Shimano XT mi Avid Elixir 5 mi?

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
XT sıfır kıvamında ikinci el Elixir 5 sıfır

sonuçta ikisi de benim işimi görecek aletler ama hangisi daha iyidir. Bunlar seviye olarak birbirinin karşılığı fren sistemleri midir?

• Beğen
Tepkiler: Derviş Özcan
Scudo

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Otuz küsur kişi okumuş, keşke birileri bir yorum yapaydı :/

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elixir 5 artık üst seviyeye geçiş için bir köprüdür Elixir 5 aldığın zaman balatası ve rotorları da avid al bak gör performansı :)
Şekil ve Performans olarak Avid derim ..
Bende Elixir R kullanıyorum çünkü yağmur çamur tık demiyor kerata :)

• Beğen
Tepkiler: Koray Yılmaz

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
Xt hakkında yorum yapmam yanlış olur ama juicy 5 kullanıcısı olarak elixir 5 diyorum , çünkü 4 yıla yaklaştı sanırım frenlerim şimdiye kadar beni hiç üzmedi ve masraf yok daha ne olsun . Görünüş olarakta bana göre avid bir adım önde , performasn olarak xt ile çok fark olmaz heralde bence hangisine daha yakınsan içine hangisi siniyorsa onu al .

• Beğen

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Yorumlar için teşekkürler, görünen elixir 5'in bir adım önde olduğu...

iki freni de kullanıp değerlendirebilecek kimse var mı acaba?...

• Beğen

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
@Koray Yılmaz

2 ay kadar önce bende elixir 5 kullanıyordum..çok performanslıdır kendileri..+az masraf (yağ dolumunu kendin yaptığın zaman)az ısınma her yerde bulanan dot yağ (litresi 20 25 tl) çok şık bir görünüm ve bütün avid ler gibi yağmur çamur fark etmeden çalışması.

xt ye gelince bi arkaadşın bisikletinde vardı oda hemen hemen el ixir e yakın performansta idi.fakat elixirden geri kalan noktaları var bunlar görünüm +yüksek yağ fiyatları+elixire göre braz daha fazla servis.:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

• Beğen

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
@Derviş ÖZCAN

Fren setini aldığımda ilk montajı kendim yapamayacağımın garantisini verebilirim ki bunun asıl sebebi yağ dolumunu yapamayacak olmam :)
Teşekkürler...

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
@Koray Yılmaz

aslında çok basit birşey google de avid bleed diye aratırsanız görürsünüz.avid bled kit gerekir doldurmak için..fakat ben kendi avid bleed kitimi yaptım çokta güzel ..

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
@Derviş ÖZCAN

valla fren setini ne alacağıma karar verip aldıktan sonra oturup bled kit yapmakla falan uğraşamam heralde bir an önce iş olsun bitsin diye beklerken. kite para da veremem haliyle paşa paşa bi bisikletçiye gidilip taktırırım frenleri :/

bu arada çok uygun fiyata juicy 3 buldum sıfır acaba olınır mı?

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
Merhaba koray bey ben xt satıyorum isterseniz aldığınızda montajını ben yapabilirim. uygun fiyata veriyorum biliyorsunuz avidden farkı ağırlığı. hava yapmaz yağ akıtmaz.

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
@Mehmet Ser

Özel cevap gönderiyorum...

Özgür Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
117
Bisiklet
Scott
Daha once juicy 3 , sonrasinda magura ve sonrada xt kullandim. Avidler iyidi ama cabuk isinip zor soguyorlar,elixir 5 inde juicy 3 den cok farkli bir kaliper yapisi yok bence elixirde isininca biraz zor sogur ve tepkisizlesebilir. Birde elcik ayarlari yok. Normal kullanimda farkina varmazsiniz ama elcikleri yakinlastirmak inislerde ve arazi suruslerinde inanilmaz guven hissi veriyor ve ellerinizin cabuk yorulmasini engelliyor.

Xt de hic isinma sorunu yasamadim, her zaman dozlama ve tepki konusunda beni tatmin etti ve elciklerin ayarlanmasi en buyuk artisi ayrica dizayn olarak her sey olmasi gereken yerde rahat ulasilabilir. Goruntusude bence asagi dogru indirdiginizde cok daha fark edilir ve heybetli duruyor. Xt nin bakimi cok kolay, alttan vidayi sikinca yagi geri kacirmamasi buyuk kolaylik bence, avidde ise kit almaniz veya yapmani zorunlu. Xt de ise siringa ile serum alin yeter

Magura marta ise adami yere mihlayabilecek bir fren sistemi, kesinlikle profesyonellere gore.

Bu arada xt ve magura mineral yag kullanir ve totale gidip yesil kutulu fren yagi istiyorum dediginizde dot lar ile ayni paraya yaginizi alirsiniz.

• Beğen

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elixir R'lerde koldan ayar bulunmakta avid 3 le elixir'i kıyaslamak olmaz!! ben juicy 3,ve 7 kullandım sonra elixir R kullanıyorum Soğumasında bir sıkıntı yok çünkü Sram o kadar büyüdüki.. Elixiir üstüne laf etmek üstümüze olmaz.

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
xt de de koldan ped ayarı var :) Hava yapmaz. Kolay kolay balata bitirmez

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
bütün hidrolik avid frenlerde kol ayarı var.

Cengizhan Terzi

Forum Bağımlısı
Tepki
197
ben salcano ng255 srd de elixir 5 kullandım .. disklerim shimanoydu .. ben performansından memnun degildim .. shimano disklerde çok ses yapıyordu .. ben olsam xt tercih ederdim :)

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
sizin sorununz avid frenle shimano disk kullanmak.avid frenler her zaman avid diklerle kullanılmalı.

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar herkese yorumları ve verdiği bilgiler/tavsiyeler için teşekkür ederim.
Avid Elixir 5 aldım bugün yarın elimde olacak sanırım.

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
Hayırlı olsun :) Bence doğru karar vermişsiniz , umarım pişman etmez sizi...