse yapabileceğiniz birşey yoktur.

Size tavsiyem 17,5"i de denemeniz, fakat sadece ayakta durduğunuz zaman üst borunun üstündeki mesafeye bakmakla yetinmeyin; seleye oturduğunuz zaman gidon ve pedalların konumuna da bakın.

• Beğen

ÇEVİK

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Volkan Ç.
Bisiklet
Trek
Aşırı derece de büyük değilse turlarda rahat etmenizi bile sağlayabilir.Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin.Ayakta durduğunuzda affedersiniz apış aranız acıyor mu?Yani bisikleti ileri geri oynatabiliyor musunuz?Fren esnasında seleden inerken ayağınızı yere koyduğunuzda üst boru canınızı acıtacak şekilde yukarda ise almayın.

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.901
Bisiklet
Cervélo
@lermis

bahsettiğiniz bayinin üst katında 250 liraya bike-fit işlemi yapılıyor, aleti var :)
hatta satıcı bana, eğer bisikleti oradan alırsam bu bike-fit işleminden ücretsiz olarak faydalanabileceğimi vaadetmişti. ilgilinediğim bisikletin fiyatı 5700 liraydı gerçi. bu yüzden bana beleş demiş olabilir :D

• Beğen

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Serkan Mıstınoğlu

Firma aynı firma,

Boyum 175 olmasına rağmen bana 56 kadroluk yol bisikleti sattılar. Sebebi, ellerinde 54 kadro olmaması.

Daha sonra bana büyük kadro sattığınız dediğimde, maruz kaldığım pisliği bir tek ben biliyorum. :) Aldığım bisikletin fiyatı 2190 euro idi.

Arkadaşlar bana bike fit yapacakmış. Fit sonucu 56 kadro bana büyük gelirse kadromu değiştirmezlermiş, bike fit ücretinide alırlarmış.

Daha önce açtığım bir konu vardı bununla alakalı. Aslında bakarsanız kısa yoldan TREK ALMAYIN diyeceğim, seçim meselesi olduğundan demiyorum. Ama bu firmanın yaptığı pisliği de görün. Size ne teklif ediyor, bana karşı nasıl davranıyor. Millete nasıl büyük kadro satıyor vs..

• Beğen
B

BF Okuru

Misafir
1,78 boyum var ve trek fx kullanıcısıyım.bisikleti alırken 2 kadro boyunu da ortaköy trekte denedim ve 20'de karar kıldım.üst boru ile apış aranızdaki mesafenin yanında kollarınızı gidona uzattığınızdaki vücut şeklinizin ve rahatlığınızın asıl önemli faktör olduğunu düşünüyorum. ben selemi boy ayarından sonra 1 cm kadar gidona doğru yaklaştırarak gidonu da çok az kaldırarak kendim için ideal ölçüye kavuştum ve hiç sırt veya kol ağrısı çekmedim. siz almadan önce diğer kadroyu da deneyin. alacağınız bisiklet tur bisikleti olduğu için ve tur bisikletinde daha çok konfor aranacağı için satıcılar genelde biraz da olsa büyük kadroya yönlendirmiş olabilirler sizi.

lermis

Üye
Tepki
62
Herkese çok teşekkür ediyorum, sanırım denemeden çözülemiycek bir konuymuş
tam eh işte 17.5" tam bana göreymiş derken 170 cm boy ve 76 cm iç bacak boyuna 3-4 parmak mesafe kaldığını öğrenmem bir özel mesaj ile bana tekrar acabamı dedirtti. (çünkü ben 175cm boy ve 81cm içbacağa sahibim)

(link)
sitesinde ki bilgiler ile dağ bisikleti "all mountain fit" tercihi seçiliyken
Standover Height Range 30.3 - 31 Inches
Virtual Top Tube Length 25.6 - 26 Inches
Stem Length 8.4 - 10.8 Cm
BB Saddle Position 69.7 - 75.7 Cm
Saddle Handlebar 57 - 58.8 Cm

yol bisikleti için "eddy fit" seçili iken
Top Tube Length 60.2 - 60.6 Cm
Seat Tube Range CC 53.6 - 54.2 Cm
Seat Tube Range CT 55.3 - 55.8 Cm
Stem Length 11.1 - 11.7 Cm
BB Saddle Position 77.1 - 79.1 Cm
Saddle Handlebar 59 - 59.6 Cm
Saddle Setback 3.7 - 4.1 Cm
Seatpost Type Not Setback

bu değerlere de
Inseam 81 Cm
Trunk 64 Cm
Forearm 41 Cm
Arm 73 Cm
Thigh 58 Cm
Lower Leg 57 Cm
Sternal Notch 142 Cm
Total Height 175 Cm

değerleri ile ulaştım.

uzun turlar yapanların küçük kadro seçmelerinden esinlenerek 17.5" alıcam.
Aranızda yukardaki bilgiler ışığında -SAKIN ALMAAAA sebebide BUUUU diyen biri olursa cayabilirim
(--eee ben B şıkkı diyorum.
-Son kararınız mı?
--evet.
-Eminmisiniz?
--Değilim kenean beeiy "modundayım :)" ).

------------------
@Volkan ÇİNKILIÇ

ileri geri çok az oynar biçimdeydi 20" benim için sadece ayakalrım sabit basıyordu

@Tuncay Üner

hocam onca para verip mutlu olunmıyacak bir bisiklet ile kalmanız üzücü gercekten umarım sorununuz çözülür.

Saygılar hepinize, teşekkürler tekrardan.

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
272
Bisiklet
Canyon
Hem önceden FX 7,5 kullanıdım. Hem de şimdi Fx7.7 kullanıyorum. Boyum 182 cm. 7,5i 20" almıştım. Tamdı. 7.7 yi 56 aldım. 20" ten biraz daha ufaktır. Siz boyunuz 175 ise. Bence 17.5" alacaksınız. Denemk en güzeli. Büyük bisiklete hakimiyet zordur.

• Beğen

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
bu işte asıl olan boyunuz değil bacak içi mesafenizdir.boyunuz 1,75 diye 17,5 inch veya 20 inch olacak diye bir kaide yok ama fx in geometrisine baktığınız zaman bacak içi mesafeniz 81 cm ise sizin ölçünüz kesinlikle 20 inch dir.yıllarca fx 7.5 kullananmış biri olarak tecrübe ile sabittir.yinede tercih sizin.boyunuz yine 1.75 olup bacak içi mesafeniz 75-76cm gibi olsaydı o zaman size uygun kadro 17.5 inch olabilirdi.
saygılar...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@lermis

Bisikleti bacaklarınız arasına aldığınızda bacak aranızla boşluk kalmalı. Bu durumda 17,5 inç size uygun olacak. Gidip 17,5 inç denemelisiniz. Orada yoksa başka dükkanda illa vardır.