Ruble-Zincir

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ruble değiştirme zamanı geldi. 6800 ruble ve cn-hg701 zincir kullanıyorum. Şimdi Sram XG-1190 ruble aldım. (100gr daha hafif) Aktarıcı r8070 fakat Kogel Kolossos bacak var. Aynakol Rotor. Yani zincire temas eden Shimano bileşen yok. Sormak istediğim, sistem için Sram zincir mi kullanayım yoksa tüm markalara uyumlu olduğunu iddia eden KMC tarzı bir markanın zincirini mi kullanayım?
O rubleyi Hatay dan mı aldınız? 2-3 gün içinde ? Satmayı düşünürseniz, haber verin. Elimde ultegra ruble var, takas edebilirim... Sizdeki sram red Ruble, hızlı vites geçiş özelliğinde, zincir de red 22 olsaydı iyi olurdu.. Ama zincir olarak da 1130 dan itibaren kullanabilirsiniz.. Sram zincirler, Shimano zincirlerden daha sağlam. Ancak sramda zincirler 1150 rival, 1170 force , 1190/red22 RED için.. Bulabilirseniz zinciri de böyle kullanın ..

• Beğen
Tepkiler: PuncherZ
Scudo

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.436
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O rubleyi Hatay dan mı aldınız? 2-3 gün içinde ? Satmayı düşünürseniz, haber verin. Elimde ultegra ruble var, takas edebilirim... Sizdeki sram red Ruble, hızlı vites geçiş özelliğinde, zincir de red 22 olsaydı iyi olurdu.. Ama zincir olarak da 1130 dan itibaren kullanabilirsiniz.. Sram zincirler, Shimano zincirlerden daha sağlam. Ancak sramda zincirler 1150 rival, 1170 force , 1190/red22 RED için.. Bulabilirseniz zinciri de böyle kullanın ..
Yurtdışı alışveriş sitesinden aldım, sıfır ürün. Bir çok parçayı Duraace'ye yükseltiyorum. Duraace ruble düşünürken Sram denk geldi. Sram kullanırsam Red22/1190 kullanırım. Beni kararsız bırakan Aynakol yaprakları ve aktarıcı bacaklarının zincir ile uyumu. Shimano ile iyi çalışıyorlardı. Sram'da nasıl çalışır düşüncesi.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yurtdışı alışveriş sitesinden aldım, sıfır ürün. Bir çok parçayı Duraace'ye yükseltiyorum. Duraace ruble düşünürken Sram denk geldi. Sram kullanırsam Red22/1190 kullanırım. Beni kararsız bırakan Aynakol yaprakları ve aktarıcı bacaklarının zincir ile uyumu. Shimano ile iyi çalışıyorlardı. Sram'da nasıl çalışır düşüncesi.
Bir tane ruble kaçırdım da 😅 oranları da dehşetti.. 11-32 sram xg1190 .. Benim ön 53/39.. Eğer 32 li ruble ise hem yokuş hem düzde çok uyuyordu.. bendeki 11-30 🫤yedeklemek için alacaktım.. Red ruble dura ace ten daha iyidir.. Hafiftir, titanyum alaşımlı, daha sağlam.. Kusura bakmayın, anlayışınıza sığınarak, sormuş bulundum..

Bu konuyu çokça içerlemiştim zamanında.. Yani Shimano - Sram uyumu, aynı vites grubunda .. Fakat sram ruble satan yerlerde bile, "shimano-sram uyumludur" şeklinde çokça not görüyorum, ruble ya da zincirde.. Ruble kasaları da neredeyse 1:1 aynı.. Çok sorun olacağını sanmıyorum hatta irfan hoca (türetgen) bile, Shimano grup setinde, sram zincir kullanıyor diye biliyorum.. imkan varsa Shimanoda Shimano, sramda sram en doğrusu olur .. Vites kaçırma, zincir aşınma, uzama/kısalma, vs olabiliyor.. Çünkü üst grup setlerinin, ruble/zincir/ön dişli farkları olabiliyor.. Daha hızlı vites geçişi, daha sessiz çalışması gibi...

• Beğen
Tepkiler: PuncherZ

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.147
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir tane ruble kaçırdım da 😅 oranları da dehşetti.. 11-32 sram xg1190 .. Benim ön 53/39.. Eğer 32 li ruble ise hem yokuş hem düzde çok uyuyordu.. bendeki 11-30 🫤yedeklemek için alacaktım.. Red ruble dura ace ten daha iyidir.. Hafiftir, titanyum alaşımlı, daha sağlam.. Kusura bakmayın, anlayışınıza sığınarak, sormuş bulundum..

Bu konuyu çokça içerlemiştim zamanında.. Yani Shimano - Sram uyumu, aynı vites grubunda .. Fakat sram ruble satan yerlerde bile, "shimano-sram uyumludur" şeklinde çokça not görüyorum, ruble ya da zincirde.. Ruble kasaları da neredeyse 1:1 aynı.. Çok sorun olacağını sanmıyorum hatta irfan hoca (türetgen) bile, Shimano grup setinde, sram zincir kullanıyor diye biliyorum.. imkan varsa Shimanoda Shimano, sramda sram en doğrusu olur .. Vites kaçırma, zincir aşınma, uzama/kısalma, vs olabiliyor.. Çünkü üst grup setlerinin, ruble/zincir/ön dişli farkları olabiliyor.. Daha hızlı vites geçişi, daha sessiz çalışması gibi...
Ne kadar Türkiyedeki fiyatı o rublenin ? Baktımda burda da iyi para istiyorlar o ruble için :komik:

• Beğen

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne kadar Türkiyedeki fiyatı o rublenin ? Baktımda burda da iyi para istiyorlar o ruble için :komik:
Abi yokuşu rahat, kadanslı çıkaracak ölçüleri para ediyor.. Türkiye 'de sram ı Aslı bisiklet getirirdi, onun depoda 11-25 bile yok.. açılış 5-6 bin TL...11-30/11-32 ler 7-8 bin TL.. 10 lu sistemler için olanları pek tutulmuyor, ETap lerle aynı zamandakiler iyi.. Vallaha PM için başını ağrıttım , bu rubleden denk gelirse almak isterim 😁

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.147
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi yokuşu rahat, kadanslı çıkaracak ölçüleri para ediyor.. Türkiye 'de sram ı Aslı bisiklet getirirdi, onun depoda 11-25 bile yok.. açılış 5-6 bin TL...11-30/11-32 ler 7-8 bin TL.. 10 lu sistemler için olanları pek tutulmuyor, ETap lerle aynı zamandakiler iyi.. Vallaha PM için başını ağrıttım , bu rubleden denk gelirse almak isterim 😁
Ruble varda, Türkiye de satılan fiyatlara göre pahalı burada.

• İnanılmaz

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar selam ikinci el bir RC520 almaya karar verdim 2v11V prowheel bir ayna kolu var fabrika çıkışı ama arkadaş ayna kolu SORA ile değiştirmiş. Bu bir sorun olur mu? Vites kolları ve ön/arka aktarıcı 105 set.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar selam ikinci el bir RC520 almaya karar verdim 2v11V prowheel bir ayna kolu var fabrika çıkışı ama arkadaş ayna kolu SORA ile değiştirmiş. Bu bir sorun olur mu? Vites kolları ve ön/arka aktarıcı 105 set.
merhaba, ayna kol; yapraklar,göbek ve pedal kollarından oluşur.. Benim bildiğim prowheel markası, ayna kol yaprakları üreten bir Asya markası..Sizdeki ayna kolun, göbek ile pedal kolları ne marka? Üzerinde 6061 mi yoksa 7075 mi yazıyor yaprakların? 6061 i belki de 7075 i nasıl esnediğini hissetmiş, o da merak konusu.. Ön ayna kol ikili olduğu ve ayna kol merkezine uygun vida çapı ve sayısında olduğu sürece sorun olmaz...Ancak zincir uzunluğu da yaprak oranları değişmesi durumunda değişebilir... mekanik vites gruplarında marka içi hatta markalararası ürünler, kısmen kullanılabiliyor.. Eğer aklınızda şüpheniz varsa, vites grup setini sıfırlamanız gerekebilir..Kullanılmış bir ruble, kullanılmış bir zincir ya da ayna kol yapraklarından birini sıfır takmanız durumunda , o vitesten verim alamazsınız.. Tabi bir de oranlar da önemli..

• Beğen
Tepkiler: Amanita

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Kullanılmış bir ruble, kullanılmış bir zincir ya da ayna kol yapraklarından birini sıfır takmanız durumunda , o vitesten verim alamazsınız.
Yanlış görünce belirtmem gerek. Kullanılmış zincire sıfır dişli olmaz, ama kullanılmış dişliye sıfır zincir olur.

@Amanita Bi sorun olmaz, devam.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yanlış görünce belirtmem gerek. Kullanılmış zincire sıfır dişli olmaz, ama kullanılmış dişliye sıfır zincir olur.

Ben kullanmam abi, böyle bir şeyi önermem de.. Kullanan kullansın tabi, canına minnet..

• Beğen

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
merhaba, ayna kol; yapraklar,göbek ve pedal kollarından oluşur.. Benim bildiğim prowheel markası, ayna kol yaprakları üreten bir Asya markası..Sizdeki ayna kolun, göbek ile pedal kolları ne marka? Üzerinde 6061 mi yoksa 7075 mi yazıyor yaprakların? 6061 i belki de 7075 i nasıl esnediğini hissetmiş, o da merak konusu.. Ön ayna kol ikili olduğu ve ayna kol merkezine uygun vida çapı ve sayısında olduğu sürece sorun olmaz...Ancak zincir uzunluğu da yaprak oranları değişmesi durumunda değişebilir... mekanik vites gruplarında marka içi hatta markalararası ürünler, kısmen kullanılabiliyor.. Eğer aklınızda şüpheniz varsa, vites grup setini sıfırlamanız gerekebilir..Kullanılmış bir ruble, kullanılmış bir zincir ya da ayna kol yapraklarından birini sıfır takmanız durumunda , o vitesten verim alamazsınız.. Tabi bir de oranlar da önemli..
Yorumunuz için teşekkür ederim bisiklet (link). Üzerinde gelen prowheel ayna kol yerine normal shimano SORA ayna kol ile değiştirmiş. Yani ayna kol ile birlikte değişmesi gereken parçalar da haliyle değişmiştir elbet. Ön ve arka aktarıcı ve kolları zaten hepsi 105 set. Önceki ayna kol da yenisi de 50-34 dişli. Böyle bir durumda zincirin de değişmesine gerek yoktur sanırım. Kendim gidip alamayacağım o yüzden deneme şansım yok sadece teknik olarak kağıt üzerinde bir sorun var mı yok mu onu merak ediyorum.

İlan linki de
(link).

Şimdi anlamadım zinciri de değiştirmem mi gerekir alınca :D Yeni taktığı SORA ayna kol sıfır mı taktı yoksa başka bisikletten çıkma mı taktı bilmiyorum.

Dosyalar

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burada @Can Çelik abi, topu ağlarla buluşturacaktır ama arka akt 105 11 li, bari 105 in 11 lisini takaydı...Hatta 10 lusunu.. Utanmasa Tourney yaprak uyduracakmış.. ,😁 tabi bu halde de kurtarır.. Sonuçta oranlar tutuyor

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Burada @Can Çelik abi, topu ağlarla buluşturacaktır ama arka akt 105 11 li, bari 105 in 11 lisini takaydı...Hatta 10 lusunu.. Utanmasa Tourney yaprak uyduracakmış.. ,😁 tabi bu halde de kurtarır.. Sonuçta oranlar tutuyor
Hocam arka ve ön aktarıcı ikisi de 105, Arka ruble de microshiftin 11-32 rublesi. Fabrika çıkışı bisikletin orijinalinde. Ön dişliler iki aynakolda da 50-34. Kusura bakmayın pek anlamıyorum ama sora da çok kötü değil gibi sanki :D Zincir vs değişmesine gerek yok değil mi ikisi de aynı ölçüde olduğu için çıkan ve takılan iki aynakol da 50-34 dişli olduğu için.

Arkadaş SORA aynakolun üstünde gelen prowheel'a göre daha iyi olduğunu söylüyor. Zaten değiştirme amacı da prowheel'i beğenmemesiymiş. Tabii yine 105 ayna kol yakışırmış ama yapacak bir şey yok. Belki ben aldıktan sonra gerek görürsem değiştiririm. Benim tek merak ettiğim herhangi bir uyumsuzluk olur mu olmaz mı i:)

• Beğen

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Ben kullanmam abi, böyle bir şeyi önermem de.. Kullanan kullansın tabi, canına minnet..
Zincirin 20 baklası 256 milimetreye ulaşmasını bekleyip ulaştığı zaman da dişlileri ve zinciri yeniliyor musun komple? Bu hiç mantıklı değil.

Zinciri 256'yı beklemeden 255'e ulaştığında yenilersen dişlileri çok daha uzun süre kullanırsın. Bu çok daha ekonomik olur. Gördüğüm bütün mekanikerler de bunu öneriyor.

9s takmasında sorun yok. Ordaki 9s aslında +9s anlamında. 9s ve üstü zincirlerin iç genişliği aynı. Bu sayede aynakolda sorun çıkmaz.

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zincirin 20 baklası 256 milimetreye ulaşmasını bekleyip ulaştığı zaman da dişlileri ve zinciri yeniliyor musun komple? Bu hiç mantıklı değil.

Zinciri 256'yı beklemeden 255'e ulaştığında yenilersen dişlileri çok daha uzun süre kullanırsın. Bu çok daha ekonomik olur. Gördüğüm bütün mekanikerler de bunu öneriyor.

9s takmasında sorun yok. Ordaki 9s aslında +9s anlamında. 9s ve üstü zincirlerin iç genişliği aynı. Bu sayede aynakolda sorun çıkmaz.
Normalde 11s aynakol ile 8-9S aynakol arasında ne fark oluyor tam olarak? 50-34 dişli yapraklar arasındaki mesafe mi?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Normalde 11s aynakol ile 8-9S aynakol arasında ne fark oluyor tam olarak? 50-34 dişli yapraklar arasındaki mesafe mi?
Aynakolda vites sayısına (aslında zincirin iç genişliğine) bağlı olarak dişli kalınlığı değişiyor. 9s ile 11s zincirin iç genişliği aynı olduğundan üstünde 9s yazan yaprak 11s zincir ile, 11s yazan yaprak da 9s zincir ile sorunsuz çalışır. Hatta çoğu 12s zincir ile çalışır. Aynakoldaki sayı çok kaale alınacak bişey değil. Zincir ve dişlinin ikisinden biri 9s'in altında olmadıkça.

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aynakolda vites sayısına (aslında zincirin iç genişliğine) bağlı olarak dişli kalınlığı değişiyor. 9s ile 11s zincirin iç genişliği aynı olduğundan üstünde 9s yazan yaprak 11s zincir ile, 11s yazan yaprak da 9s zincir ile sorunsuz çalışır. Hatta çoğu 12s zincir ile çalışır. Aynakoldaki sayı çok kaale alınacak bişey değil. Zincir ve dişlinin ikisinden biri 9s'in altında olmadıkça.

Şu konuda dediğiniz gibi zincirin bir problem olmayacağını ama önde büyük yapraktan küçük yaprağa vites düşürürken zincirin araya sıkışma ihtimalinden bahsetmişler risk olarak. Yavaş pedallarken sorun olmayacağını ama çok güç uygulanırsa riskli olduğundan bahsetmişler.

Olur da bisikleti alırsam bu (link) aynakol tam uyar değil mi değiştirmek için?

(link)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Uyar. Ama almana gerek kalmayacak.

• Beğen

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Uyar. Ama almana gerek kalmayacak.
Anladım teşekkür ederim ama kendim deneme şansım olmadığı için sanırım almayacağım. Kafam karıştı. Diğerlerinin bahsettiği gibi bir sorun olma ihtimali varsa komple aynakolu değiştirmeden benim içim rahat etmez.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.436
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Genel olarak ruble ve aynakol dişli ömrü 4/1 veya 5/1 gibidir denebilir. Yani her zincir eskidiğinde ruble aynakol değiştirecek olsaydım bana çok koyardı. 5-6 bin km'de bir zincirim uzuyor, yılda iki zincir benim için. 2 yılda birde rubleyi ve yaprakları yeniliyorum. Yeni zincire yeni ruble değince tüylerim diken diken oldu birden :koptum:
Yabancı forumlarda okuduğuma göre 11 sisteme 12'li zincir kullanan çok. Daha sessiz çalıştığını idea ediyorlar. Benim 10 sisteme 11 zincir kullandığım oldu. Rubleyi değiştirmeseydim 12 zincir deneyecektim. Sram'ın 12'li flattop zincirleri hoşuma gidiyor ama araştırınca öğrendim ki ölçüler flattop da değişiyormuş, içimde patladı.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik