Parafin PTFE zincir wax

sunstorms

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Mosso
Zincirlerini üzerindeki fabrikasyon yağ nedir cidden merak ediyorum...

Scudo

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.396
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Mum ile yaklaşık 1500km lik bir kullanıcı deneyimi edindim. Şu ana kadar memnunum, herhangi bir sorun yaşamadım ya da yağa göre bir eksiğini hissetmedim. Tekrar mumlamak için erittiğim mumun içine sokup çıkarıyorum, kuruduktan sonra da fırça sapı, plastik su borusu gibi bir malzeme ile katılaşan zinciri açıp, doğrudan takıyorum. Uğraştırıcı temizlik süreçleri ya da sürtünmeden sağın solun leke olması sorunları tamamen ortadan kalktı. Baştaki zincir temizliğini bir kernara bırakırsak, oldukça pratik oldu.

Zincir #1 540 km
Zincir #2 583 km
Zincir #3 330 km (Haftaya yenilerim)

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.396
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Aşağı yukarı 2 gün süren zinciri fabrika yağından arındırma sürecini, sıfıra indiren bir ürün geliştirmiş Silca.

(link)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhaba. Ben de wax işine gireceğim ama şunu merak ediyorum; arka aktarıcı makaralarını temizlerken makaraları sökmeli miyim yoksa çok abartmadan bir temizlik mi yapmalıyım? Sökersem eğer, makara rulmanlarını greslemeli miyim?

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.630
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba. Ben de wax işine gireceğim ama şunu merak ediyorum; arka aktarıcı makaralarını temizlerken makaraları sökmeli miyim yoksa çok abartmadan bir temizlik mi yapmalıyım? Sökersem eğer, makara rulmanlarını greslemeli miyim?
Merhaba Edip Bey.

Benim çok beğendiğim bir site vardı internette: Kirli Bisikletler. Orada yazmıyor mu? 🙃

Sorunuzun esas yanıtı değil ama, eğer sök-temizle-yağla işine girecekseniz tek diyebileceğim, sıvı/sprey gres ismiyle satılan yağlara bulaşmayın. Uygularken kolaylık ama kullanımda çok pislik topluyor. Daha zahmetli oluyor sonrası.

• Beğen
Tepkiler: Bilge dönmez

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhaba Edip Bey.

Benim çok beğendiğim bir site vardı internette: Kirli Bisikletler. Orada yazmıyor mu? 🙃
Orası çocuk doğduktan sonra komple yalan olmuş diyorlar :)

Sorunuzun esas yanıtı değil ama, eğer sök-temizle-yağla işine girecekseniz tek diyebileceğim, sıvı/sprey gres ismiyle satılan yağlara bulaşmayın. Uygularken kolaylık ama kullanımda çok pislik topluyor. Daha zahmetli oluyor sonrası.
Sprey gres bir tek kapı yağlamada kullanılır bence zaten :)

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.121
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bu aralar çok moda bir sistem ve kullanan tüm arkadaşlarım çok memnunlar. soulrider yasin de satıyor bu arada wax. almak isteyen oradan da alabilir.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.537
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincirin eskimesi değil de kararmasını kafaya takıyorum. Ama 500 km'de bir bu işi yapmak benim için çok zaman maliyetli. Bazen 1 bazen 2 haftada 500 km oluyor zaten.

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve ag249

Noble

Üye
Tepki
86
İsim
Burak
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincirin eskimesi değil de kararmasını kafaya takıyorum. Ama 500 km'de bir bu işi yapmak benim için çok zaman maliyetli. Bazen 1 bazen 2 haftada 500 km oluyor zaten.
ben şahsen her sürüş sonrası temizlik ve yağlama yapmaktansa haftada bir mumun içine atıp bekletmeyi tercih ederim

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.723
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zincire fabrikada koydukları yağı küçümsememek lazım. Velonews'in bir podcast bölümünde Shimano'dan bir uzmanlar ropörtaj yapmışlardı. Orada ilginç bilgiler veriyor.

https://soundcloud.com/velonews%2Ftech-podcast-the-great-chain-explainer
(29:00) Doğru bilinen yanlışlar arasında fabrika gresi de var. İnsanlar bunun zincirin raf ömrü süresince paslanmasını önlemek için olduğunu düşünüyor ancak öyle bir amaç yok. Zaten zincirler su ve nem geçirmeyen kapalı paketlerde geliyor.

(34:00) Biz fabrikada bu gresi zincirin montajı bitmeden önce uyguluyoruz, böylece montaj sonrası yapılan uygulamalara göre çok daha derin bir uygulama yapabiliyoruz. Fabrika gresi oldukça uzun ömürlüdür ve iyi bir yağlayıcıdır. Zincirinizi paketten çıkardığınız gibi sürebilirsiniz, ben de öyle yapıyorum. Yağlama ihtiyacı olana kadar yeni yağ koymuyorum. Hava şartlarına göre değişir ancak örneğin Güney Kaliforniya gibi şartların iyi olduğu bir yerde zincirin ömrünün sonuna kadar götürebilir sizi.

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
234
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende zincir temizlemekten yildim artik. Mucoff ceramic kullaniyorum çok kararmiyor ama genede pisleniyor. Cift zincir +wax isine girisecegim sanirim. Zinciri ilk basta tamamen yagdan arindirmak ocin onerebileceginiz bir malzeme varmidir.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.396
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Bende zincir temizlemekten yildim artik. Mucoff ceramic kullaniyorum çok kararmiyor ama genede pisleniyor. Cift zincir +wax isine girisecegim sanirim. Zinciri ilk basta tamamen yagdan arindirmak ocin onerebileceginiz bir malzeme varmidir.
Sentetik tiner ve Saf IPA kullanabilirsiniz. Sentetik tiner içerisinde arada çalkalayıp ve tineri değiştirerek değiştirerek, beklettikten sonra , üzerindeki tiner kalıntısını temizlemek için alkol içerisinde çalkalayıp bir süre beklettiğinizde gayet temiz oluyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra, zinciri dış ortamda fazla bekletmeyin, oksitlenir.

(link)

Tepki
140
İsim
Atakan Demirtaş
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
PTFE tozunu bulamıyorum. yeni zincir ve parafin var ancak ptfe tozu olmadan sanırım parafin minik boşluklara giremeyecek ve kullanmanın bir esprisi kalmayacak gibi görünüyor.
aliexpress'den getirteyim derken gümrük memurlarına hediye etmek istemiyorum. Türkiye'den tedarik edebileceğim bir yer bilen ya da farklı fikri olan var mı ?

• Beğen
Tepkiler: PuncherZ

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.396
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
PTFE tozunu bulamıyorum. yeni zincir ve parafin var ancak ptfe tozu olmadan sanırım parafin minik boşluklara giremeyecek ve kullanmanın bir esprisi kalmayacak gibi görünüyor.
aliexpress'den getirteyim derken gümrük memurlarına hediye etmek istemiyorum. Türkiye'den tedarik edebileceğim bir yer bilen ya da farklı fikri olan var mı ?
Hazır karışım olarak Silca ve ya Soulrider var.

(link)

(link)

Sık sık indirim oluyor Silcada.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Şu reklamı olan sarı renkli olan sıvıdan aldım. Hayretler içerisinde kaldım ama 5 dakika içinde (diş fırçası ile fırçalayarak) tertemiz yaptı zinciri. Öncesinde @gurkan Bey'in dediği gibi tiner + alkol içerisinde başka bir zinciri bekletmiştim (ama üşengeçlikten sadece beklettim, dediği gibi değiştirmedim hiç), üzerinde fabrika yağı ince bir tabaka halinde hala duruyordu.

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
234
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu reklamı olan sarı renkli olan sıvıdan aldım. Hayretler içerisinde kaldım ama 5 dakika içinde (diş fırçası ile fırçalayarak) tertemiz yaptı zinciri. Öncesinde @gurkan Bey'in dediği gibi tiner + alkol içerisinde başka bir zinciri bekletmiştim (ama üşengeçlikten sadece beklettim, dediği gibi değiştirmedim hiç), üzerinde fabrika yağı ince bir tabaka halinde hala duruyordu.
Bugun waxa gecis islemini baslatiyorum. Ilk basta tiner ile 2+ 2saat temizlicem sonra asperox sariguc en sonda aseton yada alkol ile son temizlikten sonra waxlicam. Eski zincir oldugu icin biraz uzun surecek temizlik işi

• Beğen
Tepkiler: templeos

erhan erhan

Daimi Üye
Tepki
869
İsim
erhan
Bisiklet
b'Twin
Benzin + Yağ çözücü + isopropil alkol temizliğinden sonra tertemiz oldu. Yalnız A101'den aldığım yağ çözücü'de yarım saat bekletince zincirde kararmalar oldu. Fazla bekletmemekte fayda varmış.

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
234
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uygulama tamam. Yaklasik 6 saat tiner arti 1 saat civarida yag sokucu sonrasi alkolle duruladim ve waxi uyguladim zincir eski oldugu icin baya ugrastirdi wax icin 0 zincir kullanmakta fayda var. 0 zinciri direk asperoxla bile yagini sökersiniz.

Dosyalar

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
234
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Soulriderin wax club waxini 100kmlik bir sürüşte deneyimledim. Sonuc inanilmaz.

Waxli zincirin ilk 5 10kmsi baya gürültülü ilk defa kullandigim icin ilk başlarda acaba zincirimi bozduk dedim yani okadar sesli. Sonrasinda ses kesildi ve normale döndü. Genel olarakta iyi bir yağdan birazdaha gürültülü çalişiyor ama vites geçişleri vs gayet güzel. Bu durum waxli zincirlerde normalmiş. Günün sonunda ise zincirime elledigimde elimdeki 0 pislik beni gercekten bu waxin kullanilmaya değer bir sey oldugu konusuna ikna etti. Kullandigim zincir ömrünün sonlarinda olmasina rağmen böyle bir performans beklemiyordum. Ne ruble kirleniyor ne zincir. Yeniden waxlamasi inanilmaz kolay sicak suda bir calkalayip zinciri kurutup yeniden waxliyorsunuz ve olay bitti.

Tepki
9
İsim
Mehmet
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Cyclocross
ptfe alanlar nasıl temin ettiler. aliden alınca gümrükte sıkıntı yaşayan oldu mu?