Ramazan ayında bisiklet kullanımı

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.273
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu iftara yakın ya da iftardan sonra sürecek arkadaşlar yasaklardan çekinmiyor mu? Ben işe gittiğim pazar günü iş dönüşü sürdüm. Yayaları çeviriyorlar. Hiç bisikletli olup çevrilen oldu mu ya da ceza yazılan?
Ben çekiniyordum, artık çekinmiyorum. Çünkü gördüm ki polislerden ses çıkmıyor. Hiç kontrol noktasından geçmedim ama yanımdan, karşımdan sayısız polis geldi geçti hiçbirisi de ses çıkartmadı. Hatta pazar günü polislerle aynı yerde bile bulundum. Yasağı çiğnemekten hoşlanmıyorum fakat antrenmana da çıkmam gerekiyor. O yüzden insanlarla temas kurmadan sakin yollarda oluyorum genellikle. Ayrıca gece sürmek çok daha keyifli çünkü insan ve araba neredeyse yok. İnsan ve araba gürültüsü olmadan sokaklar çok keyifli.

Scudo

Bilal Akbaş

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Biloo
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Lisans çıkartıp, yarışlara katılacağım diye bulunduğunuz kaymakamlık yada valiliğe lisansınız ile birlikte dilekçe yazarsanız muaf tutuyorlar yasaklardan.

....... KAYMAKAMLIK MAKAMINA

Türkiye Bisiklet Federasyonuna bağlı olarak ...... lisans numralı amatör sporcuyum.

Federasyona bağlı bisiklet yarışlarına hazırlanmaktayım. Hafta içi özel bir kurumda çalıştığımdan, hafta sonu da sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı yarış hazırlıklarım aksamaktadır. Hafta içi ve hafta sonları sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarından muaf tutulmamı arz ederim....../...../2021

ad soyad

T.C:

ADRES:

TEL:

Fknn951

Üye
Tepki
28
İsim
Kenan Yerlikaya
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben rollera biniyorum yemek yedikten 2.5 saat sonra yediklerimi sindirdikten sonra.yoksa kalp krizi geçiririm daha yaşamak istediğim çok yıllar var :) .Komşu sıkıntısını ise sıcaklığı 9 derece olan balkonda binerek çözdüm.zaten 5 dakika bindikten sonra ısınıyorsunuz

Dosyalar

Safa Kaplann

Get out and ride.
Tepki
193
İsim
Safa BÜYÜKKAPLAN
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben çekiniyordum, artık çekinmiyorum. Çünkü gördüm ki polislerden ses çıkmıyor. Hiç kontrol noktasından geçmedim ama yanımdan, karşımdan sayısız polis geldi geçti hiçbirisi de ses çıkartmadı. Hatta pazar günü polislerle aynı yerde bile bulundum. Yasağı çiğnemekten hoşlanmıyorum fakat antrenmana da çıkmam gerekiyor. O yüzden insanlarla temas kurmadan sakin yollarda oluyorum genellikle. Ayrıca gece sürmek çok daha keyifli çünkü insan ve araba neredeyse yok. İnsan ve araba gürültüsü olmadan sokaklar çok keyifli.
Hafta sonu yarış sebebiyle karışmamış olabilirler diye düşünüyorum. Sokağa çıkmanın yasak olduğu bir cumartesi günü çıktım nene Hatun parkında dinlenme amaçlı durdum elimde bisiklet ile yürürken Bekçi amcalar denk geldi. Birisi bugün sokağa çıkma yasağı var haberin yok mu antrenmana çıkmışsın dedi. Ben de evet var ama (elimle parkta dolanan insanları göstererek) bir hareket yaptım. Sonra diğer bekçi antrenman yapmak yasak sen markete çıkmışındır işini hallet eve geç dedi. Bende tamamdır diyerek olay yerinden uzaklaştım. Onun dışında yasaklarda bende çıkıyorum sık sık sürüşe ama daha bir sıkıntı yaşamadım. İnşallah yaşamayız bundan sonrada.

onuriginal

Üye
Tepki
94
İsim
Onur Altan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Cyclocross
Yarın işe bisikletle giderek sezonu açıyorum muafiyet belgem var ama gene de polisten tırsmıyor değilim. Bisikletiyle pek bir şey yapmıyorlar anladığım kadarıyla ki yapmaları çok saçma.

• Beğen
Tepkiler: mybikelife2000

mybikelife2000

Aktif Üye
Tepki
604
İsim
BARIŞ YILDIRIM
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
öncelikle herkese hayırlı ramazanlar

ben iftara 2 saat kala dün 7.5 km oldukça düşük tempo; bugün de 8.5 km yine oldukça düşük tempo ile kendimi denemek istedim.

Hem iftara kadar zaman geçti; hem de yavaş yavaş tempoyu arttırabileceğimi de görmüş oldum.

dikkat etmek lazım diye düşünüyorum.

Böyle böyle tempom artar;

en büyük sıkıntı ; yüksek tempoya çıkınca su ihtiyacının giderilememesi

bunun için kendime göre böyle formül buldum; minimum ter ile bisiklet sürmek

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.089
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet, kısa bir update verelim. Ramazan'ın ilk 2 haftasını 640 km ve 10 antreman ile geçirdim. Sprint antremani, anearobic intervaller, zone 2 uzun sürüşler, zone 3 tempo sürüşü, FTP intervalleri de dahil olmak üzere normal programıma devam ettim.
Beslenmeme - karbonhirat ve protien özellikle - elimden geldiğince dikkat ettim. İftarda fazla da yesem en az iftardan 3 saat sonra sürüşe çıktığım için şimdilik bir sorun olmadı antremanlara gayet verimli devam ettiğimi düşünüyorum.
Tek sıkıntım yeterli süre uyusam da normal zamanlarda sahip olduğum uyku düzeni biraz şaştığı için gün içinde enerjim eskisine göre biraz düşük. Ayrıca eskiden güne bisikletle başlamak da enerji verirdi, şimdi o enerjiyi gece boşa akıtıyorum :)

Tepki
182
İsim
Ahmet Akıncı
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet 2022 ramazanına girdik ve ilk sürüşümü yaptım. İftar öncesi 1.30 saat falan sürdüm 2 saate çıkarmayı planlıyorum. Sahurda enerjiyi iyi depolayıp sonrasında günlük yaşamda kendimi yormamaya çalışıp iftar öncesi 1-2 saat arası sürsem. İftarda ve sahurda enerjimi geri alsam gelişim açısından bir sıkıntı çekermiyim ? Federasyon yarışlarına katılıyorum antrenmanı bırakmaya niyetim yok aynı zamanda orucumuda tutmak istiyorum. Bi yol gösterebilecek var mı ?

recepB

Aktif Üye
Tepki
351
İsim
recep
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şuanlık hedefim günlük iftardan sonra zaman kısıtlı olduğu için ve gün ışığı olmadığından min 30 km de tutmaya çalışacağım. Ankara gibi bir yerde 30 km de 300 metre tırmanış en kötü çıkıyor zaten ha yeter mi yetmez ama 30 km de intervaller yapılabilir. Böyle bir hedefim var açıkcası ramazan ayı boyunda 1000km hedefimi çıkartırsam yaz sezonunda zorlanacağımı düşünmüyorum.

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende ramazanin son 10 gunu dahil 3 gun antreman 1 gun dinlenme seklinde bir antreman programi yapmayi dusunuyorum. 30 40km asagi yukari 200W ortalama bir antreman programimi daha uygun olur yoksa 60 70km 150W ortalama birazdaha soft bir antremanmi daha etkili olur. Amacim kendimi cok fazla zorlamadan sureklilik esasli bir antreman programi uygulamak. Ramazandan sonrada devam edecegim. Antremanlari veledromda yapmayi planliyorum. Tecrubeli arkadaslar var ise tavsiyelere acigim. Suplementler konusundada tavsiyelere acigim. Kreatin haric

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.563
Bisiklet
Scott
Ramazan ayında bisiklet sürmek, antremanlarını aksatmamak isteyen ancak susuzluk yaşayacağı için endişe eden bisikletseverlere güzel bir haber Mesih Hasan Mezarcı'dan geldi.

Mesih Hasan Mezarcı, Ramazan ayı ile ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Su içmenin orucu bozacağına dair dini ahkâmı iptal ettim. Oruç tutanlar, su içersek orucumuz bozulur diye endişe etmesin; suyunu içsin, orucuna devam etsin" dedi.

Türkiye'de güzel şeyler de oluyor :)

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ramazan ayında bisiklet sürmek, antremanlarını aksatmamak isteyen ancak susuzluk yaşayacağı için endişe eden bisikletseverlere güzel bir haber Mesih Hasan Mezarcı'dan geldi.

Mesih Hasan Mezarcı, Ramazan ayı ile ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Su içmenin orucu bozacağına dair dini ahkâmı iptal ettim. Oruç tutanlar, su içersek orucumuz bozulur diye endişe etmesin; suyunu içsin, orucuna devam etsin" dedi.

Bu site bu konuyu tartışmanın yeri hiç değil ama söylemeden de edemeyeceğim.
Kimin dininden neyi iptal ediyormuş ya :D ? Din peygamberlerin, insanların, yeniden dünyaya gelenlerin midir, Yaratıcının mı ?

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende ramazanin son 10 gunu dahil 3 gun antreman 1 gun dinlenme seklinde bir antreman programi yapmayi dusunuyorum. 30 40km asagi yukari 200W ortalama bir antreman programimi daha uygun olur yoksa 60 70km 150W ortalama birazdaha soft bir antremanmi daha etkili olur. Amacim kendimi cok fazla zorlamadan sureklilik esasli bir antreman programi uygulamak. Ramazandan sonrada devam edecegim. Antremanlari veledromda yapmayi planliyorum. Tecrubeli arkadaslar var ise tavsiyelere acigim. Suplementler konusundada tavsiyelere acigim. Kreatin haric
Merhaba

Power olarak veya nabız olarak zone bölgelerinizi biliyorsanız zone 1 ve zone 2 bölgelerinde (zorlamadan) 85-95 kadans aralığında antrenman yapmanız tavsiye ediliyor. Bu aralıklar Nefesi zorlamayan rahat ve kolay bir şekilde sürdürülebelen bölgelerdir. Temel olarak uzun egzersiz sezonundaki uzun antrenmanlarda veya yarış sezonlarında toparlanma (recovery) antrenmanlarında çalışılması gereken kalp hızı bölgesidir. Yani kısaca ramazanda kasmayın gücü arttırma yerine yaptığınız antrenmanı hafif sürüşlerle koruyun deniyor. (oruç tutanlar için)

(link)

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Şu kendini son peygamber ilan eden muptezel degilmiydi bu. :)

• Hahaha
Tepkiler: sahrana

Byhan

Üye
Tepki
220
İsim
Tarık
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Ramazana sayılı günler kala konuyu yeniden güncellemek isterim.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

Mazm

Daimi Üye
Tepki
392
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Daha önce çeşitli salon sporları yaparken iftar öncesi daha verimli olduğumu net gözlemlemiştim. Tabi yaş ilerledi vücut yavaşladı, bisiklette ne olur hiç bilemiyorum ama iftar hemen sonrası yahut sahurdan önce çıkıp sahuru yapıp dönmelik planlamalar yapıyorum. Tabi gelen davetlerin lokasyonuna bağlı atlayıp bisikletle gidebilrim de :)

mdonertas

Aktif Üye
Tepki
210
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
köpekler olmayaydı. gündüz görüp durabiliyoruz da gece ne yapılır onu bilemedim.

• Beğen
Tepkiler: Scyleia

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.741
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Iftardan önceki iki saat benim için en verimli oluyor. Vücut hafiflediği için daha iyi tırmanış yapıyorum. Bunlar benim için geçerli kimseye tavsiye etmiyorum :)