Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Quechua T2 Çadır İncelemesi

Konu, 'Outdoor' kısmında Tamer KAMIŞLI tarafından paylaşıldı.

1. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar selamlar...

Uzun süredir kafamda yeni bir çadır düşüncesi vardı açıkçası. Geçen yıl yaptığım turda, arkadaşlarımın hediye ettiği festival çadırı diye tabir edilen tek katlı bir çadırda konaklama yapmıştım. Tur da Karadeniz Turu olunca her gece acaba yağmur yağar mı? Yağarsa ne yaparım? Çadır su geçirir mi? gibi düşünceler kafamda dolandı durdu. Çadır arayışımda gerek forumun gerekse diğer forumların çok yardımı oldu. Quechua T2 çadırı forumda bir arkadaşın konusunda görmüştüm fiyatından dolayı kafamda oldukça yer etti. Emre abimde (tur yazılarımı okuyanlar tanıyacaktır) bu çadırı önerince almaya karar verdim. Decathlon'a son gittiğimde stokta kalmamıştı fakat bugün gittiğimde son 3-4 tane kaldığını görünce hemen aldım. Eğer ki Quechua T2'yi bulamasaydım kafamda 3 seçenek vardı;

http://www.n11.com/karrimor-x-lite-x1-tek-kisilik-cadir-P12829292
    http://www.dogaspor.net/LOAP-BERG-2-UC-MEVSIM-CADIR,PR-9355.html
    http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=28&alt_kat_id=185&id=3759

Neden bilmiyorum ama Karrimor X-Lite X1'e aşık olduk diyebilirim. Fakat diğer tur masraflarımı da düşünerek fiyat-performans ürününde karar kıldım ve Quechua T2'yi aldım.

Evin dağınıklığı için özür dileyerek fotoğraflara geçiyorum.

Taşıma çantası resimde görüldüğü gibi. Turlarda bisiklet arkasında taşımak için ideal, geçen yıl taşıdığım çadır biraz daha uzundu diye tahmin ediyorum.

Çantayı açtığınızda en üst tabakada çadır, onun üzerinde 2. tente, onun üzerinde de poller ve kazıklarla karşılaşıyoruz. Poller ve kazıklar için yapılan saklama çantaları çok hoşuma gitti, eski çadırımda böyle birşey olmayınca enteresan geldi açıkçası.

Pollerin içine çadırın köşelerindeki çubuklar giriyor. Çadırımız ayağa kalktı.

Çadırı turlarda kullandığımda daha net bir inceleme yazabileceğim fakat şimdilik gözüme çarpan belki havalandırması yetersiz gelebilir. Geçen yaz turda Emre abinin kullandığı Loap Berg çadırı hatırlıyorum da 2 tane girişi vardı ve bu girişler havalandırma açısından tülden yapılmaydı. Quechua T2'de 1 giriş var ve tül kısım sadece bu girişin üzerinde ufak bir alanı kapsıyor.

2. tenteyi üstüne geçirdikten sonra çadır bu hâli alıyor. Tenteyi ön kısımdan kazıkladığınızda size bir bagaj yeri de sunuyor fakat çok kullanacağımı sanmıyorum. Zaten çadırı tek kişi kullanacağımdan yan taraf bagajlar için oldukça yeterli oluyor. Bazı arkadaşlar bisikletlerini de çadıra almak istiyorlar, böyle bir olayın bu çadır da mümkün olacağını sanmıyorum, bilginize.

Üst tentenin havalandırması için böyle bir kısım koymuşlar, oldukça hoşuma gitti. Kapalı hali bu ve içinde bir cırt cırt var.

Cırt cırtı kaldırıpta dik konumda yapıştırdığınızda tentenin havalandırma kısmı bu şekli alıyor;

Bu ipler yardımıyla tenteyi yere iyice sabitleme şansımız var fakat bunları da turlarda pek kullanacağımı düşünmüyorum, zaten 1 gecelik konaklama için kuruyoruz çadırları.

Tentenin pollere sabitlenişi;

Bana göre yaz mevsiminde turlayacaklar için çadır yeterde artar bile. Decathlon'un mavi ürünleri arasında ve fiyatı piyasadaki diğer çadırlara göre çok çok uygun. 80 TL'ye alınabilecek en iyi çadır diye düşünüyorum. Kış şartları haricinde her mevsimde konaklamaya müsait.

2. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.
  3. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  4. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hayırlı olsun Tamer, Quechua nın farklı bir modelini kullanıyorum ve memnunum. Gerçi ben bisiklet turları için olan bir modelini tecrübe etmedim, biraz daha farklı bir model.
    Gördüğüm kadarıyla biraz sıcak tutacak gibi :) Hayırlı olsun tekrar.

5. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler abi, evet havalandırması biraz endişe verici açıkçası :) Olsun geceleri soğuk oluyor zaten sıcak sıcak yatarım :)

6. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Anlatım ve fotoğraflar için teşekkürler.

Sizin tül olarak isimlendirdiğiniz delikli malzemeye ben sineklik diyorum.Çadırın ana katmanı komple sineklik olan markalar var.Bunu neden böyle yapmışlar anlamadım?

7. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dediğiniz tarzdaki çadırları da biliyorum hocam, dediğim gibi bu sineklik kısmı çok ufak belki havalandırma açısından sorun yaşatabilir fakat kullanmadan birşey diyemiyorum. Ana katmanın kullanılan kumaşı da oldukça ince, belki de nefes alabilen bir kumaştır ve o yüzden böyle üretilmişte olabilir.

8. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Çok teşekkür ederim Tamer Hocam. Umarım çadırdan yolda da aynı şekilde memnun kalırsınız. Zira yola çıkınca bazı şeylerin dönüşü olmuyor ve bunlardan en önemlisi çadır. Size şimdiden keyifli yolculuklar diliyorum. Saygılarımla.

9. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Umarım hocam, artık pılımızı pırtımızı toplamaya başladık, idmanlarımızı sıklaştırıp tur gününü bekliyoruz :)

10. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Her türlü takipteyim. Blog, forum... detaylı inceleyip öğreniyoruz sayenizde.

11. Çağlar Arslan

Çağlar Arslan Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu çadırla Giresun Kümbet Yaylası'nda 3-4 saat süren sağanak yağmur altında bir gece konakladım. Hiç bir sıkıntım olmadı.

Ancak havanın yağma ihtimali varsa germe iplerini kullanmanızı tavsiye ederim. Ben güzel şekilde germiştim, en ufak ıslaklık bile geçirmedi.

ersen t. ve Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.
  12. yildizfetullah

yildizfetullah Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arkadasım bende bu cadırdan almak istiyorum yağmurda sorun olmadığını söylemişsin öyleyse hemen almalıyım :)

13. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    çadır 2 kişilik diye geçiyor fakat 120 cm en vermiş ölçülerde dar olmaz mı acaba?

14. mertkan şimşek

mertkan şimşek Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  15. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bence yanlış seçim olmuş..bisikletle turlardaki amaç heybeye olan yükü azaltabilmek..söz konusu çadır 3,5-3,75 kg arasında...1-1,5 kg geçmeyecek tek kişilk çadırlar tercih edilmeliydi

16. mertkan şimşek

mertkan şimşek Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2.7 kg ağırlığında çadır 2 kişi kalacak biraz birimiz biraz birimiz aynı hesap olmaz mı

17. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    t2 arkadaşımda vardı..kg olarak 3,5 yada 3,75 arasında yer almaktaydı..sizdeki 2.7 kg ise bilemeyeceğim

18. Yakup Disci

Yakup Disci Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Belkide t3 ile karıştırıyorsunuz. Biz t3 kullanıyoruz. 3.5 kg olan o.
    Bu arada t2 güzel çadırdır tamer bey. Geceleri terleme gibi bir sorunla karşılaşmadık. Havalandırma yeterli. Yağmurda da denedik bir sorun olmadı. Hayırlı olsun.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Düzeltme: Emin olamadım ve t3 e baktım 4.6 kg. T2 3.5 olabilir.

19. mertkan şimşek

mertkan şimşek Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  20. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    kamplı tur var çadır yüzünden gidemiyoruz uygun bir çadır bakalım dedik T2 de bitmiş decathlonda