İnceleme Ritchey WCS Apex II Karbon Jant Seti

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
Herkese merhaba

Bu yazımızda Türkiye pazarında halen satışı bulunan ve özellikle yol bisikleti kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiği Ritchey markasının jant seti seçeneklerinden WCS APEX II CARBON serisinin 46 mm. çember genişliği olan modelini inceleyeceğiz.

http://i59.tinypic.com/2a5ykig.jpg

40 yılı aşkın süredir piyasada olan Ritchey markası hem ürün çeşitliliği hem de kalitesi ile çoğu kullanıcının tercihi. Bazı ürün çeşitlerinde rakipsiz olduğunu bile söyleyebileceğimiz markanın jant geçmişi çok eski değil. İnceleyeceğimiz WCS APEX II CARBON 46mm. modelinin artıları ve eksilerine hep beraber değinelim.

İncelediğimiz jantlar markanın clincher (iç lastik ile kullanılabilen) çeşidi. Tubular versiyonu da mevcut.

Jantı elime aldığımda ilk fark ettiğim malzeme kalitesi oldu. Mat siyah rengi ve siyah yazıları gerçekten jantı görsel açıdan oldukça zengin hissettirmiş. Çemberler jant konusunda efsane olarak nitelendirilen Reynolds üretimi. 46mm genişliği bulunan jantın çember ve fren yüzeyi karbon malzemeden imal edilmiş. Yeni nesil Reynolds jantlarda da aynı karbon kalitesini gözlemlemiştim. Burada da aynı kaliteyi görmek mümkün. Jantın çember kalitesi kesinlikle benden çok yüksek puan aldı. Jantın üzerinde bulunan etiketler oldukça kalitesiz ve su gördüğünde kabarıp yapışkanlığı gidiyor. Bu görselliğe önem verenler için dikkate alınması gereken bir durum. Önerim yazıların üzerine koruyucu film kaplama çektirmeniz olacaktır. Ben yazıları bisiklet rengine uygun renkte yurt dışından getirterek değiştirdim. Örnek olması açısından da bisikletimin resmini ekleyeyim.

http://i60.tinypic.com/2ujs4f8.jpg

http://i57.tinypic.com/t71p8z.jpg

Göbeklerde Ritchey’in teknolojisi Ritchey Phantom Flange sistemi kullanılıyor. Hafiflik amaçlanan sistemde birçok kullanıcının dikkat ettiği ve kendi aramızda kullandığımız tabiri ile cırr sesi :) bariz şekilde duyulmakta. Yataklarda 6 mandal bulunuyor. Keşke “Ritchey Phantom Flange” ismindeki profesyonel hava göbeklerde kullandığı malzemede de olsaydı diyor insan. Antremanda iken bir anda arka göbekten gelen çatur çutur sesten sonra durduğumda arka tekerleğin sekiz çizdiğini ve zor döndüğünü fark ettim. Yolun kenarında göbeği söktüğümde ruble olmayan tarafta bulunan ufak rulman dağılmıştı. En yakın rulman satıcısına taksi ile gittim ve uygun rulmanı bulup değiştirdim. Satıcı en kalitesiz Çin malı rulman kullanıldığını söyleyince ilk önce ben, jantın komple fiyatını söylediğimde de o oldukça şaşırdı. Göbek rulman kalitesi benden kesinlikle oldukça kötü not aldı. Burada değinmem gereken bir nokta ruble taktığımız arka hub sistemi janta bütünleşik değil. Rubleyi hub ile beraber istediğiniz zaman çekerek sökebiliyorsunuz. Bu güzel düşünülmüş.

http://i59.tinypic.com/2du9xc7.jpg

Tellerde ise Sapim CX kalitesi göze çarpıyor. Tellerde daha hafif bir versiyon seçilebilirdi diye düşünüyorum. Ama sağlamlık açısından daha güvenilir olduğu söylenilebilir.
Jant orijinal Ritchey mandalları ve Reynolds fren padleri ile geliyor. Komple olarak da ağırlık 1.526 gr.

Artıları
  • Görselliği
  • Hafifliği
  • Çember Kalitesi
  • Rublenin kolay sökülüp takılması

Eksileri
  • Etiketlerin kalitesizliği
  • Rulmanlarının kalitesizliği

Scudo

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
Baki Abi ellerine sağlık güzel yazmışsın. Jantın fren yüzeyi ve frenleme performansı hakkında bir şey dememişsin. Karbon jantlarda bu konu, bayağı üzerinde konuşulur oldu. Ona da değin dilersen. Yeniköy'de benden iyi feedback almıştı ancak sen kullanıcı olarak yorumla :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
@Mert Bağcılar

Frenleme konusunda jantı ikinci el olarak aldığım ve orjinal fren padlerini kullanmadığım için gerçeği yansıtmayacağından bu konuda görüş yazmadım. Aynı şey jantın performansı için de geçerli. Bir süre daha kullanıp bu konu altında performansı ile ilgili de tecrübelerimi yazacağım.

Ayrıca seni forumda tekrar görmek beni oldukça memnun etti. Senin gibi bir MTB duayeni dostum olduğu için şanslı olduğumu düşünüyorum

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Frenleme gucu ve performansi benimde en cok merak ettigim iki konu.Yaziniz guzel olmus tesekkurler en kisa zamanda bu iki konuyla ilgili yorumunuzu da bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Baki KAYAN

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
@Ulaş Çavuşoğlu
Ya hakikatten tartmadım ben hiç bunu :) akşama bakayım ama ağırdır endurance kadro çünkü

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Güzel bir inceleme olmuş teşekkürler ve yaşanılan talihsiz durumdan da haberim olmuştu, üzücüydü. Bu arada bisikletin ağırlığı 6.5 falandır herhalde. Ben biraz kaldırıp denemiştim o gün öyle kafamda ama yanılmam inş. :D

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Bişey sorcam acaba benim bisikletin sele borusunu kestirsem hafifleme olurmu en altta kullanıyorum zaten yarısını falan kestiririm belki 200 gr falan hafifler :D türk mantığı

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
@Ulaş Çavuşoğlu
Aman dikkat, sele borusunda işaretle minimun içeride kalması gereken yer belirtilmiştir. Onu geçecek şekilde kestirmemen gerekiyor. Bu arada çok fazla farketmeyecektir uğraşmaya değmez, orjinal sele borusunu da bozmuş olacaksın

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
@Baki KAYAN

Estağfurullah abi, varsa bildiğimiz bir şey kendimizde kalmasın, paylaşalım diye döndüm açıkçası. Senin gibi bi abim olduğu için ben daha çok şanslıyım. :) sagılar

• Beğen
Tepkiler: Baki KAYAN