Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Organik-Metal Balata

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kafnun tarafından paylaşıldı.

1. kafnun

kafnun Üye

Adı:
    Sefa Bulut
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba, bisikletimde Shimano M355 HD fren seti var. Kullandığı balata B01S Resin balata. Zamanla kullanımımdan dolayı balatalar eridi ve yeni balata almak için Delta Bisiklet Emek şubesine gittim. Orjinal ürünün ellerinde kalmadığını ancak Promax marka verebileceklerini söylediler. Bende balataları satın aldım. Orada aklıma hiç gelmedi sormak ancak eve gelince baktım ki verdikleri balatalar mekanik.

Normalde sorun olmazdı ama rotorların üzerinde resin only yazıyor. Delta bisikleti aradım. Durumu anlattım. Bunun sorun olmayacağını, metal balataları bu disklerde de kullanabileceğimi söylediler.

Sizce metal balata diskime zarar verir mi? Ya da performans düşmesi oluşturur mu?

Delta bisiklete gidip değiştirmeleri ya da para iadesi konusunda ısrar etmeli miyim?

2. Uğur Sabuncu

Uğur Sabuncu Forum Demirbaşı

Adı:
    Uğur Sabuncu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Metal balatalar Organik balatalara göre daha fazla bir fren performası sunuyor ama bunun yanında fazla ısı açığa çıkarıyor organiklere göre.Shimano üst seviye frenlerinde havalandırmalı metal balata kullanmakta buna bağlı olarak rotorlarını paslanmaz çelik / alüminyum / paslanmaz çelik olarak 3 kat halinde üretip ortadaki alüminyum kat ile fazladan ısı transferi ile 40 ile 100 dereceye kadar soğutma sağlamakta böylede metal balataların fazla ısınma sorununu çözüyor ama sizin kullandığınız rotorlar bildiğim kadarı ile standart ise 2 parça çelikten oluşmakta ve eğer metal balata kullanmaya devam ederseniz ve eğer uzun zamanlı / devamlı frenlemeler yapıyorsanız mesela iniş için kullanıyorsanız rotorlarınız büyük ihtimal mavi veya siyah bir renk alacaktır yanı yanık izleri olacaktır buda zaman içerisinde rotorunuzun işlevini yapmasını engelliyebilir en önemlisi uzun vadede gözle görülür rotorda incelme ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer bisikletinizi sadece şehir içinde kullanıyorsanız belki problem yaratmayabilir.Ama bir ürünün kullanımında markanın bize önerdiği şekilde kullanılması en doğrusu.