Otobanda Bisiklet Kullanımı

Tepki
9
Merhaba,
Otobanda bisiklet kullanabilmenin yasal dayanakları hakkında bilgisi olan var mı ?
Benim bildiğim kadarıyla otobanda bisiklet kullanmak maalesef yasak ancak haftasonları otobanda bisikletliler görüyorum.
Ne kadar tehlikeli olabileceği -özellikle ülkemizde- düşünülse de iniş sırasında yüksek hıza ulaşmak için en ideal yer otobanlar.
Bu konu ile ilgili bir arkadaşım "Bisiklet için yanında, yakınında, içinde özel bir yol barındırmayan her yol da (otoban dahil) bisiklet kullanılabilir" şeklinde bir açıklama getirdi ve polislerin araçlarında bulunan Karayolları Talimnamesi'nde (yada adı her ne ise) bununla ilgili bir madde olduğunu da ekledi.

Scudo

hasim_hakli

Aktif Üye
Tepki
305
@Murat Sözvar

Malesef o talimnameye (Adı Karayolları trafik yönetmeliği) otoban dahil değil.
Öyle bir madde olsaydı bu tabelaya tezat düşerdi. Hafta sonları gördüğünüz
o bisikletliler de yasağı ihlal edenler. İnşallah ülkemizde avrupadaki gibi
bisiklet yolları çoğalır. İyi pedallar.

http://img18.imageshack.us/img18/3748/otoyolyasaklar.jpg

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
Otobanlarda bisiklet kullanılamamasının nedeninin, otobanda asgari hız limitinin 40 km olması diye biliyorum. Otoban kenarında bisiklet için ayrılmış özel bir yol olmadığı için bence özellikle kaçınılması gereken yollar.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
adı üstünde birde otoban...otolar için yapılmış yani..özel bir yol..trafiğin hızlı akması için yapılmış bir yol...ama bence en solundan rahatça gidilir çok geniş çünkü..tabi polislere yakalanmadan

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Scott
@TheflyingfalcononTEM

Edirne, Edirne otoban' dan Edirne.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@Goflet

Böyle birşey nasıl olacak o kadar kamera,gişe vs. varken?
Ayrıca bu konu daha önce de birkaç kere tartışıldı.Lütfen konu açmadan önce biraz arama motorunu kullanalım.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Üstünüzde araç geçmese bile o hızdaki vasıtaların attıgı taş bile ölmenize yeterli ben motorcu oldugumdan iyi biliyorum bazen kamyonlar öyle bir taş atıyorki kaskımı parçalıyor aman dikkat.Hoş bende şileye fala ngiderken otoyoldan gidiyorum ama kelle koltukta insan doğası işte maximum haz için ehr tehlikeye girer.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sağ yazacaktım sol yazmışım .:)

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Birinde o tabeladan gördüm (İncek kavşağında) resimlerin hiç birinde kırmızı çizgi yoktu:D:D

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@nükleer kedi

bildiğim kadarıyla (tam emin değilim) trafik işaretleri değişti. kırmızı halka içindeyse yasak demek.

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@ujur

Evet. AB'ye uyum sürecinde trafik levhaları da değişmiş ve kırmızı halka içindeki taşıt şekli, o taşıtın o yola giremeyeceği anlamına geliyor.

Ben ilk kez Eskişehir'deki bir yaya yolu üzerine kırmızı daire içinde bisiklet resmi konan bir yolda karşılaşmıştım. Belediyeye sordum yanlış tabela mı çaktınız diye, tabelalar değişti demişlerdi.

• Beğen
Tepkiler: meren12

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Otobana çıkmayalım arkadaşlar sonra trafiği falan yavaşlatırız ceza da yeriz maazallah :D

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Sa. arkadaşlar

Başlıktan da anlaşılacağı üzere sorum şu otobanda bisiklet sürmek yasak mı? Yasaksa eğer şehirlerarası uluslararası turlar yapanlar nasıl yapıyorlar?Bir de şehir içindeki cadde ve yollarda durum nasıl?

Bir de dün caddenin en sağından giderken hayvanın birisi beni solladı ve sollarken sol tarafımdan gidonun bittiği yerden çat diye vurdu.Hayvan diyorum çünkü vurduktan sonra durma nezaketini göstermedi.Allahtan koluma çarpmadı yoksa kesin kırardı kolumu.Çünkü baya sert vurdu iyi ses çıkardı büyük ihtimal onun yan tarafı göçmüştür ve çizilmiştir.Böyle bir durumda kim haklı oluyor arkadaşlar neler yapabiliriz böyle olaylarda ?

• Beğen
Tepkiler: meren12

BF Okuru

Üye
Tepki
2
konum yanlış olmuş ,serbest kürseye açılacak idi konu,neyse şunu söyleyeyim istanbuldan çıkışlarımda kesin olarak otobanı kullanmam d-100 diğer adı ile e-5 'i kullanırım .

çarpma size yapılmış sürücü hatalı tabi

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
otobanda bisiklet sürmek trafik kuralları gereği yasak. başınıza bir şey gelseydi, size çarpan sizi dava edebilir ve sizden tazminat bile alabilirdi. geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: soner canlı

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
konuyu yanlış yere açtığım için kusura bakmayın nereye açacapımı bilemedim:) Ben otobanda değil caddede sürüyordum.Ankara'dayım ben.Merak ettiğim o kadar tur yapanlar ülkeyi turlayanlar otoban kullanmıyorlar mı?Mesela otoban kullanmadan ankaradan istanbula gitmek ya da ankaradan mersine gitmek mümkün mü?Pek fazla yol iz bilmediğimden soruyorum cahilliğimin kusuruna bakmayın lütfen.

• Beğen
Tepkiler: meren12 ve Burcu_S

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Otoban girişinde tabelada bile resmi var :)

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir