Portekiz Gunlukleri

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Gecen yil seyahat yasaklari nedeniyle hic bir yere kimilmayamamistik, son zamanlarda yasaklar biraz gevsedi hastaligin yayilmasi da durunca hanima gazi verdim. "Madem uzaktan calisiyoruz, gidelim senin memlekete bir sure orada calisalim hem anani gorursun" diye gazi verdim. Benim asil amacim guzel hava ve sahane yemekler ama olsun, direkt soylenmez boyle seyler hanima, evli arkadaslar bana hak verecektir.

Lizbon'da son 3-4 yildir bisiklet konusunda cok buyuk gelisme var. Yeni bisiklet yollari yapiyorlar sehir icine, 3-4 farkli bisiklet, elektrikli bisiklet, scooter paylasim sirketi de var cok sik kullanilan. Gidip geldikce bunlari goruyordum, "madem bir sure orada kalacagiz ben bisiklet olayina girerim" dedim gozumu kararttim. Kafamda bir takim lojistik ve fizibilite hesaplari yaptim, bisiklet cantasi alip benim bisikleti goturmek pek makul gelmedi o yuzden kiralamaya karar verdim. Interneti biraz arastirinca canyon experience center buldum Lizbon'da (link) ve bisikleti buradan kiralamaya karar verdim.

Once mail attim, kac gun kalacagimi ne tarz bisiklet istedigimi anlattim ama beklendigi gibi donus olmadi bir kac gun. Ardindan aradim, kirik dokuk Portekizcemle dert anlatmaya calisirken gorevli abla "yeter bu kadar" diyerek Ingilizce'ye dondu ikimizi de iskenceden kurtardi guzel guzel anlattim derdimi onlar da bana hemen ayni gun mail atti elimizde boyle boyle bisikletler var diye, Canyon Endurace 7.0 rezervasyonu yaptirdim.

20210615_153708.jpg

Dun bisikleti teslim aldiktan sonra eve giderken kisa bir video cektim sehir ici. Bisiklet yollarini google maps gostermedigi icin dogal olarak kayboldum. Bizim oralarda dag, tepe olmadigi icin alisik da degilim 30 derece sicak altinda parke tasli tepelere tirmanmaya calisirken ufak capli kalp krizleri de gecirdim sanirim ama alisirim ona da. Surusu videoya cektim ama montaj icin vakit harcayamadim attim oyle youtube'a.

Bu hafta calisacagim icin uzun suruslere cikmam pek mumkun degil ama haftaya izinliyim, kafanda bir iki rota var. Onlarin surusleri icin de video cekip atmayi planliyorum. Surus videolarimi Strava gunlukleri altina atiyordum ama yeni baslik acayim bir arada derli toplu olsun istedim.

Scudo

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Çok güzel paylaşım olmuş. Ben yıllar önce gitme fırsatı bulmuştum. Siz bisiklet deyince "çok yokuş değil miydi orası ya" dedim içimden açıkçası :) . Ben Portekiz şehirlerini ziyaret edebildim ama sonra öğrendim ki okyanus kıyısında çok güzel doğal alanlar var. Oralarda bisiklet olmasa bile trekking ve kamp yapmak isterdim açıkçası.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Çok güzel paylaşım olmuş. Ben yıllar önce gitme fırsatı bulmuştum. Siz bisiklet deyince "çok yokuş değil miydi orası ya" dedim içimden açıkçası :) . Ben Portekiz şehirlerini ziyaret edebildim ama sonra öğrendim ki okyanus kıyısında çok güzel doğal alanlar var. Oralarda bisiklet olmasa bile trekking ve kamp yapmak isterdim açıkçası.
Tesekkurler,

Cok yokus malesef ama sehir guzel. Dediginiz gibi okyanus kiyisinda guzel rotalar var daha duz yollar. Kafamda bu var, haftaya cikmaya planliyorum. Kiyidan kiyidan duz yol.

(link)

B

BF Okuru

Misafir
Pastéis de Belém'den bir nata da bizim için yiyin. Keyifli pedallamalar!

B

BF Okuru

Misafir
Hocam portekiz yașam kalitesi olarak nasıl bir ülke sizce?

Ben de geçen hafta almanya'da idim. Bu videoda fransa'da kalma. 🙃 3-4 hafta falan önce çekmiștim diye hatırlıyorum. 🙃

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Hocam portekiz yașam kalitesi olarak nasıl bir ülke sizce?

Ben de geçen hafta almanya'da idim. Bu videoda fransa'da kalma. 🙃 3-4 hafta falan önce çekmiștim diye hatırlıyorum. 🙃

Merhaba,

Sistemine dahil olmayip turist olarak gittigim icin bana gore gayet guzel. Havasi, yemekleri sahane ve ucuz, insanlar da sicak kanli. Diger yandan yasam bir suru insan ulkeden goctugu icin cok da iyi olmayabilir. Kesin bir sey soyleyebilecek tecrubem yok malesef.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Dun calismayi biraz erken biraktim, kisa bir surus yapayim dedim. Sehir disina cikmak gibi bir niyetim yoktu, kaldigimiz yerden sahile inip kiyidan kiyidan surus ve kesif yapmak gibi bir niyetim vardi. Navigasyon kullanmamakta israr ettigim icin dogal olarak yine kayboldum.

Bisiklet yollarindan cikip, otoban girislerinden donerek zor da olsa yolumu buldum ve sahile indim. Sahil yolunda biraz turladiktan sonra donmeye karar verdim ve tatli tatli inmenin aci aci cikisi oldugunu malesef bir kez daha hatirladim. Tempolu olmayan kesif surusu oldu benim icin, onumuzdeki hafta uzun turlara cikmadan once yollari ogrenmeme, trafigi anlamam yardimci oldu. Hollanda'dan sonra bisiklet yollari ve entegrasyonu dogal olarak pek kesmedi beni ama beklentim de cok yuksek degildi. En cok takdir ettigim sey arac suruculeri oldu. Hemen hemen herkes yol verdi, bisikletliyi tedirgin edecek hareketlerden kacindi cok hosuma gitti.

Sisteme dahil olmadığınız sürece Türkiye de çok güzel bir ülke :)
Gurbetcilerin "Turkiye cok guzel ya cennet gibi, sahane hayatiniz var" demesinin en buyuk sebebi de bu.
Turk okullarinda egitim almamislar, mezun olduktan sonra is bulmak icin torpil aramamislar, oecd'nin en uzun calisma saatlerine sahip olan ulkede fazla mesai odemeyen patronlardan mobbing gormemisler, sgk ile hastaneye gitmeyip mahkemelere isleri dusmemis. Bu sartlar altinda Turkiye sahane memleket.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.530
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dun calismayi biraz erken biraktim, kisa bir surus yapayim dedim. Sehir disina cikmak gibi bir niyetim yoktu, kaldigimiz yerden sahile inip kiyidan kiyidan surus ve kesif yapmak gibi bir niyetim vardi. Navigasyon kullanmamakta israr ettigim icin dogal olarak yine kayboldum.

Bisiklet yollarindan cikip, otoban girislerinden donerek zor da olsa yolumu buldum ve sahile indim. Sahil yolunda biraz turladiktan sonra donmeye karar verdim ve tatli tatli inmenin aci aci cikisi oldugunu malesef bir kez daha hatirladim. Tempolu olmayan kesif surusu oldu benim icin, onumuzdeki hafta uzun turlara cikmadan once yollari ogrenmeme, trafigi anlamam yardimci oldu. Hollanda'dan sonra bisiklet yollari ve entegrasyonu dogal olarak pek kesmedi beni ama beklentim de cok yuksek degildi. En cok takdir ettigim sey arac suruculeri oldu. Hemen hemen herkes yol verdi, bisikletliyi tedirgin edecek hareketlerden kacindi cok hosuma gitti.

Gurbetcilerin "Turkiye cok guzel ya cennet gibi, sahane hayatiniz var" demesinin en buyuk sebebi de bu.
Turk okullarinda egitim almamislar, mezun olduktan sonra is bulmak icin torpil aramamislar, oecd'nin en uzun calisma saatlerine sahip olan ulkede fazla mesai odemeyen patronlardan mobbing gormemisler, sgk ile hastaneye gitmeyip mahkemelere isleri dusmemis. Bu sartlar altinda Turkiye sahane memleket.
Kiralama sitesine girdim böyle bir hizmet yok. Kilitli pedalından, kaskına, kaskından garminine, garmininden kilidine düşünmüş adamlar vay arkadaş.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Kiralama sitesine girdim böyle bir hizmet yok. Kilitli pedalından, kaskına, kaskından garminine, garmininden kilidine düşünmüş adamlar vay arkadaş.
Turk oldugum icin hemen yaptim kafamdan hesabi yan urunlerden daha fazla para kazaniyorlar. Bisiklet 1500 olsa gunlugunu 25'e ( uzun sureli kiralamada indirim yapiyorlar bu arada ) kiraliyor, kask'in maliyeti 100 olsa gunluk 5'e falan veriyorlar oranlayinca cok daha karli yan urunler.

Bu arada bana ucretsiz olarak yedek lastik ve carbon tup verdiler, lastik patlarsa kullanirsaniz o zaman parasini tahsil ederiz dediler.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35
B

BF Okuru

Misafir
Merhaba,

Sistemine dahil olmayip turist olarak gittigim icin bana gore gayet guzel. Havasi, yemekleri sahane ve ucuz, insanlar da sicak kanli. Diger yandan yasam bir suru insan ulkeden goctugu icin cok da iyi olmayabilir. Kesin bir sey soyleyebilecek tecrubem yok malesef.
Anladım hocam, teșekkürler. Gezip görmek lazım dünyayı. 🙃

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.165
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Lizbon çok güzel gerçekten :harika: 2017 de bende oradaydım. Bisikletin arkasında ki zafer takından girip biraz gidince sağda kahve satan bir dükkan vardı. Oradan kahve almak isteyip dükkan kapalı olduğu için alamamıştım. İnşallah tekrar giderim ve bu sefer açık olur kahveci :kedicik:

• Beğen
Tepkiler: umutcelik

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Haftasonunu aile ile gecirdikten sonra bugun tekrar suruse basladim. Bisikleti iade etmistim, onu almaya gittim kendimi cok yormadan sahilden kuzeye dogru surus yapmak gibi planim vardi fakat tam karsidan esen ruzgar biraz uzdu beni.

Sahildeki bisiklet yolunu takip ederek uzun sure guzel guzel ilerledim. Trafikten izole, fena olmayan bisiklet yolu vardi. Yol zaman zaman bolunup kaybolsa da duraklayip sagima soluma bakarak yolu bulmayi basardim. Yeterince kuzeye gittikten sonra sehre geri doneyim diye ara mahallelere girince yine kayboldum dogal olarak. Bir sure tarla, tepe tirmandiktan sonra pek de tekin olmayan mahallelerden gectim ama bir sekilde yolumu bulup eve donmeyi basardim.

Ruzgara ragmen guzel havada sakin bir surus oldu.

Strava: (link)

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Buraya gelirken bisiklet kiralamamin asil amaci Lizbon - Cascais arasindaki turu yapmakti. Hava sicakliginin 30+ olacagini bildigim icin sabah erken kalkmaya niyetim vardi ama yalan oldu tabi ki.

Kahvaltidan sonra yola ciktim, daha once hic kullanmadigim bir rota oldugu icin sahile inerim oradan da bisiklet yolunu takip ederim diye dusunmustum ama hayaller ile gercekler birbine uymuyor malesef. Bisiklet yollari garip biraz, pasa pasa giderken birden yol bitiyor, ne bir tablea ne de baska yonlendirme var. Sahil yolundaki bisiklet yolu da Istanbul'da oldugu gibi yayalarin isgali altindaydi. Portekizcem galiz kufurler edebilecek ve edildiginde anlayabilecek kadar. Bu icerik dahilinde yaya yolunda yuruyen arkadaslar ile karsilikli fikir alisverisinde bulunduk zaman zaman ama tatsizlik da cikmadi cok sukur.

Bir sure sonra bisikelt yollarini bulmaktan vazgecip arac yoluna girdim ve bir kez daha anladim ki yol bisikleti bisiklet yolunda kullanilmamali ( Hollanda haric ). Arac yolunda karsi istikamette bir suru yol bisikletli grup gordum. Tahminimce onlar erken cikmis, geri donuyorlardi. Arac suruculeri bekledigimden cok daha fazla saygiliydi bisikletliye, hemen hemen hepsi 1.5 metre kuralini uyguladi hic sikistirmadilar. Arada diger bisikletlilerin yaptiklarindan cesaret alarak apacilik yapsam da korna dahi calmadilar bana.

Cascais Lisbon'un batisinda okyanus kiyisinda sahil kasabasi, yol uzerinde cok guzel plajlar var. Yol boyunca deniz kokusunu alarak gayet keyifli bir surus yaptim. Cascais sahilde mola verip ogle yemeginin yaninda serinletsin diye sangria soyledim ama yarim litrelik surahi ile getirdiler. Ziyan olmasin, yaziktir diye hepsini icince donus yolunda sicakla beraber hafiften cakir keyif oldum ama kazasiz belasiz sekilde Lizbon'a donmeyi basardim. Donus yolunda bir ara yeniden sahildeki bisiklet yoluna ineyim dedim ama yine yol bitti araclarin arasina karistim.

Video biraz uzun oldu bu sefer, ozellikle donus yolunda okyanus kiyisinda gayet guzel manzara vardi ama kamera gidon uzerinde oldugu icin cok da iyi cekememisim.

Strava: (link)