Tavan üstü bisiklet taşıyıcı için bir kaç soru..

Tepki
27
Merhabalar... Bisikletim için bir taşıyıcı sistem almak istiyorum. Forumda genelikle tavan üstü taşıyıclar öneriliyor ve ben de zaten ilk düşündüğümden beri duruşun daha sağlam görünmesi ve arabaya zarar verme riskinin azlığı nedeniyle tavan üstü taşıyıcılara öncelik veriyorum. ama aklıma takılan bir kaç şey var. Bu sorularıma cevap veren arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim;

1) Pegueot 207 aracım var. Bisiklet taşıyıcıyı bu araca doğrudan monte edebilir miyim? Yoksa Tavan Çıtası denilen aparatın araçta bulunması mı gerekmekte? (Tavan Çıtasından kastım, Jeep ve Doblo gibi araçların tavanında bulunan ve ek bir bagaj veya kayak takımı bağlamamızı sağlayan bir çift bar)

2) Tavan çıtası mutlaka olmalıysa, Pegueot 207'ye uyacak bir marka ve model önerebilir misiniz?

3) Fiyat/Kalite oranı oralama bir tavan üstü bisiklet taşıyıcı önere bilir misiniz? (eğer varsa tavan çıtası olmadan monte edilebilecek bir model de önerilirse güzel olabilir...)

4) Birde maliyet ile ilgili olarak ortalama bir rakam verebilir misiniz?

Scudo

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
benim aracın arkasına takılan bi bisiklet taşıyıcım var...

90 km/saat hız sınırı var, daha hızlı kullanma diyolar ve bi de 100 km'de bir kayışları kontrol et, sıkıla falan diyolar...

şimdi şehir içinde sorun diil de, bisikleti şehirlerarası taşırken 90 km'yle bitmez o yol... mesela ankara-izmir arası :S

bunu benim servisime sordum ben, tavanda taşısam çözüm olur mu diye... bana dedi ki, bana para kazandırmak istiyosan takalım, taşı tavanda... meğer onun da bi hız limiti varmış :S

forumdan bi arkadaş bana tekeri çıkar arka koltuğa at dedi... hayatımı kurtardı....

paylaşmak istedim ama bu sadece benim deneyimim olup sadece beni bağlar.. sorumluluk kabul etmem =)

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Hatchback arabalarda arkada taşımak için çok güzel modeller var. Zira denemedim, bilemiyorum.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Ben şahsen diğerlerine göre pahalı bir uygulama olsada çeki demirine bağlanan modelleri daha emniyetli buluyorum.

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Kesinlikle öyleler ama sırf bisiklet taşımak için çeki demiri taktırmanın maliyeti diğerlerinden yüksek oluyor. Çeki demiri taktırma ve demirin fiyatının yanında araca kayıt zorunluluğu için TAVTÜRK'e muayene için vereceğiniz 150TL'yi de düşünün. Hali hazırda demiriniz varsa tabi hiç düşünmeye gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: MuratHan
Tepki
19
Bende şirket aracı Citröen C4 var yeni kasa. Hanımda da Peugeot 207 var. Her ikisinde de tavan rayı var diye düşünerek Thule tavan üstü bar+taşıyıcı alacaktım her ikisine de uysun diye. Sonra C4'te ray may olmadığını farkedip şok oldum:))) Thule 968 sanırım, universal araç arkası taşıyıcı aldım. Çok çok kaliteli ve sağlam, 2 bisikletle milim oynamıyor sağa sola. Uzun yolda da arada kontrol edilebilir bence bana zahmet vermez:)) Hem de ileride kullanılabilecek tüm arabalara uygun olması büyük avantaj. (Not: C4'ün tavanda orjinal spoiler vardı, tutucuyu yüksek ayarlayarak strapların buna temas etmesini önledik sorun olmuyor)

ERCMAR

Üye
Tepki
1
Araç arkasında bisiklet taşıyıcı modellerinde,özellikle 2'li bisiklet taşıyıcı olarak adlandırılan modeller bulunuyor piyasa-market v.b.lerinde.Şehir içi ve kısa mesafe için düşünülebilir(bir kaç sefer kullanım için fakat yinede önermem)
Fakat uzun yol söz konusu ise bu modellerden uzak durmak gerek.Araç arkası taşıyıcılarda da profesyonel modeller mevcut,milim oynamaz ve tutunma noktaları olsun gergi kayışları olsun sorunsuz kullanılabilir.
örnek görseller
(link)

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
Merhaba arkadaslar gecici bir konu oldugundan cozum buldumu kapatilacagindan yeni bir konu acmayip buraya yazmaya karar verdim

Benim arac kucuk arac arkasinda bisiklet tasimak bana guvenli gelmiyor ve ustunde tasiyorum buzamana kadar hic sikinti olmamisti aldigim bisokletin aparati tutan kadro kismi cok kalin oldugundan bisikleti ilk aldigim donemde dusurdum tekerler de klips oldugundan sadece yana yatti allahtan aractan dusmedi

Elimdeki aparat bu sekilde akadroyuda bu sekilde tituyor

IMG_20160210_000841.jpg IMG_20160210_000855.jpg IMG_20160210_001249.jpg

Goruldugu gibi aparat kadronun yarisini bile tutmuyor arkadaslar

IMG_20160210_001320.jpg IMG_20160210_001333.jpg

Aklina bir fikir gelen varmu suan aparata taktiktan sonra direk cirtlarla sabitliyorum ama pek de saglikli olmuyor kadroyu tamamen tutabilecek bir parca ile ayarlamam gerek

Bunlarda diger bisikletimden ve aracta iken olan goruntuler

İyi formlar

FB_IMG_1455057092675.jpg FB_IMG_1455057107268.jpg FB_IMG_1455057086434.jpg FB_IMG_1455057099913.jpg FB_IMG_1455057099913.jpg FB_IMG_1455057168148.jpg

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
Twiye zarar vermede..
Twimin arkasında taşıyorum, sıkıntı yaşamadım.
Arkada ya da üstte, taşıyıcının kaliteli ve uygun olmasına dikkat et.
Bagaj taşıyıcılarına gösterdiğin özeni taşıyıcına da göstermelisin, gördüğüm kadarıyla orijinal Renault.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@Levent_K her tasiyici ufakta olsa zarar veriyor ben port bagaj da bazen bagladigimdan ve arka tasiyicinin bikac noktada bisikkete temas etmesinde. Dolayi ayrica arka bagaj kapagina yuklenme orani fazla oldugundan tercih etmiyorum birde tabi arac kucuk bisiklet tasma yaoiyor yanlardan buda bana guvenli gelmiyor tavan barinj ondan aldim evet orjinal renoult ama biskklet tutan aparatlari decatyondan almistim hic sorun yasamadim reactonun kadro kalin sikkinti o

Fiberde. Ekleme yapcam muhtamalen parcayi uzaticam baska fikir bulamazsam

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@Saikou

Verdiginiz bilgi ocin tesekkurler aksam tekrar denicem

Resimlerde aparatin aynakola takilan diata kalan tarafi duz icteki kisim ise eyimli bu sekilde disa cikik duruyor benim aparat iki tarafida eyimli aparat tam ortada duriyor ama yinede aksam dikkatlice incelerim

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
konusu açılmış bende dün aldım iki adet dekatlon'dan. mont blanc marka. aracımda zaten hale hazırda port bagajım var. o sebepten paralel tavan barlarım mevcut. hatta onlarda mont blanc marka. dün akşam bisikletsiz şöyle bir denedim. gayette uyumlu. bakalım bisikletli nasıl olacak inşallah bir sıkıntı çıkmaz. hafta sonu da bisikletli deneyeceğim nasipse. tanesi 120 tl den aldım. hapro marka var. 50€ şuanda.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@aeneskral Normalde sikinti bende de yok ama yol bisikletimin kadrosuna uymadi siz hangi mazadan aldiniz innternette stok kalmamis ne yazikki

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
Bu tarz bisey var bunun ustede tutma yeri var bua ekilde alttan ve asten de tutmus olucak hepsiburada da kargo dahil 70 tl IMG-20160210-WA0013.jpeg

aeneskral

Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
@dincer_colak
hocam internet stoğuna aldanmayın. ben alırkende yoktu. hemen istanbulforum mağazasını aradım. gel kardeş iki tane var dediler. halbuki stoklarda bu ürün tükenmiştir yazıyordu. size en yakın şubenin telefonunu arayın derim. güncellememişler belli ki.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@aeneskral ozaman sıze bısey sorsam bısıkletın kadrosu tutun kısım benım kadroyu kurtarırmı yakından cekılmıs bır foto varmı yada 2 vıda arası tutan usten ve alalttan vıdalar kac cm acaba

aeneskral

Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
@dincer_colak

hafta sonu montaj yapacağım inşallah. o zaman istediğiniz bilgileri verebilirim.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
Hepsiburada comdan baska bir aparat siparisi verdim. Buna uyacagini dusunuyorum

Screenshot_2016-02-11-12-54-59.png

Sormak istrdigimm bu tarz bir kilit bulabilirmiyiz acaba

IMG_20160211_125227.jpg