Sürat Kargo Rezilliği - Hem alıcıdan hem göndericiden 54 TL ücret alındı!

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar EASTON CX90 model jant seti almıştım bir mağazadan sıfır kutuda olarak. Mağaza ne tesadüftür ki SÜRAT KARGO ile anlaşmalıymış. Kargoyu SÜRAT KARGO ile GÖNDERİCİ ÖDEMELİ OLARAK GÖNDERDİLER. Zaten alıcıya bir kargo ücreti yansıtmıyorlarmış bu meblada siparişlerde. Kendileriyle de konuşmuştum, kargoyu kendileri ödüyormuş anlaşmalı oldukları şubeden.

Ancak o sabah kargo bana ALICI ÖDEMELİ olarak geldi. Kağıtta alıcı ödemeli, kargo kutusunda ise gönderici ödemeli yazıyordu. Adamlar kendi elindeki kağıttan yola çıkarak benden 54,5TL para istediler.
Ben de milyarlık jant seti önümde dururken 50TL için geri göndermek istemedim, mecburen parayı verdim ve kargoyu teslim aldım. Ancak kargo görevlileriyle konuşup "EĞER HATALI OLARAK BENDEN 55TL ALDIYSANIZ O PARAYI SİZDEN TEKRAR İSTEMEK DURUMUNDA KALIRIM, KAPIMA GETİRMENİZİ VEYA HAVALE ÇEKMENİZİ İSTERİM" dedim. "TAMAM ABİ SÜRAT KARGO ZATEN ÇOK BÜYÜK BİR FİRMA, PARAN KALMAZ" dediler :D :D

Hemen müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirdim, kontroller sağlandı ve harbiden de veritabanlarında ALICI ÖDEMELİ görünüyordu. Hemen mağazayı aradım ve neden alıcı ödemeli görderdiniz diye sordum.
Kesinlikle ama kesinlikle gönderici ödemeli yollandığını, asla müşteriye ücret yansıtmadıklarını dile getirdiler, bu konuda emin olabilirsiniz dediler.

Ben de tekrar arayıp durumu bildirdim, "GÖNDERİCİ ŞUBE İLE İRTİBATA GEÇİLİP ONAY ALINDIKTAN SONRA PARANIZ KURYE İLE GÖNDERİLECEK GÖKHAN BEY" dediler.

Aradan 1,5 ay geçti hala ses seda yok, az önce aradım. Beyinsiz kızın teki çıkıp "KARGOYU ALMIŞSANIZ DURUMU KABULLENMİŞSİNİZDİR GÖKHAN BEY" gibi cümleler kurdu, kör cahil kız 1,5 aydır bir tane şubeyi arayıp bir tane basit soru soramadınız mı sabahtan akşama kadar orada sözde çalışıyorsunuz dedim. Kör cahil kız demedim tabi :D

Gökhan bey şikayetinizi acilen kontrol edilmesi için tekrar güncelledim, yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı dedi. Yardımcı olabildiğin bir konu zaten yok deyip çağrıyı sonlandırdım.

54,5TL İÇİN SİNİRİMİ HOPLATAN SÜRAT KARGOYA ŞÜKRANLARIMI İLETİYORUM, BOĞAZINIZDA KALIR İNŞALLAH :D

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Şikayet var sitesine yazdın mı hocam? Genelde orada gözükmemek adına hemen gerekeni yapıyor en kötü firma bile. Ama sürat benimde çok sorun yaşadığım bir firma. Hatta sürat kargo dışında seçenek sunmayan sitelerden alışveriş yapmıyorum artık.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.304
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Bir yıl önce bir arkadaşıma sedona 410 almıştık hatırladığım kadarıyla bike&outdoor'un sitesinden. Kargoyu teslim etmek için arkadaşıma getiren sürat kargo aracındakiler 100 liraya yakın para istemişler kargo ücreti olarak. Arkadaşım beni arayınca sakın ödeme dedim o parayı ve ürünü teslim alma. O da öyle yapıp teslim almadı. "Herif"ler de siz bilirsiniz deyip çekip gitmişler. Onbeş dakika sonra tekrar gelip bakın geri gideceğiz diye korkutmaya çalışmışlar ama arkadaşım keyfiniz bilir deyince yine gerisin geri gitmişler. Yarım saat sonra telefon edip, şirketle görüştük getiriyoruz demişler ve kargoyu para falan istemeyip olduğu gibi teslim etmişler.
Biz bu süreçte satın aldığımız şirketi aramak gereği bile duymadık, çünkü ücretsiz kargo diye satın almıştık siteden. Dolayısıyla ürün geri giderse de bu bike&outdoor'un sorunudur ve bize sevkiyat yapmamıştır anlamına gelir.
Aynen o kargonun üzerinde de gönderici ödemeli yazıyordu.
Sürat kargonun bu dolandırıcı blöflerine kulak asarsanız iki defa kargo ücreti ödemeniz demek ki kaçınılmaz. Bunu özellikle tutarı yüksek kargo ücretlerinde yapıyorlar ve yapanlar da kuşkum yok ki yerel şubeler. Bizim Datça'da o zamanlar şubeleri olmadığı için Marmaris şubesi sevkiyat yapıyordu ve bu haltı işleyen de oranın adamlarıydı.
Bundan sonra kargonuz geldiğinde bu nedenle heyecanla değil aklı selimle hareket etmenizi tavsiye ederim.

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
Sadece sürat kargomu
Türkiye de kargo işi yapan bütün şirketlerin al birini vur ötekine...
İlgisizlik , sorumsuzluk , boş vermişlik , adam sendecilik , yan kesicilik , hırsızlık , terbiyesizlik. Say sayabildiğin kadar.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yurtiçi Kargo ile şu ana kadar hiç sıkıntı yaşamadım.Amacım reklam yapmak falan değil, tanıdığım da yok.Sürat Kargo'dan 2-3 defa kapıma kadar gelen kargoları da es geçmeyeyim.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

Zafer KAPLAN

Daimi Üye
Tepki
239
Bisiklet
Focus
Sizin sorununuzu alış yaptığınız firma çözmeli, ayrıca ödeme yaptığınıza dair belge de olduğunu varsayıyorum. Bu sebeple firmanın düzgün bir sistemi varsa zaten paranızı almanız gerekiyor. Karşı firmanın da ödediğine dair muhakkak belgesi vardır.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.434
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sürat kargoyu gördüğünüz yerden süratle uzaklaşın.
Müşteri hizmetlerini zahmet edip aramayın bile.

T.T

Daimi Üye
Tepki
168
Bisiklet
Lapierre
@Gökhan Akkaya durum sizin profil fotonuz kadar absürd :DD
Şaka bir yana, memlekette bi tane adam gibi kargo yok. Ne zamanında gelir ne özen gösterilmiş halde gelir. Buna rağmen bi Ton para öderiz. Bahaneleri de hazır, yoğunluk var....

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Dostum geçmiş olsun, sana emin olabileceğin bir şey söyleyeceğim ' yurtiçi ' kargo daha beterdir. Bence insanları trollemek için kurulmuş saçma bir firmadan başka bir şey değildir, olamaz. Tek yaptıkları eve kadar gelip kağıt yapıştırıp defolup gitmek. Şubeye gidince bu gün yoğunuz daha sonra gelin tarzı cümleler de duyabilirsin. Müşteri hizmetleri de çalışanları gibi yetersiz. Kargoyu teslim alabilmenin tek yolu kapıda ödemeli olmasıdır. Denedik %100 çalışıyor. En son yaşadıklarımdan sonra yurtiçi ile çalışan hiç bir yerle alışveriş yapmıyorum zorunda kalırsam da başka firmaya verin parasını ben öderim diyorum. Çalıştıklarım içinde en iyisi dhl ve ups dir. Adamlar gelmeden arıyor hatta siz ne zaman müsaitseniz o zaman gelelim diyorlar ve bunu o kadar kibar bir dille yapıyorlar ki şaşırıyorsun. Sonra mng ve aras gelir. Onlar da düzgün çalışanlardandır.

• Beğen

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Jant setlerinin faturası var, mağazadan hangi tarihte aldığım belli. Ancak mağazadan kalkıp da o parayı talep edemem ben, çünkü adamlar zaten düzgün yollamış.
Sorun tamamen Sürat Karo tarafında. Sorunu çözüp paramı geri verecekleri yerde aramasak 1,5 ay cevap vermiyorlar üstüne üstün vasıfsız müşteri temsilcisinin teki gelmiş "Kargoyu zaten almışsınız, kabullenmiş sayılırsınız" tarzı imalarda bulunuyor.

Kargoyu kabullenmemin tek sebebi de mecbur kalmam. Zaten zamanım yok bisikletçiye gidip eskiler ile yenileri değiştirmeye. Bir boşluk yakalmışım, kargonun gelmesini de dört gözle bekliyorum. 50TL için kargoyu geri göndersem daha çok sıkıntıya girecektim. Bu vatandaşlarla uğraşacak zamanım olsa sonuna kadar uğraşırım :)

Adam akıllı ilgilenmezlerse haklı olaraktan çok pis karalama kampanyası yaparım. Bu konunun açılmasını zaten hak ettiler, geri dönüş yapmadılar. 2. ikazıma rağmen hala daha ilgilenmezlerse firmanın adı hiç iyi şeylerle anılmamaya başlar haliyle.

Hem alıcıdan 55TL koy cebe hem göndericiden 55TL koy cebe. Ne ala memleket. Ben koyacağım onların ceplerine az kaldı :)

@T.T
Adamı zaten soruşturma kapsamında meslekten ihraç ettiler, uğraşmayın Hüsnü Komiser'imle :)

@Ceyhun Özkan
Birçok kişinin sorun yaşadığı Yurtiçi kargo ile de bizzat ben hiç sorun yaşamadım, aksine çok da memnunum kargoyu zamanında getirip güzelce teslim ettikleri için. Her firma kargo gününü kaçırabilir veya kargo kutusuna bazen birileri çok dikkat etmeyebilir, hor davranabilir.

Ancak bir firma şirketinin 55TL fazladan cebe atması, parasının peşinde olan adama sizi arayacağız deyip aramaması, tüm iyi niyetiyle tekrar hatırlatmada bulunan müşterisine de boş boş laflar etmesi kabul edilebilir değil.
Sosyal Mühendislik denilen bir şey var, çok güzel 55TL'yi çıkartırım onların ceplerinden.

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Kargo şirketlerinin kurallarındaki maddeleri harika. Çalışanlar berbat.
Ben Istanbul Velespit Bisikletten Trek bisikletimi aldığımda kutusunun sağ alt kenarı ezilmişti. Daha kargo görevlisi kapıdayken aradım Velespiti. Kutuyu ezik yollamadıklarını belirtti. Kargo görevlisine sorduğumda arabada onlarca kutu var ezilmiştir bir şekilde sorun varsa müsteri temsilcisine iletin dedi.
Orada 1 kamyon laf söyledim bana bağırmaya başlayınca abim de içerden geldi ikimiz beraber olunca sesi alçaldı nedense dövecekti herhalde beni(!)
İnternetten alın,kargoyu evinize getirmeden gidin şubeden alın

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Şehirden şehire değişkenlik gösteriyorum sanırım kargo şirketleri. Örneğin İzmit'teki Yurtiçi Kargo kadar rezil bir firma görmedim. İzmit'te en iyilerden biri Sürat kargo idi ama şu an ne durumda bilmiyorum. Aras kargo da fena değil, MNG kapıyı çalmadan not bırakıyor. PTT'den iki defa gönderim yaptım çok ilgililerdi.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.434
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Gökhan Akkaya
Vakit kaybetmeden tüketici hakem heyetine belgelerinizle başvurun, geç olur ama olumlu sonuç alırsınız.

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Şimdi aklıma geldi hemen yazayım. Geçen sene kışın sınıfta bir kız internetten bir şeyler almış. Onuda sürat kargo ile göndermişler. Kız telefonla aradı. Kargoyu getiremeyeceklerini şubeden alması gerektiğini söylediler. Kızda tamam ama 2 gün sonra alabilir miyim dedi. Karşıdaki adamda bağırarak bugün en fazla yarın alabilirsin yoksa geri göndeririz ne burası depo filan mı bekletecez burada dedi. Sonra ver bide ben arayım dedim(sesim kalın olduğu için telefonda çok korkutucu oluyor :D ) Telefonu aynı adam açtı. Kardeşim biz bi kargo istedik bu gün alamayacaz 2 gün sonra alabilir miyiz dedim. Tabi beyfendi 1 haftaya kadar bekletiyoruz kargonuzu dedi. Sen niye benim kardeşime yarın almazsan göndeririz diyon diye bağırdım. Beyfendi çok özür dilerim. İsterseniz adresi verin hemen getirelim dedi. İnternetten alışveriş iyide burda kargocular pek bi kötü :(

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@atasoy
Atasoy abi başımıza gelen her haksızlıkta Devletimizin mercilerine ilgili şikayette bulunuyoruz. Ancak uğradığımız zararın maddi manevi haddi hesabı olmadığı durumlarda bile, %100 haklı olduğumuz halde takipsizlikle sonuçlanan davalarımız oldu.

55TL'lik şikayetleri ne kadar takarlar bilmiyorum. Kaldı ki 55TL'lik hakkımı alabilmek için 255TL para ödeyeceğim yok yere. Ona harcayacağım zamanda fazladan 2 satır kod yazsam zaten kat ve kat fazlasını kazanırım. Burası Almanya olsa şikayette bulunurdum, insan haklarına az çok önem gösteriyorlar.

@gunes1001
Bizim apartmanın kapısına güvercin tuzağı kuruyorum şimdi. Yarın sabah adresimden kargo alımı talebinde bulunup enseleyeceğim elemanları :D

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

hlksnrr

Forum Demirbaşı
Tepki
564
İsim
Haluk ŞENER
Bisiklet
Scott
Bu durumda yapılacak şey bellidir.

Kendinize güveniyorsanız tek gidin yada 2 arkadaşınızla gidin ve şubede masaya yumruğunuzu vurarak 55 lira'yı isteyin, sesinizi yükseltin ve o parayı almadan çıkmayın.

Tüketici hakem heyetinde masrafınız olmaz.Bir dilekçe ile başvuracaksınız sonuç ortalama 2 ay'da çıkar ama haklı çıkarsınız 1.yöntemi yapamam derseniz bu yöntem sizi uğraştırmadan sonuca ulaştırır.

• Beğen

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Aldığınız kargonun üzerinde kargo bilgileri yazar, orada kargo ücretinin kimden tahsil edileceği de alıcı ya da gönderici ödemeli olarak görünür. Keşke ücreti ödemeden önce oradan gönderici ödemeli yazısını kuryeye gösterip işin içinden çıksaydınız. Kuryenin yaptığının hırsızlıktan farkı yok.

• Beğen

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@uguryilmaz144
Kargo üzerinde Gönderici Ödemeli yazıyordu ve gösterdim de zaten. Belli ki gönderilen şubeye ödeme de yapılmış mağazanın söylediği üzere.
Ancak ne acayiptir ki kapıma gelen kargonun elindeki irsaliyede Alıcı Ödemeli yazıyordu, kağıtta yazanı vermek durumunda bıraktılar, jantları geri götürmelerini hiç istemiyordum o anda :) Güvenerek verdik, yaptık bir hata. Gerçekten hırsızlıktan başka bir şey değil.

@hlksnrr
55TL için olayla bir alakası olmayan suçsuz günahsız insanlara sesimi yükseltmem, maksat hakkımın peşinde olduğumun bilinmesi. Paranın bir önemi yok, yaptıkları hayvanlığı yüzlerine vurmak istiyorum tek amacım bu.