offsetlenmiş sele borusu ( offset seatpost )

emir ünver

Daimi Üye
Tepki
23
Bisiklet
Scott
merhabalar

sele borumu değiştirmek istiyorum. Kısa ve öz olarak bilginize ihtiyacım var. offsetlenmiş yani arkaya doğru normal ölçüsünden eğimli bir şekilde 20 mm yada 25 mm gibi ölçülerde geride olmasının ergonomi açısından değişiklikleri dışında bildiğiniz artıları yada eksileri nelerdir? Ağırlık merkezi dağılımı olarak katkıları olduğu gibi 20 mm geride olması demek sele ile boğaz arasındaki mesafenin uzaması demek gibi birçok şey oluyor. Değiştirdiğim zamanki artıları eksileri merak ediyorum.

teşekkürler.

Scudo

Ogunogun

Aktif Üye
Tepki
10
Kadro boyunuz size göre küçükse böyle bir sele borusu kullanarak biraz daha rahat bir sürüş pozisyonu elde edersiniz. Aerodinamik açısından bir faydası varmı bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: cku

emir ünver

Daimi Üye
Tepki
23
Bisiklet
Scott
ilginç olan şudur ki, iyi ciddi markaların hiç birinde neredeyse offsetsiz seleborusu yok. Varsada bir model var diğer kalanların hepsi offsetli. Şöyle bir düşüncem var o da şöyle; şuan kullandığım sele borusundan farklı olarak 20 mm offsetli olanı kullanırsam, şuanki diz ve pedal doğrultusununu da aynı tutacak olursam, seatbones;yani oturma kemiklerimi desem, selenin daha arkasına doğru konumlanacak ve sanki daha çok kalça ve bel desteği sunacak gibi geliyor. bilemiyorum kararsızım gerçekten...

Ogunogun

Aktif Üye
Tepki
10
@emir ünver

hiç bir şey farketmicektir selenizi geriye doğru alabiliyorsanız şuanda oda aynı etkiyi yapacaktır ben 1.86 boya 52 kadro kullanıyordum offsetsiz sele borum vardı geri alamıyordum selemi ve otururken zorluk yaşıyordum yani seleye doğru konumda oturamıyordum hep önde kalıyordu selem buda iç bacak kaslarımda ağrı yaratıyordu. offsetli bir sele borusu aldım selemi daha geri çektim biraz daha rahat ettim. pinarellolarda cervelolarda nerdeyse hepsinde offsetli sele borusu var nedenide aerodinami bence daha iyi bilgisi olan arkadaşlar varsa onlarda yorum yapıcaklardır akşama doğru.

emir ünver

Daimi Üye
Tepki
23
Bisiklet
Scott
sizin yorumlarınızda önemli özellikle kullanan biri olarak. Olay şu aslında Türkiye den de çok rahat alabilirim offsetli fakat zipp ler ne yazıkki yok. Başka bir marka alıp denemekten başka bir şansım da yok sanırım...

tasdelen

Üye
Tepki
26
İsim
mustafa
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar konuyu uyandırayım dedim. Sele borusu sipariş edeceğim firmanın internet sitesinde offsetli ve offsetsiz versiyonları var. Tam olarak nasıl bir faydası/ zararı oluyor bu ofssetin. İlginize teşekkürler.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar konuyu uyandırayım dedim. Sele borusu sipariş edeceğim firmanın internet sitesinde offsetli ve offsetsiz versiyonları var. Tam olarak nasıl bir faydası/ zararı oluyor bu ofssetin. İlginize teşekkürler.
Ofsetli sele boruları geri doğru eğimli oluyor ve bu sayede selenizi daha geri pozisyonda konumlandirabiliyorsunuz.

Özellikle küçük kadrolarda seleyi daha arkaya kaydırarak küçük kadro dejavantajini ortadan kaldırmak ve agresif pozisyonda vücudun daha dar bir alana sıkışmasınin önüne geçerek uzanma mesafesini arttırmak maksadıyla kullanılıyor.

images.jpeg
20mm ofsete sahip bir sele borusu.

egesenkaya

Aktif Üye
Tepki
187
İsim
Ege
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadro biraz büyük geliyor. Ofsetsiz sele borusu kullanmayı düşünüyorum. Önerir misiniz?

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kadro biraz büyük geliyor. Ofsetsiz sele borusu kullanmayı düşünüyorum. Önerir misiniz?
kesinlikle önermiyorum, kadroyu değiştirmekte fayda var. bahsedilen açı kafaya göre değiştirilmemeli. yanlış hatırlamıyorsam 12 mm lik bir ofset değişimi bisikletimin sürüşünü mahvetmişti.

rakam 10 ya da 12 milimetre idi, tam hatırlamıyorum. açı belirli bir sınırdan fazla olarak arkaya doğru kayarsa yokuşları daha zor çıkıyorsunuz, öne doğru kayarsa da bacak pozisyonunuz değişiyor ve selenin arkasına doğru gitme eğilimine giriyorsunuz.

ben dağ bisikletinde böyle bir tecrübe edindim, şimdi eski sele borumu kullanıyorum. çok absürt ölçüleriniz yoksa fazla oynamamak gerekiyor. kadro boyunuza göre fazla ise o bisikletten yeterince verim beklenemez diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici