Transition (Değişim)

m6rk

Daimi Üye
Tepki
166
''Transition'' yani geçişlerin incelikleri nelerdir? Yarışmalarda bu bölümde geçen süreler yaklaşık 3 dk., neden bu kadar uzun sürüyor?

Bana en zor bölüm bisikletmiş gibi geliyor (en zayıf branşım olduğundan herhalde) ortalama TR'de bisiklet bölümünü ne kadar zamanda bitiriyorlar?

Şu federasyonun bizden esirgediği web sayfası sağolsun, eski derecelerle ilgili hiçbirşey öğrenemiyoruz. TR'de kimler yarışmış, ne derece yapmış...

Bu sene ilk defa olimpik triatlon deneyeceğim, umarım gerçekleştirebilirim ve buradan ilk tecrübemi paylaşabilirim...

Scudo

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
değişim alanında hızlanmak için özel çalışma yapılabilir.Ancak buda doğuştan gelen hız ve koordinasyonun önemi çoktur.Çabuk karar verebilme verdiği kararı vucüd organlarına ayni oranda aktarabilme.Daha bir öncesindeyken diğerini düşünme önemli.Dediğin gibi en sıkıntı çekilen alan bisiklet gbi duruyor çünkü arada kask tak kask çıkar ayakkabı giymek bazıları lastik kullanır,bazıları ayakkabıyı giyip koşar,bazıları gene lastik gibi üzerinde kilitli iken basarak giymeye çalışır.Arada gözlük takanlar veya üst baş değiştirenler değişim normalde bu yıl alanyadan örnek verirsek elit man en iyi 1i değişim 26 sn 2. değişim 31 sn.birinci bitiren elite bakarsak 1 değişimi 27sn 2.değişimi 43 sn yapmış.Benim değişimmde türkler arasında fena değildir bu yılælanyada 1 değişim 35 sn ikinci değişim 47 sn .tabi bu değişimlerde ufacık bir kaskın klipsini takarken hata yapmak 5-6 sn yeye mal oluyor.
saygılarımla

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
@tria

Kardeş sen bayağı hızlıymışsın ben ilk yarışımda değişimleri 3-4 dk da tamamladım daha doğrusu dinlenmeleri;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Triatlona yeni başlayan arkadaşlarıma tavsiyem,geçişlerde çabuklaşmayı düşünmek yerine üç branşı birbirine eklemeyi düşünmeleri daha yararlı olacaktır.Özellikle bisikletten indikten sonra bacakların koşuya adaptasyonu alışık olmayanlar için sıkıntı yaratabilir.Burada yapılacak olan öncesinde antrenmanlarda koşu-bisiklet-koşu denilen bir antrenman şeklini sıkça kullanmalarıdır.Yarış içindeyse bisikletten indikten sonra en az 500mt bacakların istediği tempoda koşmaya dikkat edilmeli,zorlamaktan kaçınmalıdır.Siz zorladıkça kaslarınız koşmaya daha geç alışacaktır.Benim şahsi tecrübelerim bisikletin son 1-2 km sini yumuşak pedal devrinde tamamlayarak kasları koşuya hazırlamak şeklindedir.Sonuçta bisikletin son km sinde 15-20 sn kazanmak için koşuda birkaç dakikayı feda etmeyin.Triatlon çok fazla bileşenden oluşuyor.Acele etmeden sabırla yapılan antrenmanlar belli bir zaman içinde meyvelerini verecektir.Tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.Kazasız sürüşler..

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
O konuda sıkıntım yok en fazla ilk 100 mt de uyum sorunu oluyor sonra açılıyor.

Triathlon da işin en zor yanı bence yüzme. Hem havuz bulma hem de antrenman açısından.

Tabi ben kendi kendime çalıştığım için bana öyle geliyor olabilir bilemiyorum.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@planet58

sayın planet 58 son 1-2 km de yumaşak devirden kastınız nedir bilemiyorum ama genellikle yarışlarda aynakol 53 olmak kaydıyla kaset yumuşatılarak koşuya adaptasyon için yüksek ve seri çevirme uygulanıyor
saygılarımla

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
hakemlerimizin zor şartlarda eksik ekipmanla görev yaptığının farkındayız ,ancak bu görevleri doğru yapmama şansı vermez ,emeğimize daha fazla saygı göstermeleri,ve daha fazla dikkatli olmaları,eşit davranmalarını istiyorum,,izlediğimiz yarışlarda ,kişiler arasında eşit olmayan davranışlar olmakta.Yurt dışı yarış videoları izleyerek kuralların uygulanma şekillerini görmeleri gerekmektedir.bilhassa 2 defa olan ve sıkıntının en çok yaşandığı yer olan değişim alanındaki hakemlerin tecrübeli ,ve otoriter olanlardan seçilmesine dikkat edilmesi gerektiğini düşünmekteyim,örneğin bisiklet bırakma şekillerine örnek 2009 world cup ishigaki müsabakısını gösterebiliriz.bizde faul olarak gösterilenler ,ne hikmetse orada kabul ediliyor,yada worldcup hakemleri bu işi bilmiyor,o yüzden çok sayıda uluslararası hakemimiz var.

sayın değişim bölgesi hakemlerimizin dikkatine hem bir yenilik hemde bisiklet bırakma şekillerine bir önceki yazıma istinaden ikinci örnek ,tam bir eğitim videosuhttp://www.triathlon.org/?call=TXpBMg==&sh=keep
tiszaujvaros yarışı worldcup serisi

• Beğen
Tepkiler: trionur