Rotorun balatalara sürtmesine çözüm ?

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
herkese selamlar...Arka hidrolik disk frenimde rotor çok hafif sürtüyor. Performansı etkilemiyor ama sehpaya çıkarıp kontrol yapmak istediğim zaman o hafif hırr hırr sesi geliyor. Sanırım rotor hafif bozuk. Düzeltmek için ne gibi işlem yapabilirim

Scudo

Umut Kılınç37

Forum Bağımlısı
Tepki
139
Bisiklet
Salcano
Aynı sorun bendede vardı sağolsun servis elini bile sürmedi bende elimle bükerek düzeltmeye çalıştım eski halinden kat kat iyi oldu tekeri havaya kaldırıp çevirdiğimde hiç bir şey olmuyordu ama sadece binerken sürtüyor(?).Artık son çare 2mermerin arasına koyup üzerinde zıplamak yada arabayla üzerinden geçmek :S ya olur yada iyice yamulur en kötüsü yeni rotor almak.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ben kendi hafif yamuk rotorumu elimle değil de rotorun bacakları arasından tornavida geçirip hafif hafif eğerek düzeltmiştim, dümdüze yakın olmuştu. elle itmekten daha kolay olmakla birlikte oldukça hassas davranmak gerek zira tornavida ele göre oldukça fazla güç uyguluyor. eskisinden de kötü olabilir hassas olunmaz ise.

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Ben de öyle düşünüyorum Ali Kardeşim...hafif hafif elimle kanırtmayı düşünüyor. Aslında ses dışında performansı etkilemiyor. Jant aslanlar gibi yardırıyor ama kontrol sırasında o hır hır ses beni hasta ediyor

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
kesinlikle haklısınız, ben de bisiklette en ufak sesten rahatsız olanlardanım, sırf bu yüzden parçalayıp toplarım ses kesilene kadar uğraşırım, kolay gelsin umarım düzelir.:)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Rotor un yamuk olduğundan eminmisiniz? Benzer bir sorunla karşılaşmıştı bir arkadaşım. 2 saat kadar kafa yormuştuk. Ne olduğunu çözememiştik bir türlü. En son jant mandalından kaynaklandığını gördük. Mandal da bir tane pul var. O pulu kadro bacağının diğer tarafına geçirdiğimizde düzelmişti. Rotora falan baktık dümdüz ama sürtüyordu. Bence önce rotor un yamukluğundan emin olun. Direk rotor da sorun olduğunu düşünüyor insan. O yüzden böyle ufak tefek ihtimaller gözden kaçabiliyor.

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
:) diğer bisikletimde de ses vardı ona bakıcam diye hakeret halindeyken eğildim kontrolü kaybedip yeşilköy marinanın orda beton saksıya vurdum diz kapağım ezildi bilek direk ve omuz eklem bağlarında ciddi ezilmeler oldu. Bir ay atelle gezdim. O derece sinir olurum sesten. İnşallah düzelir ya da düzeltebilirim rotoru...teşekkür ederim

yok güzel kardeşim... maalesef hafif balataya sürtüyor keşke dediğiniz gibi olsa...

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
O zaman çözümü balatada aramanız gerek tabi. Ben gözden kaçabilecek bir noktaya dikkatinizi çekmek istedim sadece. Başımıza geldi çünkü 2 saat kadar baktık durduk balatalara rotor a temizledik falan filan baya bi uğraştık. en son uzun yıllardır bisiklet kullanan bir arkadaş geldi ona bir bakarmısın falan dedik 3 5 dakika baktı. arka tekeri söktü olay bu somundan dedi yerine taktı tık ses sürtme yok. Olabiliyor bazen böyle ufak tefek şeyler.