Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

offsetlenmiş sele borusu ( offset seatpost )

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında emir ünver tarafından paylaşıldı.

1. emir ünver

emir ünver Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    merhabalar

sele borumu değiştirmek istiyorum. Kısa ve öz olarak bilginize ihtiyacım var. offsetlenmiş yani arkaya doğru normal ölçüsünden eğimli bir şekilde 20 mm yada 25 mm gibi ölçülerde geride olmasının ergonomi açısından değişiklikleri dışında bildiğiniz artıları yada eksileri nelerdir? Ağırlık merkezi dağılımı olarak katkıları olduğu gibi 20 mm geride olması demek sele ile boğaz arasındaki mesafenin uzaması demek gibi birçok şey oluyor. Değiştirdiğim zamanki artıları eksileri merak ediyorum.

teşekkürler.

2. ogunseyrek

ogunseyrek Aktif Üye

Seviye:
    Kadro boyunuz size göre küçükse böyle bir sele borusu kullanarak biraz daha rahat bir sürüş pozisyonu elde edersiniz. Aerodinamik açısından bir faydası varmı bilmiyorum.

cku bunu beğendi.
  3. emir ünver

emir ünver Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ilginç olan şudur ki, iyi ciddi markaların hiç birinde neredeyse offsetsiz seleborusu yok. Varsada bir model var diğer kalanların hepsi offsetli. Şöyle bir düşüncem var o da şöyle; şuan kullandığım sele borusundan farklı olarak 20 mm offsetli olanı kullanırsam, şuanki diz ve pedal doğrultusununu da aynı tutacak olursam, seatbones;yani oturma kemiklerimi desem, selenin daha arkasına doğru konumlanacak ve sanki daha çok kalça ve bel desteği sunacak gibi geliyor. bilemiyorum kararsızım gerçekten...

4. ogunseyrek

ogunseyrek Aktif Üye

Seviye:
    hiç bir şey farketmicektir selenizi geriye doğru alabiliyorsanız şuanda oda aynı etkiyi yapacaktır ben 1.86 boya 52 kadro kullanıyordum offsetsiz sele borum vardı geri alamıyordum selemi ve otururken zorluk yaşıyordum yani seleye doğru konumda oturamıyordum hep önde kalıyordu selem buda iç bacak kaslarımda ağrı yaratıyordu. offsetli bir sele borusu aldım selemi daha geri çektim biraz daha rahat ettim. pinarellolarda cervelolarda nerdeyse hepsinde offsetli sele borusu var nedenide aerodinami bence daha iyi bilgisi olan arkadaşlar varsa onlarda yorum yapıcaklardır akşama doğru.

5. emir ünver

emir ünver Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    sizin yorumlarınızda önemli özellikle kullanan biri olarak. Olay şu aslında Türkiye den de çok rahat alabilirim offsetli fakat zipp ler ne yazıkki yok. Başka bir marka alıp denemekten başka bir şansım da yok sanırım...